Sizi Arayalım

Akne ve Akne İzi Tedavisi

Sivilce ve akne tedavisi, toplumda cinsiyet veya yaş fark etmeksizin herkeste görülen sivilce sorunlarını ortadan kaldırmak için uygulanan kozmetik tedavilerdendir.
İçindekiler

Genellikle ergenlik döneminde başlayan sivilceler, kimi zaman inatçı hale gelerek kalıcılaşabilir. Özellikle yüz bölgesinde yara, lekelenme, kızarıklık gibi istenmeyen sorunlara neden olan ve sivilce tedavisi ile tedavi edilmeyen sivilce izleri kişinin psikolojik açıdan kendini kötü hissetmesine de yol açabilir. Bütün bunlara bağlı olarak öz güven problemlerine sebebiyet veren akne ve sivilce izlerinin, sıradan uygulamalarla giderilmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Bunun için kişinin klinik ortamda uygulanan, profesyonel uzmanlar tarafından gerçekleştirilen akne skar tedavisi alması gerekir. Yüz, el, boyun gibi farklı vücut bölümlerine uygulanan sivilce tedavisi, kişinin yaşadığı sorunlardan kalıcı olarak kurtulmasını sağlar. Peki kişiye pek çok açıdan rahatsızlık veren akne neden olur, nasıl geçer ve akne tedavisi nasıldır?

Ne Dediler?
testimonial icon
Melisa
07/12/2022

Bizi her zaman güler yüzüyle karşılayan Buse hanım’a ve işinin en iyisini yaparak harikalar yaratan Yücel bey’e çok teşekkür ederim Uzun yıllardır gittiğim tek adres, herkese tavsiye ederim

testimonial icon
Şule Yildirim Koca
02/01/2023

Op. Dr. Yücel Sarıaltın, ne kadar spontane bir adam ve süper güzel bir ekip! Zaten sonucumdan çok memnunum. Onlara buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum TOP TAKIM sizsiniz

testimonial icon
Shirin Naaz
04/01/2020

Tüm anne makyajımı op dr Yücel Sarıaltin ile yaptım.. sonuçlarım harika. Asistan cahlaa ve tüm ekip sayesinde..

testimonial icon
Gülşah Şahin
12/11/2019

Tereddüt etmeden güvenebilirsiniz. Başarılı sonuçlar için Op. Dr. Yücel Sarıaltın'a teşekkür ediyorum.

testimonial icon
FATMA DOGAN
22/06/2020

Yucel beye 2 seneden uzun zamandır çeşitli estetik operasyon ve işlemlerimi yaptırıyorum. (Full Body Liposuction, Aquafilling, botox, yüz dolguları...vs.)her seferinde harika sonuçlar aldım ve çevremden de bu olumlu değişikliklerle ilgili sayısız iltifatlar duydum. Kendisini ve ekibini gözü kapalı tavsiye ederim.Yücel beyin ilgisi, nezaketi, profesyonelliği, diğer estetik doktorlarının çok ilerisinde.Hastanın isteğini 'gerçekten' dinlemesi ve başka kaygılardan yada kendi tercihlerinden ziyade, hastanın sonuçtan mutlu olması için elinden gelenin bile fazlasını yapması onu farklı kılıyor.Aklınızda estetik bir işlem/operasyon varsa Yücel Sarıaltın'a danışmadan kesinlikle karar vermeyin derim.

Devamını Oku
testimonial icon
H S
10/12/2021

Türkiye'de ilk kez mutlak başarı ile. Tüm ameliyatlarında harika sonuçlar, güvenilir geri bildirimler ve ameliyat için ihtiyacınız olacak her şeyi içeren paketlerle Dr Yücel Instagram'da karşılaştı. Dr Yücel ve ekibi en başından beri beni güvenle karşıladılar. Beni derhal havaalanından almaktan, beni otele, kliniğe, hastaneye götürmeye kadar. Tüm sorularım asistan tarafından hemen cevaplandı ve kendimi çok güvende hissettim. Hiç şüphe yok ki, Dr Yücel ihtiyaçlarınıza öncelik veriyor, o harika, 360 lipo & bbl sonuçlarımdan çok memnunum. Her şey yolunda gitti, teşekkürler Dr Yücel & ekibi

Devamını Oku

Akne ve Sivilce Tedavisi Nedir?

