Sizi Arayalım

Peeling Uygulamaları

İçindekiler

Bir cilt temizleme işlemi olan peeling cilt yüzeyinde bulunan ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar. Farklı cilt tipleri için uygulanan farklı peeling çeşitleri bulunur. Yüzdeki problemler de göz önünde bulundurularak kimyasal, fiziksel, lazer ve doğal peeling yöntemlerinden biri tercih edilebilir. Peeling işlemi ile hem cildi soymak hem de derinlemesine bir temizlik işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Kimyasal peeling cilt üzerinde sürülen bir solüsyonla, fiziksel peeling fırça ya da benzeri bir aşındırıcı cisimle lazer peeling lazer ışınlarıyla, doğal peeling ise tamamen doğal malzemelerden hazırlanan maskeler ile gerçekleştirilir.

Peeling işlemi başarı ile uygulandığı zaman cilt üzerindeki ölü hücre bariyerini yok eder ve yeni hücrelerin açığa çıkmasına yardımcı olur. Cilt ölü hücrelerden kurtulacağı için cilt tipine uygun bir nemlendirici kullandığınızda bunların cilde nüfuz etmesi daha kolay olur ve daha etkili sonuçlar elde edilir. Cildinizin her zaman temiz ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız peeling işlemini düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekir.

Peki cilt gözeneklerindeki kirleri ve ölü derileri temizlemek konusunda son derece etkili bir yöntem olan peeling nedir ve düzenli peeling uygulamalarının avantajları nelerdir?

Seans Sayısı :
2 - 4 Seans
Operasyon Süresi :
30 Dakika
Mevsim :
Yaz Dönemi Hariç Hepsi
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
-
Sonuçların Kalıcılığı :
1 - 1,5 Yıl

Peeling Nedir?

Kelime karşılığı soymak olan peeling kimyasal, fiziksel ya da doğal malzemeler kullanılarak cilt üzerindeki tabakanın soyulması ve gözenekler içinde biriken kirlerin temizlenmesi işlemidir. Aynı zamanda cilt üzerinde yapılan derin bir temizlik işlemi olan peeling gözle görülemeyen ve gözenekleri kapanmış olan ölü derilerin temizlenmesi konusundaki en etkili yöntemdir. Peeling işlemi sonrasında cilt nefes alıp vermeye başlarken oluşması muhtemel cilt hasarları da önlenmiş olur. Uzun süreli bir peeling işlemi yüzdeki kırışıkların ve lekelerin giderilmesi konusunda da etkilidir. Böylelikle çok daha yüksek maliyetli olan yüz gerdirme gibi medikal estetik uygulamalar da geciktirilmiş olur.

Peeling evde doğal malzemeler kullanılarak yapılabilen bir işlem olmakla birlikte daha profesyonel araç ve ekipmanlar kullanılarak hekim kontrolünde de yapılabilir. Hem yağlı cilt tipi hem de kuru cilde sahip insanlar için uygun olan peeling yöntemi alanında uzman ve deneyimli hekimlerce yapıldığında yüzde yüze yakın başarı oranlarına sahiptir. Eğer siz de “karbon peeling nedir?” sorusuna kapsamlı bir yanıt almak ve peeling işlemi için randevu oluşturmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ne Dediler?
m.....
04/04/2022

Arkadaşım tavsiyesi ile muayene için gitmiştim. Fakat gitmişken hekimin güven vermesinden dolayı botox işlemi de uygulandı. Gerek Yucel Bey, gerekse ordaki tüm çalışanlar oldukça ilgili ve alakalılar. Klinik olarak hijyene önem veriliyor. Uygulamayı yapıp sizi unutmuyorlar, düzenli takibinizi yapıyor, kontrolde gerekirse bir onceki kadar botox uyguluyorlar :) umuyorum ameliyatimda da ayni ozveriyi gosterirler. Sevgiler.

Devamını Oku
Elifsena Kelleci
15/04/2022

Kendisi çok tecrübeli, harika ve sevecen bir doktor. Tavsiye vermek için zaman ayırır ve dikkatle dinler. Dr. Yücel Sarıaltın, tedaviden sonra herhangi bir sorunuz veya kararsızlığınız olduğunda her zaman yanınızdadır. Çok iyi bakıldığımı hissettim. Ameliyatımdan fazlasıyla memnunum. Karın germe ve liposuction yaptırdım. Dr. Yücel Sarıaltin ve ekibi her zaman yanımdaydı! Tüm ekibe teşekkürler. Klinik ve doktor tarafından yönetim çok yetkin ve kesindir. Dr. Yücel Sarıaltın, iyi bir doktorun ihtiyacı olan her şeye sahiptir ve ayrıca olağanüstü üstün bir kişiliğe sahiptir. Bu kliniği bulduğum için çok mutluyum. En yüksek formda övgü! Nazik, yetkin ve son derece profesyonel. Daha fazla beklenecek bir şey yok. Herkese tavsiye edebilirim!!

