Sizi Arayalım

Dudak Dolgusu

İçindekiler

Dudak dolgusu, yüzümüzdeki en belirgin noktalardan biri olan dudakların pürüzsüz, dikkat çekici ve dolgun durması için en çok tercih edilen estetik işlemdir. Tercih edilme sebebi olarak genellikle estetik görünüme kavuşmak ön plana çıksa da doğuştan ince dudaklara sahip olmak, yaşın ilerlemesi ile dudaklardaki hacmin azalması ve nem kaybı da dudak dolgusu işlemini cazip hale getirmektedir.

Birden farklı teknikle yapılabilen dudak dolgusu estetiğinde, dudak çevresindeki kırışıklıklar, çizgiler; ağrısız ve acısız şekilde azaltılır, istenilen görüntünün elde edilmesi artık çok kolay ve zahmetsizdir. Peki dudak dolgusu nedir, nasıl yapılır ve kimler yaptırabilir?

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
15 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
Yok
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
8 - 12 Ay

Dudak Dolgusu Nedir?

Günümüzde kadınlar tarafından çokça tercih edilirken erkekler arasında da yaygınlaşmaya başlayan dudak dolgusu, cerrahi işlem gerektirmeyen bir medikal estetik yöntemdir. Genellikle Hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi kullanılan bu yöntemde dudaklar nem kazanırken, yaşın ilerlemesiyle dudaklarda oluşan sarkmaların ve hacim kaybının önüne geçmek; doğuştan gelen ince dudak yapısını ortadan kaldırarak yüze genç, dinamik ve doğal görünüm kazandırmak amaçlanır. Dolgunlaşan dudaklar sayesinde dudak çevresinde oluşan ya da oluşabilecek kırışıklık görünümünü azaltmak mümkündür.

Dudak dolgusu sayesinde genetik olan dudak şeklindeki bozuklukların da giderilmesi oldukça önemlidir. Yüz yapısına uygun olarak alanında uzman doktorlar tarafından dudağı yeniden çerçeveleme ve dolgu işlemi yapılır. Bu işlem sayesinde ufak dokunuşlar yaparak istediğiniz görünüme kavuşmanız artık çok kolay.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işleminde uygulanacak olan dolgu miktarı: dudağın yapısına, kişinin yüz şekline göre değişiklik gösterir. Medikal estetik işlemlerinden biri olan dudak dolgusu için hastanın öncelikle alanında uzman doktorlar ile muayene işlemlerini gerçekleştirmesi oldukça önemlidir. Muayene sırasında kişinin dudak yapısı, yüz şekli ve simetrik özellikler dikkate alınarak olası görünümler üzerinden değerlendirmeler yapılır. Dudak dolgusu uygulamasında uzman görüşünün yanında hastanın beklentilerine de bağlı olarak en uygun olabilecek işlem ve dolgu miktarı kararlaştırılır.

Ameliyat gerektirmeyen bir işlem olduğu için anestezik krem lokal olarak uygulanır. Bölgenin uyuşması beklendikten sonra dudakta belirlenen yerlere ince uçlu iğne ile derinin alt kısmına enjeksiyon işlemi gerçekleşir. Anestezik krem sayesinde ağrı ve acı olmadan işlem sonlandırılır. Kısa süreli 15-30 dk arasında bir işlem olmasına karşın yapılacak dolgu miktarıyla bu süre değişiklik gösterebilir. Örneğin: 1 cc dudak dolgusu işlemi ile 2 cc dudak dolgusu arasında süre farkı az da olsa olabilir.

Ne Dediler?
testimonial icon
Hazal Güler
02/12/2023

İyiki sizi tercih etmişim hiç pişman değilim size ameliyat olmakla ve özellikle İrem Hanma çok teşekkür ederim ilgilendigi için çok teşekkür ederim nice ameliyatlarda görüşmek üzere

testimonial icon
Burcu Cakmak
05/05/2020

Kendinizi rahat hissedeceğiniz çok ilgili bir doktor ve ekip. Size bir hasta gibi çok iyi, ciddi ve saygılı davranıyorlar. Türkiye'de emin ellerde yardım almak istiyorsanız kesinlikle tavsiye edilir. Dr. Yücel Sarıaltın en iyisidir..