Hormonal değişiklikler sebebiyle cildin çok fazla yağ ürettiği ergenlik dönemi, sivilce ve akne lekeleri için en tehlikeli aralıktır. Bu süreçte hem yaşanan fizyolojik değişimler hem de özellikle yüz bölgesinde oluşan sivilce lekeleri, bireyin kendini kötü hissetmesine neden olur. Ancak yüzde ve yanakta sivilce neden çıkar denildiğinde, akla sadece ergenlik dönemi gelmemelidir. Nitekim sivilce problemi;

 • Genetik yatkınlık,
 • Fazla kilo,
 • Vücuttaki yağ dengesinin bozulması,
 • Sağlıksız beslenme,
 • Yetersiz su tüketimi,
 • Cilt temizliğinin aksatılması,
 • Sağlıksız çevre koşulları,
 • Hamilelik,
 • Menopoz,
 • Fazla terleme,
 • Yüksek nemli ortamda vakit geçirilmesi,
 • Yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması,
 • Uzun süre şapka takılması,
 • Kullanılan bazı ilaçlar gibi farklı parametreler nedeniyle oluşabilir.
İlgili İçerikler
Meme Dikleştirme Kalıcı Bir Operasyon Mudur?
Meme Dikleştirme Kalıcı Bir Operasyon Mudur?

Meme dikleştirme (mastopeksi), sarkık görünüme sahip göğüs şeklini değiştirmek, gençleştirmek...

Örümcek Ağı Estetiği Nedir?
Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarından biri olan örümcek ağı yani iple yüz germe tedavisi...

Gıdı Liposuction
Gıdı Liposuction

Çenenin alt kısmında bulunan yağlardan kurtulmanızı sağlayan gıdı liposuction...

Boyun Germe Operasyonu Hakkında Her Şey
Boyun Germe Operasyonu Hakkında Her Şey

Boyun sarkması, çoğunlukla aşırı hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda veya...

Oluşan sivilcenin patlatılması ise geçmeyen sivilce sebepleri arasında ilk sırada yer alır. Çünkü beyaz, kırmızı veya siyah renkli sivilcelerle fazla oynamak, cilde kalıcı olarak zarar veren bir eylemdir. Dolayısıyla aşırı sivilcelenme ya da sivilce patlatma gibi nedenlere bağlı olarak oluşan kalıcı izlerde normalden daha kapsamlı bir tedavi olan sivilce tedavisi gerekir.

Diğer adıyla fraksiyonel lazer olarak bilinen akne tedavisi, cilt ısısını artırarak derinin en üst tabakasını soyan kozmetik bir uygulamadır. Seanslar halinde uygulanan sivilce tedavisi, tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağlarken ölü deri tabakasını bölgeden uzaklaştırır. Böylece cilt altı dokuların daha iyi nefes almasına yardımcı olur ve genç hücre gelişimini hızlandırır. Sonuç olarak kolajen sentezinin arttığı bölgede genel bir iyileşme ve canlanma gözlenir. Uzman kontrolü altında düzenli şekilde uygulanan sivilce tedavisi, kişinin yaşadığı sivilce ile ilgili şikayetlerden kısa sürede kurtulmasını sağlar.

Akne ve akne izi tedavisi fiyatları, hastaların durumu değerlendirildikten sonra netleşir. Her hastanın akne sorunu farklı boyutlardadır. Bu nedenle fiyatlarda da değişim yaşanır. Ayrıca tedavi sürecinde kullanılacak yöntemler de fiyat üzerinde etkilidir.

Akne ve Sivilce Tedavisi Ne Zaman Gerekir?

Günümüzde her yaştan bireye rahatlıkla uygulanabilen akne tedavisi, en popüler bakım işlemlerindendir. Bununla birlikte; akne tedavisi kendi içinde hem seans hem de uygulama şekli bakımından farklılaşabilir. Bunun en temel nedeni, kişinin yaşadığı sivilce sorununun seviyesi ile genetik faktörlerdir. Dolayısıyla akne tedavisi herkeste aynı şekilde ilerlemez ve aynı sonucu vermez ancak genel olarak yaşanan sivilceye bağlı şikayetlerin büyük oranda düzeltilmesini sağlar.

Kişinin mümkün olan en etkili tedaviyi alabilmesi için öncelikle akne çeşitleri hakkında bilgi edinmesi ve sivilce lekeleri nasıl geçer öğrenmesi gerekir. Örneğin; sıklıkla birbirinin yerine kullanılan akne ve sivilce, aslında farklı kavramlardır. Dolayısıyla her şeyden önce akne ve sivilce farkı açıklanmalıdır:

 • Gözeneklerin aşırı yağlanma, yanlış kozmetik ürün kullanma, sağlıksız çevre koşulları gibi nedenlerle tıkanması, bakteri oluşumuna neden olur. Bu tanım, “sivilce neden çıkar?” denildiğinde akla ilk gelmesi gereken tanımdır çünkü sivilce; yaygın bir cilt hastalığıdır ve genellikle dönemsel gelişir.
 • “Akne nedir?” denildiğinde ise daha kronik ve sık gözlenen bir sorundan bahsedilmesi gerekir. Genellikle yaş gözetmeksizin gelişen akne oluşumunda hem genetik hem çevresel pek çok faktör etkilidir. Bütün bunlara bağlı olarak gözlenen içi irin dolu, uzun vadeli iltihaplar, akne olarak adlandırılır.