Devamını Oku
Lo***
25/03/2020

6 ay önce burun estetiği ameliyat oldum. Şu an için sonuçtan çok memnunum.

önder toksoy
03/01/2023

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle gittiğim,lovest klinik'te lokal anestezi ile göz kapağı operasyonu geçirdim.ilkönce danışmanım Tubanur hanım'a şahsıma gösterdiği ameliyat öncesi , sonrası yakınlığa ve ailemden biri görmemi sağladığı için özellikle teşekkür ederim. tabi ki Doktorum Yücel bey ,için ayrı bir parantez açmam gerekir.hastasına karşı güleryüzlü ve samimi açıklamalarıyla tedirgin olmanızı engelliyor,gereksiz gördüğü durumları ikna ederek yapmak istemiyor,bu da hastada güven duyulmasını sağlıyor.Lokal anestezi olduğum için,heyecan duyduğum,operasyon çok rahat ve kısa sürede muhabbet ederek geçti.bu sırada ve sonrasın da kesinlikle acı duymadım,sadece morluklar olabiliyor.bunun için başta yücel bey olmak üzere lovest ailesine teşekkür ederim.çok memnun kaldım,kesinlikle tavsiye ederim

Devamını Oku
naji abu swelm
13/01/2023

Selamun Aleykum Eşimin seçkin diş kurulumu için Dr. Surqia Mustafa'ya binlerce teşekkürler. Çok teşekkürler

Cem Barış Canbay
03/11/2022

Eli çok hafif ve işini çok iyi bilen bir hoca. Kendisi gibi güler yüzlü bir ekiple beraber çalışıyor. Ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında sürekli benimle iletişim halindeydi. Çok memnun kaldım.

İlgili İçerikler
Meme Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?

Meme büyütme isteği genellikle orta yaştaki kadınlar için uygun bir estetik uygulamadır. Yaş ilerledikçe ...

Meme Ucu Çöküklüğü Tedavisi

Meme ucu çökmesi, meme başının olması gerektiği gibi memeden dışarı çıkmaması durumudur...

Karın Germe Ameliyatında Sizi Neler Bekliyor?

İlerleyen yaş, doğum yapma ve kilo alıp verme gibi birçok faktör karın derisinde...

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Kepçe kulak ameliyatı; çocuklarda başa, 40 dereceden fazla açı...

Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Farklı cilt tiplerine ve cilt üzerinde yaşanan sorunlara göre uygulanabilecek peeling çeşitleri farklılık gösterir. Kimyasal, fiziksel, lazer ve doğal olmak üzere dört grupta incelenebilecek olan peeling çeşitlerinden yalnızca bir tanesi uygulanabileceği gibi birkaç yöntem bir arada da kullanılabilir. Peki bu yöntemlerle yapılan peeling ne işe yarar ve cilt üzerindeki kirlerden ya da ölü derilerden kurtulmak için en etkili yöntem hangisidir?

Kimyasal Peeling

Cilt üzerindeki ölü derilerin soyulması ve derinlemesine temizlik işlemi yapılması için cilde bir solüsyon sürülerek gerçekleştirilen peeling işlemidir. Alfa hidroksi asit, salisilik asit ve trikloroasetik asit kimyasal peeling işleminde en çok kullanılan ajanlardır. Bu ajanlar yalnızca cilt üzerinde rejenerasyon üretmekle kalmaz, aynı zamanda cildin yenilenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlayan kolajen ve elastin üretimini de tetikler. Kimyasal peeling yüzeysel, orta hafiflikte ve derinlemesine olmak üzere 3 farklı yöntemle gerçekleştirilir:

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Epidermis bölgesine uygulanan bu peeling işleminde cilt üzerinde yer alan hafif cilt tonu farklılıkları, lekelenmeler, kuruluk, akneler ve ince kırışıklıklar giderilebilir. 4 ila 8 seans olarak uygulanan kimyasal peeling işleminde seanslar genellikle 1 ila 4 hafta aralıklarla gerçekleştirilir. Uygulama sonrası hafif kızarıklık ve yanma normal kabul edilir.

Orta Hafiflikte Kimyasal Peeling

Epidermis ve üst dermis bölgesine uygulanan bu peeling işlemi 2 ila 4 seans olarak ve 2 ila 4 ay aralıklarla gerçekleştirilir.

