Sizi Arayalım

Altın İğne

İçindekiler

Altın iğne uygulaması; yaşlanma, güneş ışınları, mevsimsel değişiklikler, hava kirliliği gibi diğer pek çok iç ve dış faktöre bağlı olarak ciltte meydana gelen olumsuz etkileri azaltmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Cilt, dış etkenlere daha açık konumdadır, dolayısıyla son derece hassastır. Bu durum dış faktörlerden daha çabuk etkilenmesine ve hızlı yaşlanmasına sebebiyet verir. Cilt üzerindeki sözü edilen olumsuz durumları ortadan kaldırmak için de alanında uzman, deneyimli hekimler tarafından altın iğne uygulaması yapılır.

İşlem, özellikle orta yaş ile görülen kırışıklık ve lekelerin oluşumu için en iyi tedavi yöntemlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Kırışıklık ve lekeler haricinde diğer yaygın olarak görülen cilt sorunlarında tedavi edici bir özelliği vardır. Cilt sorunlarını çözüme kavuşturmak, daha sağlıklı ve canlı, genç bir görünüm elde edebilmek adına medikal teknoloji ürünü olarak altın iğne, kalp pili olan hastalarda da gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Seans Sayısı :
1 - 4 Seans
Operasyon Süresi :
1 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 - 2 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
1 - 2 Yıl

Günümüzde en yenilikçi uygulamalar arasında yer alan altın iğne uygulaması, oldukça basit bir yöntemdir. Aynı zamanda cilt yüzeyinde herhangi bir kesi ya da yarı izi olmadan ameliyatsız bir biçimde cilt sorunlarından kurtulmaya imkân sağlar. Özellikle yüz gençleştirme amacıyla sıklıkla kullanılır. Bu işlem sayesinde ağrısız bir şekilde, çok daha sağlıklı ve gençleşmiş bir cilde sahip olmak son derece kolaydır.

Altın İğne Nedir?

“Altın iğne nedir?” sorusu “cildi gençleştirmek, güzelleştirmek için uygulanan bir işlem” olarak cevaplanır. Bir diğer adıyla fraksiyonel radyo frekans uygulaması olan işlemin yaşlanmış, çevresel faktörler sonucunda deformasyona uğramış ciltler üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Bunlara ek olarak lekelenmeler, kırışıklıklar soluk mat ve yaşlanmış ciltlere de uygulanabilir. Altın iğne yaptıranların öncesi ve sonrası görünümlerde bahsi geçen deformasyonlar lekelenmeler ve kırışıklıkların azaldığı gözlenir. Bu işlem sayesinde cilt daha canlı parlak ve genç görünür.

Altın iğne tedavisi seanslar şeklinde yapılır. Her hastanın seans sayısı, işlemi uygulayan doktor tarafından belirlenir. Bu noktada hastanın cildinin durumu ve tedavi uygulanacak bölge özelliklerine bakılarak karar verilir. Bu bağlamda hedeflenmiş olan cilt görünümüne kaç seansta ulaşılabileceği belli olur. Tedavinin uygulanacağı cilt yüzeyi üzerindeki deformasyonların miktar ve seviyesi de önemlidir.

Altın iğne işlemi, sadece yüz bölgesine uygulanmaz. Ek olarak vücudun farklı bölgelerinde de bu işlem oldukça etkili sonuçlar verir. Aynı zamanda bu tedavi yönteminde cerrahi bir girişim olmaması, kesiksiz ve ağrısız bir işlem olması da hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmesini sağlar. Çok kısa bir süre zarfında altın iğne tedavisi yaptırılabilir. Üstelik yara izleri, ödem, kızarıklık ve geç iyileşme süresi gibi bir yan etkiler görülmez. Çünkü bu işlem için kullanılan cihaz, cilt yüzeyine etki etmez. Tedavi şeklini alt katmanlara yüksek frekansta radyo ışınları göndererek uygular.

Altın İğne Nasıl Yapılır?

Altın iğne uygulamasında cerrahi bir işleme gerek yoktur. Bu uygulamada işlemi yapan bir cihaz vardır ve cildin alt katmanlarına yüksek frekansta enerji gönderir. Cildin alt katmanları kontrollü bir şekilde hasara uğrar. Cilde verilen bu kontrollü hasar sayesinde vücuttaki iyileşme süreçleri hızlanır. Cihaz, cildin katmanlarındaki doğal kolajen maddesini uyarır. Ciltte bulunan bu kolajen de lekeleri, kırışıklıkları, yara izlerini iyileştirir.

İlgili İçerikler
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları neden olur? nasıl geçer? hangi tedaviler uygulanır? tüm soruların cevapları

Kimler Saç Ekimi Yaptırmamalıdır?
Kimler Saç Ekimi Yaptırmamalıdır?

