Sizi Arayalım

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Kepçe kulak ameliyatı; çocuklarda başa, 40 dereceden fazla açı ile konumlanmış belirgin kulakların görünümünün iyileştirilmesi için yapılan estetik cerrahi bir operasyondur. Belirgin kulaklar çocukların, akranları tarafından zorbalığa maruz kalmalarına neden olarak öz benlik saygılarını yitirmelerine yol açmaktadır. Kepçe kulak operasyonları ile sadece kulak görünümü iyileştirilmemekte aynı zamanda çocuğun özgüvenini geri kazanması için de önemli bir adım olacaktır.

Çocuklar görünümleri konusunda oldukça hassas oldukları için kulaklarını özellikle şapka ya da saçlarının ardına gizleme eğilimdedir. Kulak estetiği operasyonu ile görünümü iyileştirilen kulaklar sayesinde çocuğun sorunu ortadan kalkacak ve başkalarının eleştiri ve zorbalarına artık maruz kalmayacaktır. Kepçe kulak ameliyatı için en ideal zaman çocuğun ailesi tarafından seçilmelidir.

Kepçe kulak operasyonu, kulak gelişimini tamamlayan herkese uygulanabilen, başarılı sonuçlar alınan bir estetik ameliyat yöntemidir. Kulak gelişiminin tamamen oluşması çocuklarda yaklaşık olarak beş ila altı yaşlarına tekabül etmektedir. Beş yaşından itibaren kepçe kulak ameliyatı istenilen her zaman yapılabilecektir. Sadece çocuklar için değil kepçe kulak operasyonları yetişkinler için de oldukça tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Kepçe kulak ameliyatı ile çıkıntı yapan kulak ya da kulaklar başa daha dar açı ile sabitlenerek yeniden konumlandırılır.

Kepçe kulak operasyonuna karar verirken çocuğun fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal gelişim olarak bu operasyona hazır olması önemlidir. Kulaklarının gelişimini beş yaşında tamamlayan bir çocuğun fiziksel olarak bu operasyona hazır olduğu kabul edilmektedir. Çocuklar yine beş yaş civarlarında görünümlerini aynada fark ederek bu konuda kendileri için olumlu ya da olumsuz düşünceler üretebilme olgunluğuna erişir. Çocuk kendini diğer arkadaşlarıyla karşılaştırmadan ve arkadaşlarının zorbalıklarına maruz kalmadan önce bu operasyonun yapılması da oldukça önemlidir.

Özellikle okul çağındaki çocukların birbirlerini görünümleri üzerinden eleştirdikleri göz önüne alındığında okula başlamadan çocuğun kepçe kulak sorununun çözülmesi ile çocuk, psikolojik olarak zedelenmeden süreç atlatılabilir. Çocuklar yine beş yaş civarında anaokuluna başlayarak farklı bir sosyal ortamın içine girerler ve bu ortam yaşıtlarından oluşmaktadır. Bazen bu yaşlar bile alaycılığın başladığı dönemlerdir. Çocuğun bu yaşta alaya maruz kalması sosyal gelişimini engelleyebilecektir.

Aile, çocuğu için bu operasyona karar verirken en doğru zamanlamayı yaparak sorun başlamadan yani çocuğun psikolojik durumu hiç zarar görmeden önce, operasyon tarihini belirlemesi gerekir. Çocuğunuzla bu operasyon hakkında konuşarak, bu ameliyatı geçirmek için istek ve motivasyonunun olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ile bilmesi gerektiği kadar detay paylaşılmalı ve sonucunun kalıcı olacağı söylenmedir. Çocuk görünümünde değişik ve yeniliğe açık olarak bunları kabul edebilmelidir.

Operasyon sonrası hakkında da bilgilendirerek iyileşme sürecinde yapmaması gerekenlerin anlatılması ve talimatlara uyması gerektiğinin söylemesi önemli olacaktır. İyileşme sürecinde çocuk yaklaşık olarak bir hafta boyunca baş sargısı kullanacaktır. Bandajı çocuğun kullanabilecek olgunlukta olması ve bu konuda önceden bilgilendirilmesi de önemlidir. Operasyon sonrasında çocuğunuzun kulağının zarar görmemesi, yaralanma ve darbelerden uzak durması için sıkı gözlem altında tutmalısınız.

Bu operasyondaki amaç mükemmelliği yakalamak değil çocuğun kulağının görünümünü iyileştirmektir. Kepçe kulak operasyonlarında doğal bir görünüm yakalanmaya çalışılır. Kepçe kulak ameliyatının iyileşme süreci yaklaşık olarak bir haftadır. Bu süreçte çocuğun evde dinlenmesi, okula ve kreşe gönderilmemesi gerekir. Kulaklarda birkaç gün boyunca hafif bir ağrı görülebilecektir, bu konuda doktorunuz sizi bilgilendirerek kullanmanız gereken ağrı kesicileri reçeteye yazacaktır. Çocuklar yaklaşık olarak bir ay boyunca kulaklarının bükülebileceği aktivitelerden kaçınmalı ve kendilerini bu süre boyunca korumayı öğrenmeleri gerekmektedir. Bir hafta sonra okula dönen çocuk için öğretmeni operasyon hakkında bilgilendirilmeli ve çocuğa göz kulak olması istenmelidir.

İlgili İçerikler
Annelik Estetiğinde Yaş Faktörü
Annelik Estetiğinde Yaş Faktörü

Annelik estetiği, hamilelik sonrasında annenin vücudunda oluşan fiziksel değişiklikleri iyileştirmek...

Meme Ucu Ameliyatı Emzirmeyi Etkiler mi?
Meme Ucu Ameliyatı Emzirmeyi Etkiler mi?

Birçok kadın meme uçlarının şekli ve görünüşü konusunda estetik kaygılar...

Tüy Sarartma Nedir, Nasıl Yapılır?
Tüy Sarartma Nedir, Nasıl Yapılır?

Q switch lazer tüy sarartma, cildinizin daha pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlar...

Meme Dikleştirme Kalıcı Bir Operasyon Mudur?
Meme Dikleştirme Kalıcı Bir Operasyon Mudur?

Meme dikleştirme (mastopeksi), sarkık görünüme sahip göğüs şeklini değiştirmek, gençleştirmek...

Son Düzenleme : 21.10.2023