Sizi Arayalım

Burun Estetiği

Hayalinizdeki Burun Görünümüne Burun Estetiği ile Sahip Olun!
İçindekiler

Doğuştan veya sonradan oluşabilecek travmalar ile burunda mevcut olan şekil bozuklukları burun estetiği ile başarılı bir şekilde giderilebilmektedir. Burun şekline dair şikayetleri olan kişiler ilk olarak alanında uzman doktor tarafından muayene edilmelidirler. Muayenenin ardından kişinin beklentileri dikkate alınır ve ameliyat sonrasında nasıl bir burun görünümüne sahip olabileceği anlatılır. Böylelikle istenmeyen sonuçların ortaya çıkması önlenir. Kişi ve doktor tarafından kişiye en ideal burun şeklinin seçilmesinin ardından kişiye ameliyatın riskleri hakkında bilgi verilir. Bu riskler, günümüzde gelişen teknolojilerin sağlık sektöründe de etkili bir şekilde kullanılmasıyla birlikte neredeyse hiç görülmemektedir.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 3 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
1 Gün
Hassasiyet Süreci :
3 - 4 Gün
İşe Dönüş Süresi :
3 - 7 Gün
Anestezi :
Genel Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Kimler Operasyon İçin Uygundur?

Burun yapısına dair şikâyeti olan kişilere burun estetiği uygulanmaktadır. Bu şikayetler, doğuştan sahip olunmakla birlikte bazı durumlarda sonradan darbe ve travmalar sonucunda da görülebilmektedir. Estetik açıdan burun görünümünden memnun olmayan kişilere burun estetiği başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Operasyonun başarılı sonuçlar doğurması için ilk olarak kişi beklentilerini doktor ile paylaşmalıdır. Doktor tarafından ise ameliyatın sonucuna dair kişi bilgilendirilmelidir. Böylelikle beklenmeyen ve memnun etmeyen sonuçlar elde edilmeyecektir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her ameliyat öncesinde kişilerin alması gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gereken faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ameliyat öncesinde kişilerin beklentilerini ve şikayetlerini doktor ile mutlaka konuşmalıdırlar.
  • Ameliyattan önce aspirin benzeri ilaçlar kesinlikle alınmamalıdır. Bu ilaçlar ameliyat esnasında kanamaya yol açabilmektedir.
  • Ameliyattan iki hafta önce kişilerin sigara kullanımını bırakmaları gerekmektedir.
  • Kişiler daha önce geçirdikleri operasyon varsa mutlaka doktorlarına bildirmelidirler.
  • Ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyon kapma durumunun önlenmesi amacıyla kişilerin antibiyotik kullanması gerekebilmektedir. Bu durumda kişi öncelikle doktora danışmalıdır.

Operasyonun Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi burun estetiğinde de kanama ve enfeksiyon kapma riskleri mevcuttur. Bu riskler oldukça nadir bir şekilde görülmektedir. Burun estetiğinde karşılaşılan riskler arasında travma ve darbeye bağlı olarak görülen şekil bozuklukları da yer almaktadır. Bu durum ameliyattan ziyade ameliyat sonrası süreçte görülmektedir. Ameliyatın ardından kişilerin burun ve çevresini darbelere karşı ciddi bir şekilde koruması gerekmektedir. Aksi takdirde burun yapısında şekil bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum meydana geldiği takdirde kişi mutlaka vakit kaybetmeden doktoruna başvurmalıdır. Doktor tarafından gerekli müdahale yapılacaktır.

Burun şeklinin istenildiği gibi olmaması durumu da riskler arasında yer almaktadır. Bu durumun önlenmesi için ameliyat öncesinde hastaların doktor ile görüşüp beklentilerini açıkça belirtmeleri gerekmektedir. İstenilmeyen sonuçlar elde edildiği takdirde revizyon burun estetiği olarak bilinen ikinci ameliyat uygulanabilmektedir. Düzeltme amacıyla uygulanan bu ameliyata, gerçekleştirilen ilk ameliyattan en az 18 ay sonra başvurulması gerekmektedir. Bunun sebebi oluşabilecek ödemlerin tam anlamıyla ortadan kalktıktan sonra burnun net halinin görülebilecek olmasıdır.

