Sizi Arayalım

Melazma Tedavisi

İçindekiler

Melazma, derinin pigmentasyon düzensizliğinden dolayı özellikle yüzde karşılaşılan hiperpigmentasyon nedenidir. Güneş gören bölgelerde çoğunlukla yüzde ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle yaz aylarında sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Melazmada deri, daha koyu görünür. Genelde koyu tenlilerde görülmeye yatkındır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda Yücel Sarı Altın ile melazma tedavisi hakkında görüşmeniz mümkündür.

Melazma hastalığı, ciltte açık veya koyu lekelerin oluşmana neden olur. Kahverengi, mavimsi bir renk olabileceği gibi çil gibi de ortaya çıkar. Melazma güneş lekesi aşağıdaki gibi türlere sahiptir:

  • Epidermal: Bu melazma, koyu kahverengidir. Muayene esnasında en rahat gözlemlenen türdür. Leke tedavisi için olumlu yanıt verdiği bilinir.
  • Dermal: Teşhisi ve melazma tedavisi daha zahmetli olan bu tür, açık kahverengi ya da mavimtırak renktedir.
  • Karışık: En çok yaygın olan türdür. Karışık melazma lekeleri, koyu, açık kahverengi ve mavimsi renktedir. Melazma tedavisi için başarı oranı yüksektir.

Genel olarak bu lekeler, kroniktir. Bazı insanlar, hayatlarının sonuna kadar hastalığa maruz kalabilir. Kimisi ise sadece hamilelik sürecinde melazma görebilir. Özellikle yaz ayları, birçok kişinin bu hastalığa yakalanmasına neden olur. Belirtileri, vücudun belirli bölgelerinde lekelerin görülmesidir. Yüzde, alın yanaklar gibi kol ve omuzlarda da bu lekeleri görmek mümkündür. Yaygın olmasından dolayı birçok kişi, “Melazma lekesi geçer mi?” sorusunu merak eder. Melazma tedavisi ile lekelerden kurtulmak mümkündür.

Seans Sayısı :
4-5 Seans
Operasyon Süresi :
30 Dakika
Mevsim :
Yaz Dönemi Hariç Hepsi
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
-
Sonuçların Kalıcılığı :
Kullanıma Bağlı

Melazma Tedavisi Nedir?

Temelde yüzde güneş lekesi olan melazma, ciddi bir hastalık değildir. Tedavisi, oluşumundaki gibi zaman alabilir. Zaman içerisinde herhangi bir tedavi yapılmadan kendiliğinden geçebilir. Örneğin; hamilelik sürecinde oluşan lekeler, daha sonrasında ortadan kendiliğinden kaybolabilir. Ancak bazı lekeler için melazma tedavisi yaptırmak mümkündür. Uzun süre geçmeyen lekeler için bu tedaviyi düşünebilirsiniz.

Melazma tedavisi, uzun süre devam eden bir tedavidir. Bu durum, hastanın ve uzmanın sabırlı olması gerektiği anlamına gelir. Aynı zamanda yaz mevsiminde güneş ışınları tekrar hastalığın nüksetmesine neden olabilir. Güneş lekesi tedavisi sonrası bu yüzden dikkat edilmelidir. Özellikle güneşe maruz kalınmamalıdır. Dışarıya çıkılacağı zaman güneşten koruyucu ürünler kullanılmalıdır.

Melazma tedavisi için lekenin derinliğine ve yerleşim yerine bakmak gerekir. Bu iki unsur tedavinin başarılı sonuç vermesi açısından önemlidir. Esmer kişilerde görüldüğü gibi açık tenli kişilerde de Melazma lekeleri oluşabilir. Genel olarak açık tenlilerde lekeleri tamamen ortadan kaldırabilir ancak tekrarlanma olasılığı vardır. Koyu tenliler, daha az oranda aynı başarıya ulaşabilirler. Aynı zamanda açık tenliler gibi tekrarlanabilir.

Melazma Tedavisi Nasıl Yapılır?

