Sizi Arayalım

Zirkonyum Kaplama

İçindekiler

Gülüş tasarımı ve diş estetiği konusunda devrim yaratan yöntemlerden olan zirkonyum diş, özellikle ön dişlerde en çok tercih edilen diş kaplamasıdır. Uzun yıllar boyunca estetik bir gülüşe sahip olmak için tercih edilen zirkonyum kaplama aynı zamanda ağız ve diş sağlığı açısından da oldukça etkilidir. “Zirkonyum diş nedir?” ya da “zirkonyum diş nasıl yapılır?” soruları son zamanlarda cevabı oldukça merak edilen sorulardandır.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

“Zirkonyum kaplama nedir?” sorusuna cevaben; zaman içerisinde çürüyen, sararan ya da rengini kaybeden dişlerin restorasyonunu sağlamak için; diş üzerinden törpüleme yapılarak zirkonyum maddeden yapılmış diş ile kaplama işlemine zirkonyum kaplama denir. Zirkonyum diş daha çok ön dişlerde uygulanmakla birlikte, diş etine alerjik reaksiyon yapmaması ve sağlanlığı sebebiyle arka dişlerde de uygulanmaktadır. Zirkonyum kaplama çarpık diş sorunundan şikayetçi hastalara da uygulanabilen bir işlemdir.

Seans Sayısı :
2 Seans
Operasyon Süresi :
30 - 60 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
Minimum
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
10 - 30 Yıl

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

“Zirkonyum kaplama nasıl yapılır?” sorusu uygulamayı yaptırmak isteyen kişiler tarafından ilk araştırılan sorulardandır. Zirkonyum diş yaptırmaya karar verildiğinde, zirkonyum diş modelleri arasından kişinin ağız yapısına en uygun model seçilir. Uygulama yapılacak olan hastanın diş rengi göz önünde bulundurularak zirkonyum diş renkleri arasından seçim yapılır. Zirkonyum kaplama yapılacak olan hastadan, hekim tarafından birebir ölçü alınır. Zirkonyum kaplama öncesi lokal anestezi uygulanır. Hastanın uygulama yapılacak olan dişleri kesilerek zirkonyum kaplama için uygun hale getirilir. Zirkonyum öncesi geçici diş takılır. Hastanın ağzına tam uyum sağlayana dek zirkonyum diş provası yapılır. Zirkonyum diş, diş hekimi tarafından kalıcı olarak yapıştırılır.

Ne Dediler?
testimonial icon
DORUKHAN OZCAN
13/01/2022

Yucel Bey’in sac ekim oncesi tasarimi, klikten Yagmur Hanim’in operasyon oncesi ve sonrasi inanilmaz ilgisi ve ekimi yapan ekibin isindeki titizligi ve ustaligi ..

testimonial icon
lex Thubron
22/12/2021

Geçenlerde rinoplasti için Dr Yücel'e gittim ve deneyimimi çok sevdim! Bu hafta benim için yaptıkları her şey için Dr Yücel'e ve yardımcılarına özellikle carolina'ya ne kadar teşekkür etsem azdır. Tüm ekip çok güzel ve sevimli ve iletişim boyunca devam ettiler benim için her şeyi çok kolaylaştırdılar ve İstanbul'da geçirdiğim zamanı kesinlikle çok sevdim. Bu doktoru seçtiğim için çok mutluyum ve gelecekte baktığım herhangi bir ameliyat kesinlikle bu doktora geri döneceğim !! Hayalimdeki burnu bana kazandırdığı için başta doktor olmak üzere tüm ekibe teşekkür ederim :)

Devamını Oku
testimonial icon
hakan
20/01/2022

2 ay önce eşim gögüs buyutme ve diklestirme ameliyati oldu mukemmel geçti ameliyat surecimiz ve cok memnun kaldik.dr.yucel bey ve ekibine özellikle buse hanima cok cok tesekkur ederiz iyiki sizlerle tanismisiz.ilgi alaka süper herkeze tavsiye ediyoruz

Devamını Oku
testimonial icon
Leyla Ciftci
22/12/2021

dr yapabilirim Yücel Sarıaltın'ı şiddetle tavsiye ederim!!! Çok cana yakın, özenli ve çok profesyonel. Fazlasıyla mutluyum, sonunda her zaman olmasını istediğim gibi ve bunun için çok minnettarım !!! Asistanı Yağmur Hanım ilk görüşmeden itibaren bana çok iyi bir his verdi ve bu profesyonel destek Türkiye'de kaldığım süre boyunca ve sonrasında da devam etti! Kaldığım kadar benim için çok önemli olan şey Hastane birinci sınıftı!!! Ayrıca tüm ekibine çok teşekkür etmek istiyorum. TEŞEKKÜRLER