Devamını Oku
testimonial icon
erdem berber
01/02/2023

Burun operasyonum yapildi.Yücel hoca ve operasyon öncesi sonrasi yardim ve destegi icin Tubanur Demirli hanima tesekkurlerimle.Cok ilgilililer ve cok memnun kaldik

testimonial icon
s....b
04/03/2022

2017’den beri tanıdığım keşke çok daha önce tanısaydım dediğim muhteşem doktor. Doğal olamayacak işlemi siz isteseniz dahi asla yapmaz, aşırı kibar, güler yüzlü, samimi, ilgili ve işinde çok başarılı bir doktordur. Meme büyütme de dahil olmak üzere bir çok işlem yaptırdım kendisine ve hepsinden çok memnun kaldım, ben söylemesem kimse herhangi bir işlem yaptırdığımı anlamıyor. Hangi işlem olursa olsun hiç farketmez tereddüt etmeden gidebilirsiniz.

Devamını Oku
testimonial icon
Songül
20/01/2022

23 Nisan günü Doktor Yücel bey tarafından ameliyat oldum o kadar memnum kaldımki doktor bey Asistanı Buse hanım tüm sağlık personeli ve çalışanlar çok Güler yüzlü ilgili ve yardımcılardı operasyondan sonra ağrılarım çok az denilecek kadar az oldu sizi gözü kapalı tercih ettiğim için çok memnunum iyiki size geldim yaptığınız işten ve sonuçlarından dolayı çok teşekkür ederim sağlıklı günler dilerim

Devamını Oku
testimonial icon
H S
10/12/2021

Türkiye'de ilk kez mutlak başarı ile. Tüm ameliyatlarında harika sonuçlar, güvenilir geri bildirimler ve ameliyat için ihtiyacınız olacak her şeyi içeren paketlerle Dr Yücel Instagram'da karşılaştı. Dr Yücel ve ekibi en başından beri beni güvenle karşıladılar. Beni derhal havaalanından almaktan, beni otele, kliniğe, hastaneye götürmeye kadar. Tüm sorularım asistan tarafından hemen cevaplandı ve kendimi çok güvende hissettim. Hiç şüphe yok ki, Dr Yücel ihtiyaçlarınıza öncelik veriyor, o harika, 360 lipo & bbl sonuçlarımdan çok memnunum. Her şey yolunda gitti, teşekkürler Dr Yücel & ekibi

Devamını Oku

Dudak Dolgusu Kimler Yaptırabilir?

Dudak dolgusu, cinsiyet fark etmeksizin istek doğrultusunda hem kadın hem de erkekler için uygulanabilen bir işlemdir. Erkek dudak dolgusu kadınlara uygulanan dolgu ile aynıdır. Genetik olarak ince dudaklara sahip bunun yanı sıra yaşın ilerlemesi ile dudaklarında hacim ve nem kaybı yaşayan kişiler tercih edebilir. Aynı zamanda isteyen herkes uzman doktor kontrolünde bu işlemi gerçekleştirebilir yani dudak yapısından, görüntüsünden ve hacminden memnun olmayan bütün kadınlar ve erkekler için uygundur. Fakat uygulama sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

Aşağıda yer alan durumlarda dudak dolgusu işlemi tehlikeli olabilir:

 • Hamileler ve emziren kadınların dudak dolgusu yaptırması önerilmez.
 • Uygulama esnasında kanama olabileceği için hemofili hastaları için tehlikelidir.
 • Devam eden otoimmün hastalığı ve aktif olarak uçuğu olan kişilere dudak dolgusu işlemi uygulanmaz.

Herhangi cerrahi bir işlem gerçekleşmediği için sağlık problemi olmayan herkes dudak dolgusu yaptırabilir fakat 18 yaşından küçük olan kişiler henüz gelişimlerini tamamlamadıkları için işlemin yapılması önerilmez. Bu yüzden dudak dolgusu yaptıracak kadın ve erkeklerin 18 yaşına girmiş veya 18 yaşının üzerinde olması gerekir.

