Sizi Arayalım

Kolajen Aşısı

Vücut bütünlüğünü koruma ya da bağ dokuları güçlendirme görevleri kolajene aittir ve azaldığı durumlarda kolajen aşısı ile dengelenebilir.
İçindekiler

Kolajen üretiminin hem yaşa, hem çevresel faktörlere hem de genetik nedenlere bağlı olarak azalmaya başlaması cildin elastikiyetini yitirmesine, buna bağlı olarak sarkmaların başlamasına neden olur. Vücutta üretimi azalan kolajen çeşitli kremler, tabletler ya da kolajen aşısı ile artırılabilir. İnsan vücudunda en çok görülen kolajen tipleri tip 1, tip 2, tip 3, tip 5 ve tip 10’dur fakat toplam kolajen tipi 16 adettir.

Yaşlanma belirtilerine karşı en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan kolajen aşısı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cildin yeniden genç bir görünüm kazanması adına en sık başvurulan yöntemler arasına girmiştir. Elastikiyet kaybını gidermek için her yaşta yapılabilen kolajen aşısı uygulamasına başvurabilir, vücudunuzdaki sorunlardan etkili bir şekilde kurtularak arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Peki kolajen aşısı nedir, faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Seans Sayısı :
3 - 4 Seans
Operasyon Süresi :
20 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Yok
Sonuçların Kalıcılığı :
1 Yıl

Kolajen Aşısı Nedir?

Medikal estetik bir aşı uygulaması olan kolajen aşısı deride meydana gelen elastikiyet kaybının giderilmesi ve ciltteki canlılığın yeniden inşa edilmesi amacıyla uygulanır. Cildin yeniden yapılandırılmasını sağlayan kolajen aşısı ile kırışıklıkların giderilmesi mümkündür. İnsan vücudunda en yaygın şekilde bulunan protein olan kolajenin 25 yaş sonrası yüzde 1,5 oranında azalmaya başlaması, kolajen desteğini gerekli hale getirir. Kolajen aşısı aynı zamanda fibroblast üretimini de artırır. Cildi gençleştirmek için kullanılan jel ya da kremler cilt altına yeteri kadar etki etmez fakat kolajen aşısı doğrudan cilt altına enjekte edildiğinden etkileri çok daha hızlı ve gözle görülebilir olur.

Bir anti-aging işlemi olan kolajen aşısı uygulaması yalnızca kolajen üretiminin değil, cildin yenilenmesi konusundaki en önemli etkenlerden olan hyaluronik asit üretimini de artırır. Uzmanlar, vücuttaki kolajen miktarının 25 yaşından sonra azalmasına bağlı olarak, ara ara kolajen aşısı uygulaması ile destek alınmasını, sarkmaların ya da yaşlanmanın geciktirilmesi açısından önermektedir. Eğer siz de cildin doğal olarak gençleşmesini sağlamak amacıyla kolajen aşısı uygulamasına başvurmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ne Dediler?
testimonial icon
FATMA DOGAN
22/06/2020

Yucel beye 2 seneden uzun zamandır çeşitli estetik operasyon ve işlemlerimi yaptırıyorum. (Full Body Liposuction, Aquafilling, botox, yüz dolguları...vs.)her seferinde harika sonuçlar aldım ve çevremden de bu olumlu değişikliklerle ilgili sayısız iltifatlar duydum. Kendisini ve ekibini gözü kapalı tavsiye ederim.Yücel beyin ilgisi, nezaketi, profesyonelliği, diğer estetik doktorlarının çok ilerisinde.Hastanın isteğini 'gerçekten' dinlemesi ve başka kaygılardan yada kendi tercihlerinden ziyade, hastanın sonuçtan mutlu olması için elinden gelenin bile fazlasını yapması onu farklı kılıyor.Aklınızda estetik bir işlem/operasyon varsa Yücel Sarıaltın'a danışmadan kesinlikle karar vermeyin derim.

Devamını Oku
testimonial icon
Niran Demetoğlu
03/01/2023

Herkese merhaba ben Belçikalıyım geçen hafta Dr.Yücel ile mumya makyajı yapmak için Türkiye'ye geldim hizmetten çok memnun kaldım hepinize teşekkür ederim

testimonial icon
ha...e
11/02/2022

Botox uygulaması İçin kliniğe başvurdum. Doktorum Yücel Bey Hijyen kuralları ağırlama karşılama yaptırdığım işlem için kliniği gönülden tavsiye ederim.

testimonial icon
es...ş
03/11/2014

GERÇEKTEN MÜKKEMMEL ÖTESİ DİYEBİLECEĞİM TEK İNSAN VE TEK HEKİM. EMEĞİNİZİ NASIL ÖDERİM BİLMİYORUM. EMEĞİNİZE ELİNİZE SAĞLIK. İYİKİ SİZİ TANIMIŞIM. BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLER, EŞİNİZ VE ÇOCUĞUNUZLA BİR ÖMÜR MUTLULUKLAR DİLERİM. HERKESE GÖNÜL RAHATLIĞI İLE ÖNEREBİLECEĞİM TEK HEKİM.

