Sizi Arayalım

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Liposuction diğer bir ismi ile yağ aldırma operasyonu vücut şekillendirme için tercih edilmektedir. Liposuction uygulamalarının zayıflamak için uygulanan bir operasyon olduğu düşünülür. Ancak bu uygulamalar sadece basen, göbek veya bacaklar için uygulanmaz. Göğüs ve yüz germe estetikleri içerisinde de Liposuction tekniğinin kullanıldığını söylemek mümkündür.

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Liposuction ameliyatı sonrasında ortalama olarak bir hafta içerisinde kişiler sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedirler. Ancak tam bir iyileşme süreci için 4 ile 6 haftalık bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Genellikle liposuction ameliyatı sonrasında şişlik ve ödem sıklıkla görülmektedir. Bu şişliklerin ve ödemin tamamen vücuttan atılması ise yaklaşık olarak 3 ayı bulabilmektedir. Ancak bu süre sonucunda Liposuction ameliyatının vücutta meydana getirdiği sonuçlar gözle görülebilmektedir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası için Öneriler

Her estetik uygulama sonrasında doktorların önerilerine dikkat edilmesi iyileşme sürecinin daha sağlıklı tamamlanması açısından oldukça önemlidir.

 • Liposuction ameliyatı sonrasında da kompreasyon giysisinin düzenli olarak ve önerilen süre boyunca giyilmesine dikkat edilmelidir.
 • Ameliyat için özel olarak geliştirilmiş olan bu giysi liposuction uygulamasından kaynaklı meydana gelen şişliklerin kısa sürede giderilmesini sağlar.
 • Liposuction ameliyatı sonrası doktorunuzun reçete ile verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya devam etmelisiniz.
 • Buz kompresi ise bu dönemde iyileşmeyi hızlandıran en önemli faktörlerden biridir. Bunun yanı sıra doktorunuzun önerdiği şekilde masaj yapılması da şişliklerin azaltılmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Sadece Liposuction ameliyatı için değil her ameliyat sonrasında iyileşmenin en büyük sırrı dinlenmektir. Liposuction ameliyatından sonra her hastanın kendini toparlama süreci farklılık gösterecektir. Bunun için kendinizi iyi hissedeceğiniz süre boyunca dinlenmeye devam etmelisiniz.
 • Özellikle liposuction ameliyatı sonrasındaki ilk 6 haftalık dönemde çok daha dikkatli olmalısınız. Bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de ağır kaldırmamaktır.
 • İlk 4 haftalık dönem içerisinde ise alkol ve sigara kullanımından da uzak durmalısınız. Ayrıca bitkisel takviye de alınmaması tavsiye edilmektedir.
 • Liposuction ameliyatı sonrası kan sulandırıcı ilaçların alınmamasına da dikkat edilmesinde yarar olacaktır.
 • Liposuction ameliyatı sonrası iyileşme süreci içerisinde su içmeye ve sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmelisiniz. Özellikle yüksek lifli besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca günlük su tüketiminizde en az 8 bardak su içmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Liposuction Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Günümüzün en popüler estetik uygulamaları içerisinde liposuction yer almaktadır. Hem kilo verme sürecinde hem de vücudun şekillenmesinde en etkili olan estetik ameliyat türlerinden biri olarak Liposuction tercih edilmektedir.

 • Liposuction ameliyatı sonrasında doktorunuzun da tavsiyesi ile gün içerisinde kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu yürüyüşler sayesinde ameliyat sonrası ağrı hissini daha az hissedebilirsiniz.
 • Başarılı bir liposuction ameliyatı sonrasında ciltte pürüzlenmeler veya deride dalgalanmalar meydana gelmemektedir. Ancak yine de deride aşırı derecede sarkma varsa ve cilt elastikiyetini kaybetmiş ise özel bir germe operasyonuna da ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Liposuction ameliyatı sonrasında beslenme düzensizliği operasyonun tüm etkilerinin kaybedilmesine neden olabilir. Bunun için aşırı yağlı beslenmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Spor aktivitelerini tamamen iyileştikten sonra düzenli olarak yapmayı ihmal etmemelisiniz. Eğer vücudunuza dikkat etmezseniz hızlı bir şekilde yağlanma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Özellikle yanlış beslenme, aşırı yemek tüketme ve spor yapmama liposuction uygulaması yapılan bölgede deformasyonlara da neden olabilir.
 • Sık sık kilo alıp vermeniz de cildinizin esnekliğinin bozulmasına neden olacağı için liposuction ameliyatı sonrası kilonuzu dengede tutmaya dikkat etmelisiniz.
İlgili İçerikler
Burun Dolgusu ile Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün!
Burun Dolgusu ile Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün!

Burun yapısının orantısız ya da şekilsiz olması aynalarla barışamamanın...

Annelik Estetiği ile Kadınlar Yeniden Doğuyor!
Annelik Estetiği ile Kadınlar Yeniden Doğuyor!

Bir bebeğin dünyaya gelişi, ailedeki herkesin heyecan ve sevinçle beklediği

Kimler Saç Ekimi Yaptırmamalıdır?
Kimler Saç Ekimi Yaptırmamalıdır?

Saç ekimi uygulamaları sadece ülkemizde değil dünya genelinde en çok tercih...

Meme Ameliyatı Sonrası Hızlı İyileşmek için Neler Yapılmalı?
Meme Ameliyatı Sonrası Hızlı İyileşmek için Neler Yapılmalı?

Uygulanan meme ameliyatı sonrasında daha kısa sürede ve iyi bir sonuç...

Son Düzenleme : 21.10.2023