Sizi Arayalım

Estetik Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular

Estetik Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular operasyon öncesi ve sonrası için sizlere pek çok konuda fikir verebilir. Eğer bir estetik ameliyat olmayı düşünüyorsanız veya karar verdiyseniz doktorunuzla aklınızdaki tüm düşünceleri paylaşmanız gerekmektedir.

Estetik ameliyat gibi uygulamaların sizlerin hayatını etkileyeceğini bilerek karar vermelisiniz. Ameliyat süreci estetik uygulamalarda oldukça önemli bir dönemi takip etmektedir. Ayrıca tüm detaylara hakim olmak da ameliyat sonrasında iyileşme dönemini daha sağlıklı atlatabilmeniz açısından önem taşımaktadır. Estetik doktorunuza sormanız gereken sorular ve süreç ile ilgili tüm merak ettikleriniz için yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Öncelikle İstediklerinizi Belirtin

Estetik ameliyatlarda hasta olarak doktorunuz ile aklınızdakileri detaylı bir şekilde paylaşmayı unutmamalısınız. Burun, dudak, yüz veya diğer tüm estetik ameliyatlarda nasıl bir sonuç bekliyorsanız bunu çekinmeden doktorunuz ile paylaşmalısınız. Estetik ameliyat çeşitlerinde hem size uygun olan öneriler doktorunuz tarafından sunulmakta hem de sizlerin beklentileriniz gerçekleşmektedir. Bunun için estetik doktorunuza ameliyat öncesinde görüşmenizde tüm beklentilerinizi söylemeli ve istediklerinizi çekinmeden dile getirmelisiniz.

Sonra Doktorunuzun Önerilerini Sorun

Seçmiş olduğunuz estetik uygulaması için gerçekten uygun bir aday olup olmadığınızı doktorunuza sorarak öğrenebilirsiniz. Her estetik uygulaması herkes için uygun olmayabilir. Ya da farklı alternatifler ile yine sizlerin istediğiniz sonuca da ulaşılabilir. Bunun için sizlerin tercih etmiş olduğunuz estetik uygulama için değerlendirme kısmını kesinlikle doktorunuza bırakmalısınız. Sizin için her zaman bir doktor olarak farklı alternatifleri sunacağını unutmamalısınız. Bunun için kendi istek ve beklentilerinizin yanı sıra doktorunuzun tavsiyelerine de dikkat etmeli ve değerlendirmelisiniz.

Ameliyathane Koşulları, Operasyonda Uzman Yardımcı Ekip Olacak mı?

Genellikle hastaların doktora sormaktan çekindiği sorulardan birisi de ameliyathane koşullarıdır. Eğer estetik ameliyat olmaya karar verdiyseniz doktorunuza operasyon sırasında kimlerin eşlik edeceğini de sorabilirsiniz.

Sadece anestezi uzmanı değil teknik ekip ve ek personeller hakkında da bilgi sahibi olmanızda yarar olacaktır. Her estetik ameliyatın süresi ve zorluğu değişebilmektedir. Büyük estetik ameliyatlarda yardımcı doktor ile doktor asistanları da hazır olarak ameliyathanede bulunmalıdır. Ameliyat öncesi doktorunuzla görüşmenizde ameliyathanede nasıl bir ekip ile birlikte süreci yöneteceğini sorabilirsiniz.

Daha Önce Bu Operasyonu Kaç Kez Yaptınız?

Estetik ameliyat yapan doktorlar gün içerisinde farklı ve sınırlı sayıda ameliyat gerçekleştirmektedir. Bunun da en önemli nedenlerinden birisi riskli ameliyatlar olması ve karmaşıklığa yol açılmamasıdır. Hata payının en az olması gereken ameliyat çeşitlerinden olan estetik ameliyatlar için alanında uzman ve deneyimli doktorlar ile çalışmalısınız. Doktorunuza yaptırmak istediğiniz estetik ameliyatı ne kadar sıklıkta ve kaç yaptığını kesinlikle sormalısınız. Mümkünse daha önce gerçekleştirmiş olduğu ameliyat sonuçlarını da inceleyebilirsiniz.

Ben Bu Operasyon İçin Doğru Bir Aday Mıyım? Yaptırmalı mıyım?

Sadece sağlık sorunları için değil kendi görünüşünüzü beğenmediğiniz için de estetik ameliyat yaptırabilirsiniz. Ancak yaptırmak istediğiniz ameliyatın sizin için uygun olup olmaması da oldukça önemlidir. Bunun kararını hasta olarak sizlerin veremeyeceğini bilerek hareket etmelisiniz.

Estetik ameliyatı yapan doktorlar her şeyden önce hastalarının sağlıklarını ön planda tutarak işlemleri yerine getirmektedirler. Sizin için en uygun uygulama veya ameliyat seçimi için doktorunuza danışmalısınız. Tercih ettiğiniz estetik ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığınızı doktorunuzdan mutlaka öğrenmelisiniz.

Ameliyat Öncesi Hazırlık Yapmam Gerekir mi?

Her ameliyat öncesinde olduğu gibi bazı estetik uygulamalarında da ameliyattan birkaç veya saat önce hazırlık yapmanız istenebilmektedir. Hangi tür estetik ameliyatı olacaksanız olun ameliyat olmadan birkaç gün önce doktorunuz ile görüşmeye gitmelisiniz.

