Sizi Arayalım

Meme Başı Çöküklüğü

Meme Başı Çöküklüğü Artık Ciddi Bir Problem Değil
İçindekiler

Meme başı çöküklüğü, kadınlarda estetik kaygılara yol açabilmekle birlikte işlevsel olarak birçok sorunun ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir. Aynı zamanda psikolojik olarak kadınların rahatsız olduğu durumlar arasında yer alan meme başı çöküklüğü durumuna, oldukça kısa bir operasyon ile çözüm sağlanabilmektedir. Kadının kendine güveni doğrultusunda sorun yaşamasına dahi yol açabilecek olan bu duruma sahip kişiler sıklıkla ameliyata başvurabilmektedirler. Kısa sürede, kalıcı sonuçlar sunan ameliyat ile oluşabilecek psikolojik ve fizyolojik sorunları önleyebilmektedirler. Özellikle hamile kalmayı planlayan kadınlar, emzirmede yaşanabilecek sorunları önlemek amacıyla meme başı çöküklüğü ameliyatına başvurabilmektedirler.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
30 - 40 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
Minimum
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Meme Başı Çöküklüğü Operasyon Nasıl Gerçekleştirilir?

Diğer meme estetiği operasyonlarından farklı olarak oldukça kısa sürede gerçekleştirilen ameliyat esnasında kişi herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Meme başı çöküklüğünün süt kanallarının kısalığından ötürü kaynaklanması sebebiyle ilk olarak, kanalların hareket alanı genişletilir. Süt kanallarının bir bölgede kıvrılmış veya toparlanmış olması sonucunda görülen meme başı çöküklüğü durumunda bu nedenle başlangıçta süt kanallarına alan açılır. Rahatlayan süt kanallarında uzama durumu mümkün olur ve meme başı normal şartlarda olması gereken şekle kavuşur.

Ameliyat lokal anestezi altında gerçekleşeceği için ameliyat sırasında kişi herhangi bir ağrı hissetmez. Ameliyat sonrasında oluşabilecek olan ağrılar ise ağrı kesiciler ile dindirilebilecek seviyede olmaktadır. Kişilerin herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka ameliyatı gerçekleştiren doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir yan etkinin görülmesi, kişiyi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yarım saat kadar kısa sürede gerçekleştirilen bu ameliyatın ardından kişinin aynı gün taburcu edilebilmesi mümkündür. Ameliyatın ardından kişi göğüs bölgesini darbe ve travmalara karşı korumaya özen göstermelidir.

Ne Dediler?
testimonial icon
si...l
27/12/2018

Yücel Bey yüzüme dolgu ve botoks uygulaması yaptı.. Çok doğal ve tam istediğim gibi oldu. Ayrıca asistanları dahil oldukça samimiler ve çok rahat hissettirdiler.. Eklemeden geçemeyeceğim işlem sonrası kontrolleri de çok ciddiye alıyorlar.. Kendilerine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum

Devamını Oku
testimonial icon
rmonyk1
04/01/2020

Onu gerçekten tavsiye ederim! Şimdiye kadar en iyi doktor! Ve en iyi personel.Ben yeniden şekillendirilmiş vücut, BBL, liposuction, karın tuck ve vajinal gençleştirme yaptım.Sonuçtan çok memnun kaldım. Tüm personel çok cana yakın ve yardımsever.

Devamını Oku
testimonial icon
Ays*** A***
06/02/2015

Yücel Bey ameliyat öncesinde ve sonrasında çok ilgiliydi. beni her konuda rahatlattı.Ameliyat sonrasında benimle ilgilenen hemşireler ile çok yardım sever ve güler yüzlüidi, operasyondan genel olarak çok memnun kaldım

Devamını Oku
testimonial icon
önder toksoy
03/01/2023

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle gittiğim,lovest klinik'te lokal anestezi ile göz kapağı operasyonu geçirdim.ilkönce danışmanım Tubanur hanım'a şahsıma gösterdiği ameliyat öncesi , sonrası yakınlığa ve ailemden biri görmemi sağladığı için özellikle teşekkür ederim. tabi ki Doktorum Yücel bey ,için ayrı bir parantez açmam gerekir.hastasına karşı güleryüzlü ve samimi açıklamalarıyla tedirgin olmanızı engelliyor,gereksiz gördüğü durumları ikna ederek yapmak istemiyor,bu da hastada güven duyulmasını sağlıyor.Lokal anestezi olduğum için,heyecan duyduğum,operasyon çok rahat ve kısa sürede muhabbet ederek geçti.bu sırada ve sonrasın da kesinlikle acı duymadım,sadece morluklar olabiliyor.bunun için başta yücel bey olmak üzere lovest ailesine teşekkür ederim.çok memnun kaldım,kesinlikle tavsiye ederim

