Sizi Arayalım

Lenf Drenaj Ödem Tedavisi

İçindekiler

Lenf drenajı, lenf sisteminin işleyişini ifade eden bir terimdir. Vücudunuzdaki lenf sistemi, doku sıvısının toplandığı, taşındığı ve filtre edildiği bağdır. Lenf drenajı ise lenf sıvısının vücut boyunca hareket etmesini sağlayan süreçtir. Lenf drenaj nedir sorusu temel olarak bu şekilde yanıtlanabilir.

Lenf sistemi, düğümler, damarları ile kanallarından oluşur. Düğümler, vücuttaki enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretildiği ve depolandığı yerlerdir. Lenf damarları ise lenf sıvısını taşıyan ince tüplerdir. Lenf kanalları da lenf damarlarının büyüdüğü ve kalınlaştığı bölgelerdir. Yapılar bir araya gelerek sıvının dolaşımını en iyi şekilde sağlar.

Seans Sayısı :
1 - 10 Seans
Operasyon Süresi :
30 - 45 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
Yok
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Kişiye Göre Değişir
Sonuçların Kalıcılığı :
6 - 8 Ay

Özel lenf drenaj lenf sıvısının hareket ettiği yol boyunca gerçekleşen bir dizi olayı kapsar. Sıvı, dokularda hücrelerin arasındaki boşluklarda birikir. Buradan zararlı maddeler, atık ürünler ve mikroorganizmaları taşır. Lenf damarları sıvıyı emerek kanallara iletir. Lenf sıvısı, lenf düğümleri tarafından filtre edilirken, burada patojenler ve yabancı maddeler yakalanır. Beyaz kan hücreleri enfeksiyonla mücadele ederken, lenf sıvısı temizlenerek lenf damarları aracılığıyla vücudun farklı bölgelerine geri pompalanır.

Lenf drenaj vücudun doğal savunma mekanizmalarının çalışmasında kritik rol oynar. Lenf sistemi, immün yanıtı düzenler, zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Lenf düğümleri, kanser hücrelerinin ve diğer hastalıkların yayılmasını engellemede önemlidir. Lenf drenajı aynı zamanda doku sıvısının hacmiyle basıncını düzenler, vücuttaki ödeme karşı yardımcı olur. Drenaj sistemi için kan dolaşımının önemi büyüktür.

Ne Dediler?
Isabella Gomez jaramillo
10/01/2020

Size deneyimlerimden bahsedeceğim. 9 yıl önce Kolombiya'da burun estetiği oldum ve memnun kalmadım burnum değişti ama istediğim sonuçları alamadım mutlu değildim ve yaklaşık 1 yıl önce yaptırmaya karar verdim. başka bir operasyon Avrupa'nın en iyi burun estetiği cerrahlarını aramaya başladım ve hiçbiri beni ikna edemedi bir gün doktor Yücel Sarıaltin'e Instagram'da baktım ve Instagram'da kendisine yazmaya karar verdiğim hastaların fotoğraflarını beğendim ve asistanı beni ikna etti ameliyatla ilgili tüm bilgileri bana verdi burun estetiğini kendim yapmak istedim sonunda doktor yücel sarıaltin ile bişetomi ve burun estetiği yaptım tavsiye ederim %100 burnum sonunda hep istediğim gibi oldu var çok mutluyum. doktorun tedavisi çok nazik sekreteri ve tüm doktor personeli bana çok iyi davrandı İspanya'ya mutlu gidiyorum

Devamını Oku
Ezgi Özçelik Kuzucu
09/09/2019

İlgili, dikkatli ve mütevazi :)

ayten eran
10/01/2022

Yucel beyi tek kelime ile anlatmak gerekirse mükemmel. hem harika bir cerrah hem de inanılmaz hastasını düşünen anlayan bir doktor. Başka bir doktora kendimi emanet ettiğimi düşünemiyorum. Yücel beyin yardımcılarınin da hepsi islerini çok cok iyi yapiyorlar. Bayram bey, Tuba hanım ve özellikle Yağmur hanım. Yağmur hanim bilgisi,deneyimi, yardımseverligi ve güler yüzü ile size her konuda inanılmaz destek oluyor. Mükemmel bir cerrah ve mükemmel bir ekip başka söze gerek yok aslında.