Devamını Oku
testimonial icon
erdem berber
01/02/2023

Burun operasyonum yapildi.Yücel hoca ve operasyon öncesi sonrasi yardim ve destegi icin Tubanur Demirli hanima tesekkurlerimle.Cok ilgilililer ve cok memnun kaldik

testimonial icon
ay...e
07/09/2012

burun ameliyatından dolayı çok teşekkür ederim .

Zirkonyum Diş Kaplamaları Özellikleri

Dişlerinin görünüşü ya da sağlığı konusunda sorun yaşayan ancak doğal görüntüsünden de taviz vermek istemeyen hastalar tarafından zirkonyum kaplamalar oldukça tercih edilmektedir. Zirkonyum kaplama dişi ön sıralara taşıyan özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Zirkonyum diş yapısı gereği kırılma, çatlama, aşınma gibi olumsuz durumlara karşı dirençlidir.
 • Zirkonyum kaplama diş etiyle tam uyum sağladığı için kaplama dişlerdeki yapay görüntü oluşmaz.
 • Zirkonyum diş ışık geçirgenliği açısından diş minesiyle benzerlik gösterdiği için doğal diş görünümü oluşturmakta oldukça etkilidir.
 • Zirkonyum diş uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabilir.
 • Zirkonyum kaplama üzerinde plak oluşmaz, bu nedenle zirkonyum diş üzerinde herhangi bir renk değişimi gerçekleşmez. Zirkonyum diş rengi her zaman uygulandığı gibi kalır.
 • Zirkonyum diş, sıcak ve soğuk hassasiyeti yaratmaz.
İlgili İçerikler
Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci kişiye göre farklılık gösterebilmektedir.

Rinoplasti Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Rinoplasti Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Burnun yeniden şekillendirilmesi için yapılan estetik operasyona rinoplasti denilmektedir...

Meme Başı Çöküklüğü Nedir? Kimlerde Görülür?
Meme Başı Çöküklüğü Nedir? Kimlerde Görülür?

Meme ucunun dışarıya doğru çıkmak yerine içeriye ters olarak girmesine...

Yanak Yağı Aldırma – Bişektomi
Yanak Yağı Aldırma – Bişektomi

Yanak yağı aldırma estetik alanında bişektomi olarak tanımlanır. Bu operasyondan sonra yanaklar...

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar

Zirkonyum kaplama yaptıranlar incelendiğinde ortaya çok etkili sonuçlar çıktığı görülür. Estetik bir gülüş tasarımı ve sağlıklı diş etleri için bugün pek çok insan zirkonyum diş kaplamaları tercih etmektedir. Peki zirkonyum diş yaptıranlar hangi sebeplerle bu uygulamayı seçmiştir?

Çürük, çarpık, ayrık, kırık, eksik vb. pek çok diş problemi olan insan kesin ve uzun süreli çözüm için zirkonyum kaplama yaptırmaktadır. Ayrıca dişler üzerinden, beyazlatmaya rağmen, gitmeyen lekelenmeler ya da renk farklılıkları için de yine çözüm olarak zirkonyum diş seçeneği uygulanabilir.

Zirkonyum Diş Modelleri Nelerdir?

Zirkonyum kaplama yaptıracak olan dişinin ağız yapısına ve planlanan gülüş tasarımına göre en uygun zirkonyum diş modeli seçilerek işlem yapılır. Zirkonyum diş modelleri arasında keskin ve köşeli modeller daha etkileyici bir görünüm hedefleyenler arasında tercih edilirken; yuvarlak modeller ise daha romantik ve sofistike görünüm sağlamak için kullanılır. Dişlerin renk uyumu yakalanması için doğal dişe en yakın olan renk seçilerek zirkonyum kaplama yaptırmak daha doğru olur.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş 2022 yılı fiyatlandırması araştırıldığında, zirkonyum diş kaplama fiyatları için farklı farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Zirkonyum diş fiyatları arasındaki bu farklılığın nedenlerini belirleyen bazı etkenler vardır.  Zirkonyum diş kaplama malzemesinin kalitesi zirkonyum kaplama fiyatları konusunda oldukça belirleyicidir. Zirkonyum kaplama işleminin nerede yapılacağı, işlemi yapacak uzmanın tecrübesi ya da tanınırlığı da zirkonyum kaplama fiyatı üzerinde belirleyici bir etki yapmaktadır. Zirkonyum diş adedi, alt ve üst kısımlara uygulanıp uygulanmayacağı gibi faktörler de yine zirkonyum kaplama fiyatına etki eder.

