Sizi Arayalım

Göz Kapağı Estetiği

İçindekiler

Yaşlılıkla gelen, kaza sonucu oluşan ya da doğum sırasında oluşan türlü göz kapağı problemine çözüm sunan göz kapağı estetiği günümüzde oldukça gelişmiş bir alandır. İnsan vücudunun en çok dikkat çeken organı olan gözler ve gözlerin çevresinde oluşan en ufak problem kişide ciddi sağlık ve özgüven problemleri yaratabilir. Buna bağlı olarak “blefaroplasti nedir?” veya “göz kapağı estetiği nasıl yapılır?” soruları oldukça sık karşılaşılan sorulardandır.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Genellikle göz kapağı düşüklüğü nedeniyle yapılan göz kapağı estetiği, bunun dışında torbalanma, kaza sonucu oluşan yaralanma, doğuştan gelen göz kapağı problemleri gibi sorunları da ele alır. Göz kapağında oluşan en ufak bir sarkma yüzün yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur. Genellikle 35’li yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlayan bu durum bazen çok daha erken yaşlarda da görülebilir.

Göz kapağı estetiği Blefaroplasti olarak tıpta adlandırılır ve alt blefaroplasti veya üst blefaroplasti olarak her iki göz kapağına da uygulanabilir. Üst göz kapağı estetiği ve alt göz kapağı estetiği ihtiyaca bağlı olarak ayrı ayrı uygulanabileceği gibi gereken durumlarda aynı anda tek göz kapağı ameliyatı bünyesinde de yapılabilir.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 3 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 - 3 Gün
İşe Dönüş Süresi :
1 - 3 Gün
Anestezi :
Genel Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanır?

Göz kapağı düşüklüğü daha çok yaşla gelen bir durumdur. Zamanla göz çevresinde bulunan hassas cilt yapısı elastikiyetini kaybeder ve sarkmalar oluşmaya başlar. Bu kişiyi hem yorgun hem de yaşlı gösterir. Ayrıca çok fazla güneş ışığına maruz kalmak da yine göz çevresi için yaşlandırıcı etki yapar. Bu tarz zamana ve çevresel etkenlere bağlı gelişen göz kapağı sorunlarında Blefaroplasti kalıcı çözüm sağlar. 

Bazen çok küçük yaşlarda doğumsal sebeplerle ya da genetik aktarımla göz kapağı düşüklüğü olabilmektedir. Yine böyle durumlarda da göz kapağı estetiği ile problem ortadan kaldırılır. Ayrıca kaza sonucu oluşan travmalara bağlı, yanmaya bağlı; felç,tümör,sinirsel hastalıklara bağlı oluşan göz kapağı sorunları da yine göz kapağı estetiği ile çözülebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

“Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?” sorusu cevabı merak edilen konulardandır. Göz kapağı düşüklüğünün sağlık ve estetik sorunlara yol açtığı durumlarda uygulanabilen göz kapağı estetiği, alt ve üst göz kapaklarına uygulanabilen bir işlemdir. Göz kapağı estetik ameliyatı yaklaşık olarak 1 saatlik süren bir operasyondur. Blefaroplasti uygulanırken göz kapağına lokal anestezi yapılabildiği gibi gerekli görülen durumlarda genelde alt göz kapağı estetiği uygulamalarında genel anestezi de yapılabilir. Sadece üst göz kapağı için yapılabileceği gibi sadece alt göz kapağı için de yapılabilir. Gereken durumlarda çift göz kapağı estetiği de yapılabilir.

Üst göz kapağı estetiği, üst göz kapağında bulunan fazla deri alınarak yapılır. Göz kapağındaki cilt fazlalığı katlanma çizgisi üzerinden kesilerek alınır. Alt göz kapağı estetiği yapılırken göz altlarında yağ torbalarının artması sonucu meydana gelen sarkmaları ve torbalanmaları yok etmek için alt kapak yukarı doğru çekilir. Alt kapakta işlem yapılırken genel anestezi uygulamak gerekebilir.

