Sizi Arayalım

Alın Germe Estetiği Kimlere Uygulanır?

Alın yüzde yaşlanmanın etkilerinin ilk hissedildiği yüz bölgesidir. Yaşa bağlı olarak bu bölgede kırışıklık görülmesi oldukça yaygındır. Yüz mimiklerinin kullanılması ve duyguları ifade ederken bunları dışarıya vurmayı sağlayan alın çizgilerindeki hareketler, zamanla derinleşerek derin yatay çizgiler halini alacaktır. Alın germe estetiği; alnın kaldırılması, kaşlardaki düşüklüklerin giderilmesi ve sarkıklıkların düzeltilerek fazla derinin çıkarılması operasyonudur. Ayrıca bu bölgedeki derin kırışıklıkların da giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

Alın germe estetiği ile altta bulunan kaslar ve dokular sıkılaştırılıp, alına daha sıkı bir form kazandırılmaktadır. Bu prosedürle alındaki yatay çizgiler giderilirken kaşlar arasındaki dikey çizgiler de iyileştirilmektedir. Ayrıca kaşlar da yeniden konumlandırılarak genç bir görünüm elde edilir. Yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyet kaybederken alında kırışıklık oluşumu, kaş ve göz kapaklarında sarkıklıklar görülmeye başlanır. Ayrıca yerçekiminin etkisi, güneşin zararlı ışınları ve stres gibi etkenler de cildin yaşlanarak sarkmasında önemli etkenlerdir.

İki tip alın germe estetiği yöntemi vardır: Geleneksel yöntemde, alın germe operasyonları bir kulaktan diğerine kadar yapılan operasyondur. Alnın altındaki doku ve kaslara ulaşmak için saç derisini taşıyan başın üst kısmından kulağa kadar bir insizyon kullanılır. Deri altındaki kaslar ve dokularda germe ve sıkılaştırma işlemleri yapıldıktan sonra tekrar kapatılır. Böylece kesi izi saçın içinde gizlenmiş olacaktır, cerrahınız görünür yara izini önlemeye çalışır. Sadece kesinin bulunduğu ince çizgideki saçlar tıraş edilirken saçların diğer kısımlarına dokunulmayacaktır.

İkinci tip alın germe estetiği ise endoskopik olarak yapılan işlemlerdir. Endoskopik operasyonlarda sadece saç çizgisinin üzerinde birkaç küçük kesi yapılır. Küçük müdahalelerle alındaki kas ve dokular sıkılaştırılarak daha genç ve kırışıksız bir alın elde edilecektir. Daha az invaziv bir yöntem olduğu için minimum yara izi ile daha kısa sürede iyileşme sağlanabilir ve daha az komplikasyon izlenir. Gözlerin üst kısmından saç çizgisine kadar kalan alın bölgesine daha yenilenmiş genç bir görünüm kazandırılır.

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bu yıpranma çizgilerinin kaldırılarak ciltte yaşlanma sürecinin doğal olarak iyileşmesi sağlanır. Alındaki cilt pürüzsüzleştirilerek, kaşlar arasındaki kırışıklıklar ve kaş sarkıklıklarının giderilmesi için bu yüzeyin altındaki kas ve dokular çıkarılır ya da düzeltilir. Kaşlar yeniden konumlandırılıp yeni yerine yerleştirilerek daha genç bir görünüm elde edilir. Alın germe estetiği ameliyathane şartlarında genel ya da intravenöz sedasyon yolu ile yapılabilir. Yaklaşık olarak bir, iki saat sürecektir.

Alın germe estetiği, alın ve kaşlarda daha genç bir görünüm kazandırmak, yaşlanma etkilerini yavaşlatmak amacıyla genellikle 40 ile 60 yaş arasındaki kişiler tarafından tercih edilmektedir. Gençlerde ise yüze üzgün bir ifade veren kaşları yeniden şekillendirmek amacıyla da yapılabilir. Bu operasyon için en ideal adaylar; kaşlarının yan kısmı çok düşük ya da kaşlarda tam düşüklük olanlar, kaşların yüze yorgun ve üzgün bir ifade kattığı kişiler, kaşlar arasında çatıklık, asimetri veya dikey çizgiler yer alanlardır, bu kişilere alın germe ameliyatı sıklıkla önerilir. Üst göz kapaklarının üzerinde fazla cilt birikimi ve alında derin yatay kırışıklık olan kişilerin bu özellikleri; stresli, yaşlı, yorgun ve öfkeli gösteriyorsa alın germe estetiği genç görünmeye yardımcı olacaktır. Daha gergin bir alınla daha enerjik ve dinamik görünebilirsiniz.

Bu operasyon tek başına ya da yüz germe, rinoplasti ve göz kapağı estetiği operasyonları ile de bir arada tek seansta yapılabilmektedir. Cerrahınız tüm yüz görünümünüzü gençleştirmek için bu operasyonları bir arada önerebilir. Sizin için hangi seçeneğin daha iyi sonuç vereceğine doktorunuzla karar verebilirsiniz.

İlgili İçerikler
Estetik Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular
Estetik Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular

Estetik Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular operasyon öncesi...

Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler sayesinde...

El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle)
El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle)

El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle) son dönemlerde pek çok...

Örümcek Ağı Estetiği Nedir?
Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarından biri olan örümcek ağı yani iple yüz germe tedavisi...

Son Düzenleme : 21.10.2023