Devamını Oku
testimonial icon
Sarah Feroz
05/05/2022

Harika bir doktor, gerçekten doktormuş gibi davranan bir sürü kasap var ama tüm beklentilerimi karşıladı, onunla çok mutluyum sonuç ve cateyes operasyonunu ve facelift'i tekrar tekrar gerçekleştirecekti, 5 yıldız tamamen hak edildi

Devamını Oku
testimonial icon
Melike Tuzlen
15/01/2022

En iyi doktor ve en iyi ekip. Özellikle Buse her şeyi daha kolay ve konforlu hale getiriyor. Şimdiye kadar birkaç küçük operasyon geçirdim ve hepsinin sonuçlarından çok memnunum. Bundan sonra da kesinlikle Yücel Bey'i seçeceğim.

Devamını Oku

Kolajen Aşısı ile Uygulanabilecek Kolajen Türleri Nelerdir?

Toplamda 6 adet kolajen tipi vardır ve bu kolajen tiplerinden her birinin farklı görevleri bulunur. Kolajen türleri ve vücutta sahip oldukları görevler şunlardır:

Tip 1 Kolajen

Cildin sıkılaşması ve elastikiyet kazanması gibi konularda görev alır. Kemiklerin güçlenmesini sağlayarak destekler. Aynı zamanda insan vücudunda en çok bulunan kolajen tipidir.

Tip 2 Kolajen

Eklem sağlığı için son derece önemli olan tip 2 kolajen bağ dokular içerisinde bulunur ve kıkırdakların oluşumunda aktif görev alır.

Tip 3 Kolajen

Cilde sıkılık ve esneklik kazandırılması konusunda bir başka kolajen türü olan tip 3 kolajen aynı zamanda kalpteki kan dokusu ve kan damarları gibi yapıları da oluşturur.

Tip 4 Kolajen

Bazal laminanın oluşumunda görev alan tip 4 kolajen aynı zamanda sindirim sisteminin ve solunum organlarının yüzey kısımlarını oluşturur.

Tip 5 Kolajen

Vücuttaki toksin ve atıkların temizlenmesi konusunda görev alan tip 5 kolajen plasentada bulunan dokuların ve hücrelerin yüzeylerini oluşturur.

Tip 10 Kolajen

Hem eklem kıkırdaklarının hem de yeni kemiklerin oluşmasında görev alan tip 10 kolajen aynı zamanda kemik kırıklarının onarılmasını, sinovyal eklemlerdeki sorunların giderilmesini sağlayan en önemli kolajen türü olarak nitelenir.

İlgili İçerikler
Vajina Daraltma Estetiği Kimler İçin Uygundur?
Vajina Daraltma Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Vajinoplasti yani vajina daraltma estetiği, vajinal açıklık ve destekleyici kasların özel cerrahi...

Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu
Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu

Yüze, karakteristik bir özellik katan en önemli unsurlarından biri de çenedir.

Gıdı Liposuction
Gıdı Liposuction

Çenenin alt kısmında bulunan yağlardan kurtulmanızı sağlayan gıdı liposuction...

Burun Estetiği İçin Doğru Zamanlama Ne Olmalı?
Burun Estetiği İçin Doğru Zamanlama Ne Olmalı?

Burun estetiği olarak bilinen rinoplastiyi düşünenler bu operasyonu önceden...

Kolajen Aşısı Nasıl Uygulanır?

Kolajen aşısı uygulaması sırasında hastalar herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Çünkü uygulama öncesinde uygulama bölgesine lokal anestezik bir krem sürülürek bölge uyuşturulur. Krem uygulamasından sonra bölgenin uyuşması yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika sürer. Merak edenler için “kolajen aşısı nasıl yapılır?” sorusuna ise şu adımlarla yanıt vermek mümkündür:

 • Bölgenin dezenfeksiyonunun sağlanması adına antiseptik solüsyon uygulanır,
 • Önceden hazırlanmış olan kolajen ince uçlu mezoterapi iğnelerine çekilir,
 • Yaklaşık 1 ila 3 cm aralıklar ile cildin hemen altında bulunan dermis tabakasına enjekte edilir,
 • Kolajenin bölgedeki yayılımının sağlanması adına hafif bir masaj yapılır,
 • Uygulama bölgesine güneş koruyucu ya da antibakteriyel krem sürülerek kolajen aşısı uygulaması sonlandırılır.