Devamını Oku
testimonial icon
Burcu Cakmak
05/05/2020

Kendinizi rahat hissedeceğiniz çok ilgili bir doktor ve ekip. Size bir hasta gibi çok iyi, ciddi ve saygılı davranıyorlar. Türkiye'de emin ellerde yardım almak istiyorsanız kesinlikle tavsiye edilir. Dr. Yücel Sarıaltın en iyisidir..

Devamını Oku
testimonial icon
yu...m
05/08/2014

Hocam burun ameliyatım için çok teşekkür ederim sayenizde nefes almak nedir onu öğrendim erzurumda sizin gibi plastik bir cerrahın olması beni hem şaşırttı hemde sevindirdi diğer taraftan gitmenizde üzdü başarılarınızın devamını dilerim kendinize iyi bakın

Devamını Oku

Ameliyatsız Meme Başı Çöküklüğü Tedavisi

Meme başının çökük olması durumunda kişilerin mutlaka cerrahi yönteme başvurmaları lazımdır. Çoğu kişi tarafından emzirme yoluyla çöküklüğün giderileceğine inanılmaktadır. Bu durum oldukça nadir bir şekilde görülmektedir. Emme sırasında başlangıçta zorlanmakta olan bebek zamanla süt kanalını uzatabilmektedir. Bu durumun sıklıkla gerçekleşmesi sonucunda ise çökük olan meme başının uzaması olasıdır. Ancak bu durumun her emziren kadında aynı şekilde sonuçlanmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle kişilerin kesin ve kalıcı bir sonuca ulaşmaları için cerrahi yönteme başvurmaları tavsiye edilir.

Cerrahi operasyonla yapılacak meme başı çöküklüğü tedavisi için net bir fiyat bilgisi yoktur. Hastanın detaylı olarak muayene edilmesinden, tetkik ve tahlillerin tamamlanmasının ardından fiyat belirlenir. Meme başı çöküklüğü operasyonu için fiyat bilgisi almak istiyorsanız iletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.

Meme Başı Çöküklüğü Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme başı çöküklüğüne sahip olan kişilerde ilk olarak bu durumun herhangi bir hastalık sebebiyle görülüp görülmediği tespit edilmelidir. Bu durumun bazı hastalarda enfeksiyon ve kanser sonucunda görülebildiği bilinmektedir. Herhangi bir hastalıktan kaynaklanan meme başı çöküklüğünde ilk olarak hastalığın tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme başı çöküklüğü ameliyatında da kişilerin sigara kullanımı bırakmaları tavsiye edilmektedir. Sigara kullanımı yaraların geç iyileşmesine yol açmaktadır. Ameliyat öncesinde kişiler, kullandıkları herhangi bir ilaç varsa mutlaka ameliyatı gerçekleştirecek doktora bildirmelidirler. Bununla birlikte kişilerin varsa daha önce geçirdikleri operasyonlar da doktor ile paylaşılmalıdır. Ameliyat öncesinde kişiler beklentilerini mutlaka doktorla paylaşmalı, ameliyatın riskleri hakkında bilgi almalıdırlar.

İlgili İçerikler
Ameliyatsız Meme Büyütme
Ameliyatsız Meme Büyütme

Dolgun ve dik göğüslere sahip olmak hemen her kadının hayalidir. Estetik açıdan çok küçük göğüslere...

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?
Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur sorusunun yanıtları da son zamanlarda...

Annelik Estetiği Nedir?
Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği yapılırken meme, bel ve karın bölgesine yapılan müdahaleler aynı anda yapıl...

Meme Dikleştirme Kalıcı Bir Operasyon Mudur?
Meme Dikleştirme Kalıcı Bir Operasyon Mudur?

Meme dikleştirme (mastopeksi), sarkık görünüme sahip göğüs şeklini değiştirmek, gençleştirmek...

Meme Başı Çöküklüğü Neden Görülür?