İlgili İçerikler
Saç Grefti Nedir? Saç Ekiminde Kaç Greft Ekim Yapılmalıdır?
Saç Grefti Nedir? Saç Ekiminde Kaç Greft Ekim Yapılmalıdır?

Saç Grefti Nedir? Saç Ekiminde Kaç Greft Ekim Yapılmalıdır? gibi...

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?
Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş ışığına maruz kalma, yaşlılık, hormonal değişiklikler, ilaç kullanımı ve ...

Meme Başı Çöküklüğü Nedir? Kimlerde Görülür?
Meme Başı Çöküklüğü Nedir? Kimlerde Görülür?

Meme ucunun dışarıya doğru çıkmak yerine içeriye ters olarak girmesine...

Saç Ekimi Tedavisinde FUE Yönteminin Avantajları
Saç Ekimi Tedavisinde FUE Yönteminin Avantajları

Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri genetik yatkınlıktır...

Dudak Dolgusu Teknikleri Nelerdir?

Çeşitli tekniklerin bulunduğu dudak dolgusu uygulamasında, işlem sonrasında gözle görülür değişim ve dolgunlaşma meydana gelir. Dudak dolgusunda genellikle karşımıza üç farklı teknik çıkar. Bunlar İğnesiz dudak dolgusu, Rus dudak dolgusu ve Fransız dudak dolgusu tekniğidir. Her üç dolgu tekniğinde de baz maddesi Hiyalüronik asit kullanır, işlem öncesinde lokal anestezik krem kullanılarak uyuşması beklenir yani üç işlem de ağrısız ve acısızdır. Kısa sürede tamamlanırlar. Bu üç işlem için görülen farklılıklar kullanılan uygulama bakımından ortaya çıkar.

İğnesiz Dudak Dolgusu Tekniği:

Dudak dolgusu uygulması Hyaluron Pen aleti kullanılarak yapılır. Kalem görünümüne benzeyen bu alet dudak üstüne yerleştirilir ve işlem başlatılır. Yüksek basınç uygulayan Hyaluron Pen sayesinde dolgu maddesi homojen bir şekilde dağıtılır. İğnesiz dudak dolgusu yaptırılırken herhangi bir acı hissedilmez. İğnesiz dudak dolgusu kalıcılık süresi yaklaşık 3-6 ay arasındadır yani diğer dolgulara oranla daha az kalıcı olduğu söylenebilir. Deneyimli uzman doktor tarafından temiz bir ortamda uygulanması önemlidir.

Rus Dudak Dolgusu Tekniği:

Dolgu ince uçlu iğne ile dudakta belirlenen noktalardan dik bir şekilde birçok bölgeden yavaş yavaş ve dudak şekline göre enjekte edilir. Yukarıdan aşağıya doğru dudak kasının üstünden verilen dolguyla, dolgunun alt dudak ve üst dudakta kıvrımlı bir şekilde yayılması, bıyık bölgesine kaçmaması hedeflenir. Bu işlemde dudak çerçevesinin belirginleştirilmesi amaçlanmaz. Alt ve üst dudağın orta kısmındaki yüksek ve hacim önemlidir. Kalp şeklinde yukarı doğru kıvrımlı görünüm elde edilen bu teknikte birçok noktadan dolgu işlemi gerçekleştiği için uygulama süresi diğer işlemlere göre biraz daha uzun olabilir. Her teknikte olduğu gibi deneyimli uzman doktor tarafından steril bir ortamda uygulanması gerekmektedir.

Fransız Dudak Dolgusu Tekniği:

Rus dudak dolgusu tekniğinin aksine üst ve alt dudağın oranı göz önünde bulundurularak yalnızca üst dudağın orta kısmının hacim kazanması ve çerçeve belirginliğinin artması hedeflenir. İşlem genellikle diğer uygulamaların aksine farklı noktalara defalarca iğne batırılmadan bir kanül yardımıyla belirlenen noktalara orantılı bir şekilde dolgu enjekte edilerek gerçekleşir. Kas üstü üzerine yapılan bu işlemde dudakların aşırı şişmesi ve tahriş edilmesinin önüne geçilir. Dudak bölgesinde çerçeve ve hacim oluşturmak için uygulanan bu yönetimin de diğer yöntemler gibi alanında uzman doktorlar tarafından temiz ortamda gerçekleşmesi oldukça önemlidir.

