Sizi Arayalım

Rinoplasti Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Burnun yeniden şekillendirilmesi için yapılan estetik operasyona rinoplasti denilmektedir. İyileşme süreci çok ciddiye alınması gerekmektedir. Rinoplastiden sonra nasıl cilt bakımı yapacağınıza ve cerrahınızın talimatlarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Her hastanın iyileşme süreci farklı olacaktır. Burun ameliyatından sonra ödem ve morluklar oluşabilmektedir. Bazı hastalarda burun tıkanıklığı ve bulantılar da hissedilebilir, bu süreçte normaldir, endişelenmemelisiniz.

Sağlıklı bir cilt daha hızlı iyileşeceği için cildinize özen göstermeli ve iyi bakmalısınız. Ameliyattan sonraki günlerde bu daha da önem kazanmaktadır. Özel ürünlerle cildinizi korumalı ve ödemin inmesine yardımcı olabilmek için ilk üç gün düzenli olarak soğuk kompres uygulamalısınız. Tıkalı burnunuzu çekmemeli, burnunuzu açmak için dekonjestanlar tercih etmelisiniz. Başınızı bir süre yukarda tutmalı ve hareket ettirmemeye özen göstermelisiniz. Başınızı iki yastıkla destekleyerek yüksek tutabilirsiniz.

Rinoplastiden sonra burnunuzda alçı bandaj ve atel bulunacaktır. Atel, burnunuzu dış darbelerden koruyarak yeni şeklini desteklemeye yardımcı olmaktadır. Yüzünüzü yıkamanız ve duş almanız önerilmektedir. Bu sırada alçı bandajın ve atelin ıslanmamasına özen göstermeli ve bunları çıkardıktan sonra yüzünüzü yıkamalısınız. Kullandığınız temizleyicinin pürüzsüz olmasına dikkat etmelisiniz. Bir süre cildiniz hassas olacaktır. Sabun içermeyen temizleyicilerle yüzünüze baskı uygulamadan pamuk pedlerle silmeniz önerilmektedir. Bu hassas döneminizde alerjik olmayan cilt bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Burun operasyonundan sonra cildiniz ultraviyole ışınlara karşı duyarlı olacağı için özellikle ilk birkaç gün otuz ya da kırk faktörlü kremler kullanmanız önerilmektedir. Daha yüksek faktör içerikli kremler cilt gözeneklerini tıkayacaktır, siz cilt gözeneklerini açan bir krem tercih etmelisiniz. Güneşin, dikiş izinizi belirginleştirebileceği unutulmamalı. Yüzünüzü ve hala uyuşuk olan burnunuzu korumak için güneşlenmekten kaçınmalı ya da yüzünüzü gölgeleyecek şapka gibi aksesuarlar kullanmalısınız.

Yüzünüzde ağrı olsa da, iyileşmeyi hızlandırmak için cilt gözeneklerinizin tıkanmadan temiz tutulmasına özen göstermelisiniz. Cildiniz her zaman temiz ve nemli olmalı. Rinoplasti sonrasında amacınız cildinizdeki kuruluğu önleyerek nemlendirmek olmalıdır. Seçeceğiniz nemlendiriciler içerisinde aktif elementler bulunmamasına özen göstermelisiniz. Bu kremler cildinizde hassasiyet yaratabilecektir.

Rinoplasti ameliyatından sonra burnunuzdaki alçı çıkarılıncaya kadar makyaj yapmamanız önerilmektedir. Cildiniz iyi durumdaysa ve açık yaralarınız yoksa birkaç gün sonra makyaj yapmanıza izin verilebilir. İyileşme sürecinde organik kozmetik ürünleri tercih etmeli, doğal minerallerden imal edilmiş olmalarına dikkat etmelisiniz. Peeling yapmaktan en az bir ay boyunca kaçınmalısınız. Kimyasal peeling, ablatif lazer ve benzeri uygulamalar yüzünüzde enfeksiyon ve skarlaşmaya neden olabilir. Cildinizin üst tabakasının yenilenmesini beklemeniz gerekir. Yüzünüze süreceğiniz krem ya da bazları uygularken baskı yapmamalısınız. Seçeceğiniz makyaj ürünlerinin pürüzsüz olması ve kapatıcı özelliği olması tercih nedeni olmalıdır. Dikiş izinize bir süre makyaj uygulamamalısınız. Gün içinde yapılan makyajın gece temizlenmesi gerekmektedir. İyileşme sürecinde cildin temiz tutulması oldukça önemlidir. Yüzünüzü yıkarken sabun içermeyen bir temizleyici tercih etmelisiniz.

Cildinizi içerden de beslemeye özen göstermeli, yeterli miktarda su tüketmeli ve vitamin, mineral bakımından zengin gıdalar tüketmelisiniz. Günlük su ihtiyacınızı karşılamanız cildinizi hem nemli tutacak hem de vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olacaktır.

Rinoplastiden iki hafta sonra burnunuzdaki son dikişler çıkarılabilir. Bu iki haftalık süreçte şişliğin inmesi ve burnunuzun kısmen iyileşmesi beklenmektedir. Artık ağrı kesici kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bu süreçte makyajdan ve düzenli cilt bakımı yaptırmaktan kaçınmanız tavsiye edilebilir. Sadece yüzünüzde mevcut olan morluk, kızarıklık ve ödemi kapatmak için sarı ya da yeşil bazlı kapatıcılardan yararlanabilirsiniz.

İlgili İçerikler
Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılmalıdır?
Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

Gür ve ışıldayan saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Bu tarz...

Gamze Estetiği ile Güzelliği Ayrıntıda Yakalamak Mümkün
Gamze Estetiği ile Güzelliği Ayrıntıda Yakalamak Mümkün

Gamze vücudun farklı yerlerinde gözle görülebilen cilt çöküntüleridir...

Alın Germe Estetiği Kimlere Uygulanır?
Alın Germe Estetiği Kimlere Uygulanır?

Alın yüzde yaşlanmanın etkilerinin ilk hissedildiği yüz bölgesidir...

Gamze Estetiği ile Daha Sıcak Gülümsemeler
Gamze Estetiği ile Daha Sıcak Gülümsemeler

Gamzeli güzel diye bir gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir insanın...

Son Düzenleme : 21.10.2023