Sizi Arayalım

PRP

İçindekiler

PRP Nedir?

Hızlı hücre yenileme, hasarlı doku iyileşimi gibi işlemler için tercih edilen PRP yöntemi; kısaca kişinin kendisinden alınan kanın bazı işlemlerden geçirilerek tedavide kullanılmasıdır. “PRP nedir?” sorusuna daha geniş kapsamlı cevap vermeden önce PRP kısaltmasının açılımını yapmakta fayda vardır. PRP, “Platelet Rich Plasma” sözcüklerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir ifadedir. Platelet, doku onarımını ve yenilenmesini sağlayan kan bileşenlerindendir. PRP işleminde kandaki bileşenler çeşitli işlemlerle ayrılarak  platelet açısından zengin olan kan hücreleri ayrıştırılır, PRP tedavisi ile gerekli görülen bölgeye enjekte edilir. PRP işlemi ile zarar görmüş cilt hücreleri yenilerek ciltte daha genç ve sağlıklı görünüm elde edilir. 

Seans Sayısı :
3-4 Seans
Operasyon Süresi :
20 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
-
Sonuçların Kalıcılığı :
1 Yıl

PRP Tedavisi Nedir?

PRP tedavisiyle kişinin kendi kanı alınarak santrifüj yöntemiyle bileşenlerine ayrıştırılır, platelet açısından zengin plazma tekrar hastaya enjekte edilir. PRP uygulaması 30-40 dakikalık kısa bir uygulamadır. PRP işleminde kişiden 10-20 ml arası bir kan alınır. 

PRP tedavisi ile kök hücre tedavisini karıştırmamak gerekir. PRP işleminde kişiden alınan kan çeşitli işlemler sonrası kişinin gerekli bölgesine enjekte edilirken kök hücre tedavisinde kişiden alınan kök hücre yine kişinin gerekli görülen bölgelerine enjekte edilir. Ancak şu var ki PRP kandan elde edilirken kök hücreleri vücudun farklı bölgelerinden almak mümkündür. 

PRP uygulaması sürecinde, tıbbî teşhis tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi sırasında yapılan ya da yapılacak olan işlemlerin eksik veya yanlış işlenmiş olması bazı yan etkiler ve komplikasyonlar oluşmaması için uzman bir doktordan destek almak önemlidir. 

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP uygulaması her ne kadar kısa bir tedavi olsa da işlem sırası belli adımlardan oluşur. Bunları şu şekilde ifade etmek mümkündür: 

  • Kan Alınması: PRP tedavisine karar verildikten sonra ilk aşama kan örneği alınmasıdır. Alınan kan örneği PRP tüpü ile santrifüj edilerek bileşenlerine ayrıştırılır. Ayrıştırma işlemi yaklaşık olarak 15 dakikalık bir süreçtir.
  • Plateletlerin Yoğunlaşması: Santrifüj sırasında kan örneği cihazda döndürülerek kan bileşenleri ayrıştırılır. PRP uygulaması için kullanılacak olan plateletler plazma adı verilen kısımdan ayrılarak yoğunlaştırılır. 
  • PRP’nin Hazırlanması: Santrifüj edilip yoğunlaştırılan plateletler plazma içerisinde karıştırılarak asıl PRP adını aldığı hale getirilir. Trombosit zenginliği yüksek olan plazma hasarlı dokunun çabuk iyileşimini sağlayan etken maddedir. 
  • PRP Enjeksiyonu: Hazırlanan etken madde işlem yapılacak olan bölgeye PRP iğnesi ile enjekte edilir. 

PRP tedavisi, hastanın durumuna ve tedavi edilen hastalığa bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Mesela PRP saç tedavisi ya da PRP diz tedavisi gibi uygulamalarda farklı işlemler yapılabilir. Cilt gençleştirme tedavisinde cilt altına ya da cilt yüzeyine uygulanabileceği gibi, tendon yaralanmaları vb. sağlık hizmetine yönelik tedavilerde direkt yaralı bölgeye uygulanabilir.  

PRP Faydaları Nelerdir?