Dudak Dolgusu Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Dudak dolgusu işleminin en önemli avantajı: kişinin acısız ve ağrısız bir şekilde, yaşam kalitesini bozmadan istediği görünüme en kısa sürede kavuşmasını sağlamaktır. Doğru yapılmış dudak dolgusu işleminin diğer belirgin avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Yaşlanma ile dudakta kaybedilen nem ve hacmin kazandırılması, yaşlanma çizgilerinin giderilmesiyle doğal ve canlı bir görüntü elde edilir.
 • Alt dudak ve üst dudak dengesi sağlanarak yüze uygun şekillendirme yapılır. Dudak yapısında bulunan asimetriler giderilir.
 • Kaliteli ve Sağlık Bakanlığı onaylı dolgu maddesi kullanıldığında dudak dolgusu zararları oldukça düşüktür.
 • Acısız ve ağrısız bir uygulama olduğu için rahatlıkla tekrar edilebilir.
 • Hyalüronik asit içeren dolgu uygulaması sayesinde dolgunun zamanla vücut tarafından emilmesi beklenmeden istenildiği zaman dudak dolgusu eritme işlemi gerçekleştirilebilir.
 • İşlem öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar dışında zahmetsiz bir şekilde etkisini hemen görebileceğiniz konforlu bir uygulamadır.

Dudak Dolgusu Öncesinde Neler Önemlidir?

Dudak dolgusu işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır:

 • Öncelikle uygulayıcı doktor araştırması yapmak oldukça önemlidir. Hastanın yüz yapısının doğru analiz edilmesi, uygun dolgu miktarının ayarlanması gereklidir.  Alanında uzman doktorlar tarafından yapılmadığı takdirde dudak dolgusu sonrası topaklanma (kalıcı), enjekte edilen dolgunun fazla olmasından kaynaklı doğal dudak dolgusu görünümünden uzak istenmeyen görüntü gibi kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.
 • Olası bir komplikasyonun yaşanması; hastanın varsa bilinen hastalıklarını, alerjisini ve düzenli kullandığı ilaçları uygulama öncesinde doktoru bilgilendirmesi ile önlenebilir.
 • Morluk ve kanamanın önüne geçmek için dolgu uygulaması öncesinde aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlara bir süre ara verilmelidir.
 • Pıhtılaşmayı önleyen yiyecek ve içeceklerin tüketimi bırakılmalıdır. Alkol ve sigara kullanımı kesilmelidir.
 • Dudaklara dolgu enjeksiyonu yapılması planlanan dönemde uçuk bulunuyorsa işlem ertelenmelidir.
 • Kişinin diş ile ilgili tedavi gerektiren problemleri varsa enfeksiyon oluşmaması adına işlemler aynı anda gerçekleşmemeli ve dolgu yapılmamalıdır.
 • Kullanılan dolgu malzemesinin kaliteli ve sağlık bakanlığı tarafından onaylı olması önemlidir.

Dudak Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dudak dolgusu sonrasında zihinlerde sıkça dudak dolgusu acıtır mı? Sorusu belirir. Dolgunun iyileşme süresi: kişinin dudak yapısı, yaş, cinsiyet, dolgu maddesi, doku yapısı vb. durumlara göre değişiklik gösterse de kişi işlem sonrasında günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Yalnızca dikkat etmesi gereken bazı unsurlar yer alır:

 • Yan etki olarak dudak dolgusu sonrasında ödem ve morluğun az miktarda görülmesi doğaldır. Doktor tarafından verilen dudak dolgusu sonrası ödem attırıcı krem kullanmak iyileşme sürecini hızlandırır. 2-3 gün içerisinde azalmaya başlar.
 • Morluk ve şişliğe neden olacak kan akışını arttıracak ağır fiziksel hareketlerden uzak durulmalıdır.
 • Hasta uygulamanın ilk zamanlarında enfeksiyon riski oluşturabilecek hamam, havuz, spa, termal su ve benzeri yerlerden kaçınmalıdır.
 • Tahrişi önlemek için yüz bakımı rutinlerine ara verilmelidir.
 • Bu aşamada da kan sulandırıcı ilaçlara, yiyecek ve içeceklere ara verilmelidir.
 • Çok sıcak ve soğuk gıda ile temastan kaçınılmalıdır.
 • Dudak dolgusu sonrası öpüşme, ruj sürme, yüz mimiklerini fazla oynatma gibi durumlardan bir süreliğine uzak durulmalıdır.
 • Uzun süre boyunca geçmeyen kızarıklık, şişlik ve morarma gibi durumlar görülürse hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Dudak Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dudak yüz çevresinde en göze çarpan yerlerden biri olduğu için uygulama öncesinde pek çok soruyu da beraberinde getirmektedir. Hadi en çok merak edilenlere bir göz atalım:

 • “Dudak dolgusu acır mı?” “Dudak dolgusu ne kadar sürer?” soruları oldukça merak edilir. İşlem öncesinde sürülen lokal anestezik krem sayesinde ağrı ve acı olmadan işlem sonlandırılır. 10-15 dakika dudağın uyuşması beklendikten sonra işlem başlatılır. İşlem genellikle 15-30 dakika arasında sonlanır.
 • Dudak yapısına, hacmine, kişinin isteğine ve doktorun kararına bağlı olarak 0.5 cc dudak dolgusu, 1 cc dudak dolgusu ya da 2 cc dudak dolgusu uygulaması gerçekleşir. Uygulanan dolgu miktarına göre değişmekle birlikte genellikle dolgu tek seferde enjekte edilmez, süreç 2 seansta tamamlanır. Örneğin: 1 ml dudak dolgusu yaptıranlar ile 2 ml dudak dolgusu yaptıranların seans süresi farklılık gösterebilir.
 • Uygulama için genellikle tercih edilen dolgu maddesi, vücudumuzda yer alan ama zamanla eksilen hyalüronik asittir.
 • Hyalüronik asit bazlı dolgunun dışında kalıcı dudak dolgusu (implantı) da bulunmaktadır. İmplant yüze yabancı madde yerleştirilerek uygulandığı için genellikle tercih edilmemektedir.
 • “Dudak dolgusu ne kadar kalıcı?” sıkça sorulur. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi kullanıldığında dudak dolgusu kalıcılığı genellikle 8-12 ay arasındadır.
 • Dolgu vücut tarafından emildiği için işlem tekrar edilebilir. Kalıcı dudak dolgusunun aksine istenildiğinde hyalüronidaz enzimi ile dudak dolgusu eritme işlemi gerçekleştirilir.
 • Kalıcı dudak dolgusunun çıkartılması için cerrahi operasyon gereklidir.

Dudak Dolgusu Fiyatları

2023 yılı dudak dolgusu fiyat bilgisinin belirlenmesi için pek çok etmen vardır. Dudak dolgusu fiyatları: dolgunun maddesine, markasına, miktarına, işlemi gerçekleştiren doktora göre değişkenlik gösterir. Örneğin: Hyalüronik asit bazlı dolgu ve kalıcı dudak dolgusu fiyatları birbirinden değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde Hyalüronik asit bazlı dolguda da miktar önem arz etmektedir. Örneğin: 1 ml dudak dolgusu fiyatı ile 2 ml dudak dolgusu fiyatı farklılık gösterir. En net fiyat bilgisi doktor muayenesinden sonra anlaşılabilir. Dudak dolgusu fiyatları 2024 yılında 300 € seviyesinden başlar. Dolgu malzemesi, hastanın dudak yapısı gibi detaylar, fiyatların belirlenmesinde etkilidir.

Dudak dolgusu yan etkisi ve istenmeyen durum riski az olup uygulandığında yüzde gözle görülür etkinin hemen ortaya çıkması açısından oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Örneğin: 1 ml dudak dolgusu öncesi ve sonrası anında fark edilir. Dudak dolgusu yaptıranlar istenilen görüntüye hemen kavuşurken özgüvenleri de artar. Dudak dolgusu hakkında alanında uzman ve güvenilir doktorlardan daha fazla ayrıntılı bilgi almak ve randevu oluşturmak isterseniz hemen bize ulaşabilirsiniz.

Son Düzenleme : 18.05.2024