Sizi Arayalım

Lenf Drenaj Ödem Tedavisi

İçindekiler

Lenf drenajı, lenf sisteminin işleyişini ifade eden bir terimdir. Vücudunuzdaki lenf sistemi, doku sıvısının toplandığı, taşındığı ve filtre edildiği bağdır. Lenf drenajı ise lenf sıvısının vücut boyunca hareket etmesini sağlayan süreçtir. Lenf drenaj nedir sorusu temel olarak bu şekilde yanıtlanabilir.

Lenf sistemi, düğümler, damarları ile kanallarından oluşur. Düğümler, vücuttaki enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretildiği ve depolandığı yerlerdir. Lenf damarları ise lenf sıvısını taşıyan ince tüplerdir. Lenf kanalları da lenf damarlarının büyüdüğü ve kalınlaştığı bölgelerdir. Yapılar bir araya gelerek sıvının dolaşımını en iyi şekilde sağlar.

Seans Sayısı :
1 - 10 Seans
Operasyon Süresi :
30 - 45 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
Yok
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Kişiye Göre Değişir
Sonuçların Kalıcılığı :
6 - 8 Ay

Özel lenf drenaj lenf sıvısının hareket ettiği yol boyunca gerçekleşen bir dizi olayı kapsar. Sıvı, dokularda hücrelerin arasındaki boşluklarda birikir. Buradan zararlı maddeler, atık ürünler ve mikroorganizmaları taşır. Lenf damarları sıvıyı emerek kanallara iletir. Lenf sıvısı, lenf düğümleri tarafından filtre edilirken, burada patojenler ve yabancı maddeler yakalanır. Beyaz kan hücreleri enfeksiyonla mücadele ederken, lenf sıvısı temizlenerek lenf damarları aracılığıyla vücudun farklı bölgelerine geri pompalanır.

Lenf drenaj vücudun doğal savunma mekanizmalarının çalışmasında kritik rol oynar. Lenf sistemi, immün yanıtı düzenler, zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Lenf düğümleri, kanser hücrelerinin ve diğer hastalıkların yayılmasını engellemede önemlidir. Lenf drenajı aynı zamanda doku sıvısının hacmiyle basıncını düzenler, vücuttaki ödeme karşı yardımcı olur. Drenaj sistemi için kan dolaşımının önemi büyüktür.

Ne Dediler?
testimonial icon
Pink Elo
31/01/2023

1.5 sene önce Bbl oldum .gerçekten zerre sonrasında sorun yaşamadım.aradan bu kadar zaman geçtiği halde yazmak istedim.istediğim kıvrımı harika verdi hocam.belimi inceliği çok iyi oldu .benim çok ağrılı geçti çünkü cilt yapım çok hassas ve ince.diğer odadaki aynı ameliyatı olanlar benim kadar ağrılı değillerdi.onlar çok iyi görünüyorlardı.ama çektiğim acılara değdi.kiloda almadım dengeyi korudum.bu ameliyatı olmak kendime yaptığım en büyük güzellik oldu

Devamını Oku
testimonial icon
Birgul Kazak
13/12/2022

Merhabalar ben burun ameliyatı oldum çok memnunum şimdi de oğlum burun ameliyatı oldu o da çok memnun ayrıca gıdı liposuction gıdı lipoliz ve botoks yaptırdım malum biz hanımlar hep güzel ve bakımlı olmak istiyoruz bu yüzden doğru adres Dr. Yücel Sarıaltın kendisine çok teşekkür ediyorum ellerine sağlık hocam her zaman bir numarasınız

Devamını Oku
testimonial icon
Fig*** E***
04/08/2019

İşinde çok başarılı, hastalarına karşı son derece ilgili Yücel Bey.Kendisi sadece benim değil ailemizin ve çevremizinde doktoru oldu.Teşekkürler.

testimonial icon
Şen*** Ç***
05/12/2017

Yücel bey beyefendi ve gördüğüm en ilgili doktorlardan biri. zaten estetik international genel olarak böyle. herkese tavsiye edebilirim

testimonial icon
Şule Yildirim Koca
02/01/2023

Op. Dr. Yücel Sarıaltın, ne kadar spontane bir adam ve süper güzel bir ekip! Zaten sonucumdan çok memnunum. Onlara buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum TOP TAKIM sizsiniz

testimonial icon
Ayşegül Ayrık
05/03/2022

Hayatımda ilk defa estetikte doğru karar verdim Buzamana kadar hep yaptırdığıma pişman olduğum yerlerim oldu ama Yücel hocamızla tanışana dek CAT EYES+BLEPHAROPLASTY yaptırmaya karar verdim gerçekten çok çok memnun kaldım daha 1 haftalık süreçteki fotoğrafım yücel hocam çok teşekkür ederim ellerinize sağlık sürecimi hiç sıkıntı acı çekmeden sosyal hayatıma devam ederek geçirdim içim rahat bi şekilde öneriyorum herkese iyiki varsınız