PRP tedavisi uzman hekimler tarafından uygulandığında oldukça etkili sonuçlar verebilmektedir. Ayrıca PRP uygulama alanı açısından oldukça geniş kapsamlı bir işlem durumundadır. PRP tedavisi yaptıranlar yorumları incelendiğinde; PRP saça faydaları ve PRP yüze faydaları konuları öne çıkmaktadır. PRP ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse:

  • PRP tedavisi kişinin kendi kanından elde edilen bir yöntem olduğu için organik bir iyileşme süreci olarak kabul edilebilir. Kişinin kanından elde edilen plateletler aracılığı ile vücudunun doğal iyileşme mekanizması desteklenerek hasarlı ve yaralı dokunun tamiri hızlı bir şekilde sağlanabilir. 
  • PRP Mezoterapi ile invaziv etkileri en aza indirmek mümkündür. Bu yönüyle PRP ameliyat gibi zarar veren doku oluşumlarına neden olabilen tedavilere alternatif olarak tercih edilebilir. 
  • PRP tedavisi bölgedeki doku tamiri için gerekli olan büyüme faktörlerini sağlayarak bu süreci hızlandırır. PRP ile daha kısa sürede sonuç almak mümkün olur. 
  • Hızlı iyileşmenin bir getirisi olarak hasta PRP tedavisiyle bu süreçte daha az ağrı veya acı çeker. 
  • PRP uygulamasının faydaları arasında sayılabilecek bir diğer önemli faktör de tedavinin pek çok alana hitap etmesidir. Spor yaralanmaları, tendon yaralanmaları, kıkırdak hasarları, eklem ağrısı, dokularda meydana gelen her türlü hasarın tedavisinde kullanılabildiği gibi; kırışıklıkları yok etme, cilt yenileme, gençleşme gibi kozmetik ve estetik işlemlerde de PRP yönteminden yararlanılabilir. Ayrıca saç PRP sayesinde daha güçlü hale getirilerek dökülmelerin önüne geçilebilir. 

PRP tedavisi ihtiyaca yönelik olarak pek çok alanda uygulanabilmesi açısından oldukça faydalı bir yöntemdir. PRP tedavisi yaptıranlar da PRP öncesi sonrası süreçteki farkı olumlu şekilde aktarmaktadır. 

PRP Uygulama Alanları Nerelerdir?

Günümüzde PRP uygulaması oldukça tercih edilen bir yöntem olup uygulama alanı çok geniştir. PRP uygulama alanlarını şu şekilde kategorilendirmek mümkündür. 

Ortopedik Yaralanmalar: PRP tedavisi ile spor sırasında meydana gelen yaralanmalar, tenisçi dirseği, aşil tendonu, diz ve dirseklerdeki ağrı ve iltihaplar gibi tendonlarda meydana gelen sorunlara çözüm getirmek mümkündür. Yine kas ve eklemlerdeki her türlü sorunda PRP tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca eklemlerde meydana gelen kireçlenme sorununa da PRP enjekte edilerek tedavi etmek mümkündür. 

Plastik Cerrahi: Günümüzde PRP işlemi sayesinde cilt yenileme, akne tedavisi, kırışıklık ve sarkmaların giderilmesi, yaraların iyileştirilmesi, cilt sıkılaştırma, saç dökülmesini engelleme gibi pek çok estetik soruna çözüm bulunabilmektedir. PRP yöntemiyle kişilere estetik kaygıların giderilmesinin doğal çözümü sunulmuştur. 

Diş Hekimliği: PRP enjeksiyonu ile diş eti tedavisi ve çene cerrahisinde meydana gelen bazı problemleri ortadan kaldırmak mümkündür. Diş implantı, diş eti hastalıkları, periodontal hastalıklar, çene cerrahisi sırasında oluşabilecek hasarların silinmesini veya yok edilmesini isteme durumlarında PRP uygulamasıyla hızlı doku iyileşimi sağlanabilir. 

Göz Hastalıkları: PRP tedavisi ile kuru göz, korneal yaralanmalar vb. göz hastalıklarında uygulama yapmak mümkündür. 

Spor performansı: PRP tedavisi, sporcuların performansını artırmak için kas geliştirme, kemik ve kas iyileşmesi, enerji artışı ve daha fazlası gibi birçok alanda kullanılır. 

Ayrıca PRP tedavisi genellikle, ameliyat sonrası ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için uygulanır. PRP tedavisi, ameliyat sonrası oluşabilecek iltihaplanma, ödem ve morluk gibi komplikasyonların önlenmesine de yardımcı olabilir. 