Ne Dediler?
Sophie
29/11/2021

Kızımda güzel bir Rinoplasti gördükten sonra yüz prosedürlerimi Dr Yücel'den ayırttım. Asla başka birine güvenmezdim ama işinin ne kadar doğal olduğunu görünce emin ellerde olacağıma ikna oldum. Toplamda, özel gereksinimime göre özelleştirilmiş 'kedi gözü' içeren bir Rinoplasti, Blefaroplasti ve yüz ve boyun germe oldum. Yücel Doktor daha ilk görüşmeden yüzüme bir baktı ve ne istediğimi ve özelliklerime neyin uygun olacağını biliyordu, hatta burun kemerimin tepesinde istemediğim küçük bir ben aldı. Kendimi yepyeni bir kadın gibi hissediyorum ve doğal bir sonuçla birkaç yıl daha genç görünüyorum! Hizmet harika, baştan sona profesyonelce ele alındı ​​ve Carolina, harika bakıcı asistanı sorular ve güvence için (her zaman telefonla) telefondaydı. Tüm prosedür boyunca kendimi hiç yalnız hissetmedim ve otel ve klinik konaklamanın yanı sıra tıbbi bakım içeren paket anlaşma mükemmeldi. İlaç ve sonrası bakım da olağanüstü. Dr Yücel ve ekibini ne kadar öve övemem ve ona tamamen güvendiğim için bundan sonra vücut şekillendirme için geri döneceğim. Fiyat ve hizmet 10/10 Sophie - Londra :))

Devamını Oku
Mehmet Erkan
03/02/2022

Bu ikinci estetik operasyonum yücel hocaya ve ekibine çok teşekkür ediyorum ilk operasyonum kepçe kulak sorunuyla alakalı bir düzeltme yapmıştık çok çok iyi oldu kulak ellerine sağlık hocam 31 ocak ta burun ameliyatım oldu çok güzel olmuş burnum ama süreç içinde aklıma ne takıldıysa istediğim saatte hemşireler olsun asistanlar olsun çok ilgilendiler çok iyibir ekip çalışması var hocam zaten kurduğunuz aile ortamı ayrı bir güven sağlıyor tekrar tekrar çok teşekkür ederim herbirinize ellerine sağlık hocam çok güzel bir kulağım ve burnum oldu sayende.

Devamını Oku
Betül Akyürek
25/01/2023

Gülümseyerek yazdığım yorumumda yanağımda oluşan çukurumu doktorum Yücel Sarıaltın’a borçluyum. İlk başta iletişime geçtiğim doktor yardımcısı Tubanur Demirli motive ve ikna etti beni, iyi ki sebebim olmuş. Üniversite yıllarımda böyle bir uygulamadan haberim olsaydı, yanağıma boşuna kurşun kalem koyup arkadaşlarıma benim gamzem var demez, anında bu uygulamayı yaptırırdım. En güzeli; ömür boyu benimle kalacaksın. Gülmesem bile sempatik duruyorum. Ayrıca, yuvarlak yüzümü ince gösterip, hoş ince bir hava kattı. Klinik çok hijyenik ve çalışanlar çok anaç ve her konuda tedbirli disiplinli kişiler. Kliniğe gidip, benim öncesi ve sonrası halimi görmenizi çok isterim.

Devamını Oku
Merve Aykan
25/01/2022

Yaklaşık 6 ay önce doktorum Yücel beye ameliyat oldum. İki operasyon gecirdim. Ve sonucundan çooook memnumun. Çok güzel ağırlandık. Ameliyat öncesi ve sonrasında çok yardımcı oldular. Kendisi gibi ekibide çok mükemmel! Dünyanın en İYİ en PROFESYONEL doktoru tarafından ameliyat olduğum için çok mutluyum! Doktorum Yücel beye, ekibine ve özellikle Assistanına çok teşekkür ederim!

