Sizi Arayalım

Gıdı Aldırma Ameliyatı

Gıdı Aldırma ameliyatı, boğaz ve çene arasındaki tabakanın giderilmesini sağlar. Gıdı, alt çeneyi boyuna bağlar. Yüzü tamamlayan bir bölge oluşuyla öne çıkar. Gıdı ameliyatı estetik operasyonudur. Uzman hekimlerce, klinik ortamında yapılabilir. Memnuniyet için güvenilir hizmet gerekir. Gıdı ameliyatı nasıl yapılır sorusunun belli yanıtları bulunur. Kalite farkı uygulamada gözlenir.

Özel hastaneler, devlet hastaneleri, estetik merkezleri güvenilir seçeneklerdir. Ameliyat kalitesini kadro belirler. Gıdının düzeltilmesi ve inceltilmesi tecrübe gerektirir. Estetik ameliyat olmadan önce dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Kurum kimliği: Hizmet alacağınız sağlık kuruluşunda estetik bölümü bulunmalıdır. Birincil hizmet alanı estetik olan kurumlar ideal tercihtir.
 • Kadro yeterliği: Estetik, tıbbın bir alanıdır. Uzmanlaşmış kadrolardan hizmet almak önemlidir. Ameliyat ekibinde operatör doktorların ve teknikerlerin bulunması gözetilmelidir.
 • Hijyen: Faaliyet alanını gözlemlemek yararlıdır. Temiz ve donanımlı ortamlar uygundur.
 • Referanslar: Kurum başarısını ispatlayan operasyonlar önemlidir. Müşteri memnuniyeti hakkında gözlem yapılmalıdır. Faaliyetlerini açıklayan bilgiye ulaşamadığınız kurumlar güvenilir olmayabilir.
 • Beklenti: Gıdı alma ameliyatı tedavi amaçlamaz. Boğaz ve boyun çevresinin şekil bozukluğunu giderir. Hastalık tedavilerinde farklı metotlar uygulanır. Hizmet öncesinde muayene olmanız gerekir.
 • Ücret: Gıdı aldırma fiyatları değişkendir. Personel ve ekipman yeterliği belirleyicidir. Düşük kaliteli hizmetlerde uygun fiyatlandırma yapılabilir. Her ucuz seçenek güvenilir sayılmaz. Ücrette denge gözetilmelidir.

Gıdı Neden Olur?

Gıdı, vücudun doğal bir kısmıdır. Görüntü problem oluşturması, biyolojik ve çevresel etkenlerden kaynaklanabilir. Gıdı neden olur sorusunun cevapları, estetik ve tedavi ameliyatları bakımından farklıdır.

Hastalık sonucunda oluşan gıdı büyümesinin yaygın sebebi tiroit hastalığıdır. Tiriiyodotin ve tiroksin hormonlarının az salgılanması, tiroid bezini büyütür. Boyun omuruna yapışık olan bez, hormonsal dengesizlik sebebiyle büyür. Tiroid büyümesi boğazda gözlemlenir. Gıdı büyümesinden şikayetçiyseniz, hastalık riskini dikkate alabilirsiniz. Tiroid için hangi bölüme gidilir diyorsanız; iç hastalıkları, genel cerrahi, endokrinoloji bölümlerine başvurabilirsiniz.

Estetik amaçlı gıdıameliyatı plastik cerrahi bölümünde yapılır. Farklı yöntemler uygulanabilir. Yaygın olanı, kanülle yağ çekmedir. Bu metoda liposuction denir. Kolaylığı sebebiyle ameliyatsız gıdı aldırma olarak da isimlendirilir. Uygun maliyet ve çabuk uygulama avantajlıdır. Gıdı şeklini bozan sebepler şöyledir:

 • Dengesiz beslenme: Yüksek kalorili besinler deri altındaki yağ katmanını kalınlaştırabilir. Abur cuburlar, kızartmalar, şekerli içecekler kalori alımını yükseltir. Sağlıklı gıdalar tercih etmek ve öğün dışında beslenmemek yararlıdır.
 • İleri yaş: Deri hücreleri zamanla esnekliğini kaybeder. Yenilenme döngüsü aksar. Kolajen salgısı azalınca gıdı sarkabilir. 35 – 60 Yaş aralığında sarkma yoğundur.
 • Hatalı duruş pozisyonu: Vücut, duruş şekline uyum sağlar. Boynun devamlı eğik tutulması, kamburlaşmaya ve gıdı sarkmasına yol açabilir. Başın eğilmesiyle çene ve gırtlak arasındaki yağ katmanı sıkışır. Ekran karşısında fazla zaman harcamak, duruşu ve gıdı görüntüsünü etkileyebilir. Dik durmak, gıdının katlanmasını önler. 
 • Biyolojik etmenler: Gıdı sarkması boyun yapısıyla ilişkilendirilebilir. Uzun ve geniş boyunların gıdısı kolay sarkar. Genç yaşta gıdı sarkması neden olur sorusu, fiziksel özelliklerle yanıtlanabilir. Bozulma sayılmayan, vücut tipinden kaynaklı sarkmalar vardır.

