Sizi Arayalım

Meme Büyüklüğü Sorunu Kabusunuz Olmasın

Büyük göğüs şikayeti, estetik ve sağlık bakımından ciddi bir problemdir. Kadınlar bir çok farklı sebepten dolayı kendilerini rahatsız hissederler. Göğüs büyüklüğü, genetik nedenlerle doğuştan veya değişken şartlara bağlı olarak sonradan oluşabilir. Tedavi edilmediği takdirde kadınların yaşam kalitesini fazlasıyla düşüren büyük göğüs şikayeti bel fıtığı, sırt, kol ve boyun ağrısı, memede sarkma, göğüs altında pişik, kamburluk gibi ciddi hastalıkları beraberinde getirmektedir.

Büyük göğüslere sahip insanlar, spor yaparken hareketlerinin kısıtlandığını hissetmek, vücutta orantısız ağırlık olmasından dolayı çeşitli ağrılara maruz kalmak gibi fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra insanların dikkatli bakışlarını üzerinde hissetmek gibi sosyalojik anlamda da insanı yıpratan durumlara maruz kalabilirler. Aynı zamanda büyük göğüslü kadınlarının çoğu anne olma sürecinde hamilelik ve emzirme bakımından diğer anne adaylarına göre daha fazla zorluk yaşamktadırlar. Zaten büyük olan göğüsler bu dönemde daha iri, daha hassas ve duyarlı olur. Buna bağlı olarak hissettikleri acı ve ağrı çok daha fazlalaşır. Meme küçültme tedavisi sonrasında kadınların hamile kalmalarında veya emzirmelerinde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Şikayeti olan kadınların gebeliği planlamadan önce tedavi olmaları tavsiye edilmektedir.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken çok önemli bir sorun olmakla birlikte tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirildiği takdirde riski çok az olan estetik cerrahi bir operasyondur. İster genetik ister sonradan büyümüş olsun, meme büyüklüğü tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

Memelerin her ikisi de büyük olabileceği gibi bazen tek memede de boyut sorunu olabilmektedir. Vücuttaki orantıyı sağlayabilmek için bazen her iki göğüse farklı cerrahi operasyon uygulanması gerekebilmektedir.

Operasyon sonrası hasta genellikle 1 gece hastanede kalmaktadır. Gelişen teknoloji ve tekniklerle birlikte son zamanlarda pek fazla dren kullanılmamaktadır. Taburcu edilen hasta 1 ay kadar ödem sorunu yaşamakta ve genelde 6 ay kadar ara sıra yanma,batma,hafif sızlama hissedebilmektedirler. Çok normal bir durumdur. 2 ay kadar ağır spor yapılmaması tavsiye edilir. Beslenmeye, hijyene ve en önemlisi de sigara kullanımına çok dikkat edilmelidir. Özellikle ilk 1 ay tamamen sigaradan uzak durulmalıdır.

İlgili İçerikler
Meme Ameliyatı Sonrası Hızlı İyileşmek için Neler Yapılmalı?
Meme Ameliyatı Sonrası Hızlı İyileşmek için Neler Yapılmalı?

Uygulanan meme ameliyatı sonrasında daha kısa sürede ve iyi bir sonuç...

El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle)
El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle)

El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle) son dönemlerde pek çok...

Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?
Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı olarak da bilinen kulak estetiği pek çok kişi tarafından...

Estetik Operasyon Yaptırmaya Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz
Estetik Operasyon Yaptırmaya Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Estetik cerrahinin amacı; kişiye özgüvenini yeniden kazandırmak ve kendini daha iyi...

Son Düzenleme : 20.10.2023