Sizi Arayalım

İmplant Diş

İçindekiler

Kişilerin hayatını hem estetik hem de işlevsel olarak olumsuz etkileyen eksik dişler, günümüz teknolojileri sayesinde kolay şekilde uygulanan implant diş tedavileri ile tamamlanabilir. Bu yeni implant diş teknolojisi, daha eski yöntemler olan köprü ve protezin yerini büyük ölçüde almıştır. Ayrıca uzun ömürlü bir uygulama olarak estetik ve işlevsel sorunların giderilmesinde son derece etkilidir. Hem tek diş eksikliği bulunan hem de ağzında hiç diş bulunmayan hastalar için uygun bir yöntemdir. Peki implant diş nedir ve diş implant fiyatları 2023 yılında ne kadardır?

Seans Sayısı :
1-3 Seans
Operasyon Süresi :
20 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
3-7 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
8-10 Yıl

İmplant Diş Nedir?

Eksik dişlerin tedavisi için kullanılan en etkili yöntem olan implant diş çene kemiğinin içine yerleştirilmiş titanyum vidaların üzerine protez diş yerleştirilmesi esasına dayanır. Komşu dişlerin törpülenmemesi ya da kesilmemesi implant diş uygulamasının en temel avantajıdır. Yani implant diş öncesinde komşu dişlere bir işlem yapılması gerekmez. Çene kemiğinin içine yerleştirilen vidalar gerçek diş kök görevi gördüğü için kişiler yemek yerken, konuşurken ya da gülerken herhangi bir sorun yaşamaz.

Protez ya da köprü uygulamaları dişe tam anlamıyla oturmaz, bu yüzden implant diş tedavisinin çok daha uzun ömürlü olduğu söylenebilir. Ayrıca implant diş üzerine yapılan protezler sabit ya da hareketli olabilir. Dayanıklı olması ve doğal dişe yakın yapıda olması nedeniyle hem estetik hem de işlevsel kusurların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca implant diş uygulaması bütün diş uygulamaları arasında en kalıcı çözümlerden biridir.

İmplant diş tedavisinde kullanılan titanyum çene kemiği ile yüksek bir uyumluluk gösterir. Hatta öyle ki yerleştirilen titanyum çene kemiği tarafından vücudun bir parçası olarak algılandığından yüksek doku uyumu oluşur. Tek diş implant yapılabileceği gibi 32 diş implant da yapılabilir. Peki implant diş modelleri nelerdir ve hangi dişlere implant yapılmaz.

Ne Dediler?
testimonial icon
Turan Cagli
09/05/2024

Dr. Yücel sarialtina burun ameliyati oldum kendi alaninda gerçekten çok iyi bir doktor onun yanında harika bir insan, gösterdigi ilgi ve alakadan dolayı kendisine, benimle ilgilenen Buse hanıma ve hemsirelere ayriyetten tskr ederiz. Herkese tavsiye ederim.

Devamını Oku
testimonial icon
rmonyk1
04/01/2020

Onu gerçekten tavsiye ederim! Şimdiye kadar en iyi doktor! Ve en iyi personel.Ben yeniden şekillendirilmiş vücut, BBL, liposuction, karın tuck ve vajinal gençleştirme yaptım.Sonuçtan çok memnun kaldım. Tüm personel çok cana yakın ve yardımsever.

Devamını Oku
testimonial icon
du....
01/03/2017

Çok ilgililer kendimi gençleşmiş hissediyorum sayenizde ilginiz için çok teşekkürler ellerinize sağlık

testimonial icon
colombe Willeijns
29/01/2022

İki ay önce karın germe ve bbl oldum. Sonuçlarımdan dolayı çok mutluyum. Teşekkürler doktor. hayatımı değiştiriyorsun

testimonial icon
Gz***
04/08/2019

İki yıl önce mide küçültme ameliyatı oldum o kadar kilo verince haliyle cildimde ve sırtımda sarkmalar meydana geldi. Karın bölgemdeki fazla deriyi aldırmak ve mememi büyütmek istiyordum. Ayrıca iki oğlum var ve onlara hamileliklerimden sonra insülin direncimle birlikte kilo alma sürecim başladı ve bir meme-karın operasyonuna ihtiyacım oldu. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle sevgili Yücel hocayla tanıştım. Sayesinde tüm fazlalıklarımdan kurtuldum. Yücel hocama çok teşekkür ederim.

Devamını Oku
testimonial icon
Shirin Naaz
04/01/2020

Tüm anne makyajımı op dr Yücel Sarıaltin ile yaptım.. sonuçlarım harika. Asistan cahlaa ve tüm ekip sayesinde..

İmplant Diş Kimler için Uygundur?