Saç ekimi uygulamaları sadece ülkemizde değil dünya genelinde en çok tercih...

Gamze Estetiği ile Güzelliği Ayrıntıda Yakalamak Mümkün
Gamze Estetiği ile Güzelliği Ayrıntıda Yakalamak Mümkün

Gamze vücudun farklı yerlerinde gözle görülebilen cilt çöküntüleridir...

Vajina Estetiği Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor?
Vajina Estetiği Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor?

Vajina estetiği, genital bölgeyi ilgilendiren estetik operasyondur. Kozmetik...

Altın iğne işlemi yapılırken cildin kendini yenilemesine imkân sağlanır. Kolajen üretimi desteklenerek işlemin uygulandığı bölgelerde daha sağlıklı cilt dokusunun oluşmasına yardımcı olunur. İşlem sırasında altın iğne seçeneğinin uygulanması cihaz tarafından verilen radyofrekans enerjisinin başka bölgelere dağılmasını engellemektir. Bu sayede cilt yüzeyi zarar görmez ve aynı zamanda da enerji kaybı azalır.

“Altın iğne nasıl yapılır?” sorusunun cevabı olarak “Bu tedavide bir tedavinin süresi, işlemin uygulanacağı bölgeye göre farklılık gösterir” denilebilir. Altın iğne tedavisi seanslar ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Bununla birlikte genel olarak seans 30 ile 45 dakika aralığında sürer. Altın iğne tedavisinin seans sayısı ya da her bir seansın ne kadar süreceğine göre değişir. “Altın iğne hangi aralıklarla yeniden yapılır?” gibi sorulara uygulamayı yapacak alanında uzman ve deneyimli hekim karar verir. Bu kararı ise işlemin uygun olacağı bölgeye iyi şekilde muayene ettikten sonra belirler.

Altın İğne İşlemi Ağrılı mı?

Altın iğne tedavisi, pek çok gençleştirme ya da iyileştirme tekniğine göre çok daha basit ve ağrısız bir işlemdir. Uzun saatler boyunca süren cerrahi işlemlere ya da fazla seanslara ihtiyaç duymaz. Altın iğne zararları ise yok denecek kadar azdır. Bu özelliklerinden dolayı da son birkaç yıl içerisinde sıklıkla kullanılan cilt düzeltme ve gençleştirme tedavileri arasında yer almayı başarmıştır.

Tedavi yöntemini tercih eden hastalardan hekim ile işlem planlanıp programlandıktan sonra randevu günü verilir. Randevu günü geldiğinde hastanın öncelikle işleme hazırlanması gerekir. Altın iğne radyofrekans uygulaması öncesinde işlemin uygulanacağı bölge iyi bir şekilde temizlenir.

Bu işlemden sonra hastanın acı hissinin en aza indirilmesi için lokal anestezi kremleri uygulanabilir. Kremin cilt yüzeyine etki etmesi beklendikten sonra altın iğne işlemine geçilir. Altın iğne cihazı ile yapılan işlemden sonra hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar hastaya açıklandıktan sonra taburcu edilir.

Altın İğne Yöntemleri

Altın iğne uygulamasında kullanılan 2 adet cihaz bulunmaktadır. Bunlardan ilki Scarlet altın iğne, diğeri ise Intracel isimli cihazdır. Bu 2 cihazın da kullanım alanı amacı aynıdır. Bu cihazları birbirinden ayıran tedavi yöntemi bulunmaktadır. Eğer altın iğne uygulamasında PRP isimli işlemi de yaptırmak istiyorsanız Intracel isimli cihaz tercih edilir.

Özellikle bu cihazın kullanıldığı altın iğne yönteminde PRP altın iğne ve mezoterapi uygulamaları üzerinden alınacak verim en yüksek seviyededir. Bu tedaviden elde edilecek etkiyi artırmaya ek olarak işlemin cilt yüzeyindeki etkisinin kalıcılığı da paralel olarak uzayacaktır.

Altın İğne Neden Yapılır?

Altın iğne tedavisi, tedavi için kullanılan özel cihazla gerçekleştirilir. Bu cihaz üzerinde çok sayıda mikro iğneler bulunmaktadır. İğneler ve cihazın yaydığı radyo frekans enerjisi sayesinde cildin alt katmanlarında yer alan kolajen doku uyarılır. Kolajen dokunun uyarılmasıyla cilt yenilenmesi iyileşmesi tetiklenir. Cildin yenilenmesini iyileşmesini isteyen hastalar altın iğne tedavisine tercih edebilir.

