Sizi Arayalım

Ameliyatsız Burun Estetiği Kalıcı mıdır?

Ameliyatsız cerrahi olmayan rinoplasti, yani burun dolgusu, güç geçtikçe popülerlik kazanan bir estetik tedavi yöntemidir. Bu prosedürde, burun şeklini geçici olarak değiştirebilmek için cildin altına dolgu maddesi enjekte edilmektedir. Hızlı ve kolay olan bu yöntemle, burun üzerindeki kemerin etrafına dermal dolgu enjekte edilerek, burnun daha ince ve zarif görünmesi sağlanır. Ayrıca burun ucuna da botoks uygulanarak kaldırılabilir.

Oldukça güvenli bir yöntem olan ameliyatsız burun estetiği, ayakta tedavi yöntemidir ve çok kısa sürede etkisini hissedersiniz. Yüksek oranda hasta memnuniyeti sağlanan bu yöntemin uygulanması yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Ortalama olarak altı ay ile on ay arasında kadar kalıcı olacaktır. Geleneksel rinoplastiye cesaret edemeyen ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinden endişe duyanlar için alternatif ve acısız bir yöntemdir.

Ameliyatsız rinoplasti ile burnunuzdaki kemer ya da yumru yumuşatılarak daha az açısal görünmesi sağlanır. Hacim oluşturulmak istenen alanlara uygulanan dermal dolgularla cildinizin altına jel benzeri (genellikle hyaluronik asit) bir madde uygulanmaktadır, gerek duyulursa doktorunuz ilave olarak botoks yöntemi de kullanabilir.

Bu yöntem cerrahi rinoplasti ile karşılaştırıldığında oldukça basit, kolay uygulanabilen, hızlı sonuç alınan ve risksiz bir tedavi seçeneğidir. Burun şeklini değiştirmek için burun etrafına ve üzerine dolgu enjekte edilerek uygulanan minimal invaziv bir işlemdir. Ameliyatsız burun estetiği için ameliyathane ortamı şart değildir. Doktorunuzun muayenesi sonrasında hemen uygulanabilir, anestezi gerektirmez. Enjeksiyon yapılacak bölgeye uygulanan topikal anestezi ile iğne yerlerini dahi hissetmezsiniz. Burnunuzda gerekli görülen bölgelere dermal dolgu enjekte edilir.

Cerrahi olmayan bu yöntemle cerrahi bir ameliyatta alınacak sonuca yakın başarı elde edilebilir ancak sonuçları geçicidir. Dolgu maddesinin çözünürlüğü kademeli olacak ve zamanla tamamen dağılacaktır. Bu süreç, herkes için değişebilse de genellikle altı ay ve on ay arasında kalıcılık sağlanabilir. Dermal dolgularla yapılan burun estetiği ile burnunuz küçültülemez fakat burnunuzdaki kemerin belirginliği azaltılarak burun şekli düzeltilebilir. Dolgu maddeleri, burun ucunu değiştirmek için de kullanılabilir. Burun ucunun yüze uyumu sağlanarak daha zarif bir görünüm yakalanabilir.

Ameliyatsız burun estetiğini tercih etmesi gereken kişiler; burnundaki kemer ya da yumrudan hoşlanmayarak burnunun görünümünü daha düz yapmak ve burun ucunu değiştirmek isteyen hastalardır. Bu yöntemi tercih eden kişiler, dermal dolgu nedeniyle burunlarının daha büyüyeceğini önceden kabul etmelidir.

Ameliyatsız burun estetiğinin en olumlu yanlarından biri de geri dönüşün mümkün olmasıdır. Operasyon sonucunu beğenmeyen hastalara dolguyu çözen bir enzim enjekte edilerek, burunlarını eski haline hızla döndürmek mümkün olacaktır.

Bu yöntem, burun üzerinde küçük ayarlamalar yapmak için tercih edilen kısa vadeli bir çözüm yöntemidir. Cerrahi olmayan rinoplasti ile istenen sonuç hemen alınabilse de dolgu maddelerinin zamanla hacimleri değişecektir; bu nedenle prosedürün periyodik olarak tekrarlanması gerekir.

Ameliyatsız rinoplastinin enjeksiyon yöntemi ile uygulanması basit olsa da ehil ellerde yapılması gereken bir tedavidir ve asla hafife alınmaması gerekir. Estetik cerrahı olmayan kişilerce yapılan yanlış enjeksiyonlar burunlarınızda kalıcı hasarlara yol açabilecektir.

İlgili İçerikler
Yüz ve Boyun Mezoterapisi Nedir?
Yüz ve Boyun Mezoterapisi Nedir?

Yaşlanma insan vücudundaki diğer organlarda olduğu gibi, ciltte de zamanla morfolojik...

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci kişiye göre farklılık gösterebilmektedir.

Jinekomasti Kimlerde Görülür?
Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Yetişkin erkeklerde ve henüz ergenliğinin tamamlamış genç erkeklerdeki meme dokularının...

Vajina Daraltma Estetiği Kimler İçin Uygundur?
Vajina Daraltma Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Vajinoplasti yani vajina daraltma estetiği, vajinal açıklık ve destekleyici kasların özel cerrahi...

Son Düzenleme : 21.10.2023