Ne Dediler?
testimonial icon
hakan
20/01/2022

2 ay önce eşim gögüs buyutme ve diklestirme ameliyati oldu mukemmel geçti ameliyat surecimiz ve cok memnun kaldik.dr.yucel bey ve ekibine özellikle buse hanima cok cok tesekkur ederiz iyiki sizlerle tanismisiz.ilgi alaka süper herkeze tavsiye ediyoruz

Devamını Oku
testimonial icon
nazlı kızıltepe
09/01/2022

2 yıl önce kötü bir liposuction ameliyatı geçirdim izlerim yanık gibi kaldı ve karnım ödem topladı , daha sonra YÜCEL beyi buldum. Tam 8 gün önce lipo bbl ameliyatı oldum kendisine güvensemde içimde yinede bir kuşku vardı daha önceki talihsiz ameliyatımdan dolayı , Fakat şimdi yeniden doğmuş gibi okadar mutluyum kiiiii keşke daha önceden tanısaymışım dedim. Türkiye de liposuction ameliyatını bukadar iyi yapan yok bence tabi Yücel bey hariç . Hem kendisine hem asistanlarına hem hemşirelere telefonda görüştüğüm tatlışşşşşş kadına çok çok teşekkür ederimm ilgilerinden dolayı. Keşke 1 trilyonnn yıldız olsada yollasamm

Devamını Oku
testimonial icon
Hd***
05/08/2019

Merhaba :) Ben Hedil Ürdün'den geliyorum. Daha önce 4 kez burun estetiği ameliyatı oldum ve hepsi de başarısız geçti. 5. ameliyatımı Op. Dr. Yücel Sarıaltın'a oldum ve ameliyatımın sonucu harika. Burun ile dudak arasında bir mesafe vardı o kısaldı. Bu kadar küçük bir iz kalacağını düşünmemiştim.

Devamını Oku
testimonial icon
Silia Lilia
01/12/2022

Doktorum Dr Yücel'e muhteşem çalışması için teşekkür ederim❤️ Fransa'dan gelen hem hastanede hem de klinikte en ince ayrıntılara dikkat eden gerçekten üst düzey bir ekip beni karşılayan sevimli guzdi ile çok güzel bir şekilde refakat ettim. çok iyi ve her şeyi açıkladı ve özellikle beni rahatlattı Nihai sonuç olmasa da sonucumdan çok memnunum. Seni seviyorum doktorum silya

Devamını Oku
testimonial icon
Fernando Alonso
07/01/2022

Harika bir deneyim oldu, Dr. Yücel ve ekibinin hepsi harika profesyoneller, benim durumumda HELEN'i vurgulamak isterim, İspanyolca konuşan asistanım, bana her zaman yaptığı tedavi harikaydı, umursadı. her şey, bundan klinik için her zaman sizi havaalanından nakliyeye ve ayrıca farklı testlerde ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyde görmeye gidiyorum ve her şeyin nasıl geliştiğinden memnunum benim durumumda ( Otoplasti), her şey için tek kelimeyle teşekkürler ve Belçika'ya gitmek isteyen ve konuyla ilgili yardım isteyenlere şiddetle tavsiye edilir, otel, ulaşım ve İspanyolca yardım hepsi dahildir, benim için unutulmaz bir deneyimdi, onlar en iyisi

Devamını Oku
testimonial icon
Pink Elo
31/01/2023

1.5 sene önce Bbl oldum .gerçekten zerre sonrasında sorun yaşamadım.aradan bu kadar zaman geçtiği halde yazmak istedim.istediğim kıvrımı harika verdi hocam.belimi inceliği çok iyi oldu .benim çok ağrılı geçti çünkü cilt yapım çok hassas ve ince.diğer odadaki aynı ameliyatı olanlar benim kadar ağrılı değillerdi.onlar çok iyi görünüyorlardı.ama çektiğim acılara değdi.kiloda almadım dengeyi korudum.bu ameliyatı olmak kendime yaptığım en büyük güzellik oldu

Devamını Oku

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği yaptırma amacı genellikle düşük göz kapağı görünümüne neden olan cilt fazlalığıdır. Üst göz kapağında Blefaroplasti yapılırken bölgedeki fazla kısımlar alınarak göz kapaklarındaki cilt sıkılaştırılır. Peki fazla kısımları alma işlemi nasıl yapılır? Blefaroplasti öncesi bölgesel anestezi uygulanarak göz kapağının katlanma bölgesine kesi atılır ve sarkmış kısım alınır.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Gözün alt kapağında da tıpkı üst göz kapağında olduğu gibi zamanla sarkmalar oluşabilir. Göz altındaki yağ dokularda meydana gelen torbalanmalar ya da sarkmalar estetik göz kapağı ameliyatı ile giderilir. Göz kapağını aşağı doğru çeken düşüklük Blefaroplasti sayesinde üst tarafa doğru çekilir.

