Sizi Arayalım

Karın Germe Ameliyatında Sizi Neler Bekliyor?

İlerleyen yaş, doğum yapma ve kilo alıp verme gibi birçok faktör karın derisinde sarkmaya neden olmaktadır. Kadınlarda yalanan karın sarkması genelde doğumdan sonra ortaya çıkarken, erkeklerde bu durum kendisini aşırı kilo alma sonucunda ortaya çıkar. Sonuçta karın ve göbek derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olmaktadır.

Karın kaslarındaki sarkma karın ön duvarını yapan ve iç organları içerde tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile meydana gelir. Kaslar birbirinden ayrılır ve karın dışarı doğru çıkmış ve sarkık görünür. Önemli ölçüde kilo kaybı da karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar. Bu tarz durumlarda diyet ve egzersizim pozitif bir etkisi olsa bile istenilen düz karnın el edilmesi imkansıza yakındır.

Kişilerde özgüven problemi yaratan sarkmış ve yağlı karınlar karın estetiği, karın germe veya bilinen diğer adıyla “abdominoplasti” ameliyatı ile yepyeni bir görünüme kavuşur.  Karın gerdirme ameliyatı ile hamilelik sonunda karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, sarkan karın derisinin fazlası kesilerek çıkarılır ve yağlar liposuction işlemi ile alınır.

Yaklaşık 2 ile 5 saat arasında süren karın germe ameliyatı, iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8–10 cm altında ve karın altındaki bölgenin üzerinde kalan bir kesi hattı gerçekleştirilir. Göbek çevresine göbek deliğinin şekillendirilmesi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyat bittikten sonra kesi hattı deri altından gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı dışarı almak amacıyla drenler yerleştirilir ve eklini muhafaza etmesini yardımcı olması için hastaya korse giydirilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karın germe ameliyatı olmaya karar verip cerrahınız ile görüştüğünüzde, cerrahınız size uyulması gereken bazı kurallar olduğunu anlatacaktır. Örneğin; sigara içiyorsanız, karın germe ameliyatından 2 hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar sigara içmeye ara vermelisiniz.

Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirine yine ara vermeniz beklenir. Bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyecek ağır diyetler ani hava değişimleri gibi durumlardan kaçınmalısınız. Basit bir soğuk algınlığı bile karın germe operasyonunun ertelenmesine neden olabilir.

Karın germe ameliyatının hemen öncesinde yapılacak işlemin detaylarının planlanması için hastanın vücudunun üzerine çizim yapılır. Daha sonra ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotoğraf çekimleri tamamlanarak hasta operasyona alınır.

Karın Germe Ameliyatından Sonraki Süreç

Karın germe ameliyatından sonraki ilk birkaç, gün hasta aynaya baktığında yeterince tatmin olmamış hissedebilir çünkü karın bölgesi şiş olacaktır. Ayrıca doktorun tavsiye edeceği ağrı kesiciler yardımıyla giderilebilen ufak ağrıların olması normaldir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 2. gün çıkarılır. Uygulanan cerrahi girişime bağlı olarak hastanın hastanede bir, nadiren de birkaç gün kalması istenebilir.

Başlangıçta hasta dik dururken zorluk yaşasa da kısa sürede yürümeye başlar. Karın germe operasyonundan kısa yürüyüşler yapmak kan dolaşımını hızlı tutarak iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecek, oluşan şişliğin azalmasına, kan pıhtısı atma riskinin düşmesine ve karın kas tonunun kazanılmasına yardımcı olur. Dikişlerin alınması, pansumanlar, yıkanma ve korse kullanımı hastanın durumuna ve cerrahın ameliyattaki tercihlerine bağlıdır ve ameliyat sonrası dönemde tüm bu konularla ilgili hasta ayrıntılı şekilde bilgilendirilir.

Karın germe operasyonu sonrasında tekrar eski aktivitelere dönüş birkaç hafta alabilir. Hastanın fiziksel durumu iyiyse ve güçlü karın kaslarına sahip ise bu süreç daha da kısa sürebilir. Ancak karın kaslarını zorlayacak sıkı egzersiz programları; doktorun onay vereceği döneme kadar ertelenmelidir.

Karın germe ameliyatına bağlı gelişen izler ilk 3-6 ay boyunca kızarık bir görünüm sergileyecek ama zamanla solarak daha az belirgin hale gelecektir. Bununla birlikte bu izler her zaman iç çamaşırı ve bikini altında kaldığı için hastaları olumsuz yönde etkilemez.

İlgili İçerikler
Brezilya Kalça Estetiği Hakkında Merak Edilenler
Brezilya Kalça Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Brezilya Kalça Estetiği Hakkında Merak Edilenler ve ameliyat süreci ile ilgili...

Annelik Estetiği ile Kadınlar Yeniden Doğuyor!
Annelik Estetiği ile Kadınlar Yeniden Doğuyor!

Bir bebeğin dünyaya gelişi, ailedeki herkesin heyecan ve sevinçle beklediği

Meme Başı Çöküklüğü Nedir? Kimlerde Görülür?
Meme Başı Çöküklüğü Nedir? Kimlerde Görülür?

Meme ucunun dışarıya doğru çıkmak yerine içeriye ters olarak girmesine...

Yüz Germe ile Örümcek Ağı Operasyonu Farkları
Yüz Germe ile Örümcek Ağı Operasyonu Farkları

İnsanlar yaşlandıkça ciltleri eski elastikiyetini kaybeder ve cildin çeşitli...

Son Düzenleme : 21.10.2023