Devamını Oku

Bazı durumlarda drenaj sıkışabilir veya etkilenebilir. Örneğin, lenf düğümlerinin enfeksiyon veya tümör tarafından bloke edilmesi, lenf akışını engelleyebilir. Bu durum lenfödem adı verilen bir soruna yol açabilir. Bu sebeple, dokularda şişme ve rahatsızlık hissiyle kendini gösterir. Drenajı teşvik etmek için lenf drenaj masajı ile egzersiz kullanılabilir. Böylelikle bağışıklık sisteminin üzerinde de etki ortaya çıkarılabilir.

Lenf Drenaj Nasıl Uygulanır?

Lenf drenaj ne işe yarar sorusuyla beraber ne şekilde uygulandığı da merak edilir. Yöntem lenfatik sistemdeki sıvıların dolaşımını iyileştirmek için kullanılan tedavidir. Uygulama lenfödem adı verilen durumu tedavi etmek veya lenf sisteminin sağlıklı işleyişini desteklemek amacıyla tercih edilir. Lenf drenajı, hafif basınç ritmik hareketlerle lenf sıvısının dolaşımını teşvik eder. Lenf drenaj noktaları değişken olduğu için dikkatli hareket edilmesi önemlidir.

İlgili İçerikler
Selülit Nasıl Geçer?
Selülit Nasıl Geçer?

Selülit nasıl geçer? özellikle kadınların en çok merak ettiği konulardan biridir...

BBL Hakkında En Sık Sorulan Sorular
BBL Hakkında En Sık Sorulan Sorular

BBL olarak bilinen Brezilya Popo Estetiği, kalçaların görünümünü...

Lazer Lipoliz Nedir?
Lazer Lipoliz Nedir?

Liposuction uygulamasının yani yağ aldırma işleminin cerrahi olmayan yöntemi lazer lipoliz olarak tanımlanır.

Meme Ameliyatı Sonrası Hızlı İyileşmek için Neler Yapılmalı?
Meme Ameliyatı Sonrası Hızlı İyileşmek için Neler Yapılmalı?

Uygulanan meme ameliyatı sonrasında daha kısa sürede ve iyi bir sonuç...

Lenf drenaj genellikle fizyoterapistler veya lisanslı masörler tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uygulayıcılar, lenf drenaj yaparken ellerini ve parmaklarını kullanır. Hafif hareketlerle, lenf sıvısının lenf düğümlerine doğru akışını teşvik ederler. Hareketler, lenf sıvısının durgunluğunu giderir, şişkinliği azaltır. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını destekler. Lenf drenaj cihazı gibi destekleyiciler de ortaya çıkabilir.

Lenf drenajı genellikle belirli bir bölgede uygulanır. Terapist, hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak yöntemi uyarlar. Tedavi genellikle vücudun alt bölümlerindeki lenf düğümlerinin bulunduğu bölgelerde, özellikle kollar, bacaklar üzerinde yoğunlaşır. Ancak drenaj yüz, boyun, göğüs veya sırt gibi diğer bölgelerde de uygulanabilir. Lenf drenaj seans ücreti hizmet detaylarına göre değişkenlik gösterebilir. Lenf drenaj faydaları için profesyonellik önemlidir.

Lenf drenajı seanslar şeklinde uygulanır. Bir seans genellikle 30 ila 60 dakika arasında sürer. Tedavinin etkili olabilmesi için düzenli olarak yapılması önerilir. Lenf drenaj yaptıranlar genellikle lenf drenajının rahatlatıcı olduğunu ifade ederler. Manuel lenf drenajı için de aynı durum geçerlidir.

Lenf drenajının birçok faydası vardır. İlk olarak, lenf drenajı lenfödem tedavisinde etkili bir yöntemdir. Lenfödem, lenfatik sistemdeki tıkanıklık veya hasar nedeniyle vücutta sıvı birikimine yol açan bir durumdur. Lenf drenajı, birikimi azaltmaya şişkinliği hafifletmeye yardımcı olur. Lenf drenaj nasıl yapılır ve temel faydaları nelerdir soruları bu şekilde cevaplanabilir.

Lenf Drenaj Faydaları Neler?

