Sizi Arayalım

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir ve uygulama sonuçları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Liposuction uygulaması halk arasında yağ aldırma olarak da bilinmektedir. Uzun süredir ülkemizde tercih edilen bir yöntem olan liposuction, kişilerin istekleri doğrultusunda yapılan bir estetik uygulamadır. Özellikle vücutta bulunan bölgesel fazlalık ve yağların alınması için tercih edilmektedir. Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir ve uygulama hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Liposuction operasyonu, hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilmektedir. Kadınlara uygulanan liposuction operasyonu, genellikle karın ve kalça ile uyluk bölgesi için tercih edilmektedir. Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir sorusu erkekler açısından karın bölgesi olarak cevaplandırılabilir. Ayrıca kişinin vücudundaki bölgesel fazlalık nerede ise o alan için de liposuction operasyonu yapılabilmektedir.

Liposuction İle Kaç Kilo Yağ Alınır?

Liposuction uygulaması ile yüksek oranlarda yağ alınabilmektedir. Ayrıca bazı hastalar için farklı seanslar da uygulanabilmektedir. Liposuction operasyonu ile tek bir seansta ortalama olarak 8 ile 10 kilo kadar yağ alınabilir. Ancak bu noktada önemli olan en yüksek oranda yağ alınması değildir.

Vücudun genel dengesini ve sağlık sistemini bozmadan yağ alınması gerekmektedir. Bunun için de liposuction uygulaması ile tek bir seansta ortalama olarak 3 ile 4 kilo kadar yağ alınmasının daha sağlıklı ve güvenli olduğu da söylenebilmektedir. Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir kadar uygulandığı bölgedeki yağ miktarı da önem taşımaktadır.

Kaç Çeşit Liposuction Var?

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir ve çeşitleri hakkında merak ettiklerinizi yanıtlamak isteriz. Liposuction operasyonu genelde genel anestezi altında uygulanmaktadır. Kişinin ihtiyacına göre liposuction çeşitleri farklı kategorilere ayrılmaktadır. Uygulama yöntemlerine göre liposuction çeşitleri şu şekilde açıklanabilir:

Klasik Liposuction

Eskiden beri uygulanan klasik liposuction yönteminde genel anestezi tercih edilmektedir. Bu noktada alanında uzman ve deneyimli bir cerrahın el gücünü kullanarak operasyonu gerçekleştirmesi beklenir. Cerrah yardımı ile doku ile yağlar birbirinden ayrılarak yağların dışarı alınması işlemi gerçekleşmektedir. Doktor yardımı ile kanül ucunda titreşim yaratılmaktadır. Bu da ayrıştırma işlemini hızlandırır.

Lazer Liposuction

Günümüzde en popüler liposuction yöntemlerinden birisi de lazer liposuction uygulamasıdır. Kişinin bölgesel yağlarını eritmek için özel olarak geliştirilen lazer cihazları tercih edilmektedir. Bu lazer cihazlarının düşük enerjili lazer dalgaları yardımı ile vücuttaki yağlar eritilmektedir.

Vaser Liposuction

Lazer yöntemine benzer bir liposuction tekniği olan liposuction yönteminde ses dalgaları tercih edilmektedir. Ultrason ses dalgaları yardımcı ile yağların ayrıştırılması sağlanmaktadır.

Bodyjet Liposuction

Bodyjet liposuction yöntemi ise kanül ucundan özel bir sıvı püskürtülerek, yağların ayrıştırılmasını sağlayan bir yöntemdir. Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir sorusu gibi liposuction çeşitlerini de sizler için açıklamaya çalıştık. Bu noktada liposuction yöntemlerinin aynı sonuca odaklı olarak geliştirildiklerini söylemek mümkündür. Ancak doktorlar hangi teknikte daha deneyimli ve tecrübeli ise o Liposuction tekniğini kullanabilir. Özellikle kişinin vücudundan alınan yağlar tekrar farklı bir bölgeye enjekte edilecek ise sadece lazer liposuction tekniği kullanılmamaktadır. Lazer liposuction tekniği direkt olarak yağın yapısını bozduğu için tekrar enjekte edilmesini de mümkün kılmaz.