İlgili İçerikler
Etnik Rinoplasti Kimler için Uygundur?
Etnik Rinoplasti Kimler için Uygundur?

Pek çok güzellik standardının Avrupalı kadınlara hitap ettiğine inanılmaktadır. Estetik cerrahisinde...

Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu
Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu

Yüze, karakteristik bir özellik katan en önemli unsurlarından biri de çenedir.

Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler sayesinde...

Burun Estetiği İçin Doğru Zamanlama Ne Olmalı?
Burun Estetiği İçin Doğru Zamanlama Ne Olmalı?

Burun estetiği olarak bilinen rinoplastiyi düşünenler bu operasyonu önceden...

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Blefaroplasti fiyatları bazı etkenler göz önüne alınarak belirlenmektedir. Göz kapağı estetiği fiyatları, mesela dolgu ya da ip uygulamaları gibi, ameliyatsız göz kapağı estetiği yapılacaksa daha uygun maliyetli olabilir fakat kalıcı çözümler sağlamaz. Lazerle göz kapağı estetiği yaptıranların yorumları incelendiğinde ise daha farklı bir fiyat politikasıyla karşılaşmak mümkündür. Göz kapağı ameliyatı fiyatı ayrıca ameliyat sırasında hangi işlemlerin yapılacağına göre de değişebilir. Dikişsiz göz kapağı estetiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı, kaç göz kapağına göz düşüklüğü ameliyatı yapılacağı, aynı zamanda kaşlardaki düşüklük için kaş kaldırma yapılıp yapılmayacağı da fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Fiyat araştırması yaparken daha çok “İstanbul göz kapağı estetiği” üzerinden araştırmalar yürütülse de pek çok yerde Blefaroplasti ameliyatı yaptırmak mümkündür.

Göz Kapağı Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğü sebepleri başında elbette ki yaşlanma vardır. Zaman içerisinde insan vücudunda cildin yenilenmesi için gereken hücre üretimi azalır ve yavaşlar. En fazla yüz bölgesinde hissedilen bu azalma, özellikle göz çevresi ve göz kapaklarında kırışıklara ve sarkmalara neden olur. Yer çekimine yenik düşen göz kapakları göz üzerini olması gerekenden fazla örtmeye başlar bu durum hem göz sağlığı açısından hem de estetik görünüm açısından istenmeyen bir durumdur. Göz kapağı düşüklüğü bazen de daha genç yaşlarda sinirsel rahatsızlıklara, beyin kanamasına, felce, doğumsal nedenlere ya da kazalara bağlı olarak da oluşabilir. Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası bu göz düşüklüğü giderilerek hastaya canlı ve diri bakışlar kazandırılır. Ameliyat göz kapaklarında oluşan düşüklüğü yok ederek hastaya kaybolan özgüvenini geri sağlar.

Hangi Durumlarda Göz Kapağı Estetiği Yapılır?

Göz kapağı estetiği olmayı gerektiren durumların en başında göz kapağı düşüklüğü gelebilir. Yaşlılık kaynaklı alt ve üst göz kapaklarında oluşan sarkmalar Blefaroplasti işlemiyle kısa sürede yok edilir. Göz kapağı estetiği ile çocuk yaşta oluşan göz kapağı düşüklüğü giderilir. Bazı hastalıklardan sonra tek göz kapağında ya da ikisinde birden meydana gelen göz kapağı sorunları yine Blefaroplasti sayesinde ortadan kaldırılır.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi

Göz kapağı estetiği öncesi hastaların dikkate alması gereken bazı konular vardır. Göz kapağı estetiği ameliyat öncesinde kanamayı artırıcı ilaçların kullanımına ara verilmelidir. Bu durum göz kapağı estetiği ameliyatında ya da ameliyat sonrası hasta için sorun teşkil edebilir. Göz kapağı estetiği olmadan önce sigara kullanımına ve bitkisel bazlı alternatif ilaçların kullanımına da ara vermekte fayda vardır.