Kolajen aşısı uygulaması 2 ila 4 hafta aralıklarla 3-4 seans olarak uygulanır. Uygulanacak seansların sayısı hastanın ve cildinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Uygulama tamamlandıktan sonra bir süre boyunca hafif kızarıklık ya da şişlik oluşması normal kabul edilir. Bu sorunlar ortaya çıktığında genellikle herhangi bir müdahaleye gerek yoktur ve kendiliğinden geçer. Kolajen aşısı uygulaması tamamlandıktan sonra hastalar günlük ya da iş hayatlarına hemen dönebilir.

Kolajen Aşısı Kimler için Uygundur ve Kimlere Yapılmaz?

Vücuttaki kolajen üretiminin yavaşlamaya başladığı 25 ila 30 yaşlarından sonrası, kolajen aşısı yaptırmaya başlamak için uygun yaşlar olarak kabul edilir. Özellikle sigara tüketen ya da yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olan insanlarda bu süre daha da erken olabilir. Kısacası vücutta yaşlılık belirtilerinin ortaya çıktığı ve cildin elastikiyetini kaybetmeye başladığı dönemlerde kolajen aşısı yaptırabilirsiniz. Yani aslında isteyen herkesin kolajen aşısı yaptırması mümkündür.

Ek olarak bazı kişilerde kolajen aşısı yapılması önerilmez. Örneğin hamilelik ya da emzirme döneminde bulunan kadınların kolajen aşısı yaptırmamaları önerilir. Ayrıca diyabet hastaları, bağışıklık sisteminde sorun olan hastalar, kanser tedavisi gören hastalar, şeker hastalığı olan hastalar ve keloid normalden fazla doku iyileşmesi bulunan hastalarda kolajen aşısı önerilmemektedir.

Dolgu yaptıran, PRP ya da lazer gibi uygulamalar sonrası vücudunda irritasyon ya da yara oluşumu gözlenen hastalarda kolajen aşısı ile çabuk iyileşme sağlanabilir. Siz de yüze kolajen aşısı detayları ve kolajen aşısı tedavisi ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Kolajen Aşısı Ne Gibi Etkiler Gösterir?

Cilt üzerindeki yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak için etkili bir yöntem olan kolajen aşısı yüz, boyun, dekolte ya da el bölgesi için uygulanabilir. Kolajen uygulamasının cilt üzerindeki öne çıkan etkileri şunlardır:

 • Cildin elastikiyetini artırarak canlılık kazandırır,
 • Yüzün tamamında ve vücutta yenilenme sağlanır,
 • Kırışıklar ortadan kalkar, genç bir görünüm oluşur,
 • Dermis ve bağ dokusunun yenilenmesi sağlanır,
 • Cilt elastikiyeti artar,
 • Cilt hasarları onarılır,
 • Yara izlerinin ve akne skarlarının ortadan kaldırılması sağlanır,
 • Göz çevresi daha aydınlık bir görünüme kavuşur,
 • Karın ve kalça sıkılaşır,
 • Üst kol ve bacaklarda sıkılaşma meydana gelir.

Tüm bu kolajen aşısı faydaları uygulamanın popüler bir hale gelmesini sağlamış, kolay bir uygulama olması nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmıştır.

Uygulama sonrası sonuçlar 7-14 gün sonra ortaya çıkmaya başlar. 15 gün sonunda kendisini tam olarak gösterir. Bazı insanlarda sonuçlar 4 hafta içinde elde edilirken bazılarında ise bu süre daha kısa olabilir. İlk olarak ciltte pürüzsüzlük ve parlaklık oluşurken, sonrasında kırışıklıklarda azalma, ciltte sıkılaşma meydana gelir. Kolajen aşısının etkileri yaklaşık olarak 12 ila 18 ay kalıcıdır. Elbette bu durum cildin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Eğer kolajen aşısı ile ilgili çekinceleriniz bulunuyorsa ya da aşı nasıl uygulanır merak ediyorsanız, Yücel Sarıaltın ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kolajen Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Çok nadir olarak görülen kolajen aşısı yan etkileri genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Özellikle cilt yapısı hassas olan kişilerde yan etkilerin görülme ihtimali daha yüksektir. Hafif kızarıklık, şişme ya da kaşıntı gibi durumlar genellikle normal kabul edilir ve maksimum 2-3 gün içerisinde ortadan kaybolur. Fakat eğer baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi sıkıntılar yaşarsanız, bununla ilgili olarak hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir.

