Sizi Arayalım

Yara İzi Tedavisi

İçindekiler

Skar tedavisi, cildin herhangi bir bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan yara izlerinin iyileşmesi için uygulanır. Ciltte kaza veya ameliyat izlerinden dolayı ortaya çıkan görünüm, birçok kişiyi rahatsız edebilir. Kişiyi psikolojik olarak etkileyen bu izlerden kurtulmada yara izi tedavisi oldukça etkilidir. Bu izlerin tam olarak yok edilmesi ise biraz daha zordur. Ancak doğru tedaviyle izler yok edilebilir veya görünmez hale getirilebilir.

Her bireyin cildi, farklı özelliklere sahiptir. Cildin gerilim çizgileri söz konusu olduğunda kesilerin iyileşmesi farklılık gösterir. Kasların yarattığı olumsuz etki ise iz kalmasını sağlayabilir. Yine kesilerin kasa göre yamulma durumu vardır. Genellikle gevşemiş derilerde ameliyat izleri gibi yara izleri daha fazla iyileşme eğilimindedir.

İzin oluşmasını etkileyen nedenler, değişiklik gösterebilir. Kaza, ameliyat veya daha farklı nedenler yüzünden ciltte iz kalır. Vücudun neresinde olduğu, cildin yapısı ve uygulanan yöntemler gibi özelliklere göre cildin belirli bölgesindeki izler farklı görünür. Ancak skar tedavisi, her türlü yara izleri için uygulanabilir. Yara izi tedavisi bir ameliyatta oluşan izle kazayla meydana gelen iz arasında pek bir fark yoktur.

Ne Dediler?
testimonial icon
Berçin Erge Ünver
24/01/2023

Yücel hoca ve klinik çalışanlarından çok memnun kaldım. Herkes içi rahat bir şekilde gidebilir :)

testimonial icon
nü...e
24/11/2018

İlk muayenemi oldum ve ön görüşmeye geldim.Yücel Beyin değerli bilgilerinden ve enerjisinden çok memnun kaldım. Zaten tavsiye üzerine gitmiştim. Ameliyat sonrası sonucunda iyi olucağını umuyorum.

testimonial icon
Carla
09/01/2022

1 ay önce ameliyat oldum. BBL ve liposuction yaptırdım. Doktoru ve asistanı Sevgi'yi şiddetle tavsiye edebilirim. Bana sevgiyle baktı ve her zaman yanımda oldu ve her zaman tüm sorularıma cevap verdi. Bir gece hastanedeydim ve tamamen memnun kaldım. Bu büyük adımı benim için olabildiğince keyifli kıldığınız için teşekkür ederim!

Devamını Oku
testimonial icon
yu...m
05/08/2014

Hocam burun ameliyatım için çok teşekkür ederim sayenizde nefes almak nedir onu öğrendim erzurumda sizin gibi plastik bir cerrahın olması beni hem şaşırttı hemde sevindirdi diğer taraftan gitmenizde üzdü başarılarınızın devamını dilerim kendinize iyi bakın

Devamını Oku
testimonial icon
m....s
06/08/2014

Ben almanyadan geldim. orda ismini duymustum meme büyütme ameliyatı oldum kendisinin ilgisinden hastaya yaklasimindan ve basarili ameliyatından dolayi teşekkür ederim. Silokonu kas altına koymasina ragmen çok agrim olmadi. Herşey için teşekkürler. .başarıların devamını dilerim

Devamını Oku
testimonial icon
ga...m
04/08/2014

burun estetigim için size minnattarım hocam ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN tam istetigim gibi olmuş.size 4ay içinde 2kez ameliyat oldum ve 2sindede istedigim burnu yaptınız. estetik konusunda hiç kimse sizin elinize su dökemez şunuda söylemeden edemiyecem bu memleketede sizin gibi bir cerrah artık zor gelir.bence erzurumdan bir YILDIZ geçti ve o YILDIZ da SİZDİNİZ hocam.RABBİM SİZE EŞİNİZE VE BEBEĞİNİZLE BİRLİKTE MUTLU UZUN ÖMÜRLER NASİP ETSİN.YENİ İŞİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM.

Devamını Oku

Skar Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Yara izi tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız, öncelikle yara izinin vücudun neresinde olduğunun önemli olmadığını bilmelisiniz. Yüzde yara izi tedavisi uygulanabileceği gibi farklı bölgelerde de tedaviye olumlu yanıt almak mümkündür. Fakat bazı bölgeler, yara izi skar tedavisi ile daha kolay sonuç verir. Belirli bölgelerde tedavinin istenen sonucu vermesi için daha fazla beklemek gerekebilir.