Devamını Oku
önder toksoy
03/01/2023

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle gittiğim,lovest klinik'te lokal anestezi ile göz kapağı operasyonu geçirdim.ilkönce danışmanım Tubanur hanım'a şahsıma gösterdiği ameliyat öncesi , sonrası yakınlığa ve ailemden biri görmemi sağladığı için özellikle teşekkür ederim. tabi ki Doktorum Yücel bey ,için ayrı bir parantez açmam gerekir.hastasına karşı güleryüzlü ve samimi açıklamalarıyla tedirgin olmanızı engelliyor,gereksiz gördüğü durumları ikna ederek yapmak istemiyor,bu da hastada güven duyulmasını sağlıyor.Lokal anestezi olduğum için,heyecan duyduğum,operasyon çok rahat ve kısa sürede muhabbet ederek geçti.bu sırada ve sonrasın da kesinlikle acı duymadım,sadece morluklar olabiliyor.bunun için başta yücel bey olmak üzere lovest ailesine teşekkür ederim.çok memnun kaldım,kesinlikle tavsiye ederim

Devamını Oku
Enes Sarı
03/02/2022

En iyisi!

Sa***
05/08/2019

Romanyalıyım ama Londra'da yaşıyorum. Her zaman büyük göğüslerim olsun istemiştim ama korkmuştum. Kuzenimin tavsiyesi üzerine Op. Dr. Yücel Sarıaltın'ı buldum. Sonuçtan çok mutluyum ve herkese tavsiye ederim.

Devamını Oku

Bazı durumlarda drenaj sıkışabilir veya etkilenebilir. Örneğin, lenf düğümlerinin enfeksiyon veya tümör tarafından bloke edilmesi, lenf akışını engelleyebilir. Bu durum lenfödem adı verilen bir soruna yol açabilir. Bu sebeple, dokularda şişme ve rahatsızlık hissiyle kendini gösterir. Drenajı teşvik etmek için lenf drenaj masajı ile egzersiz kullanılabilir. Böylelikle bağışıklık sisteminin üzerinde de etki ortaya çıkarılabilir.

Lenf Drenaj Nasıl Uygulanır?

Lenf drenaj ne işe yarar sorusuyla beraber ne şekilde uygulandığı da merak edilir. Yöntem lenfatik sistemdeki sıvıların dolaşımını iyileştirmek için kullanılan tedavidir. Uygulama lenfödem adı verilen durumu tedavi etmek veya lenf sisteminin sağlıklı işleyişini desteklemek amacıyla tercih edilir. Lenf drenajı, hafif basınç ritmik hareketlerle lenf sıvısının dolaşımını teşvik eder. Lenf drenaj noktaları değişken olduğu için dikkatli hareket edilmesi önemlidir.

İlgili İçerikler
Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Yetişkin erkeklerde ve henüz ergenliğinin tamamlamış genç erkeklerdeki meme dokularının...

Vajina Estetiği Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor?

Vajina estetiği, genital bölgeyi ilgilendiren estetik operasyondur. Kozmetik...

Gamze Estetiği ile Güzelliği Ayrıntıda Yakalamak Mümkün

Gamze vücudun farklı yerlerinde gözle görülebilen cilt çöküntüleridir...

Kol için Liposuction Nasıl Uygulanır?

Vücuttaki yağlanma her bölgeyi etkileyebilir. Özellikle kol bölgesinde oluşan yağlanma sorunu en inatçı...

Lenf drenaj genellikle fizyoterapistler veya lisanslı masörler tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uygulayıcılar, lenf drenaj yaparken ellerini ve parmaklarını kullanır. Hafif hareketlerle, lenf sıvısının lenf düğümlerine doğru akışını teşvik ederler. Hareketler, lenf sıvısının durgunluğunu giderir, şişkinliği azaltır. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını destekler. Lenf drenaj cihazı gibi destekleyiciler de ortaya çıkabilir.

Lenf drenajı genellikle belirli bir bölgede uygulanır. Terapist, hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak yöntemi uyarlar. Tedavi genellikle vücudun alt bölümlerindeki lenf düğümlerinin bulunduğu bölgelerde, özellikle kollar, bacaklar üzerinde yoğunlaşır. Ancak drenaj yüz, boyun, göğüs veya sırt gibi diğer bölgelerde de uygulanabilir. Lenf drenaj seans ücreti hizmet detaylarına göre değişkenlik gösterebilir. Lenf drenaj faydaları için profesyonellik önemlidir.

Lenf drenajı seanslar şeklinde uygulanır. Bir seans genellikle 30 ila 60 dakika arasında sürer. Tedavinin etkili olabilmesi için düzenli olarak yapılması önerilir. Lenf drenaj yaptıranlar genellikle lenf drenajının rahatlatıcı olduğunu ifade ederler. Manuel lenf drenajı için de aynı durum geçerlidir.

Lenf drenajının birçok faydası vardır. İlk olarak, lenf drenajı lenfödem tedavisinde etkili bir yöntemdir. Lenfödem, lenfatik sistemdeki tıkanıklık veya hasar nedeniyle vücutta sıvı birikimine yol açan bir durumdur. Lenf drenajı, birikimi azaltmaya şişkinliği hafifletmeye yardımcı olur. Lenf drenaj nasıl yapılır ve temel faydaları nelerdir soruları bu şekilde cevaplanabilir.

