Sizi Arayalım

Ameliyatsız Jinekomasti Geçer mi? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerde görülen ve meme büyüme sorunu olarak tanımlanan jinekomasti kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Özellikle erkeklerin özgüvenini derinden etkilediği gibi sosyal yaşantılarında da sorunların oluşmasına neden olabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte Jinekomasti ameliyatı çok kısa sürede ve başarılı sonuçlar ile tamamlanmaktadır. Ancak pek çok kişi ameliyatsız jinekomasti geçer mi diye de merak etmektedir.

Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi Var Mıdır?

Erkekler için uygulanan jinekomasti ameliyatı dışında farklı yöntemler ile de meme küçültme uygulamalarının yapıldığı bilinmektedir. Bu alanda en popüler uygulanan yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kontrollü bir şekilde kilo vermek
  • Doktor kontrolünde yapılacak olan egzersiz ve diyet uygulamaları
  • Meme büyütmeyi tetikleyici ilaç kullanımından kaçınmak
  • Alkol tüketiminin azaltılması
  • Ek olarak doktor kontrolünde hormon tedavisi almak

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemler ameliyatsız jinekomasti tedavisinde sıklıkla tercih edilen uygulamalardır. Ancak bunların jinekomasti tedavisi için belirli bir dereceye kadar etkili olduğu bilinmektedir. Erkeklerde meydana gelen hormon değişikliklerinden dolayı meme büyüme sorunu görülebilmektedir. Bunun için ilk olarak hormon tedavisi tercih edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemi ilk aşamadaki meme büyüme sorununu durdurabilir ve geriletebilir. Ancak yine de pek çok etkene bağlı olarak meme büyüme devam edebilir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalındığında jinekomasti ameliyatı ile sorundan tamamen kurtulmak mümkündür.

Jinekomasti ameliyatları ortalama olarak 45 ile 60 dakika gibi kısa sürede gerçekleşebilmektedir. Üstelik ameliyat sonra hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Ameliyatsız yöntemlere kıyasla ameliyat ile Jinekomasti tedavisinin daha etkili olduğu bilinmektedir.

Jinekomasti Sporla Geçer mi?

Ameliyatsız jinekomasti tedavisi için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de spor ve egzersizdir. Ancak spor her zaman Jinekomasti tedavisinde etkili olmamaktadır. Hastalar üzerinde yapılan gözlemlerde sporun jinekomasti tedavi sürecinde sadece yağ dokularını küçültmede belirli bir oranda yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu da memelerde az miktarda küçülme olmasına neden olabilir. Ancak kalıcı olarak jinekomasti tedavisi için ameliyat önerilmektedir.

Jinekomasti İlaçla Tedavi Edilir mi?

Jinekomasti tedavisi için ilaç tedavisi pek tercih edilmemektedir. Hormonların düzenlenmesi için belirli bir dönem kullanılabilmektedir. Ancak ilaç kullanıldığı dönemde sadece meme büyümenin durduğu bilinmektedir. Kalıcı bir tedavi ve meme küçültme için kullanılan ilaçların etki yapmadığı bilinmektedir.

Jinekomasti Buz Tedavisi İle Geçer mi?

Ameliyatsız jinekomasti tedavi yöntemleri içerisinde değerIendirilen buz tedavisi de en çok merak edilen konulardan biridir. Buz tedavisi genellik gelişmiş teknolojik cihazlar ile bölgesel zayıflama için uygulanan bir yöntemdir. Özellikle yağ hücrelerinin giderilmesinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Uzman kontrolünde uygulanacak olan buz tedavisi ile memelerdeki büyüme az da olsa küçültülebilir. Memelerde bulunan yağ dokusunun azaltılması memelerin de küçülmesini sağlayacaktır. Ancak genel olarak buz tedavisinin meme dokusu üzerinde kalıcı bir etki bırakmadığı da söylenebilir. Meme operasyonu yapılması için cerrahi operasyon şarttır.

Jinekomasti Kremi ve Spreyi İşe Yarar mı?

Jinekomasti için en etkili ve sağlıklı tedavi yöntemi kesinlikle ameliyattır. Bunlar dışında jinekomasti kremi veya spreyi gibi farklı ürünlerin de kullanıldığı bilinmektedir. Ancak kullanılan bu tarz ürünler dışarıdan müdahale ile meme dokusunun yapısını değiştirme ve küçültmek için etkili olmamaktadır.

Bunun için jinekomasti tedavisinde krem ve sprey ve benzeri ürünlerin etkili olmaları da mümkün değildir. Jinekomasti tedavisi için önerilen ameliyat dışındaki yöntemlerin hemen hepsi başarısızlık ile sonuçlanmaktadır. Bunun için jinekomasti tedavisinde etkili sonuç elde etmek için uzman bir doktor ile görüşmelisiniz.

İlgili İçerikler
Meme Başı Çöküklüğü Nedir? Kimlerde Görülür?
Meme Başı Çöküklüğü Nedir? Kimlerde Görülür?

Meme ucunun dışarıya doğru çıkmak yerine içeriye ters olarak girmesine...

Meme Ucu Çöküklüğü Tedavisi
Meme Ucu Çöküklüğü Tedavisi

Meme ucu çökmesi, meme başının olması gerektiği gibi memeden dışarı çıkmaması durumudur...

Meme Büyütme Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Meme Büyütme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme büyütme operasyonu, meme dokusunun veya göğüs kaslarının altına...

Göz Kapağı Estetiğinden Beklentiler Ne Olmalıdır?
Göz Kapağı Estetiğinden Beklentiler Ne Olmalıdır?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) gittikçe popülerleşen ve yüzde oldukça farklılık yaratan bir prosedürdür.

Son Düzenleme : 21.10.2023