“Melazma neden olur?” sorusundan sonra hastalığa maruz kalan kişiler, tedavisini merak eder. “Güneş lekesi nasıl geçer?” sorusunun cevabı için çeşitli yöntemler vardır. Melazma tedavisi öncesinde bilmeniz gereken nokta ise sürecin uzun sürebileceğidir. Lekelerin tamamen ortadan kaybolması, beklediğinizden daha fazla zaman isteyebilir.

Melazma lekesi tedavisi için içerisinde renk açan maddelerin olduğu kremler kullanılır. Bu kremler genel olarak kojik asit, azeliac asit, silmarin gibi maddeler içerir. Kremlerle yapılan melazma tedavisi, zaman alır. Lekelerin tamamen ortadan tamamen kalkması bazen birkaç ayı bulur. Ancak uzun süre boyunca bu tedavi işe yaramadığında başka yöntemlere başvurulabilir.

Melazma tedavisi için kullanılan yöntemler arasında peeling de bulunur. Bu işlem, cildin üst tabakasının soyulmasıdır. Cilt soyuldukça oluşan lekeler, zaman içerisinde azalmaya başlar. Alttan yeni cilt gelir. Yeni cildin ortaya çıkmasıyla birlikte lekeler, tamamen kaybolur. Kimyasal peeling, cildi en az tahriş eden tedavidir. Yan etkileri diğer melazma tedavisi yöntemlerine göre çok görülmez.

Cildin soyulmasıyla yapılan bir diğer melazma tedavisi, lazerle yapılır. Lazer tedavileri için öncelikle lokal anestezi kullanılır. Bu sayede melazma tedavisi yaptıranlar, işlem esnasında herhangi bir acıyla karşılaşmaz. Fakat peelinge kıyasla bu tedavide yan etkiler, daha sık ortaya çıkar. Özellikle yüzde kızarıklık, şişlik gibi durumların ortaya çıkması muhtemeldir.

Melazma Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tedavide olduğu gibi melazma tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler vardır. “Melazma lekesi geçer mi?” sorusu için uzmanınızın söylediklerini göz önüne almalısınız. Genel olarak tedavi gerçekleştikten sonra aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

  • Tedavi sonrasında direkt güneşe maruz kalmaktan kaçının. Tedavi gerçekleşse bile tekrar güneş ışınlarının temas etmesi, yine leke oluşturur.
  • Tedaviden sonra bölgede ağrı ve acı yaşanabilir. Bu durum, olağan olmakla birlikte birkaç gün içinde geçer.
  • Güneşe çıkarken tedavi olsanız bile yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak gerekir. Hatta hava bulutlu bile olsa bu kremleri kullanmak önerilir.
  • En az 3-5 gün boyunca suyla temastan kaçınmak gerekir.

Melazma tedavisi için doktor, bir krem önerisinde bulunur. Güneşten korunmak için bu kremden başka bir krem kullanmak doğru değildir. Özellikle dışarıya çıkacağınız zaman bu kremi en az iki defa sürmelisiniz. Tedavinin daha iyi sonuç vermesi için bu durum önemlidir. Aynı zamanda size ilaç verildiğinde bunları da düzenli kullanın. Ağrı ve acının geçmediği durumlarda doktorunuza danışın.

Melazma Tedavisi Kesin Çözüm Mü?

“Güneş lekesi nasıl geçer?” sorusu için birkaç tedavi yöntemi mevcuttur. Melazma tedavisi, farklı çeşitleriyle güneş lekelerinden hastaları kurtarmayı amaçlar. Ancak birçok kişi, bu lekelere kesin çözüm bulmak ister. Bu nedenle melazma tedavisinin uzun vadede etkileri birçok kişi tarafından merak edilir.

