Sizi Arayalım

Burun Estetiği İçin Doğru Zamanlama Ne Olmalı?

Burun estetiği olarak bilinen rinoplastiyi düşünenler bu operasyonu önceden planlamalı; ameliyat öncesi araştırma yapmak, doktor seçmek ve operasyondan sonra da iyileşmek için kendilerine zaman tanımaları gerekir. Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin çoğu operasyon sonrası iyileşme dönemini göz önünde tutarak genellikle ameliyatlarını sonbahar ya da ilkbahar aylarında planlamaktadır.

Rinoplasti yaklaşık olarak bir ila üç saat arasında bir sürede gerçekleştirilse de iyileşme süreci daha uzun ve meşakkatli olacaktır. Operasyondan sonra ancak birinin yardımı ile eve dönebilirsiniz ve birkaç gün yanınızda birinin bulunarak bakımınızı yapması gerekir. Yüzünüzde yaklaşık bir hafta boyunca ödem ve morarmalar görülebilir. Fakat bu kişinin bünyesine de bağlı olarak değişebilir. Hasta ne kadar iyi bakılırsa daha çabuk toparlanacaktır. Operasyon sonrasında talimatlara uyup, dengeli beslenen bir kişi kısa sürede toparlanarak aktif yaşamına dönebilir.

Genellikle okulların tatil olduğu yaz ayları ve kış aylarında rinoplastiye talep daha azalmaktadır. Bu sezonları tatil yaparak değerlendirmek isteyen kişiler, genellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerine yönelmektedir. Bu mevsimlerde yapılacak bir burun estetiği operasyonu iyileşinceye kadar güneş ışınlarına maruz kalmaktan korunmuş olursunuz. Ayrıca burnunuz tatil sezonuna kadar iyileşerek sosyal ortama rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Belirli bir olay için rinoplasti yaptırmak isteyen bir kişinin, bu olaydan birkaç ay önce operasyonu planlaması gerekir. Çünkü bu sürede  komplikasyonlar ancak iyileşerek burun üzerindeki şiş ve kızarıklıklar geçecektir.

Burun estetiği yaptırmaya karar vermeden önce iyice düşünmek, geçici hevesler ve gerçekçi olmayan beklentilerle bu operasyona başvurmamak gerekir. Çünkü rinoplastinin sonucu kalıcıdır ve bir daha başlangıçtaki doğal burnunuza geri dönmek artık imkansız olacaktır. Bu nedenle operasyondan önce araştırma yapmalı, bilgi toplamalı ve doktor seçiminizi aceleye getirmeden ciddiyetle bu süreci yönetmelisiniz.

Kış aylarında ya da havanın daha soğuk olduğu sezonlarda burun estetiği operasyonunu planlamak sizin için oldukça avantajlı bir seçim olacaktır. Kış aylarında sosyal etkileşim azdır ve insanlar daha çok evlerinde vakit geçirme eğilimindedir. Günler daha kısa ve soğuk olduğu için kolaylıkla evde dinlenip uyuma imkanı bulabilirsiniz. Kış sezonunda kolaylıkla kullanabileceğiniz şapka, eşarp ve başlıklı giysilerle yüzünüzü kamufle edebilir, ödem ve morlukları gizleyebilirsiniz. Kışın kapalı mekanlarda daha çok vakit geçirildiğinden dinlenebilmek için bol bol imkana sahip olursunuz.

Güneş ışığı iyileşme sürecinde burnunuzun üzerinde pigmentasyon sorunlarına neden olabilir, bu nedenle rinoplasti sonrası özellikle güneş ışınlarından burnunuzu sakınmanız gereklidir. Kış aylarında bu süreci daha kolay atlatabilir, güneş ışığına çıkmadan burnunuzu koruyabilirsiniz.

Yaz aylarında herkes tatile giderken siz operasyon sonrası iyileşme sürecini evde kapalı ortamda geçirmek istemezsiniz. Bu nedenle kışın yapılacak bir operasyon sizi sıcak havalardaki can sıkıntısından kurtaracaktır. Düğün sezonu olarak anılan yaz aylarında davetlere yeni görünümümüzle katılmak daha keyifli olacaktır. Rinoplasti sonrası hastalar için kış ayları evde dinlenmek ve rahatlamak için daha çok fırsat içermektedir. İyileşme döneminizi resmi tatillere denk getirerek evde daha uzun vakit geçirebilirsiniz.

Farklı meslek kollarında çalışanlar için yoğun sezonlar değişebilmektedir, bu durumda kişinin kendine en uygun olan daha az yoğun bir dönemi operasyon için seçmesi de yerinde olacaktır. Bazen özellikle rinoplasti kararınızı bekletmeniz yerinde olacaktır: Kısa sürede (birkaç hafta içinde) önemli bir etkinliğe ya da iş toplantısına katılmanız gerekiyorsa bu süreçte iyileşmeniz henüz söz konusu olmayacağı için ameliyat tarihinizi ertelemenizde yarar vardır. Burun estetiği sonrasında kendinize iyileşme için yeterince zaman ayıramayacağınızı da düşünüyorsanız en uygun zamana kadar operasyonunuzu ertelemeniz yerinde olacaktır.

İlgili İçerikler
Burun Dolgusu ile Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün!
Burun Dolgusu ile Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün!

Burun yapısının orantısız ya da şekilsiz olması aynalarla barışamamanın...

Alın Germe Estetiği Kimlere Uygulanır?
Alın Germe Estetiği Kimlere Uygulanır?

Alın yüzde yaşlanmanın etkilerinin ilk hissedildiği yüz bölgesidir...

Jawline Dolgusu Nasıl Uygulanır?
Jawline Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Çene hattının daha belirgin ve daha keskin hale getirilmesini sağlayan jawline dolgusu çene hattındaki...

Burun Estetiği İçin Doğru Zamanlama Ne Olmalı?
Burun Estetiği İçin Doğru Zamanlama Ne Olmalı?

Burun estetiği olarak bilinen rinoplastiyi düşünenler bu operasyonu önceden...

Son Düzenleme : 21.10.2023