Derinlemesine Kimyasal Peeling

Bu peeling işleminde dermis ve epidermis ile birlikte cildin orta deri hücreleri de hedef alınır. Derinlemesine kimyasal peeling işlemi tek seans olarak gerçekleştirilir ve standart peeling seanslarına oranla daha uzun bir seans süresi gerekir.

Peeling konusundaki etkili yöntemlerden biri olan ışık peeling de bir kimyasal uygulamadır. Cilt üzerine sürülen bir solüsyon aracılığıyla gerçekleştirilen bu işlemde cilt nötralize edilir yani arındırılır. Işık peeling profesyonel ekipler tarafından 4 ila 6 seans olacak şekilde uygulanır.

Fiziksel Peeling

Fiziksel peeling işleminde sünger ya da fırça gibi peelinge özel malzemeler kullanılır. Özel jellerin ve kimyasalların da kullanılabildiği bu işlemde ölü tabaka ciltten uzaklaştırılır ve çok daha parlak, nemli bir cilt yaratılır.

Lazer Peeling

Lazer ışınları pek çok medikal estetik uygulamada olduğu gibi peeling işleminde de oldukça etkilidir. Doğal yöntemlerle ulaşılması mümkün olmayan göz ve dudak kenarı gibi bölgelerde de derinlemesine bir temizlik işlemi gerçekleştirilebilir. Lazer cihazlarının farklı dalga boyları, farklı cilt tipleri üzerinde peeling işlemi yapılmasını mümkün kılar. Thulium lazer ya da fraksiyonel lazer kullanılarak yapılan lazerle karbon peeling işleminde derinlemesine temizliğin yanı sıra kolajen üretimi de desteklenmiş olur.

Doğal Peeling

Doğal peeling tamamen doğal malzemeler kullanılarak gerçekleştirilen bir cilt temizleme işlemidir. Yumurtadan zeytinyağına, domatesten kahveye kadar çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanan maskeler ile yapılır. Yüzeysel bir peeling işlemi olan bu yöntemde hazırlanan maskelerin yaklaşık olarak 5 dakika yüzde kalması ve ardından ılık suyla yıkanması yeterlidir. Unutmamak gerekir ki peeling uygulamasının uzman hekim kontrolü sonrasında, cilt tipine uygun şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu yüzden evde, doğal yöntemlerle peeling uygulamasına girişmeden önce bir doktora muayene olmayı önemseyin.

Yosun Peeling

Yukarıdaki tüm uygulamalara ek olarak yosun peeling uygulaması da doğal peeling yöntemlerinden biridir. Fakat bu yöntemin evde değil, uzman hekimlerce uygulanması gerekir. Algae peeling olarak da adlandırılan bu yöntemde 12 farklı yosundan oluşan bir içerik dairesel hareketlerle masaj yapılarak cilt altına itilir ve yeni hücre oluşumu desteklenir. Ayrıca yosun peeling yaptıranlar cilt üzerinde bir kuruluk hissedeceğinden doktor tarafından önerilen nemlendirici kremleri kullanmalı ve bol su içmelidir.

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling için kullanılan farklı teknikler bulunduğundan, kullanılan her yöntemde farklı işlem adımları bulunur. Yine de uygulanan teknik ne olursa olsun uyulması gereken bazı kurallar işlemin etkisini artıracaktır. Peeling işlemini gerçekleştirmeden önce bilinmesi gereken önemli detaylar şunlardır:

 • Peeling yalnızca yüze yapılan bir işlem değildir; boyun ve kol bölgesine yapılabileceği gibi ayak peeling uygulaması da cildin yenilenmesine yardımcı olur,
 • Yöntem ne olursa olsun kullanılan peeling ürününü cilt tipine göre seçmek gerekir,
 • Eğer cildiniz üzerinde yara, enfeksiyon ya da lekelenme gibi sorunlar bulunuyorsa, uygulamayı yapmadan önce mutlaka bir dermatolog muayenesi gerekir,
 • Cilt üzerindeki ölü derilerin temizlenmesi cildi hassas ve çevresel etkilere karşı duyarlı hale getirir, bu yüzden örneğin uygulama sonrası güneşe çıkmanız gerekiyorsa, güneş kremi kullanın,
 • Peeling ile cildi derinlemesine temizlemeye başlamadan önce cildinizi yıkayın ve buhar banyosu ile gözeneklerdeki kiri ve ölü derileri yumuşatın.