Estetik doktorunuza sormanız gereken sorular içerisinde önemli bir yerde olan ameliyat öncesi hazırlık aşamasını kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Birkaç saat su içmemek, bir gece öncesi yenmemesi gerekenler, alkol veya sigara tüketimi gibi benzer tüm durumlar ile ilgili detaylı bilgileri doktorunuzdan mutlaka öğrenmelisiniz.

Ameliyat Riskleri Nelerdir?

Seçmiş olduğunuz estetik ameliyatının süreci ve zorluğuna göre bazı riskler ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak ameliyat öncesinde doktorunuz ile yaşayabileceğiniz risk faktörleri üzerine detaylı bir konuşma yapmanızda yarar olacaktır.

Doktorunuz oluşabilecek riskler ve aynı zamanda bu faktörlerin nasıl giderilebileceği yönünde de sizleri bilgilendirecektir. Estetik ameliyatları her ne kadar basit uygulamalar olarak görülse de risksiz olmadıklarını bilmelisiniz. Örneğin bir meme büyütme ameliyatı sonrasında sorun yaşamamak ve iyileşme sürecini daha iyi yönetebilmek için oluşabilecek riskleri göz önünde bulundurmalısınız.

Komplikasyonlar ve Başarı Oranı

Her estetik uygulamasının aynı sonucu doğurduğunu söyleyemeyiz. Bunda hem hastanın istekleri hem de ameliyatı yapan doktorun başarını oranı oldukça büyük bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaptırmayı istediğiniz estetik uygulaması ile ilgili hem başarı oranı hem de meydana gelebilecek komplikasyonlar ile ilgili doktorunuza soru sormalısınız. Doktorunuzun aynı ameliyat türüne uygun benzer başarılı sonuçlarını mutlaka incelemelisiniz. Daha önce yapmış olduğu estetik uygulamaları sonrası meydana gelen komplikasyonları da sorarak kendinizi ameliyat sonuçlarına hazırlamanızda yarar olacaktır.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman İyileşir? Sosyal Hayata Dönerim?

Estetik ameliyatlarının türüne göre hastanede yatma süreci de farklılık gösterebilmektedir. Doktorunuz sizleri ameliyat sonrasında kaç gün hastanede kalmanız gerektiği yönünde bilgilendirecektir. Ayrıca bu süreci daha sağlıklı bir şekilde yönetebilmek için ameliyat öncesinde kaç gün hastanede kalacağınızı da doktorunuza sormalısınız. Bazı estetik ameliyatları aynı gün içerisinde tamamlanırken bazılarının birkaç gün doktor kontrolü altında iyileşmesi beklenebilmektedir. Sosyal hayatınıza veya iş yaşantınıza dönme sürecinizi de doktorunuzla görüşmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca estetik ameliyatları sonrasında ameliyatı yapan doktorunuzun kendisi iyileşme döneminizi de yakından takip etmelidir.

Ameliyat Sonrası Bakımı

Küçük bir dolgu işlemi sonrasında bile olası risklerin önüne geçmek için doktorunuzun önerdiği bakım önerilerini mutlaka uygulamalısınız. Estetik ameliyatının ağırlığına bağlı olarak her uygulamanın farklı bir bakım süreci olacağını unutmamalısınız. Örneğin burun estetiğinde birkaç gün hastanede doktor kontrolünde olmanız gerekecektir. Ancak yüz dolgusu veya buna benzer küçük operasyonlarda aynı gün içerisinde sosyal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Saç ekimi, göğüs estetikleri veya vajina estetiği gibi daha büyük ameliyatlar için ise bakım sürecini aksatmamanızda yarar olacaktır. Doktorunuz hem ameliyat öncesi hem de sonrasında bakım süreci ile ilgili sizleri detaylı olarak bilgilendirecektir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Her estetik ameliyatının cerrahi müdahaleler ile gerçekleşeceğini unutmamalısınız. Bunun için dikişlerden kaynaklı olarak bazı estetik ameliyatlarda iz kalabilmektedir. Ancak burun, yüz germe, göz kapağı ve kulak ameliyatları için gizli dikiş yöntemi tercih edildiği için izler belli olmamaktadır. Alanında uzman ve deneyimli bir doktora yaptıracağınız tüm estetik ameliyatlarında iz görünmeyecek şekilde başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Estetik ameliyatlar oldukça hassas bir şekilde uygulanması gereken ve uzmanlık gereken ameliyat türlerindendir. Ancak küçük de olsa mutlaka bir iz kalacağını bilmelisiniz. Yine de uzman estetik doktorlarının ameliyat sonrası iz kalmaması için çok daha emek vererek ve hassas çalışarak süreci yöneteceklerini unutmamalısınız. Bu noktada en önemli görevlerden biri de ameliyat sonrası bakımınıza dikkat etmenizdir. Doktorunuzun bakım tavsiyelerine uyarak iz kalmasının önüne geçebilir ve iyileşme sürecinizi daha sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz.

İlgili İçerikler
Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci kişiye göre farklılık gösterebilmektedir.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?
Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş ışığına maruz kalma, yaşlılık, hormonal değişiklikler, ilaç kullanımı ve ...

Meme Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?
Meme Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?

Meme büyütme isteği genellikle orta yaştaki kadınlar için uygun bir estetik uygulamadır. Yaş ilerledikçe ...

Saç Grefti Nedir? Saç Ekiminde Kaç Greft Ekim Yapılmalıdır?
Saç Grefti Nedir? Saç Ekiminde Kaç Greft Ekim Yapılmalıdır?

Saç Grefti Nedir? Saç Ekiminde Kaç Greft Ekim Yapılmalıdır? gibi...

Son Düzenleme : 21.10.2023