Zirkonyum Diş Tedavisi Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Zirkonyum diş yaptırmak, sonuçları değiştirilemeyecek bir işlem olduğu için, öncesinde çok fazla araştırma yapmalıdır. Zirkonyum diş, diş sızlaması yapar mı? Zirkonyum diş tek tek mi takılır? Porselen diş mi zirkonyum mu tercih edilmelidir? Zirkonyum kaplama tedavisi ne kadar sürer? Gibi önemli sorular, zirkonyum diş yaptırmadan önce diş hekimiyle konuşulmalı, gerekli bilgiler alındıktan sonra işlem yaptırılmalıdır.

Zirkonyum Kaplama Avantajları

Son zamanlarda zirkonyum kaplama, porselen diş ve metal destekli kaplama dişlere göre oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Zirkonyum diş avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Zirkonyum diş ışığı geçiren bir yapıya sahip olduğu için, diğer kaplama dişlerdeki yapay ve mat görünümü engeller.
 • Zirkonyum kaplama metal içermediği için diş etinde herhangi bir alerjik tepkimeye neden olmaz.
 • Zirkonyum diş uygulandıktan sonra gerekli ağız bakımı yapıldığı sürece zirkonyum diş üzerinde herhangi bir sararma meydana gelmez.
 • Zirkonyum malzemesi dayanıklı bir malzeme olduğu için, zirkonyum kaplama üzerinde herhangi bir kırılmaz, çizilme, çatlama sorunu yaşanmaz.
 • Zirkonyum diş, doğal diş yapısıyla tam uyum sağladığı için diş estetiği açısından sorun teşkil etmez.
 • Zirkonyum kaplama hem ön dişlerde hem de arka dişlerde uygulanabilen bir işlemdir.
 • Zirkonyum diş görselleri incelendiğinde diş yapısıyla uyum yakaladığı için doğal bir görünümle karşılaşılır. 

Zirkonyum Kaplama Dezavantajları

Zirkonyum kaplama işlemi direkt ağız üzerinden yapılan bir işlem olduğu için az da olsa zirkonyum kaplama dezavantajları hakkında yorum yapılabilir. Zirkonyum diş kaplama zararları olarak şunlar nitelendirilebilir:

 • Zirkonyum maddesi dayanıklı bir madde olduğu için geniş aralıkların bulunduğu düzenlemelerde zirkonyum kaplama yapılamayabilir.
 • Zirkonyum diş maliyet açısından metal destekli kaplamaların üzerine çıkabilir.
 • Zirkonyum kaplama yaptırdıktan sonra, ağız bakım sağlığı önemsenmediği durumlarda alttaki dişlerde ve diş etlerinde sorun yaşanması muhtemeldir.

Zirkonyum Kaplama ve Lamine Kaplama Arasındaki Fark

Zirkonyum kaplama ve lamine kaplama son dönemlerde, gülüş tasarımının en çok tercih edilen yöntemlerinden olsalar da iki uygulama arasında ciddi anlamda farklılıklar vardır.

 • Zirkonyum diş ve lamine diş arasındaki en bariz fark uygulama şekilleridir. Zirkonyum diş uygulamasında dişin üst yüzeyi tamamen törpülenirken, lamine diş yapımında sadece dişin ön yüzeyi törpülenir.
 • Zirkonyum diş yapısı gereği dayanıklı bir yapıya sahiptir. Fakat lamine diş uygulamasında ince bir tabaka şeklindeki porselen dişe uygulandığı için daha dayanıksız bir seçenek olarak değerlendirilebilir.
 • Zirkonyum diş uygulaması hem ön dişlerde hem de arka dişlerde yapılabilirken, lamine diş kaplama genellikle ön dişlerde yapılır.
 • Lamine diş fiyatları, zirkonyum diş fiyatına göre daha maliyetlidir.