Ne Dediler?
testimonial icon
Gz***
04/08/2019

İki yıl önce mide küçültme ameliyatı oldum o kadar kilo verince haliyle cildimde ve sırtımda sarkmalar meydana geldi. Karın bölgemdeki fazla deriyi aldırmak ve mememi büyütmek istiyordum. Ayrıca iki oğlum var ve onlara hamileliklerimden sonra insülin direncimle birlikte kilo alma sürecim başladı ve bir meme-karın operasyonuna ihtiyacım oldu. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle sevgili Yücel hocayla tanıştım. Sayesinde tüm fazlalıklarımdan kurtuldum. Yücel hocama çok teşekkür ederim.

Devamını Oku
testimonial icon
Ays*** A***
06/02/2015

Yücel Bey ameliyat öncesinde ve sonrasında çok ilgiliydi. beni her konuda rahatlattı.Ameliyat sonrasında benimle ilgilenen hemşireler ile çok yardım sever ve güler yüzlüidi, operasyondan genel olarak çok memnun kaldım

Devamını Oku
testimonial icon
Aiko kim
16/04/2020

Yaklaşık 2 ay önce Dr. Yücel ile burun estetiği olmaya karar verdim şu ana kadar sonuçlardan memnunum, Dr hastanede de aynı şekilde tedavi konusunda çok nazikti. Kendisini tavsiye ediyorum çünkü o sadece harika bir cerrah değil, aynı zamanda harika bir insan

Devamını Oku
testimonial icon
Elifsena Kelleci
15/04/2022

Kendisi çok tecrübeli, harika ve sevecen bir doktor. Tavsiye vermek için zaman ayırır ve dikkatle dinler. Dr. Yücel Sarıaltın, tedaviden sonra herhangi bir sorunuz veya kararsızlığınız olduğunda her zaman yanınızdadır. Çok iyi bakıldığımı hissettim. Ameliyatımdan fazlasıyla memnunum. Karın germe ve liposuction yaptırdım. Dr. Yücel Sarıaltin ve ekibi her zaman yanımdaydı! Tüm ekibe teşekkürler. Klinik ve doktor tarafından yönetim çok yetkin ve kesindir. Dr. Yücel Sarıaltın, iyi bir doktorun ihtiyacı olan her şeye sahiptir ve ayrıca olağanüstü üstün bir kişiliğe sahiptir. Bu kliniği bulduğum için çok mutluyum. En yüksek formda övgü! Nazik, yetkin ve son derece profesyonel. Daha fazla beklenecek bir şey yok. Herkese tavsiye edebilirim!!

Devamını Oku
testimonial icon
Az***
04/08/2019

Herkese merhaba 35 yaşındayım ve hosteslik yapıyorum. Yaklaşık 1 sene önce görünüşümü değiştirmek istediğimi fark ettim. Meme büyütme ve liposuction ameliyatı olmaya karar verdim çünkü çok fazla fast food tüketiyordum. Operasyon sonucu en doğal duran doktorları araştırdım ve Yücel Sarıaltın ile tanıştım. Kendisi çok başarılı bir doktor bu ameliyatı düşünen herkese tavsiye ederim.

Devamını Oku
testimonial icon
s....b
04/03/2022

2017’den beri tanıdığım keşke çok daha önce tanısaydım dediğim muhteşem doktor. Doğal olamayacak işlemi siz isteseniz dahi asla yapmaz, aşırı kibar, güler yüzlü, samimi, ilgili ve işinde çok başarılı bir doktordur. Meme büyütme de dahil olmak üzere bir çok işlem yaptırdım kendisine ve hepsinden çok memnun kaldım, ben söylemesem kimse herhangi bir işlem yaptırdığımı anlamıyor. Hangi işlem olursa olsun hiç farketmez tereddüt etmeden gidebilirsiniz.

Devamını Oku

PRP Tedavisi Fiyatları Nedir?

