Sizi Arayalım

Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat edilmesi gerekenler sayesinde zorlu iyileşme döneminizin daha konforlu geçmesini sağlayabilirsiniz. Saç ekimi operasyonu sonrasında, saç ekimi işleminden maksimum verim alabilmek adına bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Saç ekimi yaptıran kişiler için en kritik dönemlerden biri de saç ekimi operasyonu sonrasındaki ilk iki haftadır. Bu dönemde doktorunuzun önerilerini dikkate alarak, operasyonun sonuçlarının maksimum başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat edilmesi gerekenler ve önemli noktaları sizler için bir araya derledik.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

Saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat edilmesi gerekenler ve yatış pozisyonu pek çok hasta tarafından merak edilmektedir. Saç ekiminden sonraki ilk 15 gün, sürecin daha sağlıklı ilerlemesi adına biraz daha sert bir yastıkta yatılması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra donör bölgesi olarak belirlenen ense bölgesine yatmada herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Kıl köklerinin alındığı ense bölgesine yatabilirsiniz. Özellikle ilk iki hafta sırt üstü uyumaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Biraz yüksek bir yastık tercih etmeniz daha konforlu olacaktır. Saç ekimi sonrası yan veya yüzüstü yatılması önerilmemektedir.

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

Saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat edilmesi gerekenler her hasta için aynı iken, iyileşme döneminin hızı farklılık gösterebilir. Günlük alışkanlarınıza dikkat etmeli ve ekim yapılan bölgeye nazik davranmalısınız. Bunlar dışında saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir:

  • Saç ekimi operasyonu sonrasındaki ilk bir hafta içerisinde sadece doktorunuzun verdiği ilaçlar, kremler, ve şampuanları kullanmalısınız. Ek bir ürün kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
  • Şampuan dışında, size doktorunuz tarafından verilecek olan özel losyon da yine saç ekimi sonrasına oluşacak kabuklu deriyi daha hızlı iyileştirecektir.
  • Saç ekimi sonrasına ellerinizi mümkün olduğunca saç derisinden uzak tutmalısınız. Toz, ter veya herhangi bir nedenden dolayı açık yara şeklinde olan bölge hızlı bir şekilde enfeksiyon kapabilir. Bunun için kesinlikle kabuklu bölge tamamen iyileşene kadar elleriniz ile bölgeye dokunmamaya özen göstermelisiniz.
  • Fiziksel ve spor aktiviteleri saç ekimi sonrası en az bir aylık dönem boyunca tavsiye edilmemektedir. Hafif bir terleme bile, ekim yapılan yerde bakteri oluşmasına sebep olabilir.
  • İlk üç aylık süreçte güneşlenmeden ve direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Günlük yaşantınıza devam edeceğiniz için mümkün olduğunca şapka tercih edebilirsiniz. Ancak kullanacağınız şapkanın başınızı sıkmayacak genişlikte ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Saç ekimi sonrası ilk üç aylık dönemde sauna, hamam, solaryum ve yüzme aktiviteleri kesinlikle önerilmemektedir.

Saç Ekimi Sonrası Yenmemesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat edilmesi gerekenler sadece yatış pozisyonu, duş veya güneşten korunmak değildir. Bu dönemde beslenme düzeninize de ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk 15 günlük sürede mümkün olduğunca tahıl ve buğday gibi besinlerin azaltılması tavsiye edilir. Ayrıca süt, mayalı besinler ve hayvansal besinler de yine saç ekimi operasyonu sonrasında biraz daha sınırlı tüketilmelidir. Özellikle hayvansal besinler ve aşırı yağlı gıdalar saç derisinde sivilce yapabilmektedir. Bu da saç köklerinde sorunların oluşmasına neden olabilir.

Saç Ekiminden Sonra Tarak Kullanımı

Saç ekiminden sonra tarak kullanımı için, saç köklerinin saç derisine tamamen tutunmasını beklemek gerekmektedir. Bu süreç kişiden kişiye göre değişebileceği gibi ortalama olarak birkaç ay sürebilmektedir. Saç kökleri tutunduktan sonra tarak kullanımı da saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat edilmesi gerekenler arasında oldukça önemli bir konudur.

Saç kökleri tutunduktan ve saçlar uzamaya başladıktan sonra tarak kullanılması önerilmektedir. Ortalama 1 yıllık bir süre sonunda artık ekilen saçlar içerisinden uzayan ve kalıcı olarak kalan kıllar sabit bir hal alacaktır. Saç ekimi sonrası tarak kullanımı ve sizin süreciniz hakkında en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası 3. Ay

Saç ekimi operasyonu sonraki ilk haftalar ve ilk birkaç ay oldukça önemlidir. Saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat edilmesi gerekenler ilk 3. ayın sonunda daha da önem kazanmaktadır. Çünkü şok dökülme olarak adlandırılan saç dökülmesi, ikinci ayın sonuna kadar tamamen tamamlanmaktadır. Bu süreçten sonra ise biraz daha düzensiz dökülmeler meydana gelebilir. Saç ekimi operasyonu sonrasında iyileşme dönemi sağlıklı bir şekilde devam ediyor ise, saçta kepeklenme gibi problemlerin oluşması beklenmektedir. Ayrıca artık saç kökleri iyice tutunduğu için az da olsa uzaman görülebilmektedir. Bu dönemde doktorunuzun önerdiği şampuanlar ile saç derisini yıkamanız ve kepekten arındırmanız gerekebilir.

Saç Ekimi Sonrası İlk 10. Gün

Saç ekimi sonrası ilk 10. gün en kritik ve en dikkat edilmesi gereken dönem olarak bilinmektedir. Özellikle ilk 10 günlük süreçte artık ekim yapılan yerlerde kabuklanmalar meydana gelecektir. Ancak kabuklanan bölgenin kısa zamanda yumuşaması ve dökülmesi için doktorunuzun önerdiği kremleri ve özel şampuanları tercih etmelisiniz. Saç ekimi sonrası ilk 10 gün içerisinde yavaş yavaş iyileşmeler de görülmektedir. Saçlarınızı artık bastırmadan ve ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu dönemde beslenme, sigara, alkol gibi alışkanlarınıza dikkat etmenizde yarar olacaktır. Ayrıca bu süreçte sauna hamam gibi yerlerden uzak durulmalıdır. Bununla birlikte güneşin altında kalınmaması ve aşırı terlenmemesi de yine tavsiye edilmektedir.

İlgili İçerikler
Vajina Estetiği Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor?
Vajina Estetiği Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor?

Vajina estetiği, genital bölgeyi ilgilendiren estetik operasyondur. Kozmetik...

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Nasıl Yapılır?
Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütme işlemi meme boyutundan memnun olmayan, daha dolgun bir meme...

Kimler Brazilian Butt Lift için Uygun Adaydır?
Kimler Brazilian Butt Lift için Uygun Adaydır?

Brazilian Butt Lift estetiği ile vücuda uygun teknikler kullanılarak, istenen görünüme ulaşmak mümkündür.

Annelik Estetiği Sadece Anneler için midir?
Annelik Estetiği Sadece Anneler için midir?

Hamilelik sürecini de içerisine kattığımız annelik döneminde kadınlar bebeklerinin bakımını birinci sıraya koymakta, ortaya çıkan ...

Son Düzenleme : 21.10.2023