Skar tedavisi ile yara izinin ortadan kalkması için sağlık sorunlarınızın olmaması gerekir. Yara izinin yok edilmesi amacıyla uygulanacak işlem, sadece bu estetik operasyondan dolayı sorun yaşamayacak kişilere yapılır. Tabii, her ameliyat gibi yara izi tedavisi önerilmeyen kişiler de vardır.

Hamile kadınlara skar tedavisi, çoğu zaman önerilmez. İz tedavisini yaptırmayı düşünüyorsanız, öncelikle doğumun geçmesini beklemelisiniz. Yara izi tedavisi, aynı zamanda, emzirme dönemindeki kadınlarda da tavsiye edilen uygulama değildir. Emziren kadınların skar tedavisi olabilmesi adına öncelikle emzirme döneminin geçmesi gerekir. Ardından yara izi tedavisi için uzman hekime danışarak süreçle alakalı bilgi alınabilir.

Yara izi tedavisi işlemlerinde, kişiye özel yöntemler belirlenir. Özellikle lazer tedavisinde ilk olarak hastanın durumuna bakılır. Muayene esnasında tedavinin uygun olup olmadığı anlaşılır. Kişinin hormon seviyeleri, yara izi tedavisinde dikkate alınan etkenlerden biridir. Bu nedenle kişinin hormonlarına bakılır ve tedaviye uygun yöntemin belirlenir. Yani tedaviye yönelik sağlık sorunundan muzdarip değilseniz, doktorunuzla süreci konuşabilirsiniz.

İlgili İçerikler
Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu
Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu

Yüze, karakteristik bir özellik katan en önemli unsurlarından biri de çenedir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci kişiye göre farklılık gösterebilmektedir.

Meme Dikleştirme Kalıcı Bir Operasyon Mudur?
Meme Dikleştirme Kalıcı Bir Operasyon Mudur?

Meme dikleştirme (mastopeksi), sarkık görünüme sahip göğüs şeklini değiştirmek, gençleştirmek...

Meme Ucu Çöküklüğü Tedavisi
Meme Ucu Çöküklüğü Tedavisi

Meme ucu çökmesi, meme başının olması gerektiği gibi memeden dışarı çıkmaması durumudur...

Skar Tedavisi Yöntemleri

Yara izi tedavisi işleminde birkaç farklı yöntem vardır. Uygulanacak yöntem, o bölgeye uygun olan seçeneğe göre belirlenir. Genel olarak skar tedavisi yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Cerrahi Tedavi: Kötü iyileşen yara izlerinin tedavisinde kullanılan yöntemdir. Skar tedavisi, yara izinin tekrar çıkarılıp dikilmesiyle uygulanır. Ancak yine iz kalma ihtimali yüksek olduğundan koruyucu önlemler kullanılır. Yara izi tedavisi sonrası durumun takip edilmesi önemlidir.
 • Baskı Tedavisi: Özel kompresyon sistemleri ve silikon tabakayla yara izini tedavi etmek mümkündür.
 • Kortizon Uygulaması: Kortizon kullanılarak izlerin küçültülmesini sağlar. Genellikle birkaç seans sürer.
 • Fraksiyonel Lazer: Lazer kullanılarak yapılan yara izi tedavisi yöntemidir. Kabarık ve koyu renkli izler, cilt seviyesine indirilir. Açılan yaralarla iyileşme süreci gerçekleşir.

Yukarıdaki yöntemler, vücutta meydana gelen izin durumuna, nerede olduğuna göre belirlenir. Genellikle skar tedavileri arasında küçük çaplı yaralar için lazer yöntemi uygulanır. Vücudun herhangi bir yerinde var olan izler için skar tedavisi oldukça etkilidir. Yüz bölgesinden kol ve bacaklara kadar yara izinin bulunduğu bölge skar tedavisi lazerle uygun bir seçenektir.

Bu yöntemlerden biriyle yara izinden kurtulmak mümkündür ancak işlemlere başlayabilmek için belirli bir süre gerekir. Skar tedavisi uygulamalarında yaranın iyileşmesinin üzerinden en az 6 ay geçmelidir. Ancak hemen yara izi tedavisi uygulanmayabilir. Bunun nedeni, izin tamamen olgunlaşması gerektiğinden kaynaklanır. İzin tam hali oluştuğunda uygulanan yara izi tedavisi daha başarılı sonuç verebilir.

Skar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulanacak yöntemlere skar tedavisi değişiklik gösterir. Ancak yara izi tedavisi öncesi bilinmesi gereken, her yaranın tam olarak iyileşmesinin zor olduğudur. Yaranın bölgesi ya da tedavi yöntemine bağlı olarak izden tamamen kurtulma aşamaları değişebilir. Uygulanacak yara izi tedavisi hekimin muayenesi sonrasında ortaya çıkar. Buna göre gerekli bilgilendirme yapılarak tedavi süreci başlar.