Zirkonyum Kaplama ve Metal Kaplama Arasındaki Fark

Zirkonyum kaplama ve metal kaplama işlemleri uygulama açısından benzerlik gösterse de sonuçları açısından oldukça farklıdır.

 • Zirkonyum diş kişinin doğal diş yapısıyla tam bir uyum sağlarken, metal desteklı dişte mat ve donuk bir görünüş oluşur.
 • Zirkonyum kaplama maliyet açısından, metal kaplamaya göre daha maliyetlidir.
 • Diş zirkonyum ile kaplandığında herhangi bir ağız kokusuna ya da tat değişimine neden olmazken metal destekli kaplamalarda bu tarz olumsuz durumlar yaşanabilir.
 • Zirkonyum kaplama ışık geçirgenliği açısından doğala yakındır, metal destekli kaplama ise ne yazık ki geçirgen bir yapıda değildir.
 • Zirkonyum kaplama diş etinde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz, metal kaplamalarda bu tarz alerjik tepkimelerin yaşanma ihtimali yüksektir.
 • Metal destekli kaplamada diş etine yakın yerlerde zamanla kötü bir görünüm oluşsa da zirkonyum diş uygulamasında bu tarz olumsuzluklar görülmez.

Zirkonyum Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Estetik, etkili ve sağlıklı bir gülüş için kesin çözüm sunan zirkonyum kaplama ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını şu şekilde vermek mümkündür:

Zirkonyum Diş Sararır mı?

“Zirkonyum diş sararır mı?” sorusu zirkonyum diş hakkında en çok sorulan sorulardan biridir. Zirkonyum diş gerekli ağız bakımı düzenli yapıldığı takdirde sararma yapmaz. Zirkonyum kaplama yaptırdıktan sonra da dişlerin düzenli fırçalanması, diş ipi kullanımı gibi rutin bakım faaliyetleri son derece önemlidir.

Zirkonyum Diş Yaptıran Kişiler Hangi Yiyecekleri Tüketemez?

Zirkonyum kaplama dayanıklı malzemeden yapıldığı için her türlü yiyecek gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ancak zirkonyum diş yaptırdıktan sonraki 1-2 haftalık süreçte çok sert yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir.

İmplant Üzerine Zirkonyum Kaplama Yapılabilir mi?

Zirkonyum kaplama konusunda fazlasıyla merak edilen durumlardan biri de implant üzerine zirkonyum kaplama yapılıp yapılamadığıdır. Zirkonyum kaplama da tıpkı metal destekli kaplama gibi diş üzerine geçirilen bir uygulama olduğu için, implant üzerine zirkonyum kaplama yapılmasında sorun yoktur.

Zirkonyum Kaplamanın Çıkarılması Gerekiyorsa, Altında Bulunan Gerçek Diş Zarar Görür mü?

Zirkonyum kaplama diş üzerine yapıştırılarak yapılan bir uygulamadır. Bu nedenle kalıcı olması hedeflenerek işlem yapılır. Fakat zirkonyum diş gerekli görüldüğü durumlarda uzman doktor tarafından çıkarılabilir. Zirkonyum kaplamanın çıkarılmasında herhangi bir sorun yoktur.

Zirkonyum Diş Tedavisi Sırasında veya Sonrasında Ağrı Yaşanır mı?

Zirkonyum diş işlemi yapılırken hastaya lokal anestezi yapılacağı için bu esnada hasta acı ya da ağrı hissetmez. Zirkonyum kaplama işleminin doğru şekilde yapılmadığı durumlarda işlem sonrasında ağrı söz konusu olabilir. Bu tarz durumlarda zirkonyum kaplama uygulamasını yapan hekimle iletişime geçmek gerekir.

Zirkonyum Kaplama Düşer mi?

Doğru ellerde yapılan zirkonyum diş kendi kendine düşmez. Fakat zirkonyum kaplama uygulaması diş üzerine yapıştırılarak yapıldığı için, yapıştırıcının kalitesiz olması sonucu ya da üzerine uygulama yapılan dişin içeride kırılması veya çürümesi sonucu zirkonyum kaplama düşebilir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum diş malzemesi kaliteli bir malzeme olduğu için uzun yıllar kullanıcıya eşlik eder. Fakat zirkonyum diş yapıldıktan sonra diş bakımına gerekli özenin gösterilmemesi zirkonyum kaplama ömrünü kısaltabilir. Ayrıca zirkonyum kaplama altında kalan dişin çürümesi gibi durumlarda da zirkonyum diş işleminin yenilenmesi gerekebilir.