Tüm peeling işlemleri, karbon peeling de dahil olmak üzere profesyonel hekimlerce uygulanmalıdır. Siz de “kimyasal peeling nedir?” sorusuna birinci ağızdan bir cevap almak ve olası etkilerine dair bilgi sahibi olmak şimdi bizi arayabilirsiniz.

Cilt Tipine Göre Peeling Seçimi

Peeling uygulamasının detayları cilt tipinize göre belirlenir. Cilt tipine uygun peeling uygulaması yaptırmak sizi oluşabilecek tahriş ve benzeri sorunlardan korur. Aynı zamanda uygulamanın başarısını artırır. Farklı cilt türleri ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Kuru ciltler için yağ oranı yüksek ve nemlendirici etkiye sahip peeling ürünleri tercih edilmelidir. Alkol içeren peeling ürünlerinden ya da uygulamalarından uzak durmak gerekir. Kuru ciltler için haftada bir uygulama yeterli olmakla birlikte gerekli görülen durumlarda iki uygulama yapılabilir.
 • Normal ciltlere sahip kişiler cildin parlak ve temiz bir görünüme sahip olması için haftada iki ila üç kez uygulama yapabilir. Yaşlanma karşıtı ve nemlendirici içeren uygulamalar ve ürünler tercih edilebilir.
 • Karma ciltlerde yanak bölgesi genellikle kurudur ve bu bölge için nemlendirici içerikler tercih edilebilir. Fakat uygulama haftada iki kez, ağırlıklı olarak T bölgesi hedeflenerek yapılmalıdır.
 • Hassas ciltler üzerinde yapılan peeling işlemini haftada bir kez hafif ve küçük taneli içeriklerle yapmak gerekir. Yüksek alkol içeren, sert kimyasallar barındıran ya da büyük taneli olan içeriklerden uzak durmak yararınıza olacaktır. Aksi halde cilde zarar verebilirsiniz.

Eğer hem olumlu etkilerini görmek hem de peeling uygulamasında cildi korumak isterseniz, uygulama yöntemine ve kullanacağınız ürünlere hekim muayenesinden sonra karar vermelisiniz!

Peeling Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Peeling uygulamasının böylesine yaygınlaşmasının en temel nedeni işe yarar sonuçlar ortaya koymasıdır. Beraberinde pek çok avantajı getiren bu yöntemin kişilere sağladığı yararlar ise şunlardır:

 • Ölü cilt hücreleri ve kirler nedeniyle oluşan bariyer ortadan kaldırılır ve yeni cilt hücreleri açığa çıkarılır,
 • Nemlendiri ve cildi besleyici ürünler cilde daha etkin şekilde nüfuz ederek daha etkili sonuçlar ortaya çıkarır,
 • Cilt üzerindeki siyah noktalar, sivilceler ve akneler temizlenir,
 • Hiperpigmentasyon gibi sorunlar ortadan kaldırılır,
 • Cilt yalnızca canlı ve parlak bir görünüme kavuşmakla kalmaz, aynı zamanda sıkılaşır,
 • Cilt üzerindeki kırışıklıkların giderilmesi sağlanırken, gözeneklerin genişlemesi ve cildin pürüzsüz bir hale gelmesi sağlanır.

Peeling sahip olduğu tüm bu avantajlar ile hem kadınların hem de erkeklerin düzenli olarak gerçekleştirdiği uygulamalar arasında yer alıyor. Siz de bu uygulamalar sayesinde çok daha parlak ve canlı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Peeling Fiyatları

Bu noktaya kadar okuduklarınız “peeling nasıl yapılır?” ve “vücut üzerinde peeling nasıl etki eder?” gibi sorulara yanıt vermiş olmalıdır. Peeling işlemi ile ilgili olarak merak edilen önemli konulardan biri de fiyat konusudur. Fakat fiyat konusunda herhangi bir bilgi alabilmeniz için öncelikle uzman hekim tarafından bir muayene gerçekleştirilmesi gerekir.

Peeling fiyatları konusunda belirleyici olan pek çok unsur mevcuttur. Bunların başında cilt tipiniz ve cilt tipinize göre uygulanacak olan peeling türü gelir. Örneğin derinlemesine yapılan kimyasal peeling işlemlerinde seans süresi çok daha uzundur ve bu da fiyatı doğrudan etkileyebilir. Benzer şekilde kullanılan peeling ürünlerinin kalitesi de fiyat konusunda belirleyicidir. Siz de peeling uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak, muayene için randevu almak ve tedavi sürecini uzman hekim eşliğinde planlamak isterseniz, iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Son Düzenleme : 01.06.2023