Hem tek diş eksikliği bulunan hastalar hem de kısmi ya da tam dişsiz hastalar implant diş tedavisinden faydalanabilir. Protez ya da köprü uygulamaları için uygun olmayan hastalar için de implant diş tedavisi önerilebilir. Ayrıca çene ve yüz kusurları bulunan, çene kemiğinde erime problemi bulunan ya da hareketli protez kullanmak istemeyen tüm hastalar implant diş tedavisi için uygundur.

Elbette ilk olarak diş hekimi tarafından kapsamlı bir muayene yapılması, hastaların implant diş yapımı için uygun olup olmadıklarının kontrol edilmesi gerekir. Fakat daha basit bir tanımla implant uygulaması kemik gelişimini tamamlamış, 18 yaşını doldurmuş, herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan tüm bireylere yapılabilir. Farklı sağlık sorunları olan hastaların öncelikle sağlık sorununun bulunduğu alanlardaki doktorlardan onay alması, implant diş için uygunluğunun kontrol edilmesi gerekir.

İlgili İçerikler
Selülit Nasıl Geçer?
Selülit Nasıl Geçer?

Selülit nasıl geçer? özellikle kadınların en çok merak ettiği konulardan biridir...

Estetik Operasyon Yaptırmaya Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz
Estetik Operasyon Yaptırmaya Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Estetik cerrahinin amacı; kişiye özgüvenini yeniden kazandırmak ve kendini daha iyi...

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?
Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir ve uygulama sonuçları pek...

Annelik Estetiği Nedir?
Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği yapılırken meme, bel ve karın bölgesine yapılan müdahaleler aynı anda yapıl...

İmplant Diş Kimler için Uygun Değildir?

Bazı hastalar için implant tedavisi risk faktörleri oluşturur, bu yüzden bu risk faktörlerine sahip olan bireyler için implant diş önerilmez. İmplant diş tedavisinin uygulanamayacağı durumlar şu şekilde listelenebilir:

 • Sigara kullanımı bir yandan enfeksiyon riskini arttırırken bir yandan da titanyum vidanın çene kemiği ile kaynamasına engel olabilir. Bu yüzden aşırı sigara tüketen kişiler için diş implantı önerilmez.
 • Şeker hastalarında doku iyileşmesi normal insanlara göre daha uzun olduğundan, şeker miktarı kontrol altına alınmadığı sürece implant diş önerilmez.
 • Kalp hastaları için doktor onayı olmadığı sürece implant risk oluşturur.
 • İmplant diş tedavisi sırasında kan basıncının yükselme ihtimali bulunduğundan, hipertansiyon hastaları için implant diş önerilmez.

Nitekim implant diş öncesi ve sonrası tansiyon ve şeker ölçümleri düzenli olarak gerçekleştirilmeli, hastalar implant diş tedavisi boyunca kontrol altında tutulmalıdır. Peki implant diş nasıl yapılır ve implant vidası takıldıktan sonra diş ne zaman takılır?

İmplant Diş Nasıl Yapılır?

Herkes için “implant diş nasıl takılır?” sorusuna cevap verebilmek için, implant diş aşamaları hakkında bir liste yapmak çok daha faydalı olacaktır. Ön diş implant ya da 32 diş implant aslında birbiri ile benzerlik gösterir. Bu yüzden “ön diş implant nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermek, uygulamanın aşamalarını anlamak açısından yeterli olabilir. İmplant diş uygulamasında izlenen adımlar sırasıyla şunlardır:

1. Aşama

Hastaların genel sağlık durumu ve yapılacak olan uygulamanın zorluğu göz önünde bulundurularak genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanır. Ardından izlenen adımlar şunlardır:

 • İmplant bölgesinde çekilmesi gereken dişler varsa çekilir ve bölge temizlenir,
 • Diş eti üzerine ufak bir kesi yapılır ve implantın yapılacağı bölgedeki kemik açığa çıkarılır,
 • Bir matkap yardımıyla hastanın çene kemiğine implantın yerleştirileceği bölge oyulur,
 • Hazırlanan implant oyuğa yerleştirilerek vidalanır,
 • İmplantın üzeri kapatılır ve diş eti dikilir.

Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen implant, yaklaşık 2 ila 6 ay içerisinde çene kemiği ile kaynar. İmplant vidası takıldıktan sonra diş takılması için kaynamanın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi son derece önemlidir.

2. Aşama

İkinci aşama, protezin yapışacağı dayanağın yerleştirileceği aşamadır. Bu operasyon da yine genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Diş eti üzerine bir kesi yapılarak implantın durumu kontrol edilir. Eğer herhangi bir sorun yoksa dayanak diş implantına yerleştirilir. İmplantın üzeri yeniden kapatılır ve diş eti dikildikten sonra işlem sonuçlandırılır. İkinci aşama sonrasında iyileşme süreci yaklaşık olarak 2 hafta sürer.