Meme başının bir kısmının veya tamamının içe dönük olması sonucunda ortaya çıkan meme başı çöküklüğü, tıbbi literatürde meme başı inversiyonu olarak da geçebilmektedir. Kız çocuklarında meme gelişimi ergenlik döneminde başlamaktadır. Bu esnada süt kanallarının kısa kalması durumu ise meme başı çöküklüğüne yol açmaktadır. Bu durum sanılanın aksine genetik problemler arasında yer almamaktadır. Tamamen meme gelişimi sırasında tüm kız çocuklarında görülebilme ihtimali olan bir durumdur. Meme başı çöküklüğü, sonradan görülmesi mümkün olan ve herhangi bir travma veya darbe sonucunda ortaya çıkan durumlar arasında yer almamaktadır.

Çöküklük Hangi Seviyelerde Görülür?

Meme başı çöküklüğü dereceleri üç seviyede ele alınabilmektedir;

  1. Hafif seviyede çöküklük: Meme başı çöküklüğünün hafif seviyede görülen kişilerde, meme başına uygulanan masaj veya baskı, ucun dışarı çıkması için yeterli olacaktır. Bu kişilerde meme ucunun kendiliğinden ortaya çıkması durumu oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle kişiler, emzirme sorunu yaşamamaktadırlar.
  2. Orta seviyede çöküklük: Meme başı çöküklüğüne sahip olan kadınların çoğunda orta seviyede çöküklük görüldüğü bilinmektedir. Hafif zorlama ile meme ucunun ortaya çıktığı durumlarda, orta seviyede çöküklüğün mevcut olduğu söylenebilmektedir. Meme ucu çevresine yapılan baskı sonucunda meme ucu dışarı çıkar fakat kalıcı bir sonuç elde edilemez. Bu nedenle kişiler, sıklıkla cerrahi operasyona başvurarak kalıcı ve başarılı bir sonuç elde etmektedirler.
  3. İleri seviyede çöküklük: Herhangi bir baskı veya masajla meme ucunun neredeyse hiç dışarı çıkarılamadığı durumlarda, kişilerin ileri seviyede çöküklüğe sahip olduğu söylenebilmektedir. Bu kişilerin süt kanallarının işlevini tamamen yitirmiş olması sebebiyle emzirebilmesi mümkün olmamaktadır. Kişilerin, mutlaka cerrahi operasyona başvurmaları gerekmektedir.

Meme Başı Çöküklüğü Operasyonun Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme başı ameliyatında da birtakım risklerin mevcut olduğu unutulmamalıdır. Hastanın doktor tarafından muayene edilmesi ve ameliyata uygunluğuna karar verilmesinin ardından, bu riskler hastaya açıklanacaktır. Meme başı ameliyatının riskleri arasında; memede geçici his kaybının görülmesi, süt kanallarının zedelenmesi gibi durumlar yer almaktadır. Bu riskler ameliyatın bir uzman tarafından tam donanımlı sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesi sonucunda oldukça nadir bir şekilde görülmektedir. Fakat yine de hastanın bu doğrultuda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Doğrudan süt kanallarına uygulanan ameliyatta süt kanallarının zedelenmesi durumu doğabileceği için hamile kalmayı planlayan kadınlara doğum ve emzirme sürecinin ardından ameliyatın gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat kişiler, emzirmede kolaylık sağlaması sebebiyle sıklıkla hamilelik öncesinde ameliyat olmayı tercih etmektedirler. Bu durum tamamen hastanın tercihine bağlıdır. Nadiren de olsa görülebilecek risklerin bilincinde olan hastaya ameliyatın uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Meme başında hissizlik görülmesi durumu doğrudan kişinin metabolizması ve vücut yapısı ile ilgilidir. Bu durum oldukça nadir bir şekilde görülebilmekle birlikte, kişinin yaşantısını neredeyse hiç etkilememektedir. Geçici olması sebebiyle kişilerin endişelenmelerine veya herhangi bir tedavi yöntemine başvurmalarına gerek olmamaktadır. Meme başı hissizliği oldukça nadir görülmekle birlikte bazı durumlarda kalıcı bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Fakat ameliyatın alanında uzman doktor tarafından gerçekleştiriliyor olması bu riskin neredeyse hiç görülmemesini sağlayacaktır.