“Cerrahi skar tedavisi nasıl yapılır?” sorusu için öncelikle yara olan bölgenin kesiyle vücuttan çıkarılması gerekir. Bu yöntemle yapılan tedavide anestezi kullanılır. Böylece hasta, skar tedavisi esnasında herhangi bir acı duymaz. Genellikle deri altındaki geniş ve kabarık yaraların ortadan kalkması amacıyla bu tedavi yönteminin uygulanması tercih edilir.

Lazer ile yara izi tedavisi genellikle daha küçük izler için uygulanan yöntemdir. Hasta, bu skar tedavisi yönteminde acı ve ağrı hissetmez. Yara izi tedavisi ile başarı sağlamak amacıyla birkaç seansa ihtiyaç vardır. Kaç seans süreceği, hastaya ve yara izinin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. En fazla tercih edilen yöntem, lazer tedavi yöntemi olarak bilinir.

Yara izi tedavisi iyileşme süresi ise kişiye göre değişir. Bunun nedeni uygulanan tedavi yöntemidir. Aynı zamanda kişinin cilt yapısı da iyileşme sürecinde önemlidir. Düzenli olarak kontrole gidildiği takdirde tedavinin etkisinin nasıl olduğu öğrenilebilir. Duruma göre skar tedavisi ile tamamen izler ortadan kaybolabilir. Ancak bazen yara izlerinin tamamen yok olması mümkün değildir. Bunun yerine izin rengi görülemeyecek şekilde açılabilir.

Skar Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Skar tedavileri gerçekleştirilmeden önce hastanın dikkat etmesi gereken birtakım konular vardır. Bunlar, yara izi tedavisi ile daha iyi sonuç alınması açısından önemlidir. Aynı şekilde skar tedavisi sonrasında oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmeyi sağlar. Genel olarak tedavi öncesi göz önüne almanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Yara izi tedavisi öncesinde cilt dokusunun iyileşmesine engel olacak bir sağlık sorunu varsa doktora bildirmek gerekir.
 • Kullanılan ürünlere karşı alerji durumu bulunuyorsa uzmana söylenmelidir.
 • Skar tedavisi esnasında kullanılan ürünlerin cildin dokusuna zarar verip vermeyeceği konusunda araştırma yapılmalıdır.
 • Yara izi tedavisi öncesinde cildin temizlenmesi önemlidir. Ancak tamamen kuru olmaması gerekir.
 • Sigara içmek, cildin tedavisi sonrası iyileşme hızını etkilediğinden dolayı tedaviden birkaç gün önce kullanılmamalıdır.
 • Sağlıklı şekilde beslenmeye başlanmalıdır. İyi bir beslenme düzeni, ilerleyen zamanda cildin daha hızlı iyileşmesine olanak tanır.
 • Doktor takviye bir ilaç önerdiğinde düzenli biçimde kullanmak, cildin iyileşme sürecine faydalıdır.

Kısacası, yara izi tedavisi öncesinde sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek önemlidir. Önceden dikkat edildiği takdirde tedaviden iyi bir sonuç elde etmek mümkün. Ancak beklenen özeni göstermediğiniz zaman iyileşme sürecinde olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. İzlerin kaybolmaması gibi durumlarla karşılaşmamak adına yukarıdaki önerilere uymanız faydalı olacaktır. Doktorunuzun verdiği bilgileri yerine getirdiğiniz zaman beklediğiniz etkiyi alma ihtimaliniz daha da artar.

Skar Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yara izi tedavisi ile beklenen sonucun alınması için sonrasında önlem almak gerekir. Öncelikle cildin temiz tutulması, iyileşme süreci boyunca büyük önem arz eder. Doktorun önerisi şeklinde cildinizi yıkamanız gerekir. Aynı zamanda cildin kuru kalmamasını sağlamak amacıyla doktorun verdiği nemlendiricileri kullanmayı ihmal etmeyin.

Cildin güneşin zararlı ışınlarından korunması, skar tedavisi sonrası önemlidir. Bu ışınlara maruz kalmayı engellemek amacyla kıyafet seçiminiz doğru olmalıdır. Ek olarak doktorun verdiği güneş koruyucularla cildi korumanız önerilir. Krem konusunda doktorun söylediklerine uymanız gerekir. Aksi takdirde doğru olmayan bir krem kullanırsanız, ciltte daha büyük sıkıntılar meydana gelebilir.

Skar tedavisi sonrasında bir diğer önemli konu, beslenme şeklidir. Yeterli miktarda mineral, protein ve vitamin bulunan yiyecekleri tüketmek gerekir. Ek olarak sigara kullanıyorsanız, bırakmalısınız. Çünkü sigara, yara izi tedavisi sonrasında iyileşmeyi yavaşlatır. Vücutta tekrar skar dokusunun oluşmasına neden olabilir. Sağlıklı beslenme rutiniyle tedavinin daha iyi sonuç verme şansı artar. Ayrıca sağlıklı yaşam stilinizde hafif egzersizler yapmak mümkündür.