Çeşitli faktörlerin etkisiyle vücudun farklı bölgelerinde akne veya sivilce problemleri gözlenebilir. Özellikle yüzdeki yağ bezlerinin, siyah noktaların ya da sivilcelerin kalıcı iz bırakmaması için kişinin kendine uygun olan akne tedavisi hakkında bilgi alması oldukça önemlidir. Başarılı şekilde uygulanan sivilce tedavisi sayesinde hem yüzdeki iltihabi kusurlardan hem de diğer kozmetik problemlerden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Akne ve Sivilce Tedavisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Toplumdaki insanların hemen hepsinin belirli dönemlerde karşılaştığı sivilce, ciddi bir estetik kusurdur ve kimi zaman sosyal hayatı büyük ölçüde zedeleyebilir. Bu tür sorunlar akne tedavisi ile giderilebiliyor olsa da kusurları minimuma indirmek ve yeniden sivilce oluşumuna yer vermemek için bazı yaşam alışkanlıklarının kazanılması önemlidir. Özellikle akne tedavisi öncesi dikkat edilmesi gereken şu konular, benzer problemlerin yineleme ihtimalini düşürür:

 • Yüzde sivilce akne problemiyle karşılaşanların bu oluşumları ellememesi, sıkmaması gerekir.
 • Özellikle kör sivilce denilen, sıkılamayan fakat ağrılı, içi dolu oluşumlar yüzde kalıcı iz bırakma riski taşır. Bu tür sivilcelere dokunulmamalıdır.
 • Sivilce akne olan yerlere fazla dokunmamak gerekir, aksi halde bölgedeki bakteri birikimi ile iz kalma riski artar.
 • Yağ yönünden zengin olan, sağlıksız abur cubur tipi beslenme alışkanlığı sonucu fazla miktarda sivilce ya da akne ortaya çıkabilir. Dengeli beslenerek bol su tüketmek ise cildin sebum dengesini korumaya yardımcı olur. Bu nedenle akne tedavisi sırasında beslenme, önemli bir aşamadır.
 • Sızlayan sivilcelerin mutlaka uzman doktor tarafından temizlenmesi, sonrasında kişiye uygun sivilce tedavisi yardımıyla tedavi edilmesi önemlidir.
 • Belirli bölgelerde yoğunlaşan siyah noktalar, derinlemesine peeling tedavileri veya lazer tedavisi ile temizlenmelidir.
 • Cilt yüzeyinde sivilce oluşumunu önlemek için cilt tipine uygun kozmetik ürünler kullanılmalı, cilt temizliği asla ihmal edilmemelidir.

Genel bir deri hastalığı olan sivilce problemlerinin akne tedavisi ile kalıcı olarak giderilmesi mümkündür. Klinik ortamda uygulanan akne tedavisi sadece mevcut sivilcelerin tedavi edilmesini sağlamaz, aynı zamanda sivilce sıkma sonucu ortaya çıkan izlerin de giderilmesini sağlar. Ayrıca uygulanan sivilce tedavisi öncesinde detaylı bir cilt analizi yapıldığından, kişinin cildini yakından tanıması mümkün olur. Böylece akne tedavisi sonrası kullanılacak cilt bakım ve temizlik ürünleri de daha doğru seçilebilir.

Akne ve Sivilce Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

İnflamatuar deri hastalığı olan sivilce problemine karşı geliştirilen sivilce tedavisi, ciltteki gözeneklerin tıkandığı her durumda uygulanabilir. Çoğu kişide gözlenen sivilceler, kişiyi sosyal hayattan soyutlayan cilt kusurlarıdır. Genellikle sivilce neden olur ve yüzdeki sivilce nasıl geçer iyi bilinmediğinden, ortaya çıkan akneler kronikleşebilir veya kalıcı iz bırakabilir. Yüz güzelliğine gölge vuran sivilce problemini, sağlıklı ve güvenli şekilde ortadan kaldıran sivilce tedavisi ise ciddi seviyeli vakalarda bile işe yarayan bir seçenektir.