Hangi Bölgelerden Yağ Alınabilir?

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir ve uygulanacak olan teknikler her hastaya göre farklılık gösterecektir. Ancak hekiminiz ile görüşerek vücut yapınıza uygun bir şekilde yağ alınacak olan bölge hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Her kişinin vücudundaki yağlar aynı sertlikte veya dirençte değildir. Bölgesel yağlanmalar için tercih edilen liposuction uygulaması ise vücudun pek çok yeri için uygulanabilmektedir. Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir ve en çok yağ alınan bölgeler şu şekilde listelenebilir:

  • Karın bölgesi
  • Basen ve kalça
  • Üst kol ve uyluk
  • İç ve alt bacak bölgeleri
  • Çenenin alt bölgesi ve boyun

Erkeklerde göğüs büyümesi sonrası jinekomasti tedavisinde Liposuction uygulaması yapılarak yağ alınabilmektedir. Özellikle karın ve kalça bölgesi için sıklıkla tercih edilen liposuction uygulamasında çok başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Liposuction Zararları

Her ne kadar etkisi operasyon sonrasında kendini hemen gösterse de liposuction uygulamasının bazı zararları da olabilmektedir. Estetik ameliyatları içerisinde değerlendirilen liposuction operasyonu sonrasında hem kanama hem de genel anesteziye tepki şeklinde ciddi komplikasyonlar görülebilmektedir.

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir kadar liposuction zararları da uygulama yaptırmayı düşünen kişiler tarafından merak edilmektedir. Liposuction uygulamasına özgü olarak meydana gelebilecek bazı komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • En sık görülen komplikasyonlardan birisi kontur düzensizlikleridir. Cilt üzerinde dalgalı ve çok soluk bir görünüm meydana gelebilir. Genellikle bu sonuç cildi elastikiyet kaybı yaşaması sonucunda meydana gelebilir.
  • Deri altında biriken sıvı cepleri de görülebilmektedir. Bu tür komplikasyon ile karşı karıya kalınması durumunda bu sıvı ceplerinin doktor müdahalesi ile ve bir iğne yardımıyla boşaltılması gerekmektedir.
  • Liposuction sonrası enfeksiyon kapma çok nadir görülmektedir. Ancak yine de iyileşme döneminde doktor tavsiyelerine uyulması önerilir.
  • Liposuction uygulaması sonrasında pek çok kişide uyuşma ve karıncalanma hissi meydana gelebilir. Ancak bu durum birkaç gün içerisinde geçebilir.

Liposuction Fiyatları 2022

Liposuction fiyatları 2022 yılı için uygulama yapılacak bölgeye, doktora, kaç bölge için liposuction işleminin yapılacağına göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca Liposuction operasyonunun yapılacağı hastane ve kişinin yağ dokusunun kalınlığı gibi durumlar da liposuction fiyatlarına etki edebilmektedir.

İlgili İçerikler
Burun Dolgusu ile Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün!
Burun Dolgusu ile Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün!

Burun yapısının orantısız ya da şekilsiz olması aynalarla barışamamanın...

Estetik Operasyon Yaptırmaya Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz
Estetik Operasyon Yaptırmaya Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Estetik cerrahinin amacı; kişiye özgüvenini yeniden kazandırmak ve kendini daha iyi...

Vücut Şekillendirmede Liposuctionun Önemi Nedir?
Vücut Şekillendirmede Liposuctionun Önemi Nedir?

Yaşlanma, hamilelik ve vücut ağırlığındaki önemli değişiklikler; diyet ve egzersize yanıt vermeyen...

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Sosyal Yaşam Nasıl Etkilenir?
Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Sosyal Yaşam Nasıl Etkilenir?

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti), pinna veya dış kulağın cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Operasyonun amacı...

Son Düzenleme : 21.10.2023