PRP (Genel, saç ve yüz)

Son derece yenilikçi bir yöntem olan PRP tedavisi sağlıkla ilgili veya güzellikle ilgili olabilecek farklı konularda size yardımcı olacak özel bir plateletten zengin plazma içeriğidir. Plazma platelet konsantrasyonu, büyüme faktörleri, mezenkimal kök hücreler ve vücudun onarım süreçlerine özel bir destek veren diğer iyileştirici elementleri içerir.

Tedavi alanına uygulandığında, PRP hem yumuşak hem de sert doku oluşturan hücreleri çekebilir. Bu hücreler kollajen ve elastini yeniden inşa edebilir. Ayrıca, yırtılmış kıkırdakların onarımı, eklemlerdeki aşınmış maddeleri yenileyerek hareketi rahatlatmaya ve hatta kemiğin onarılmasına yardımcı olma yetkisine sahip bir tedavidir. PRP tedavisinden sonraki birkaç hafta içinde, enjekte edilen bölgede belirgin gelişmeler olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz.

PRP serumu hastanın kendi kanından oluşturulmaktadır. Küçük bir numune kan normalde nasıl kan veriyorsanız o şekilde sizden alınır ve daha sonra bir santrifüj cihazıyla çalıştırılır. Eğirme hareketi kanı farklı bileşenlere ayırır. Bu tabakanın üstünde, doktorların ikinci kez döndürebilecekleri veya işledikten sonra enjekte edebilecekleri PRP serumu bulunmaktadır. Enjekte edilmeden önce serumun pıhtılaşmasını durdurmak için PRP hazırlama işlemi sırasında doğal ajanlar ekleyebilirler. Bu ajanlar olası rahatsızlıkları en aza indirmeye yardımcı olur.

Herhangi bir kişi, genç ya da yaşlı herkes PRP tedavisi alabilir. Kanınızdan üretilen bir serum kullandığından alerji veya yan etki gibi istenmeyen reaksiyonlara neden olma ihtimali yoktur. PRP tedavisinin kullanılabileceği durumlar ise şu şekildedir;

Saç dökülmesi için PRP enjeksiyonu hem erkekler hem de kadınlar için etkilidir. Tedavi saç dökülmesini tersine çevirebilir ve yeni saç büyümesini teşvik eder.

Cilde enjekte edildiğinde,  yüz  kusurları, ince çizgiler, kırışıklıklar ve yaşlanma belirtilerini silebilir. Ayrıca,  sivilce izleri için PRP tedavisi renk değişimlerini gidermede çok etkilidir.

Diz ağrısı ve diğer kas-iskelet sistemi sorunları için PRP enjeksiyonu, ağrıyı, iltihaplanmayı ve hareket zorluğunu hafifletebilir.

Kozmetik cerrahlar rinoplastiden sonra iyileşme için PRP enjeksiyonlarını kullanırlar.