PRP tedavisi geniş alanda uygulanan bir tedavi yöntemi olduğu için PRP fiyatları da oldukça merak edilmektedir. Özellikle PRP fiyatları 2023 özelinde fiyat araştırması yapılmaktadır. Ayrıca 2024 fiyatları da merak edilir. PRP için ödenmesi gereken en düşük tutar 190 € seviyesindedir. Bu tutar, hastanın durumu, seans sayısı gibi detaylara göre değişiklik gösterir. Hekiminiz gerekli değerlendirmeleri yaparak fiyat konusunda sizi bilgilendirir. PRP fiyat uygulaması işlem yapılacak olan bölgeye göre farklılıklar gösterebilir. PRP fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan bazı faktörler vardır. Bunların başında PRP işleminin ne amaçla yapılacağı gelmektedir. PRP uygulaması pek çok alanda kullanılabilen bir yöntem olduğu için işlemin hangi bölgeye yapılacağı fiyatlar üzerinde değişiklik yaratır.

Cilt yenileme, saç dökülmesini engelleme vb. estetik amaçlı PRP uygulamaları ile sağlık hizmeti kapsamında yapılan PRP işlemlerinde fiyat farkları görülebilir. Ayrıca PRP işleminin yapıldığı yer, işlemi yapacak olan hekim gibi faktörler de yine fiyat uygulaması etkileyen faktörlerdir. Şunu söylemek gerekir ki PRP tedavisi, günümüzde birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılan, iyileşme sürecini hızlandırmak ve ağrıyı azaltmak için etkili bir yöntemdir. Ancak, herhangi bir tıbbi müdahalede olduğu gibi, PRP tedavisinin faydaları ya da riskleri hakkında doktorla konuşmak, sizin için en uygun yöntemi bulmak önemlidir. Bu noktada Yücel Sarıaltın ve ekibiyle iletişime geçerek sizin için en uygun tedavi yöntemini bulabilirsiniz. 

İlgili İçerikler
Burun Ucu Estetiği ile İlgili Bilinmeyenler
Burun Ucu Estetiği ile İlgili Bilinmeyenler

Burun ucunun istenilen bir görünüme sahip olmaması kişileri rahatsız eder ve söz konusu rahatsızlığın burun ucu estetiği...

Gamze Estetiği ile Daha Sıcak Gülümsemeler
Gamze Estetiği ile Daha Sıcak Gülümsemeler

Gamzeli güzel diye bir gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir insanın...

Meme Ameliyatı Sonrası Hızlı İyileşmek için Neler Yapılmalı?
Meme Ameliyatı Sonrası Hızlı İyileşmek için Neler Yapılmalı?

Uygulanan meme ameliyatı sonrasında daha kısa sürede ve iyi bir sonuç...

Ter Kokusuna Ne İyi Gelir?
Ter Kokusuna Ne İyi Gelir?

İnsan hem iş hayatını hem de sosyal hayatını olumsuz etkileyen ter kokusu kesin çözüm...

PRP Uygulaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Prp uygulaması geniş etki alanı, hızlı doku iyileşimi ve minimum düzeyde invaziv etki sayesinde oldukça tercih edilen bir tedavi yöntemi olup yaptırmak isteyenler arasında fazlasıyla meraka neden olmaktadır. Konuyla ilgili en sık soruları şu şekilde cevaplamak mümkündür:

PRP Tedavisi Nedir ve Ne Amaçla Yapılır?

PRP kişinin kendi kanından elde edilen yoğun platelet içeren plazmanın hastaya enjekte edilmesidir. Prp tedavisi dokularda hızlı büyüme faktörlerini harekete geçirerek doku yenilenmesini sağlar; saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur; yaralanma, zedelenme gibi pek çok komplikasyonun giderilmesinde etkili rol oynar. 

PRP Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Bu uygulama çok geniş kapsamlı bir uygulamadır. PRP ile ortopedik yaralanmalar, tendon hastalıkları, doku zedelenmesi, diş eti ve çene hastalıkları, göz hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununa çözüm üretilebilir. Ayrıca cilt yenileme ve saç dökülmelerini önleme gibi estetik sorunları ortadan kaldırması sebebiyle de uygulanan tedavi yöntemidir. 

PRP Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Günümüzde geniş etki alanıyla pek çok soruna çare olması sebebiyle PRP uygulaması oldukça tercih edilen etkili bir uygulamadır. PRP yaptırarak daha genç ve sağlıklı görünüm elde etmek mümkündür. Hızlı onarım özelliği ile taze bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kaslarda, dokularda, eklemlerde meydana gelen hasarlar için de organik çözüm sunarak etkili sonuç elde etmeye imkan sağlar. 