Skar Tedavisi Kalıcı mı?

Yara izi tedavisinde kullanılan teknikler, kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Skar tedavisi işleminin kalıcı olması konusunda da bu nedenle net bir şey söylemek mümkün değildir. Tedavinin bölgesine ve tipine bağlı olarak yara izi tamamen ortadan kalkabilir. Bunun yanında izin görünümü, gözle görülemeyecek şekilde azalması mümkündür.

Yara izi tedavisi kalıcılığı konusunda izin durumu da önemli bir faktördür. Daha derinliği, büyüklüğü ve koyuluğuna bağlı olarak izin iyileşmesi değişiklik gösterir. Örneğin, büyük ve derin bir yara izi bazen tamamen geçmeyebilir. Ancak yapılan skar tedavisi sayesinde bu izin gözle görülmez hale gelmesi muhtemeldir. Bazı durumlarda ise skar dokusunun tamamen ortadan kalkması mümkündür.

Skar Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Birçok kişi, skar tedavisi işlemlerinin seans süresini merak eder. Yara izi tedavisi seans süresi, yaranın tipine, büyüklüğüne göre değişir. İnce ve yüzeysel skarlar daha az seans ile iyileşebilir. Ancak kalın skarların daha uzun süre boyunca tedaviye ihtiyacı olabilir. Aynı zamanda uygulanan tedavi yöntemine göre seans süresinde değişiklik olabilir.

Cerrahi iz tedavisinde seans süresi, genel olarak daha kısa sürer. Bir seans veya sadece birkaç seansta tedavi biter. Lazer, mikro iğneleme, peeling gibi skar tedavisi genellikle uzun zaman isteyen yöntemlerdir. Yara izi tedavisi işleminin ne kadar süre devam edeceği, doktorun muayenesinden sonra belli olur. Bu konuda uzman doktor size gerekli bilgiyi verir.

Skar Tedavisi Fiyatları

Çeşitli nedenlerden dolayı yara izine sahip olan insanlar, yara izi tedavisi ile sorunu tümüyle giderebilirler. Ancak konuyla ilgili en çok merak edilen husus yara izi tedavisi fiyatları olmaktadır. Bütçesini aşmadan birçok kişi, bu tedavi yöntemini yaptırabilir. Yine de fiyatları belirleyen bazı etkenler bulunur. Her şeyden önce skar tedavisi fiyatları, belirli faktörlere göre değişiklik gösterir.

Fiyat değişiminin skar tedavisi için ilk nedeni kliniklerdir. Her klinik kendi fiyatını belirler. Bu nedenle doktor araştırması yaparken fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Yücel Sarıaltın ile iletişim kurduğunuz takdirde size fiyat bilgisi verilir. Bu aşamada öncelikle muayene olmanız gerekir. Çünkü yapılan muayeneye göre yara izi tedavisi yöntemi belirlenir.

Skar tedavisi için fiyatlarının bir diğer değişim nedeni, uygulanan yöntemdir. Yara izi tedavisi işleminde kişiye özel yöntemlerin uygulanması gerekir. Örneğin cerrahi işlemle yapılan skar tedavisi, diğer yöntemlere göre daha maliyetli olabilir. Yara izinin bulunduğu bölge ve koyuluğu gibi faktörlerde fiyatların belirlenmesinde bir diğer etkendir.

Fiyat değişiminde skar tedavisi için uygulanan peeling, lazer gibi yöntemler farklı seans aralıklarındadır. Seans süresinin artması durumunda fiyatın yükselmesi olağandır. Bunun için yara izi tedavisi yaptırmak istediğiniz klinik veya hekimle iletişime geçmelisiniz. Sizin için en doğru tedavi yöntemi hekim muayenesi sonucu belirlenebilir. Ardından yöntem için ödemeniz gereken fiyatla alakalı bilgi almanız mümkündür. Böylede belirlediğiniz bütçeyi aşmadan tedavi olarak yara izinden kurtulma şansını yakalayabilirsiniz.

Skar Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Skar Tamamen Geçer mi?

Yara izinin bulunduğu bölgeye, durumuna ve uygulanacak yönteme bağlı olarak skar geçebilir. Aynı zamanda skar tedavisi ile görünmez hale gelmesi mümkündür.

Skar Tedavisi Kaç Seans?

Seansın sayısı uygulanacak tedaviye göre değişir. Yara izinin durumu, bulunduğu bölge de seans sayısını belirleyen etkenlerdendir.

Yüzdeki Skar Neden Olur?

Ameliyat veya bir kaza nedeniyle yüz gibi vücudun belirli bölgelerinde skar olabilir.

Son Düzenleme : 20.10.2023