Melazma tedavisi, hangi türde yapılırsa yapılsın uzun solukludur. Yani, tedaviye karar veren hastanın kesinlikle sabırlı olması gerekir. Tedaviyle birlikte lekelerde azalma görülür. Ancak tam anlamıyla bu lekelerin geçmesi mümkün değildir. Çünkü melanin hücrelerinin hafızası vardır. Bu durum, güneş koruyucu kullanmadan dışarıya çıkıldığı zaman yeniden lekelenme olacağı anlamına gelir. Çok kısa süre güneşe çıkılsa bile tekrar melazma lekeleriyle karşılaşmanız mümkündür.

Tedavinin kesin sonucu için dikkat edilmesi gerekenlere uymak gerekir. Aynı zamanda en iyi tedavi, uzman ile belirlenir. Melazma tedavisi öncesinde uzman, yaptığı muayeneden sonra sizin için en uygun teknolojiyi söyler. Bu tedavinin yapılmasını kabul ettiğiniz takdirde daha iyi sonuç almak mümkün hale gelir.

Ne Dediler?
testimonial icon
Şevval Çam
13/01/2023

2 hafta önce meme dikleştirme bbl ve luposuction ameliyatı oldum yücel beyin yaptığı işlemlerden çok memnunum kendisi ilgili alakalı bir doktor ve istediğim şeyi tam anlamıyla uyguladı çok hızlı bir şekilde toparladım bu süreçte tuğba hanımın ilgi ve alakası için teşşekür ediyorum süreci birlikte yönettik ve her anlamda yardımcı oldu bana yücel bey ve ekibine teşkkür ediyorum

Devamını Oku
testimonial icon
şe...a
20/09/2018

O sadece burun , meme operasyonu yapmaz . O üç ay boyunca kimsenin pansuman yapmak istemediği yaralarıma hiç üşenmez her gün başka serviste olmama ragmen gelir pansuman yapardı.Bir kez olsun yüzünü ekşitmez , tiksinmezdi . Onun da benim gibi içi kalkardı ama çabuk bitsin diye değil canım az yansın diye uğraşırdı.Kabuk bağlayan greftlerimi cımbız gibi birşeyle dakikalarca temizlerdi.O sıkıntılarımın içinde bana umut , moral verirdi ." Bak işte iyileşiyorlar ."derdi . İyileştim , üstünden çok zamanlar geçti . Belki de o acıları bile unuttum . Ama doktorumun doktorluğunu da insanlığını da unutmadım .O zarif , acıtmamaya çalışan elleri öpülesi doktorum . Aklı , gönlü , kalbi temiz doktorum .Her zaman dualarımdasın . Isparta' dan sevgilerimle , saygılarımla .

Devamını Oku
testimonial icon
nazlı kızıltepe
09/01/2022

2 yıl önce kötü bir liposuction ameliyatı geçirdim izlerim yanık gibi kaldı ve karnım ödem topladı , daha sonra YÜCEL beyi buldum. Tam 8 gün önce lipo bbl ameliyatı oldum kendisine güvensemde içimde yinede bir kuşku vardı daha önceki talihsiz ameliyatımdan dolayı , Fakat şimdi yeniden doğmuş gibi okadar mutluyum kiiiii keşke daha önceden tanısaymışım dedim. Türkiye de liposuction ameliyatını bukadar iyi yapan yok bence tabi Yücel bey hariç . Hem kendisine hem asistanlarına hem hemşirelere telefonda görüştüğüm tatlışşşşşş kadına çok çok teşekkür ederimm ilgilerinden dolayı. Keşke 1 trilyonnn yıldız olsada yollasamm