Lenf drenaj, düğümlerin uyarılmasını sağlar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Masaj tekniği, bağışıklık hücrelerinin vücutta daha etkin bir şekilde dolaşmasını sağlayarak hastalıklara karşı direnci artırır. Lenf drenaj yaptıranların yorumları okunduğu zaman bu detayların öne çıktığı görülebilir.

Lenf drenaj masajı, vücutta biriken ödemin giderilmesine yardımcı olur. Özellikle lenfödem adı verilen durumda, lenf sıvısının normal dolaşımı bozulur. G5 lenf drenaj bu durumu hafifletir ve ödemi azaltır. Kan dolaşım sistemi ile lenf sisteminin bir arada hareket etmesi avantaj öne çıkarır.

Özel lenf drenaj masajı, lenf sıvısının dolaşımını hızlandırır ve lenf damarlarının genişlemesini sağlar. Bu sayede vücutta lenf sıvısının akışı daha verimli bir şekilde gerçekleşir ve lenf dolaşımı iyileşir. Lenf sistemi masajı, rahatlama sağlayan masaj tekniğidir. Yavaş ve ritmik hareketlerle yapılan masaj, stresi azaltır, zihni sakinleştirerek genel rahatlama hissi yaratır. Bu da ruh halini pozitif destekleyerek  anksiyeteyi azaltmaya destek verir.

Lenf drenaj masajı cilt sağlığını destekler. Lenf drenajı sayesinde ciltteki ödem azalır, kan dolaşımı artar ve daha sağlıklı cilt görünümü elde edilir. Ayrıca masaj, selülit görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir. Yağ asitlerinin üzerinde etkilidir. Sinir sistemine etki ederek işlevselliğini öne çıkarır. Lenf drenaj masajı, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Lenf drenaj ile lenf düğümlerinin uyarılması, sindirim organlarının etkinliğini artırır, sindirim sürecini destekler ve sindirim sorunlarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Dolaşım bozukluğundan kaynaklı sorunlarda etkisini en iyi şekilde gösterir. Lenf drenaj işe yarıyor mu yanıtı olarak bu bilgiler gösterilebilir.

Lenf Drenaj Kimlere Uygulanmaz?

Lenf drenaj zararlı mı sorusu da merak edilenler arasındadır. Lenf drenaj uygulamasıyla başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için bazı detaylara dikkat edilmesi önemlidir. Lenf drenaj vücutta biriken sıvıyı ve atıkları drenaj ettiği için enfeksiyon riskini artırabilir. Bu nedenle, aktif bir enfeksiyon durumunda, lenf drenaj uygulaması önerilmeyebilir. Enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra, lenf drenajı düşünülebilir. Uygulama öncesinde gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi adına bir hayli önemlidir.

Aşırı kalp yetmezliği de lenfatik drenaj için önemli bir noktadır. Lenf drenajı, lenf sıvısının kalbe geri dönmesine yardımcı olduğu için kalp yetmezliği olan hastalarda dikkatli şekilde uygulanmalıdır. Aşırı kalp yetmezliği olan kişilerde lenf drenajı, kalp yükünü artırabilir ve semptomları şiddetlendirebilir. Bu sebeple, kalp yetmezliği olan kişilerde lenf drenajı uygulaması öncesinde doktora danışmak önemlidir.

Lenf drenaj kanser hücrelerinin yayılmasını kolaylaştırabilir. Özellikle kanserin lenf sistemi yoluyla yayıldığı durumlarda, lenf drenajı uygulanması sakıncalı olabilir. Bu nedenle, kanser metastazı olan kişilerde lenf drenajı öncesinde onkolog ile görüşmek gereklidir.

Tromboflebit, damarın içinde pıhtı oluşmasıyla karakterize edilen durumdur. Lenf drenajı, tromboflebiti olan kişilerde pıhtının kopmasına veya yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle, tromboflebiti olan kişilerde drenaj uygulaması önerilmez. Lenf damarlarında sıvının ilerleyebilmesi için bu detay önemlidir.

Ağır kalp hastalıkları, lenf drenajı için bir kontrendikasyon olabilir. Özellikle kalp yetmezliği, anjin (göğüs ağrısı) veya kalp krizi gibi durumlar lenf drenajı uygulanmasını engelleyebilir. Bu durumda, doktorunuzun önerilerine uymak önemlidir. Lenf sıvısı düğümleri etkileyebilir. Lenfatik sistem için lenfatik drenaj uygulamasından yararlanmak istiyorsanız fiyatları araştırarak ihtiyaçlarınıza uygun çözümler bulabilirsiniz. Lenf drenaj masajı fiyatları hizmet kapasitesi ve vücudunuzun genel durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Siz de gerekli araştırmayı yaparak özel hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Son Düzenleme : 05.10.2023