Lazerle uygulanan sivilce tedavisi en çok yüze uygulanır. Sivilce oluşumunun en çok gözlendiği alın, yanak, çene, elmacık kemiği gibi yüz bölümlerinin tümü sivilce tedavisinden büyük fayda sağlar. Ayrıca fazla kilo, yüksek nem ve sırt çantası kullanma gibi nedenlerle sırtta ortaya çıkan sivilceler de sivilce tedavisi ile rahatlıkla giderilebilir. Bunun yanı sıra; karın, kollar ve bacaklardaki sivilce ve lekeler de akne tedavisi ile tedavi edilebilir.

Söz konusu tedavi ile vücudun farklı bölgelerindeki sivilce izlerinin ve sivilcelerin yeniden düzenlenmesi mümkündür. Ancak hem en doğru akne tedavisi tekniğinden faydalanmak hem de en başarılı sonuçları almak adına, kişinin uzman hekime danışması gerekir. Böylece hangi bölgede neden sivilce çıkar daha iyi anlaşılmış ve ihtiyaca en uygun akne tedavisi planlanmış olur.

Akne ve Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

Vücudun hemen her yerinde gözlenen sivilce, kişinin sosyal hayatını kötü yönde etkiler. Çoğu zaman yüz bölgesindeki yoğun sivilcelenme; öz güven eksikliği, mutsuzluk veya depresyon gibi sorunlara yol açar. Bu nedenlerden ötürü aşırı sivilceden şikayetçi olan herkesin “Alında neden sivilce çıkar” ve “Yüzdeki sivilce nasıl geçer” gibi konularda bilinç kazanması gerekir. Buna yönelik evde yapılan temizlik uygulamalarının yeterli olmaması halinde ise uzman kontrolünde gerçekleştirilen sivilce tedavisi çalışmalarının yürütülmesi daha doğru olur.

Ciltteki bakteri miktarını kontrol altına almak için yapılan akne tedavisi, bir dizi farklı yöntem kullanılarak uygulanabilir:

 • Ciltteki sivilcelenmenin hafif olduğu durumlarda derinlemesine akne tedavisi yerine, ilaç kullanımı tercih edilebilir. Bu tedavide kişi “Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer” ve “Yüzde sivilce neden çıkar” gibi konularda bilgilendirilerek daha dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanır. Ayrıca hangi bakım ürünlerini kullanması gerektiği hakkında da bilgilendirilir.
 • Hormonal değişikliklerden kaynaklanan sivilce problemleri, hormon dengeleyici ilaçların kullanımını gerektirebilir. Cildin kendi kendini iyileştirmesini hızlandırmak için peeling uygulamalarından faydalanılabilir.
 • Uzman hekim tarafından önerilen bakım ürünlerinin kullanılması ile evde akne tedavisi yapılabilir. Özellikle hafif vakaların düzenli cilt bakımı sayesinde giderilmesi mümkün olur.
 • Daha ciddi vakalarda ise sivilcenin yanı sıra deride kalıcı izler ve lekelenmeler ortaya çıkar. Bu nedenle lazerle akne tedavisi gibi derinlemesine temizlik sağlayan yöntemlerin uygulanması gerekir.

Uygulanacak akne tedavisi; cilt tipine, uygulama bölgesine, akne yoğunluğuna, yaşa, cinsiyete ve yaşam alışkanlıklarına uygun şekilde düzenlenir. Bu sırada hekimin, düzenli kullanılan ilaçlar hakkında detaylı şekilde bilgilendirilmesi önemlidir. Böylece ciltteki inflamasyon miktarı minimize edilebilir.

Akne ve Sivilce Tedavisi Seansları Nasıldır?

Son dönemin popüler uygulamalarından olan sivilce tedavisi, kişinin ihtiyacına göre ve seanslar halinde düzenlenir. Özel lazer ışınlarının kullanıldığı sivilce tedavisi, düzenli olarak tekrarlanması gereken bir çalışmasıdır. Çünkü sivilcenin neden olduğu lekeler ve izlerin kimi zaman tek seansta yok edilmesi mümkün olmaz. Ancak hekim önerisine göre belirli aralıklarla tekrarlanan akne tedavisi, ışıl ışıl parlayan canlı bir cilde kavuşmaya yardımcı olur.