Devamını Oku
testimonial icon
MrMreToO Nassar
15/12/2021

Klinik beni çok sıcak karşıladı ve doktor tüm tıbbi konulara aşinaydı. Basınç hastası olduğumdan ve ameliyat sonucunda yüksek tansiyondan korktuğum için olabilir ama doktor beni rahatlattı ve aslında ameliyat sırasında, hatta ameliyattan sonra bile basınç yükselmedi. Klinik içinde doktorla birlikte çalışan ekip mükemmel bir ekip, cömert bir göğüsleri var ve her zaman gülümsüyorlar.Dr. Dr. Lee'nin yaptığı ameliyatlar başarılı geçti ve şu an kendime çok güveniyorum çünkü doktordan istediğim her şeyin gerçekleştiğini hissediyorum. Kuveyt'ten geldim, özellikle doktora ve sonuçlar gerçekten harikaydı ve Dr.Yugal'a ve tüm klinikte çalışan ekibe çok minnettarım.Bana ve Dr. Yugal harika bir doktor olmadan önce, sadece kliniğe değil, bir aile üyesi olarak her referansla ilgilendiği için... Ekip Sadece tıbbi konularla değil, konaklama ve ulaşım dahil tüm detaylarla ilgileniyor.

Devamını Oku
testimonial icon
Burcu Cakmak
05/05/2020

Kendinizi rahat hissedeceğiniz çok ilgili bir doktor ve ekip. Size bir hasta gibi çok iyi, ciddi ve saygılı davranıyorlar. Türkiye'de emin ellerde yardım almak istiyorsanız kesinlikle tavsiye edilir. Dr. Yücel Sarıaltın en iyisidir..

Devamını Oku
testimonial icon
Isabella Gomez jaramillo
10/01/2020

Size deneyimlerimden bahsedeceğim. 9 yıl önce Kolombiya'da burun estetiği oldum ve memnun kalmadım burnum değişti ama istediğim sonuçları alamadım mutlu değildim ve yaklaşık 1 yıl önce yaptırmaya karar verdim. başka bir operasyon Avrupa'nın en iyi burun estetiği cerrahlarını aramaya başladım ve hiçbiri beni ikna edemedi bir gün doktor Yücel Sarıaltin'e Instagram'da baktım ve Instagram'da kendisine yazmaya karar verdiğim hastaların fotoğraflarını beğendim ve asistanı beni ikna etti ameliyatla ilgili tüm bilgileri bana verdi burun estetiğini kendim yapmak istedim sonunda doktor yücel sarıaltin ile bişetomi ve burun estetiği yaptım tavsiye ederim %100 burnum sonunda hep istediğim gibi oldu var çok mutluyum. doktorun tedavisi çok nazik sekreteri ve tüm doktor personeli bana çok iyi davrandı İspanya'ya mutlu gidiyorum

Devamını Oku

Melazma Tedavisi Kimler Yaptırabilir?

Melazma tedavisi, dış ve iç etkenlerden dolayı oluşan cilt lekelerinin giderilmesi için kullanılır. Lekeler tamamen ortadan kalkabilir. Bunun yanı sıra ilerleyen vakalarda lekenin rengi açılır. Böylece leke gözle görünmez hale gelir. Tedavi sayesinde kişiler, daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olur. Özgüvenin yerine gelmesi açısından melazma tedavisi etkili bir yöntemdir.

Melazma tedavisi, belirli sebeplerden dolayı cildinde leke oluşan kişilere uygulanır. Bunlardan en çok görülen güneşe maruz kalan kişilerdir. Güneşten yayılan ışınlardan dolayı yanaklarda burun bölgesinde veya daha farklı alanlarda renk değişimi olabilir. Bu durumdan dolayı lekelenme yaşayanların kendilerine en uygun yöntemle lekelerden kurtulma şansı vardır.

Lekelerin bir diğer nedeni, hamilelikte meydana gelen hormon değişiminden kaynaklıdır. Bu durumda genellikle hamilelik sonrası lekeler geçer. Ancak belirli durumlarda lekeler kalıcı hale gelebilir. Melazma tedavisi, gebelikten sonra geçmeyen lekelerin giderilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Tedavi aynı zamanda sigaradan dolayı leke sorunu yaşayan kişilerde de işe yarar.

Tedaviden bazı kişiler yararlanamaz. Aşırı yaşlanma ve benzer durumlarda ciltte yaralanma varsa, melazma tedavisi gerçekleştirilmez. Aynı zaman cildinde açık yaralar bulunan ve alerjisi olan kişiler için uygun değildir. Cilt tabakası aşırı ince olan kişiler için de melazma tedavisi önerilmez. Yani, genellikle sağlıklı ve genç bireyler için tedavinin uygun olduğu söylenebilir.