PRP Hangi Bölgelere Uygulanır?

PRP cilt gençleştirmek amacıyla yüz, boyun, dekolte, iç bacak, el ve kol bölgelerine uygulanabilir. Ayrıca saçlı deriye de enjekte edilerek saçların canlılık kazanması ve dökülmesinin önüne geçilebilir. Bunların dışında, diz, dirsek, bacak, bilek, bazı göz hastalıkları, bazı diş hastalıklarında da yine bu yöntem sayesinde başarılı tedaviler uygulanabilmektedir. 

PRP İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Cilt gençleştirmek, sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen herkes PRP yaptırabilir. Ayrıca ortopedik sorunları olan, doku zedelenmesinden mustarip olan, eklem ağrıları olan, diz ve dirseklerde iltihaplanma sorunu yaşayan herkes uygun şartlara sağlandığı durumlarda PRP uygulaması yaptırabilir. 

PRP İşlemini Kimler Yaptıramaz?

Prp işlemini bazı durumlarda gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür: ailesinde kanser bulgusu olanlar, kanla ilgili hastalığı olanlar, kan sulandırıcı ilaç tedavisi görenler, işlem yapılacak olan bölgede açık yarası bulunan hastalar, PRP işlemine uygun değildir. 

PRP Uygulamasını Hangi Doktor Yapar?

Bu uygulama geniş kapsamlı bir işlem olduğu için, uygulamayı yapacak olan tıp alanları da farklılık göstermektedir. Uygulama yapılacak bölgeye göre plastik cerrahi, genel cerrahi ya da ortopedinin tedavi alanına girebilir. 

PRP Fiyatları Nedir?

Prp tedavi fiyatları belirlenirken işlem yapılacak olan bölge, işlemin yapılış amacı, tedaviyi gerçekleştirecek olan doktor ve uygulama yaptırılacak olan yer oldukça etkili unsurlardır. Uygulama yaptırmadan önce en etkili ve sağlıklı sonucu alabileceğiniz yeri seçmek dışında uzmanın tecrübesi önemli bir konudur. 

PRP’ nin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mıdır?

Bu işlemin bilinen yan etkisi olmamakla birlikte çok az ihtimal de olsa alerji ve enfeksiyon riski barındırmaktadır. Yine de bu risk kişinin kendi kanı üzerinden işlem yapıldığı için yok denecek kadar azdır. 

PRP Uygulaması Can Yakar mı?

PRP oldukça acısız bir uygulamadır. Yine de gerekli görülen durumlarda lokal anestezi uygulanabilmektedir. 

PRP Gençleştirir mi?

Uygulanan yüksek yoğunluklu trombosit plazması sayesinde cilt dokusu hızlı bir şekilde yenilenir. Bu işlem ile cilt kısa sürede yenilenip gençleşir.

PRP Ne Kadar Sürede Uygulanır?

Uygulamanın gerçekleştirilme süresi yaklaşık olarak 30-40 dakika arasında değişmektedir. Kişiden alınan kanın ayrıştırılıp işlenmesi 15 dakika gibi bir sürede sağlanır sonrasında ayrıştırılan kan plazması hastaya enjekte edilir. Ayrıca işlem 1 haftalık arayla uzmanın uygun gördüğü şekilde 4-6 seans arasında değişir. 

PRP’ nin Etki Süresi Nedir?

PRP işleminin etki süresi kişiden kişiye farklılıklar göstermekle birlikte genel geçer süre 3-6 ay arasında değişir. Bu süre işlemin sürekli olarak tekrarlanmasıyla daha da uzayabilir. 

PRP İşleminin Etkileri Ne Zaman Görülür?

Prp uygulamasının ilk seansından itibaren etkileri bünyede görmek mümkündür fakat tam etkili sonuç doktorun belirlediği 4-6 seans sonrasında ortaya çıkar. 

PRP Kanser Yapar mı?

Uygulama hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kanser yapıp yapmadığıdır. Uygulama kişinin kendi kanı alınarak yapılan tedavi yöntemi olduğu için bu tarz bulaşıcılık riski taşımaz ya da kanser oluşumuna neden olmaz. 

 

Son Düzenleme : 18.05.2024