Göz Kapağı Estetiği İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiği iyileşme süreci çok uzun dönemlere yayılmaz. Göz kapağı estetiği yaptıranlar işlem yapıldığı gün taburcu edilirler. Göz kapağında dikişler bulunduğu için dikişler bantla tutturulur ve gözler açık kalır. Göz kapağı estetiği olduktan 3-5 gün sonra bu dikişler alınır. Göz kapağı estetiği olanlar, Blefaroplasti ameliyatı sonrası ikinci gün göz bantlarına gelmeyecek şekilde duş alabilirler. Göz kapağı estetiği sonrası üç haftalık süreçte kişi yavaş yavaş normal hayatına dönebilir. Blefaroplasti komplikasyonları arasında morluk, şişlik, gözyaşı gibi durumlar olabilir. Göz kapağı estetiği öncesi sonrası hastaların kafasını en çok kurcalayan konu “göz kapağı estetiğinde iz kalır mı?” sorudur. Fakat göz kapağı estetiği sonrası herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı insan vücudunun hassas bir bölgesi olduğu için Blefaroplasti yaptıranlar işlem sonrası bazı noktalara dikkat etmelidir:

  • Göz kapağı estetiği için cerrahi bir müdahale yapılacaksa işlem öncesi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.
  • Blefaroplasti sonrası alkol ve sigara tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Göz kapağı estetiği sonrası doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Göz kapağı estetiği olduktan sonraki altı ay boyunca güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
  • Blefaroplasti işleminden sonraki 1 haftalık süreçte morluk ve şişlikleri azaltmak adına buz kompres yapılabilir.
  • Blefaroplasti yaptırdıktan sonra göz çevresi darbelere karşı korunmalıdır.
  • Göz kapağı estetiği olduktan beş gün sonra makyaj yapılabilir.
  • Göz kapağı estetiği sonrası ikinci gün bantlara su gelmeyecek şekilde duş alınabilir.
  • Blefaroplasti sonrası havuz, sauna, deniz gibi aktivitelere 2 ay boyunca ara verilmelidir.
  • Blefaroplasti sonrası 2 aylık süreçte ağır spor yapmaktan kaçınılmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı estetiği olmak isteyenler Blefaroplasti öncesi sonrası onları nelerin beklediğini bilmek için bazı soruların cevaplarını merak etmektedir. En çok sorulan soruları şu şekilde cevaplamak mümkündür:

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı mıdır?

Göz kapağı estetiği uzun ömürlü bir işlemdir. Fakat yaşlılığa bağlı olarak zaman içerisinde tekrar göz kapağı düşüklüğü yaşanabilir. Yine de göz kapağı estetiği yapan uzmanın tecrübesi ve hastanın gereken özeni göstermesi bu süreyi uzun yıllara taşıyabilir.

Göz Kapağı Estetiği Riskli midir?

Göz kapağı estetiği kolay bir işlem olmasına karşın her cerrahi işlemde olduğu gibi Blefaroplasti işleminde de bazı riskler vardır. Göz kapağı estetiği sonrası tekrar göz kapağı düşüklüğü yaşanabilmektedir. Ayrıca Blefaroplasti sonrası kanama, şişlik ve morluk gibi yan etkiler de görülebilir. Göz kapağı estetiği konusunda insanların en çok kafasını kurcalayan iz kalma konusu olsa da Blefaroplasti sonrası iz kalmaz.

Göz Kapağı Estetiği İyileşme Süreci Nasıldır?