Devamını Oku
Şule Yildirim Koca
02/01/2023

Op. Dr. Yücel Sarıaltın, ne kadar spontane bir adam ve süper güzel bir ekip! Zaten sonucumdan çok memnunum. Onlara buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum TOP TAKIM sizsiniz

Lo***
25/03/2020

6 ay önce burun estetiği ameliyat oldum. Şu an için sonuçtan çok memnunum.

Operasyon Sonrası

Ameliyattan sonra nadiren his kaybının da görülebildiği bilinmektedir. İnce sinir liflerinin kesilmesi sebebiyle görülen bu durum kalıcı etkiye sahip değildir.  Kalıcı uyuşukluk durumu ise neredeyse hiç görülmemektedir.

Deri veya doku kaybı ise burundaki bölgelerin geç veya normal olmayan şekilde iyileşmesi sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu durum görüldüğü takdirde kişi ameliyatı gerçekleştiren doktoruna danışmalıdır. Doktor tarafından düzenli olarak pansuman uygulaması gerçekleştirilmelidir. Bazı durumlarda düzeltme operasyonu yapılması gerekebilmektedir.

Ameliyatın risklerinin gelişen teknolojinin sağlık sektöründeki etkisiyle çok nadir bir şekilde ortaya çıkabildiği bilinmektedir. Fakat yine de kişilerin önlem almaları, ameliyatın gerçekleşeceği sağlık kuruluşunu araştırmaları gerekmektedir. Ameliyatın alanında uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi yukarıda yer alan risklerin ortaya çıkma ihtimalini düşürecektir. Tüm bunlarla birlikte ameliyatın steril koşullar sunan, tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesi de oldukça önemli bir faktördür.

Burun Estetiği Teknikleri

En uygun burun estetiği tekniği hastanın burun yapısı ve beklentileri dikkate alınarak belirlenir. Burun estetiği açık ve kapalı olmak üzere iki teknik ile gerçekleştirilebilmektedir. Açık burun estetiği tekniğinde tıbbi literatürde kolumella olarak geçmekte olan burun deliklerinin birleştiği noktadaki deri kesilir. Kesilen bölgeden burun üst derisi yukarı doğru olacak şekilde açılır. Açık burun estetiği tekniği ile burnun tüm dokularının net bir şekilde görülmesi ve böylelikle kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuda gerekli düzenlemelerin başarılı bir şekilde yapılması sağlanır. Kapalı burun estetiği tekniğinde ise kolumella bölgesi kesilmez. Burun deliklerinden birinin içinden dokulara ulaşılır. Kapalı burun estetiği tekniği de başarılı sonuçlar sunmaktadır. Fakat dokuların doğrudan görülmesini sağlamaması, yöntemin dezavantajları arasında yer almaktadır.

Günümüzde ameliyat tekniklerinde oldukça fazla iyileşmeler yapılmıştır. Örneğin tampon kullanımı artık neredeyse hiç görülmemektedir. Kişilerin gerek olmadan acı hissetmelerine neden olan tampon yerine nefes almaya engel olmayan silikon kullanılmaktadır. Kullanılan silikon ameliyattan bir hafta sonra başarılı bir şekilde çıkarılmaktadır. Ameliyat esnasında kullanılan ilaçlar ile kanama önlenebildiği için tampon kullanımına ihtiyaç olmamaktadır.

İlgili İçerikler
Genital Estetik Hakkında Merak Ettikleriniz

Günümüzde kozmetik cerrahi alanındaki en motive edici işlemlerden biri genital estetiktir. Hamilelik, doğu...

Rinoplasti Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Burnun yeniden şekillendirilmesi için yapılan estetik operasyona rinoplasti denilmektedir...

Göz Kapağı Estetiğinden Beklentiler Ne Olmalıdır?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) gittikçe popülerleşen ve yüzde oldukça farklılık yaratan bir prosedürdür.

Vücut Şekillendirmede Liposuctionun Önemi Nedir?

Yaşlanma, hamilelik ve vücut ağırlığındaki önemli değişiklikler; diyet ve egzersize yanıt vermeyen...

Operasyon Nasıl Gerçekleştirilir?