Melazma Tedavisi Fiyatları

Melazma tedavisi fiyatları çeşitli nedenlere göre değişiklik gösterir. Bunlardan biri, uygulanacak tedavi yönteminin çeşididir. Her tedavi yöntemi, farklı fiyatlandırmalara sahip olmasının nedeni, kullanan teknolojiyle alakalıdır. Bazı tedavilerde daha fazla teknolojiden yararlanmak gerekir. Örneğin güneş lekesi lazer fiyatları, tropik kremlere göre maliyeti biraz daha fazladır.

Fiyatların değişiminde gideceğiniz klinikte etkilidir. Her klinik, kendine özel fiyatlar belirler. Melazma tedavisi fiyatları için öncelikle klinik araştırabilirsiniz. Bu sayede fiyatlar konusunda bir fikir edinmeniz mümkündür. Ancak gideceğiniz kliniğin iyi bir doktoru olmasına özen gösterin. Deneyimli bir doktordan tedavi aldığınız zaman istediğiniz sonuca ulaşma şansınız artar. Ardından fiyat için klinikle iletişime geçebilirsiniz.

Deneyimli ve uzman bir doktorla gerçekleştirilen melazma tedavisi, bir süre sonra etkisini gösterir. Tedavinin süresi, lekenin durumuna göre birkaç seans sürebilir. Genellikle ikinci seanstan sonra peeling tedavisinde etki görülmeye başlar. Ancak cilt soyma işlemiyle gerçekleştirilen lazer tedavisinde bu süre birinci seansa kadar düşer. Sizin için en etkili tedavi, doktorunuzun muayenesinden sonra ortaya çıkar.

Bütçenize uygun ve etkili bir melazma tedavisi için Yücel Sarı Altın’ı tercih edebilirsiniz. Doktorun deneyimiyle sizin için en uygun olan tedavi yöntemi ortaya çıkar. Ardından melazma tedavisi başlar. Birkaç seans süren tedavinin ardından dikkatli olursanız etki görmeniz mümkündür. Cilt lekeleri, uygulanan tedavi sayesinde tamamen ortadan kalkabilir. Eğer ki, çok yoğunsa gözle görülmeyecek hale gelir.

İlgili İçerikler
Annelik Estetiği Nedir?
Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği yapılırken meme, bel ve karın bölgesine yapılan müdahaleler aynı anda yapıl...

Karın Germe Ameliyatında Sizi Neler Bekliyor?
Karın Germe Ameliyatında Sizi Neler Bekliyor?

İlerleyen yaş, doğum yapma ve kilo alıp verme gibi birçok faktör karın derisinde...

Estetik Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular
Estetik Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular

Estetik Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular operasyon öncesi...

Annelik Estetiğinde Yaş Faktörü
Annelik Estetiğinde Yaş Faktörü

Annelik estetiği, hamilelik sonrasında annenin vücudunda oluşan fiziksel değişiklikleri iyileştirmek...

Malezma Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Melazma Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle güneş ışınlarından kaynaklı ciltte oluşan lekelere melazma denir. Aynı şekilde hamilelik gibi nedenlerden dolayı da bu lekeler oluşabilir. Tedavi için lazer, krem gibi birkaç farklı yöntem bulunur.

Melazma Tamamen Geçer mi?

Lekenin yerleşim yeri ve koyuluğu melazma için önemlidir. Genellikle açık tenli kişilerde birkaç seans içinde tedavi olumlu sonuç verir. Koyu renkli kişiler için biraz daha uzun süre gerekebilir. Ancak lekeler tamamen geçse bile tekrar oluşabilir.

Melazma Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Melazma tedavisi, birkaç seans sürer. Seansın süresi, lekenin yerleşim yerine, koyuluğuna bağlı olarak değişir.

Son Düzenleme : 05.10.2023