Meme Başı Çöküklüğü Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaklaşık yarım saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen bu ameliyat sonrasında herhangi bir sorun yaşanmaması için kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Ortalama bir hafta iyileşme süreci olan ameliyat sonrasında kişilerin dikkat etmesi gereken unsurlar başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  1. Hasta ameliyatından ardından ilk ay güç gerektiren fiziksel aktivitelerden kaçınmalıdır.
  2. Özellikle meme ucunun hijyenik tutulması gerekmektedir.
  3. Ameliyat sonrası görülebilecek izler kalıcı olmayacağı için kişinin doktora danışmadan herhangi bir ilaç veya krem kullanmaktan kaçınması gerekmektedir.
  4. Ameliyat sırasında uygulanacak dikişlerde kendiliğinden eriyen ipler kullanılacağı için kişinin dikiş aldırmasına gerek olmamaktadır. Fakat yine de kişi, ilk haftanın ardından uzman tarafından muayene edilmelidir. Muayene esnasında herhangi bir aksiliğin mevcut olup olmadığı saptanacaktır.
  5. Ameliyattan bir hafta sonra kişinin gündelik yaşantısına dönmesi mümkündür. Fakat yine de kişinin göğüs bölgesine darbe almamaya dikkat etmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  6. Ameliyat sonrasında doktor tarafından önerildiği takdirde hastaların düzenli bir şekilde antibiyotik kullanmaları gerekebilmektedir. Bu ilaçlar, gerekli görüldüğü takdirde kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Meme Başı Çöküklüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Operasyon sonrasında kalıcı his kaybı yaşanır mı?

Meme başı çöküklüğü ameliyatı, nadiren geçici his kaybına yol açmaktadır.

Ameliyat emzirmeye engel midir?

Ameliyat doğrudan süt kanalları üzerinde gerçekleştirileceği için kişilerin emzirme döneminin ardından ameliyata başvurmaları tavsiye edilmektedir. Ameliyat genellikle emzirme açısından herhangi bir soruna yol açmamaktadır.

Meme başı çöküklüğü kimlerde görülür?

Hem kadın hem de erkeklerde görülebilen bu durumun her 100 kadından 10’unda mevcut olduğu bilinmektedir.

Ameliyat sonrası memede iz kalır mı?

Hayır, ameliyatın ardından oluşacak hafif iz kısa sürede kendiliğinden yok olacaktır.

Meme başı çöküklüğü ameliyatı için herhangi bir yaş sınırı var mı?

Kişilerin meme gelişiminin tamamlanmış olması açısından tüm meme estetiği ameliyatlarında olduğu gibi, 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir.

Ameliyatsız meme başı çöküklüğünü tedavi etmek mümkün mü?

Hayır, herhangi bir uygulama ve masaj ile ameliyatsız bir şekilde meme ucunun dışarı çıkarılması mümkün değildir.

Ameliyat meme kanserine sebep olur mu?

Hayır, ameliyat kanser veya herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır.

Herhangi bir risk bulunuyor mu?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme başı çöküklüğü ameliyatında da kan birikmesi, enfeksiyon ve kanama durumlarının görülmesi olasıdır. Fakat bu durumlar neredeyse hiç ortaya çıkmamaktadır. Meme ucunda hissizleşme ise geçici bir şekilde görülebilmektedir.

Meme başı çöküklüğü sonradan görülür mü?

Hayır, bu durum herhangi bir darbe ve travma sonucunda ortaya çıkmamaktadır. Ergenlik döneminde süt kanallarının kısa olması sonucunda görülmektedir.

Ameliyat anestezi altında mı gerçekleştirilir?

Evet, ameliyat lokal anestezi altında yaklaşık yarım saatte gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat sonrasında dikişlerimi aldırmam gerekir mi?

Hayır, ameliyatta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılacağı için kişilerin dikiş aldırmalarına gerek olamamaktadır.

Ameliyat sonrasında ne zaman taburcu olurum?

Ameliyatın ardından kişi aynı gün taburcu olabilmektedir.

Ameliyattan ne kadar süre sonra spor yapabilirim?

Ameliyatın ardından özellikle ilk iki hafta kişilerin fiziksel güç gerektiren aktivitelerde bulunmaması gerekmektedir. Ameliyattan tam bir ay sonra kişinin spor yapmasında herhangi bir sakınca olmayacaktır. Fakat kişi, göğüs bölgesine darbe almamaya dikkat etmelidir.

Meme başı çöküklüğü ameliyatı kalıcı sonuçlar sunar mı?

Evet, ameliyatın ardından elde edilecek olan sonuç kalıcı olacaktır. Böylelikle ameliyatın tekrarlanmasına ihtiyaç duyulmayacaktır.

Kimler Operasyon İçin Uygundur?

Meme ucu hafif, orta veya ileri derecede çökük olan ve buna dair şikayetlere sahip kişiler bu operasyona başvurabilirler.

Son Düzenleme : 18.05.2024