3. Aşama

“İmplant diş ölçüsü nasıl alınır?” sorusunun cevabı bu aşamada verilebilir. Özel aletler kullanılarak dişlerin ölçüsü detaylı bir şekilde alınır ve protezlerin hazırlanması adına laboratuvara gönderilir. Bu aşamada sabit diş, çıkarılabilir yapay dişler ya da hareketli protezler tercih edilebilir.

4. Aşama

Son aşama olan 4. aşamada protez diş hazırlanan implant üzerine yerleştirilir. Protez diş yerleştirildikten sonra provalar yapılır ve eğer sorun varsa bu sorunlar düzeltilir. Tüm sorunlar giderildiğinde protez implant diş üzerine yapıştırılır ve operasyon sonuçlandırılır.

İmplant Diş Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrasında “implant diş ne kadar ağrı yapar?”, “implant diş takıldıktan sonra yemek ne zaman yenir?” ya da “implant diş ağrısı nasıl geçer?” gibi soruların cevapları hastalar tarafından merak edilir. Nitekim implant diş takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İmplantların üzerine konulan tampon 30 dakika boyunca ısırılmalıdır; bu süreçte hastalar anestezi etkisinde olacağından herhangi bir ağrı hissedilmez,
 • Ağızda biriken tüm sıvılar yutulmalı, tükürülmemeli ve ağız çalkalanmamalıdır,
 • 2 saat boyunca bir şey yiyip içilmemelidir,
 • Enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlayabileceği için ağızdaki tamponun yerine başka bir tampon malzemesi konulmamalıdır,
 • 1 hafta boyunca sigara tüketilmemelidir,
 • 1 hafta boyunca sıcak ve soğuk gıdalar tüketmekten kaçınılmalıdır,
 • Yemek yemeye başladıktan sonra çiğneme için implant diş uygulamasının yapıldığı taraf kullanılmamalıdır,
 • 48 saat boyunca alkol tüketilmemelidir,
 • Ameliyattan sonraki gün spor yapılmamalı, sıcak duş alınmamalıdır,
 • Diş hekimlerimiz tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Tüm bu uyulması gereken kurallar implant diş tedavisi sonrası hastaların iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

İmplant Diş Avantajları Nelerdir?

İmplant diş tedavisinin en temel avantajı, doğal dişe en yakın diş tedavisi olmasıdır. Öne çıkan diğer implant diş avantajları ise şunlardır:

 • Bakım uygulamaları düzenli şekilde yapıldığı sürece son derece uzun ömürlüdür,
 • İmplant diş öncesinde komşu dişler üzerinde herhangi bir işlem yapılması gerekmez,
 • Çene yapısını korur, çene kemiğinin erimesine engel olur,
 • Rahat ve hasta konforu yüksek bir uygulamadır,
 • Hem işlevsel hem de estetik sorunları giderir,
 • Son derece güçlü, doğal dişin kendisi kadar dayanıklıdır.

İmplant diş tüm bu avantajları ile bugün en çok tercih edilen diş uygulamalarından biri haline gelmiştir. Peki implant diş fiyatları 2023 yılında nasıl şekillenmiştir ve 32 diş implant fiyatları ne kadardır?

İmplant Diş Fiyatları

İmplant diş fiyatları, kaç adet diş takılacağına göre değişir. Aynı zamanda implant türü, kaplama malzemesi gibi farklı detaylar da bu noktada etkilidir. Yapılacak inceleme sonrasında hekiminizden fiyat konusunda kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Ne yazık ki “implant diş fiyatları ne kadar?” sorusuna doğrudan bir yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü implant diş fiyatı konusunda belirleyici olan pek çok unsur bulunur. Bu unsurların başında da implantın kaç dişe uygulanacağıdır. Örneğin tahmin edilebileceği üzere tek diş implant fiyatları 32 diş implant fiyat bilgisi ile mukayese edildiğinde çok daha ekonomiktir. Burada hastaların çene kemiklerinin durumu, genel sağlık durumu, uygulanacak olan teknik, titanyum vidaların kalitesi, protez dişlerde kullanılacak olan malzeme, diş hekiminin deneyimi ve uygulama merkezinin kalitesi gibi pek çok unsur implant diş fiyatları üzerinde etkilidir.

İmplant diş tedavisinin hangi dişlere uygulanacağı da fiyatlara etki eder. Örneğin azı dişi implant fiyatları ile ön diş implant fiyatları farklı olabilir. Çünkü bu dişler diğer dişlerden daha farklıdır. Bu yüzden öncelikle eksik dişler belirlenmeli, doktor tarafından gerekli muayeneler yapılması ve “implant diş fiyatı ne kadar?” sorusunun cevabı da buna göre verilmelidir. Eğer siz de implant diş hakkında merak ettiklerinizi bize danışmak ya da muayene için randevu oluşturmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Düzenleme : 18.05.2024