Altın ile tedavisi kullanım alanı oldukça geniş bir yöntemdir. Altın iğnenin kullanım alanlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yara, yanık izlerinin iyileşmesi
 • Cilt yüzeyinde oluşan çatlakların giderilmesi
 • Ciltteki yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması
 • İstenilen bölgelerdeki ince cilt kırışıklıklarının yok edilmesi
 • Dekolte gıda ve boyun bölgelerinin görünümünde iyileştirilme
 • Akne ve sivilce izleri giderilmesi
 • Göz çevresinde oluşan morlukların tedavisi
 • Büyümüş ve açılış gözeneklerin sıkılaştırılması
 • Kilo alıp vermeye bağlı olarak vücutta oluşan form kaybının düzeltilmesi
 • Cilt yüzeyinde oluşan lekelerin giderilmesi

Yukarıda sıralanan bu cilt sorunlarına sahip olan kişilerin cerrahi müdahale gerektirmeyen, en az acıya neden olan altın iğne tedavisini tercih etmesi tavsiye edilir. Fakat unutulmamalıdır ki altın iğne tedavisinin öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı faktörler de vardır.

Altın İğne Kimlere Uygulanır?

Altın iğne oldukça faydalı bir gençleştirme iyileştirme tedavisidir. Altın iğne zararları bulunmamaktadır. Oldukça basit işlemlerle altın iğne yüz gençleştirmeye ve iyileştirmeye ihtiyacı olan her yaştan hastaya uygulanabilir. Hem kadın hem de erkek hastalar altın iğne tedavisinden yararlanabilir. Özellikle ergenlik döneminden kalan derin ya da kabarık sivilce izlerinin giderilmesini isteyen hastalar tarafından tercih edilir. Bununla birlikte fiziksel gelişimini tamamlamış her kadın ve erkek için uygun bir tedavi yöntemidir.

Altın İğne Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Altın iğne uygulaması, seanslar şeklinde yapılan bir işlem türüdür. Dolayısıyla “Altın iğne etkisini ne zaman gösterir?” sorusu merak edilebilir. Altın iğne yaptıran hastalar, ilk seanstan itibaren ciltteki değişimleri gözle görülür bir şekilde fark eder. Cilt yapısında düzelme, parlaklığında artış cildin sıkılaştığı görülür. Bununla birlikte sivilce ve yara izi gibi tedaviler için kullanılan altın iğne de etkinin görülmesi 2-3 seans sonrasında olabilir.

Altın iğne uygulaması sonrasında cilt onarımı yenilenmesi günde güne devam eder. Seanslardan sonraki süreçte cildin daha net ve pürüzsüz bir hale geldiği görülür, yaşlanma karşıtı etkiler fark edilebilir. Bu bağlamda unutulmamalıdır ki altın iğnenin etkisi; uygulamanın yapıldığı bölgeye, cilt tipinde yaşanacak uyuma, seans sayısına ve sıklığına göre değişkenlik gösterir.

Altın İğne Öncesi Yapılması Gerekenler

Altın iğne tedavisinde efektif bir etki alabilmek için işlem öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hasta halihazırda bir kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa işlemden 3 gün önce doktor kontrolü ile ilaç kesilmelidir.
 • İşlemin yapılacağı bölge, işlemin yapılacağı zamanında makyajsız olmalıdır.
 • İşlemin yapılacağı uygulama alanı temiz ve kuru olmalıdır.

Yukarıda sıralanan işlem öncesi dikkat edilmesi gereken faktörlere özen göstermek, işlemden alacağınız verimi en üst seviyeye taşır. Bunun yanı sıra işlemden sonra özen göstermeniz gereken bazı noktalar da bulunmaktadır.

Altın İğne Sonrası Dikkat Edilecekler

“Altın iğne sonrası nelere dikkat edilmeli?” konusunda bazı genel bilgiler mevcuttur. Altın iğne işlemi sonrasında uygulamanın yapıldığı bölge, uygun faktörlü bir güneş kremiyle güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır. İşlem bölgesinde sonra oluşabilecek kurumaların önüne geçebilmek için su bazlı ürünlerin tercih edilmesi önerilir.

İşlem seanslarından sonra uygulama yapılan bölge yıkanmamalıdır. Eğer altın iğne işlemini yüz bölgesinde yaptırdıysanız, bir süre boyunca makyaj yapmamanız gerekir. Aynı zamanda iğnenin yapıldığı bölgede kişisel hijyenine dikkat etmeli, doktorunuzun size verdiği tavsiyelere uymalısınız. İşlemin yapıldığı cihazın üzerinde bulunan mikro iğneler cilt yüzeyinden çok hafif kızarıklıklara sebep olabilir. Bu kızarıklıkların geçmesi için bir şey yapmanıza gerek yoktur. Kızarıklıklar kısa bir süre içinde kendiliğinden yok olacaktır.

