Sizi Arayalım

Gamze Estetiği ile Güzelliği Ayrıntıda Yakalamak Mümkün

Gamze vücudun farklı yerlerinde gözle görülebilen cilt çöküntüleridir. Geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı türü vardır. En bilinenleri yanaklarda olsa da vücudun hemen her yerinde, omuzlarda, kalçaların hemen üstünde hatta sırt bölgesinde görülebilir. Yanaklardan sonra en sık rastlanan bölge çenedir. Bazı kişiler vücudunun belirli bölgelerinde bulunan gamzelerden şikayetçi olabilirken yanak, çene ve bel bölgesinde bulunan gamzeler güzelliğin ve çekiciliğin işareti olarak görülmekte ve estetik açıdan hoş bulunmaktadır.

Gamze Nasıl Oluşur?

Aslına bakıldığında gamzeler, vücudun neresinde bulunursa bulunsun o bölgedeki kas veya bağ dokusunda meydana gelen deformite nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Yanakta gamze çukurunun kişilerde görülme sıklığı kadınlarda ve erkeklerde eşittir. Ortaya çıkma nedeni ise embriyonik gelişim sırasında yüzdeki bir kasındaki düzensiz büyüme bir yaşanmasıdır. Gülüş esnasında dudakları kenarlardan yukarı çekmekle görevli olan yüz kası ikiye ayrılırken bu iki bölüm arasında yanak derisi ile kaplı minik bir çukur oluşmaktadır. Bu yüzden genetik bir deformite olarak kabul edilse de gamzeye sahip olan kişi, gülmek için yüz ve yanak kaslarını gerdiğinde, etkileyici çukurlar ortaya çıkar.

Yanaktaki gamzeler genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Anne ya da babanın herhangi birinde gamze varsa çocukta gamze çıkma ihtimali %25-50 iken, her ikisinde de varsa bu ihtimal %50-100 arasındadır ancak bazı durumlarda anne ve babanın her ikisinde de yanaklarında gamze bulunmasa bile çocuklarında ortaya çıkma ihtimali vardır.

Yüzde bulunan diğer bir gamze türü olan çene gamzesinin oluşumunun kaslarla herhangi bir ilgisi yoktur. Çene gamzesi, çene kemiklerinin iki yarısının kaynaşmasının tamamlanmaması nedeni ile oluşur. Bu deformite diğerinde de olduğu gibi embriyonik gelişim sırasında ortaya çıkar. Tıpkı yanak gamzeleri gibi deri bu atipik yapıyı kaplar ve altında şirin bir çukur oluşur. İnsan sağlığı açısından herhangi bir olumsuz etkisi bulunmayan gamze çukuru çoğu kültürde sempatik karşılanmakta yer yer çekici bulunmaktadır.

Özellikle yüz ve kalçaların bitiş noktasında bulunan gamzeler kişiye cazibe kazandırmaktadır. Evrensel olarak güzellik standartları arasında yerini almış olan gamze kişilerin yüzüne karakteristik bir özellik kazandırırken aynı zamanda yüz ifadesini yumuşamaktadır. Hatta bazı toplumlarda gamze çukurunun şans getirdiğine inanılmakta ve gamzeye melek dokunuşu da denilmektedir. Şanslı insanlar doğuştan bu estetik avantaja sahip olarak doğsalar da gamzeye sahip olmak isteyen kişiler için cerrahi olarak gamze oluşturulabilmesi mümkündür.

Gamze Estetiği Nedir? Nerelere Uygulanır?

Estetik prosedürlerle oluşturulan en yaygın gamze türleri yanak gamzesi veya Venüs gamzesi denilen bel gamzeleridir. Op. Dr. Yücel Sarıaltın kendi geliştirdiği teknikle kaslara hiç dokunmadan, sadece yanak içindeki yağların yardımıyla ortalama 15 – 30 dakika arasında yüz gamzesi estetiği operasyonunu gerçekleştirmektedir. İşlemin süresi oluşturulacak gamze sayısına göre değişmektedir. Gamze estetiği esnasında lokal anestezi uygulanmaktadır.

Ameliyat öncesinde gamzenin nereye yapılacağı muayene ile belirlenir ve işaretlenir. Sonrasında lokal anestezi yapılıp bir miktar beklendikten sonra işaretli bölgeden ağız içinden girilen dikişler yardımıyla gamze estetiği ameliyatı gerçekleştirilir. Gamze estetiği uygulamasını yaptıran kişi operasyondan hemen sonra rutin hayatına devam edebilmektedir.

İnsanların çekici bulduğu gamzelerden bir diğeri de Venüs gamzesi de denilen bel gamzesi çukurlarıdır. Bazı kişilerde kendiliğinden oluşan bu gamze, bel bölgesinin hemen alt kısmında simetrik şekilde duran birbirlerinden 6 ile 8 cm uzak şekilde konumlanan çukurluklardır. Bel gamzesi kişilerde doğuştan görülen bir özelliktir ve sonradan bel gamzesi çukuruna sahip isteyenler aynı yanak gamzesinde olduğu gibi yine estetik bir dokunuş ile sahip olabilmektedir. Ortalama 20 dakika gibi bir sürede yapılan bel gamzesi estetiği, lokal anestezi yardımıyla bel bölgesindeki deri altı dokusunun inceltilmesi ile uygulanmaktadır. Oldukça kısa süren bu işlem sonrasında hasta arzuladığı gamze görüntüsüne sahip olarak aynı gün içerisinde taburcu edilir.

İlgili İçerikler
Ameliyatsız Jinekomasti Geçer mi? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ameliyatsız Jinekomasti Geçer mi? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerde görülen ve meme büyüme sorunu olarak tanımlanan Jinekomasti...

Saç Ekimi Tedavisinde FUE Yönteminin Avantajları
Saç Ekimi Tedavisinde FUE Yönteminin Avantajları

Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri genetik yatkınlıktır...

Gamze Estetiği ile Güzelliği Ayrıntıda Yakalamak Mümkün
Gamze Estetiği ile Güzelliği Ayrıntıda Yakalamak Mümkün

Gamze vücudun farklı yerlerinde gözle görülebilen cilt çöküntüleridir...

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?
Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur sorusunun yanıtları da son zamanlarda...

Son Düzenleme : 21.10.2023