Gıdım Var, Ne Yapmalıyım?

Gıdım var diyorsanız düzgün beslenmeye ve yaşam tarzınıza dikkat etmelisiniz. Hareketsiz yaşam vücudun yağlanmasına ve estetik kaybına yol açar. Gıdı oluştuktan sonra yaşam tarzını değiştirmek yararlı olmayabilir. Oluşum öncesinde dikkatli davranmak doğrudur. Sarkma belirti verebilir. Çenenizi boğazınıza yaklaştırdığınızda halkalı görünüm oluşuyorsa gıdı problemi yaşayabilirsiniz.

Gıdınının yandan bakılınca sarkık görünmesi belirtiler arasındadır. Gıdı aldırma nasıl yapılır diyorsanız, liposuction ideal yöntemdir. Metot, zahmetsiz oluşuyla öne çıkar. Deri altındaki yağ alınır ve boyun inceltilir. Liposuction, bölgesel yağ alma faaliyetinin genel ismidir. Göbek ve gıdı birincil uygulama alanlarıdır. Gıdı liposuction nasıl yapılır diyorsanız, adımlar şöyledir:

 • Muayeneyle fazlalık tespit edilir.
 • Uygulama bölgesi çizgilerle işaretlenir.
 • Lokal anestezi uygulanır. Gıdı aldırma acısız gerçekleşir.
 • Gıdı bölgesine delikler açılır.
 • Kalın metal çubuk, farklı bölgedeki deliklerden gıdıya uygulanır.
 • Enjektör formatındaki çubukla yağ çekilir. Katmanın dengeli incelmesi, profesyonel uygulama gerektirir.
 • Enfeksiyona karşı yara bakımı gerçekleşir.
 • Ameliyat bölgesine steril bantlar takılır.
 • Gıdı liposuction yaptıranlar birkaç ay gıdı korsesi kullanır. 

Korse kullanımı, liposuction yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Gıdı aldırma sonrasında kullanılan korse, derinin şekillenmesini sağlar. Rahatsızlık verdiğini düşünerek kullanmayanlar olabilir. Gıdıyla baş arasında uzanan korse, derinin şekillenmesini kolaylaştırır.

Kilo Verince Gıdı Gider mi?

Gıdı ameliyatı yaptırmak istemeyenler kilo vermeyi alternatif kabul edebilir. Kilo vermek gıdı nasıl gider sorusunun kesin cevabı sayılmaz. Son zamanlarda kilo aldıysanız, yağ ve karbonhidrat alımını dengelemek katkı sunabilir.

Uzun süredir kiloluysanız veya genetik yatkınlıkla gıdı oluşmuşsa, kilo vermek etkili olmayabilir. Gıdı aldırma doğru seçimdir. Yüz şekli oturursa düzelmesi zorlaşır. Deriyi esneten yağ, çene altında kütle oluşturur.

Gıdısı fazla olanlar, hızlı kilo verme yöntemlerinden verim alamayabilir. Yüzün zayıflamasıyla yağ katmanı azalır. Fakat çene altında sarkma oluşur. Liposuction, modern ve güvenilir yoldan estetik görünüm sağlar. Gıdı yağ aldırma ameliyatı zahmetsizdir.

Hizmet alıcısı ve hekim açısından risk taşımaz. Amaca kolay yoldan ulaşılır. Hekim tavsiyeleriyle, gıdının tekrar oluşması önlenebilir. Vücut tipine uygun ameliyat, estetik görünüm sağlar. Gıdı aldırma ne kadar sürer diyorsanız, 40 – 50 dakikada işlem tamamlanır.

Gıdı Estetiği (Gıdı Aldırma Ameliyatı)

Gıdı Estetiği cerrah tarafından belirlenmiş oranda yağların vakumlanması ile gerçekleştirilir. Oldukça ince özellikli kanüller aracılığı ile gıdıya inilir. Oldukça kısa süreli bir işlemdir. Gıdı estetik ameliyatı Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

İlgili İçerikler
Meme Büyütme Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Meme Büyütme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme büyütme operasyonu, meme dokusunun veya göğüs kaslarının altına...

El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle)
El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle)

El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle) son dönemlerde pek çok...

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok kadın çocuk sahibi olduktan veya aşırı kilo verdikten sonra...

Meme Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?
Meme Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?

Meme büyütme isteği genellikle orta yaştaki kadınlar için uygun bir estetik uygulamadır. Yaş ilerledikçe ...

Son Düzenleme : 21.10.2023