Altın İğne Fiyatları

Altın iğne fiyatları farklı faktörlere göre değişkenlik gösterir. Altın iğne için minimum fiyat 260 € seviyesindedir. Cilt gençleştirme yöntemlerinden biri olan altın iğne işleminin fiyatları, seans sayısına ve farklı detaylara göre değişir. Hastanın cildinin yapısı, yaşı da fiyat noktasında etkilidir. Altın iğne uygulamasında kullanılan cihazların çeşidinden tedaviye ek başka işlemlerin yapılmasına kadar pek çok etken altın iğne fiyatlarına etki eder. İşlemin yapıldığı bölgeye, kaç seans yapıldığına ve seanslar arasında geçen zamana göre fiyat belirlemesi yapılacaktır. Bu bağlamda işlemi yaptırmadan önce kliniğimiz ile iletişime geçmeniz, detayları öğrenmeniz daha sağlıklı bir bilgi almanız açısından önemlidir.

Altın ile tedavisini sunulduğu kliniğimiz tam donanımlı, son teknoloji cihazlarına sahiptir. Ek olarak alanında uzman deneyimli hekim kadromuz ile siteleri ortamda sizlere hizmet vermekteyiz. Her türlü sorularınız için detaylı bilgileri edinmek için iletişim adreslerimiz ile bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Altın İğne Avantajları

Cildi yenilemek, gençleştirmek için kullanılan yöntemler arasında yer alan altın iğnenin pek çok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi, radyo frekans enerji dalgalarıyla uygulanması nedeniyle işlem aşamalarının son derece kolay olmasıdır. İşlemin basit olması yanında kısa sürede gerçekleşmesi hastaların kendilerini konforlu ve rahat hissetmelerine neden olur. Altın iğnenin diğer avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt üzerinde pullanma, kabuklanma, soyunma gibi olumsuz durumlar görülmez.
 • Uzun süreli kızarıklıklar ödem ve işleme bağlı morluk söz konusu olmaz.
 • Altın iğne işlemi bölgeyi dışarıdan bakıldığında belli olmaz.
 • İşlemin etkisi geçici değil, kalıcıdır.
 • İşlemi yaptırdığınız ilk seanstan itibaren olumlu sonuçlar kolaylıkla fark edilir.
 • Altın iğne sonrası hastanede kalmamız gerekmez.
 • İşlemden sonra günlük yaşamınıza kolaylıkla geri dönebilirsiniz.
 • Alanında uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.
 • Her cilt tipinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
 • İşlemin uygulanmasında hastaların cilt tonu belirleyici bir faktör değildir.
 • Cerrahi işlem gerektirmez.

Yukarıda sıralanan altın iğne faydaları sayesinde işlem yaptırmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ek olarak altın iğne fiyatları ve tedavi maliyetlerinin daha düşük olması da bu yöntemin tercih edilme nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Altın İğne İyileşme Süreci

Altın iğne uygulamasında herhangi bir cerrahi girişim olmadığı için işlemden sonraki iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Uygulama yapıldıktan sonraki ilk günlerden itibaren iyileşme süreci başlar. Cildin iyileşme süresi bir ay içerisinde en üst seviyesine ulaşır. Diğer yandan seansların sıklığına bağlı olarak da iyileşme süreci 3 aya kadar devam uzayabilir.

Altın İğne Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Altın İğne Kalıcılığı Ne Kadar?

Altın iğne tedavisini etkileri uzun sürelidir. Tedavi yönteminde nihai hedef uzun süre kalıcılık sağlamaktır. İşlemden en iyi verimi alabilmek için en az 2 ila 4 seanstan oluşan protokolleri uygulamanız gerekir. Bununla birlikte genç bir cilde yapılacak olan tek seans altına in uygulamasının etkisi 6 aya kadar devam eder.

Altın İğne İşe Yarıyor mu?

Altın iğne işlemi cilt gençleştirmek ve cilt sorunlarını ortadan kaldırmak isteyen hastaların tercih ettiği ilk tedavi yöntemlerinden biridir. Altın iğne yaptıranlar, işlemin son derece işe yaradığını belirtmektedir. Sizler de bu işlemi yaptırmadan önce altın iğne yaptıranlar yorumları bölümüne göz atabilirsiniz.

Altın İğne Kaç Seansta Etkisini Gösterir?

Genel olarak tedavinin etkisi, altın iğne öncesi sonrası süre içlerinde dikkat edilmesi gereken bu noktalara özen gösterilmesine bağlıdır. Bununla birlikte tedavi sonrasındaki ciltte düzelme ve gençleşme ilk seanstan itibaren kendisini göstermeye başlar.

Son Düzenleme : 18.05.2024