Lenf Drenaj Faydaları Neler?

Lenf drenaj, düğümlerin uyarılmasını sağlar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Masaj tekniği, bağışıklık hücrelerinin vücutta daha etkin bir şekilde dolaşmasını sağlayarak hastalıklara karşı direnci artırır. Lenf drenaj yaptıranların yorumları okunduğu zaman bu detayların öne çıktığı görülebilir.

Lenf drenaj masajı, vücutta biriken ödemin giderilmesine yardımcı olur. Özellikle lenfödem adı verilen durumda, lenf sıvısının normal dolaşımı bozulur. G5 lenf drenaj bu durumu hafifletir ve ödemi azaltır. Kan dolaşım sistemi ile lenf sisteminin bir arada hareket etmesi avantaj öne çıkarır.

Özel lenf drenaj masajı, lenf sıvısının dolaşımını hızlandırır ve lenf damarlarının genişlemesini sağlar. Bu sayede vücutta lenf sıvısının akışı daha verimli bir şekilde gerçekleşir ve lenf dolaşımı iyileşir. Lenf sistemi masajı, rahatlama sağlayan masaj tekniğidir. Yavaş ve ritmik hareketlerle yapılan masaj, stresi azaltır, zihni sakinleştirerek genel rahatlama hissi yaratır. Bu da ruh halini pozitif destekleyerek  anksiyeteyi azaltmaya destek verir.

Lenf drenaj masajı cilt sağlığını destekler. Lenf drenajı sayesinde ciltteki ödem azalır, kan dolaşımı artar ve daha sağlıklı cilt görünümü elde edilir. Ayrıca masaj, selülit görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir. Yağ asitlerinin üzerinde etkilidir. Sinir sistemine etki ederek işlevselliğini öne çıkarır. Lenf drenaj masajı, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Lenf drenaj ile lenf düğümlerinin uyarılması, sindirim organlarının etkinliğini artırır, sindirim sürecini destekler ve sindirim sorunlarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Dolaşım bozukluğundan kaynaklı sorunlarda etkisini en iyi şekilde gösterir. Lenf drenaj işe yarıyor mu yanıtı olarak bu bilgiler gösterilebilir.

Lenf Drenaj Kimlere Uygulanmaz?

Lenf drenaj zararlı mı sorusu da merak edilenler arasındadır. Lenf drenaj uygulamasıyla başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için bazı detaylara dikkat edilmesi önemlidir. Lenf drenaj vücutta biriken sıvıyı ve atıkları drenaj ettiği için enfeksiyon riskini artırabilir. Bu nedenle, aktif bir enfeksiyon durumunda, lenf drenaj uygulaması önerilmeyebilir. Enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra, lenf drenajı düşünülebilir. Uygulama öncesinde gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi adına bir hayli önemlidir.

Aşırı kalp yetmezliği de lenfatik drenaj için önemli bir noktadır. Lenf drenajı, lenf sıvısının kalbe geri dönmesine yardımcı olduğu için kalp yetmezliği olan hastalarda dikkatli şekilde uygulanmalıdır. Aşırı kalp yetmezliği olan kişilerde lenf drenajı, kalp yükünü artırabilir ve semptomları şiddetlendirebilir. Bu sebeple, kalp yetmezliği olan kişilerde lenf drenajı uygulaması öncesinde doktora danışmak önemlidir.

Lenf drenaj kanser hücrelerinin yayılmasını kolaylaştırabilir. Özellikle kanserin lenf sistemi yoluyla yayıldığı durumlarda, lenf drenajı uygulanması sakıncalı olabilir. Bu nedenle, kanser metastazı olan kişilerde lenf drenajı öncesinde onkolog ile görüşmek gereklidir.

Tromboflebit, damarın içinde pıhtı oluşmasıyla karakterize edilen durumdur. Lenf drenajı, tromboflebiti olan kişilerde pıhtının kopmasına veya yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle, tromboflebiti olan kişilerde drenaj uygulaması önerilmez. Lenf damarlarında sıvının ilerleyebilmesi için bu detay önemlidir.

Ağır kalp hastalıkları, lenf drenajı için bir kontrendikasyon olabilir. Özellikle kalp yetmezliği, anjin (göğüs ağrısı) veya kalp krizi gibi durumlar lenf drenajı uygulanmasını engelleyebilir. Bu durumda, doktorunuzun önerilerine uymak önemlidir. Lenf sıvısı düğümleri etkileyebilir. Lenfatik sistem için lenfatik drenaj uygulamasından yararlanmak istiyorsanız fiyatları araştırarak ihtiyaçlarınıza uygun çözümler bulabilirsiniz. Lenf drenaj masajı fiyatları hizmet kapasitesi ve vücudunuzun genel durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Siz de gerekli araştırmayı yaparak özel hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Son Düzenleme : 23.06.2023