Zirkonyum Diş Yeniden Beyazlatılır mı?

Zirkonyum diş üzerinde, doğal dişlerde olduğu gibi bir beyazlatma işlemi uygulanamaz. Fakat zaten zirkonyum kaygan ve pürüzsüz bir malzeme olduğu için leke tutmayan ve renk değiştirmeyen yapıdadır. Ayrıca zirkonyum diş bakımına gereken özen gösterilerek ilk günkü beyazlık ömür boyu korunabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Sağlıklı mıdır?

Zirkonyum malzemesi kaliteli ve alerjen içermeyen yapıda olduğu için zirkonyum diş son derece sağlıklıdır. Zirkonyum diş ağız florasında ya da diş etlerinde bozulmaya sebep olmaz.

Zirkonyum Diş Kaplaması Düşer mi?

Zirkonyum diş, durup dururken düşmez. Zirkonyum diş yaptıran hasta ağız bölgesinden darbe almadığı ya da çok sert yiyecekleri tüketmediği sürece sorun yaşanmaz. Zirkonyum diş yapıştırıcısı kalitesiz ise zirkonyum kaplama düşebilir. Zirkonyum kaplama altındaki diş kırılır veya çürürse yine kaplama düşebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Yaşlar için Uygundur?

Zirkonyum kaplama on sekiz yaşını doldurmuş, ağız gelişimini tamamlamış diş konusunda estetik veya sağlık problemleri olan tüm hastalara uygulanabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi uygulama yapılacak olan hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Zirkonyum diş işlemi diş etleri sağlıklı bir hastada 1-2 haftada tamamlanabilirken, diş eti problemi olan hastalarda öncelikle diş eti tedavisi uygulanır. Daha sonra zirkonyum diş yapılır.

Zirkonyumun Diş Etiyle Olan Uyumu Nasıldır?

Zirkonyum kaplama, zirkonyum malzemesinin yapısı gereği diş etiyle tam uyum sağlar. Hem görsel hem de yapısal olarak diş etinde organik görünüm oluşturur. Metal destekli kaplama diş ya da porselen diş gibi, diş eti birleşme noktalarında kötü görüntü oluşturmaz.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ağrılı mıdır?

Zirkonyum kaplama uygulaması sırasında hastaya bölgesel anestezi uygulandığı için hasta işlemin hiçbir kısmında acı ya da ağrı hissetmez. Zirkonyum kaplama sonrası hafif hassasiyet yaşansa da bu durum kısa sürelidir. Ayrıca zirkonyum kaplama işlemi sonrasında ağrı hissedilmesi durumunda işlemi yapan hekimle irtibata geçmek gerekir.

Zirkonyum Kaplama Diş Eti Hastalığı Olan Kişilerde Uygulanabilir mi?

Zirkonyum kaplama diş eti hastalığı olan kişilerde maalesef uygulanamaz. Zirkonyum yapılmadan önce diş eti tedavisi uygulanması gerekir. Zirkonyum diş eti sağlıklı duruma geldikten sonra hastaya yapılabilir.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama bakımı da tıpkı kişinin kendi dişlerinde olduğu şekilde yapılmalıdır. Zirkonyum diş özelinde ayrı bakım işlemi yoktur. Zirkonyum diş uygulaması yaptıran kişiler günlük diş fırçalama, diş ipi ve ağız bakım suyu kullanma gibi rutinlerini sürdürmelilerdir.

Zirkonyum Dişler Ne Kadar Süre ile Kullanılabilir?

Zirkonyum diş ömrü normal şartlarda 10-15 yıl sürse de iyi bakım uygulanarak bu süreç daha da uzatılabilir.

Ağızda Tat Değişikliğine ya da Kokuya Neden Olur mu?

Zirkonyum diş diğer geleneksel diş kaplama yöntemleri gibi ağızda koku ya da tat değişikliği yaratmaz. Tıpkı doğal dişleriniz gibi hayatınıza devam edebilirsiniz.

Metale Karşı Alerjisi Olanlarda Uygulanabilir mi?

Zirkonyum kaplama, metal destekli kaplama uygulamaları gibi alerjik tepki yaratmaz. Çünkü zirkonyum metal değildir.

Son Düzenleme : 24.04.2023