Hem kolajen aşısı tedavisinin etkisini düşürmemek hem de çeşitli sorunlar yaşamamak adına uygulama sonrası dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunur. Bu unsurlar şunlardır:

 • 24 saat boyunca uygulama bölgesi yıkanmamalı, mümkünse suyla temas ettirilmemelidir,
 • Solaryum, hamam ya da sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır,
 • Spor ya da ağır egzersiz uygulamaları yapılmamalıdır,
 • Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalıdır,
 • Alkol ve sigara tüketimine ara verilmelidir,
 • İşlem bölgesine soğuk kompres ya da buz uygulaması yapılmalıdır,
 • Bol su içilmelidir.

Bu unsurların tamamına 24 saat boyunca dikkat edilirse, kolajen aşısı uygulamasının başarı oranı artacaktır.

Kolajen Aşısı Avantajları Nelerdir?

Özellikle hassas vücutlarda kolajen aşısı ne kadar erken alınmaya başlarsa, yaşlanma belirtileri de o kadar ertelenmiş olur. Bu uygulamanın en önemli avantajı ise kolajenin insan vücudu içerisinde zaten doğal olarak bulunuyor olmasıdır. Bu yüzden son derece sağlıklı ve risksiz bir yöntem olduğu söylenebilir. Kolajen aşısı uygulamasının öne çıkan avantajları şunlardır:

 • Yaygın olarak başvurulan diğer mezoterapi uygulamaları ile mukayese edildiğinde çok daha düşük maliyetlidir ve başarı oranı yüksektir.
 • İçerisinde insan vücudunda doğal olarak bulunan bileşenler bulunduğu için tamamen zararsızdır,
 • FDA tarafından onaylanmıştır,
 • Diğer termal tedaviler ile karşılaştırıldığında çok daha etkili sonuçlar verir,
 • Uygulama sonrası herhangi bir yatış ya da bekleme olmadan normal hayata dönmek mümkündür.

Yücel Sarıaltın ve alanında uzman kadrosu, son teknolojiler ile donatılmış kliniği ile kolajen aşısı uygulamasını yüksek başarı oranları ile gerçekleştirerek oluşabilecek riskleri minimize eder.

Kolajen Aşısı Uygulaması Hakkında Merak Edilenler

Kolajen cilde son derece faydalı bir uygulama olarak yüksek başarı oranlarına ve üst düzey bir hasta memnuniyetine sahiptir. Ağrısız ve acısız bir işlem olması nedeniyle diğer estetik uygulamalara oranla daha sık tercih edilir. Bu da operasyonun ülkemizde de yaygınlaşarak yüksek başarı oranları ile uygulanmasına neden olmuştur. Elbette kolajen aşısı uygulamasının alanında uzman, eğitimli ve profesyonel hekimlerce gerçekleştirilmesi gerekir.

Kolajen aşısı etkililiği yaklaşık olarak 1 yıl sürer. Fakat sürekli kalıcı bir etki arıyorsanız uygulamanın 6 ayda bir tekrarlanması önerilir. Böylece vücutta bulunan kolajenin sürekli olarak yenilenmesini, vücudunuzdaki genç görünümün korunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kolajen aşısı sayesinde yüzdeki ya da vücuttaki yorgun ve yaşlı görüntü ortadan kalkacağından, özgüven eksikliği ya da sosyal hayattan kaçınma gibi sorunlardan kurtulmak mümkündür. Bu da hayatın çok daha mutlu geçmesine yardımcı olur.

Kolajen aşısı fiyatı konusunda net bir tutar belirtmek güçtür. Hekim, hastanın ihtiyaç duyduğu kolajen miktarına ve diğer uygulama detaylarına göre fiyatı belirler. Steril bir klinik ortamında yapılması gereken kolajen aşısı uygulamasının fiyatı, uygulamanın bölgesine, hastanın durumuna ya da seans sayısına göre farklılık gösterir. Bu yüzden öncelikle bir randevu ile uzman hekim muayenesi gerekir. Eğer siz de randevu almak, uygulama detayları ve kolajen aşısı fiyatı hakkında bilgi almak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilir, kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Son Düzenleme : 18.05.2024