Genellikle 30 ila 40 dakika süren akne tedavisi seanslarında, özel ısıtma ve soğutma teknikleri kullanılır. Bütün süreç kişiden kişiye ufak farklılıklar gösterse de tipik bir akne tedavisi seansı şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Akne tedavisi işleminden önce uygulama bölgesi iyice temizlenir. Bölge makyaj, kir, kıl gibi kalıntılardan arındırılarak işleme hazır hale getirilir.
 • Uygulama bölgesindeki sivilce yoğunluğu, akne tipi, cilt yapısı göz önünde bulundurularak akne tedavisi cihazı ayarlanır.
 • Sivilce tedavisi, karbondioksit ile birlikte uygulandığında daha etkili olur. Bu nedenle bölgeye, işlem etkisini artıran karbondioksit maskesi sürülür.
 • Maskenin cilde yedirilmesinden sonra lazerli sivilce tedavisi başlatılarak hekimin uygun gördüğü ayarda lazer atışları yapılır.
 • Cilt yüzeyine doğrudan yapılan atışlarda yoğunluk, cildin hasar durumuna göre belirlenir.

Kişiye özel planlanan lazerli akne tedavisi, genellikle birkaç haftada bir düzenlenen 3-6 seans sonunda tamamlanır. Buradaki seans aralığı ve sayısı tamamen yaşanan akne probleminin yoğunluğu ile ilgilidir. Bu nedenle siz de aklınızdaki “Alında ve çenede sivilce neden çıkar”, “Akne nasıl geçer” gibi sorulara yanıt bulmak adına, uzman bir hekimden akne tedavisi hakkında detaylı bilgi almayı tercih edebilirsiniz.

Akne ve Sivilce Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Sivilce ve akne tedavisi; uzun süredir kullanılan, aynı zamanda yüksek başarı oranı nedeniyle tercih edilen teknikler arasındadır. Cilt yüzeyi ile deri altına aynı anda etki eden sivilce tedavisi, özellikle şu avantajları nedeniyle tercih edilir:

 • Lazerli sivilce tedavisi; ciltteki renk eşitsizlikleri, inatçı sivilce izleri, irinli akne problemleri ile baş etmede en hızlı seçenektir. Hem mevcut sivilcelerin hem de eskiden kalma izlerin tedavi edilmesini sağlar.
 • Lazerli sivilce tedavisi, güneş lekelenmeleri üzerinde de faydalıdır.
 • Lazerli akne tedavisi, ilaç kullanımı gerektirmediğinden pratiktir. Seans sonunda oluşan etkiler anında gözlenir.
 • Lazerli akne tedavisi, karbondioksit ile birlikte uygulandığında oldukça çabuk sonuç verir.
 • Sivilce tedavisi sırasında cilde ihtiyacı olan oksijen verilerek her sivilceye özel lazer atışları yapılır, böylece bütün cilt kusurları tek seansta ortadan kaldırılır.
 • Ağrısız uygulamalar arasında yer alan lazerli sivilce tedavisi, ağrı eşiği düşük olan kişiler için en uygun tekniktir. Çünkü işlem sırasında herhangi bir ağrı veya sızı hissi oluşmaz.
 • Lazer tekniğinde, kılcal damarlardaki hemoglobin hedef alınır. Bu sayede eski sivilcelerin neden olduğu kırmızı görünüm de ortadan kaldırılır.
 • Lazerli sivilce tedavisi seansları sonunda ciltte ufak kabuklanmalar olur ancak sivilce tedavisi üzerinden birkaç gün geçtikçe bu kabuklanma düşer. Alttan ise sağlıklı cilt dokusu gelerek cildi aydınlatır.
 • Lazerli sivilce tedavisi sivilce, siyah nokta, iltihaplı irin, kızarıklık, renk eşitsizliği, cilt kabarıklığı gibi farklı sorunların tümü üzerinde etkilidir.

Cilt üstü dokuların yanı sıra cilt altındaki hücreleri de uyaran lazerli sivilce tedavisi, cildin kendi kendini yenilemesine katkı sağlar. Sonuç olarak lazerli akne tedavisi sayesinde ortaya daha genç, canlı, parlak bir cilt görünümü çıkar; ek olarak ciltteki yaşlılık etkileri azalır.

Ancak yaşanan akne problemi, pek çok farklı faktörden kaynaklanabilir veya kişiyi farklı şekilde etkileyebilir. Kimi zaman cilt problemlerinin tek bir akne tedavisi seansı ile giderilmesi ise ne yazık ki mümkün olmaz. Bu nedenle yaşadığınız sivilce problemleri karşısında “Akne izleri nasıl geçer” konusunda bilgi edinmek, doğru cilt temizleme adımlarını öğrenmek ve ihtiyacınıza uygun sivilce tedavisi yaptırmak için uzman hekime danışmanız önerilir.

Son Düzenleme : 18.05.2024