Hem lokal hem de genel anestezi altında gerçekleştirilebilen bu ameliyatta sıklıkla genel anestezi yöntemi tercih edilmektedir. Hastanın durumuna göre ameliyat süresinde değişiklikler görülebilmektedir fakat ameliyat yaklaşık olarak iki saat sürmektedir. Burun estetiği kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Açık burun estetiği, dokuların doğrudan görülmesi ve net bir şekilde müdahale edilebilmesi açısından başarılı sonuçlar sunmaktadır. Fakat bu yöntemin avantajlarının yanı sıra dezavantajı da bulunmaktadır. Burun deliklerinin altında hafif derecede iz kalabilmektedir. Ameliyatın nasıl gerçekleştirileceği durumu tamamen hastanın burnuna dair şikayetlerine bağlıdır.

Operasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimler operasyon için uygundur?

Doğuştan veya sonradan görülen sebeplerle burun şeklinden memnun olmayan tüm kişiler burun estetiğine başvurabilmektedirler.

Burun estetiği öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Kişiler beklentilerini mutlaka doktorları ile paylaşmalıdırlar. Ameliyattan iki hafta önce sigara kullanımı ve aspirin benzeri ilaç alımı bırakılmalıdır.

Burun estetiği kalıcı bir operasyon mu?

Evet, buruna darbe alma ve travma yaşama gibi durumlar gerçekleşmediği takdirde burun estetiği kalıcı sonuçlar sunacaktır.

Ameliyat esnasında burna tampon yerleştirilir mi?

Burun ameliyatında her cerrahi işlemde olan enfeksiyon kapma ve kana riski bulunmaktadır. Çok nadir de olsa burun şeklinden memnun olmama neticesinde ikinci bir ameliyat uygulamasına ihtiyaç duyulması.

Ameliyatta anestezi uygulanıyor mu?

Ameliyattan 1 hafta sonra burun bölgesine darbe almayacak ve  tramva olmayacak şekilde normal günlük yaşantısına dönebilir.

Ameliyat sırasında uygulanacak teknik nasıl belirlenir?

Ameliyatta uygulanacak teknik hastanın beklentileri ile uygunluğu dikkate alınarak uzman doktor tarafından belirlenir.

Gündelik yaşantıma ne zaman dönebilirim?

Hastanın ameliyattan bir hafta sonra burun bölgesine darbe almamaya dikkat etmek koşulu ile gündelik yaşantısına dönmesi mümkündür.

Çalışma hayatına ne zaman dönebilirim?

Fiziksel güç gerektirmeyen işlerde çalışan kişiler ameliyattan bir hafta sonra çalışma hayatına dönebilmektedirler.

Ameliyattan ne kadar süre sonra duş alabilirim?

Atel çıkarıldıktan sonra kişi duş alabilmektedir. Atel, ameliyattan üç veya dört gün sonra çıkarılmaktadır.

Ameliyattan ne kadar süre sonra spor yapabilirim?

Kişilere, ameliyattan bir ay sonra spor yapmaya başlamaları tavsiye edilmektedir.

Burunda görünür ve belirgin iz kalır mı?

Hayır, yalnızca açık burun estetiği tekniği kullanıldığı takdirde burun deliklerinin birleştiği noktada iz kalabilmektedir. Bu iz doğrudan görünür bir şekilde olmamaktadır.

Ameliyattan sonra şişlik ve ödem oluşur mu?

Evet, ameliyatın ardından oluşan şişlik ve ödem kişileri endişelendirmemelidir. Şişlik ve ödemler herhangi bir ek tedaviye ihtiyaç duyulmadan yaklaşık bir haftada kendiliğinden geçecektir.

Burunda uyuşukluk olur mu?

Ameliyatın ardından burunda geçici his kaybı ile uyuşukluk görülebilmektedir. Kalıcı olmadığı için kişilerin endişelenmelerine gerek olmamaktadır.

Ameliyatın başarılı sonuçlar sunması için hangi koşulların mevcut olması gerekir?

Ameliyatın istenilen başarılı sonuçları sunması için hasta ve doktorun detaylı bir şekilde görüşmesi, hastanın beklentilerini bildirmesi, doktorun alınacak sonuç hakkında hastayı bilgilendirmesi, ameliyatın steril koşullarda ve alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Son Düzenleme : 29.04.2023