Göz kapağı estetiği olduktan sonraki iyileşme süreci hastaya bağlıdır. Doktorun tavsiyelerine harfiyen uyan hastalar Blefaroplasti sonrası herhangi bir sorun yaşamazlar. Göz kapağı estetiği sonrasında hastanın dikişleri üzerine bantlar yapıştırarak gözlerin açık kalması sağlar. Sonraki 3-5 günlük süreçte bu bantlar çıkarılır ve dikişler alınır. Göz kapağı estetiği sonrası 3 haftalık süreçte hasta yavaş yavaş normal hayat standartlarına dönebilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatından Kaç Gün Sonra Duş Alınır?

Göz kapağı estetiği olduktan iki gün sonra doktorun önerisine uyarak ve Blefaroplasti uygulanan bölgeye su gelmeyecek şekilde duş alınabilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Ne Yapmalıyım?

Göz estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden biri göz bölgesine darbe almamaya çalışmaktır. Blefaroplasti sonrası doktor önerilerine harfiyen uyulmalı kullanılması gereken ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. Göz estetiği olduktan sonra göz çevresi hassaslaşacağı için güneş gözlüğü kullanımı önemlidir. Blefaroplasti olduktan sonra bir süre içki ve sigara kullanılmamalıdır.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Tekrarlama İhtimali var mı?

Göz kapağı ameliyatı uzman ellerde yapılmazsa göz düşüklüğü tekrarlanabilir. Blefaroplasti olduktan sonra doktor talimatlarına uymak göz düşüklüğü riskini azaltır. Ayrıca 10-15 yıl sonra yaşlanmaya bağlı cilt esnekliğini kaybedeceği için göz düşüklüğü tekrarlayabilir ve tekrar göz kapağı estetiği olmak gerekebilir.

Blefaroplasti Ameliyat Sonrası Ağrım Olur mu?

Blefaroplasti ameliyat sonrası hafif baş ağrısı ve sızlama olasıdır. Bunun için doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılabilir. Göz kapağı estetiği anestezi uygulanarak yapıldığı için işlem sırasında ağrı veya acı hissedilmez.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Anestezi ile Yapılmaktadır?

Göz kapağı estetiği sırasında lokal anestezi uygulanır. Ancak bazı gerekli görülen durumlarda genel anestezi uygulanarak da Blefaroplasti işlemi yapılabilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Blefaroplasti ameliyatı 1-2 saat aralığında değişiklik gösterir. Göz kapağı estetiği yanında kaş kaldırma gibi farklı işlemler de yapılacaksa bu süre uzayabilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Blefaroplasti ameliyatı olduktan 1-2 hafta sonra işe dönülebilir. Fakat bu süreç göz kapağı estetiği olan kişinin iyileşme süresine bağlı olarak değişebilir.

Blefaroplasti Sonrası İstirahat Raporu Verilir mi?

Göz kapağı estetiği olduktan sonra enfeksiyon riskine karşı 1 haftalık süreçte evde istirahat etmek önemlidir.

Blefaroplasti Olduktan Sonra Görme Bozukluğu Oluşur mu?

Göz kapağı estetiği gözle doğrudan ilgili bir işlem olmadığı için Blefaroplasti sonrası görme sorunu olması söz konusu değildir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatında Yaş Sınırı Var mı?

Göz kapağı düşüklüğüne bağlı olarak uygulanan Blefaroplasti işlemleri genelde ileri yaşlarda uygulansa da gereken durumlarda daha küçük yaşlarda da yapılabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Morarma Olur mu?

Göz kapağı estetiği sonrası morarma, şişme ya da kanama olabilir. Bu süreçte soğuk kompres uygulamak göz kapağı estetiği sonrası oluşacak komplikasyonları azaltır.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları Neye Göre Değişir?

Göz kapağı estetiği fiyatlarını belirleyen birçok etken vardır. Blefaroplasti yapacak uzmanın ve yapılacak kliniğin kalitesi bunların başında gelir. Ayrıca göz kapağı estetiği yapılacak olan bölgelerin sayısı da işlem fiyatını etkiler.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Mevsim Yapılır?

Göz kapağı estetiği yaptırmak için herhangi bir dönem beklemeye gerek yoktur. Yılın her mevsiminde göz kapağı estetiği yaptırabilirsiniz. Fakat yine de bahar dönemleri Blefaroplasti sürecinizi kolaylaştırabilir.

Son Düzenleme : 24.04.2023