Sizi Arayalım

Son yılların popüler estetik işlemlerinden olan dolgu uygulamaları yüz bölgesinde dudaklara, göz çevresine, elmacık kemiklerine, çene ucuna ve çene çizgisine yapılabilir. Hızlı şekilde etkisini gösteren dolgu uygulamaları, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların ya da çizgilerin giderilmesinde, yüze genç bir görünüm kazandırılmasında son derece etkilidir. Tıbbi bir uygulama olduğundan herhangi bir risk barındırmaz. Hem erkekler hem de kadınlar estetik dolgu uygulamaları sayesinde çok daha genç ve estetik bir görünüm kazandıkları için kendilerini daha iyi hisseder, kaybettikleri özgüveni geri kazanabilirler.

Peki yüze dolgu uygulamaları nelerdir ve bu dolgu uygulamaları etkisini ne şekilde gösterir?

Estetik Dolgu Uygulamaları Nelerdir?

Yaşlanma, güneş ışınlarına maruz kalma gibi çeşitli nedenler yüzde istenmeyen bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Söz konusu istenmeyen durumlar genellikle kırışıklık ya da çizgilerdir. Dolgu uygulamalarında kişilerin cilt tipine uygun olarak hazırlanan hyaluronik asit bazlı dolgular kişilerin bu kırışıklık ve çizgilerden kurtulmasına yardımcı olur. Kısa bir işlem olduğu için kişilerin iş hayatına ya da sosyal hayatına ara vermesine gerek yoktur. Dolgu uygulamaları yalnızca dudak, göz çevresi, elmacık kemiği ya da çene bölgesindeki sorunların giderilmesi konusunda değil, aynı zamanda cilt lekelerinin ortadan kaldırılması konusunda da oldukça etkilidir. Ayrıca estetik dolgu uygulamaları güvenilir bir işlemdir ve kullanılan dolgu maddesi kişilerin sağlığı açısından herhangi bir olumsuz duruma neden olmaz. En sık tercih edilen yüz dolgusu uygulamaları ise şunlardır:

Dudak Dolgusu

Hyaluronik asit kullanılarak gerçekleştirilen dudak dolgusu dudakların doğuştan ince olduğu ya da yaşlanmaya bağlı olarak inceldiği durumlarda, daha kalın bir görüntü elde etmek amacıyla tercih edilebilir. Dudak dolgusu kişinin ihtiyacına göre farklı şekillerde uygulanabilir. Dudak bölgesinde gerçekleştirilen dolgu uygulamaları ile üst dudak kıvrımları belirginleştirilir, aşağı doğru olması nedeniyle mutsuz bir görünüm yaratan dudak kenarları yukarı kaldırılır. Dudak bölgesindeki dolgu uygulamaları doğal bir görünüm yaratılması amacıyla orta kalınlıkta yapılır.

Dudak dolgusunun kalıcılık süresi 8 ila 12 aydır. Dolgu uygulamaları etkisini yitirdiğinde tekrarlanması mümkündür. İşlem sırasında uygulanan hyaluronik asit miktarı genellikle 0.5 ila 2 ml civarındadır. Dudak dolgu uygulamaları ile dudaklardaki asimetri düzeltilebilir. Ayrıca his kaybı ya da benzeri sorunların oluşması gibi bir durum söz konusu değildir.

Göz Çevresi Dolgusu (Işık Dolgusu)

Yaşam şartlarına, psikolojik sorunlara ya da yaşlanmaya bağlı olarak gelişen göz altı morlukları, çökmeler, oluklar ya da göz altı torbalarının ışık dolgusu uygulamaları ile ortadan kaldırılması mümkündür. Bu işlemde uygulanan dolgu hyaluronik asitle birlikte çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanlardan oluşur. Kişiye özel olarak hazırlanan dolgu malzemeleri ince iğneler ya da kanüller yardımıyla enjekte edilir. İşlem yaklaşık olarak 15 dakika sürer. Etkisi 1 yıla kadar süren bu işlem genellikle tek seansta uygulanır. Göz çevresi dolgu uygulamaları sonrası etkiler hemen görülebilir.

Elmacık Kemiği (Zigoma) Dolgusu

Elmacık kemiği ve yanak bölgesine yönelik olarak gerçekleştirilen dolgu uygulamaları yanaklarda yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hacim kaybının, çökmelerin ve buna bağlı yaşlı görünümün ortadan kaldırılması konusunda etkilidir. Elmacık kemiklerinin belirginleştirildiği bu işlem yüzde lifting etkisi yaratır. Bu da yüzün toparlanmasına yardımcı olur. Ayrıca yanak bölgesinde gerçekleştirilen dermal dolgu uygulamaları ile kırışıklıklar ortadan kaldırılarak çok daha estetik bir görünüm yaratılır. Genellikle 15 ila 30 dakika arasında süren bu işlem 12 ila 16 ay arasında kalıcılık süresine sahiptir.

Çene Ucu ve Çene Çizgisi Dolgusu

Jawline dolgusu olarak da bilinen çene bölgesi dolgu uygulaması 1.5 ila 2.5 yıl etkisini korur. İnce iğne ya da kanüller yardımıyla hyaluronik asit enjeksiyonu şeklinde gerçekleştirilen bu uygulama farklı dolgu maddeleri kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Bölgeye enjekte edilen maddelerin yumuşaması ve cilt dokusu ile uyumlu bir hale gelmesi 3 ila 4 hafta kadar sürebilir. Uygulamanın gerçekleştirildiği gün yüze su değdirilmemesi, uygulamanın başarısı açısından önemlidir. 

Cilt Lekesinde Dolgu Uygulamaları

Mezoterapi olarak da adlandırılan cilt lekesinde dolgu uygulamaları güneş lekelerinin ya da sivilce ve akne izlerinin tedavi edilmesi noktasında etkilidir. Söz konusu dolgu uygulamaları öncesinde cildin ihtiyacı olan maddeler belirlenerek buna yönelik olarak dolgu malzemesi hazırlanır. Hazırlanan dolgu malzemesi cilt altına enjekte edilerek cilt üzerindeki lekelerin giderilmesi sağlanır. PRP ve dolgu uygulamaları kişilerin ihtiyaçlarına göre bir ya da birden fazla seanstan oluşabilir. Peki yüze dolgu uygulamasından sonra maske yapılır mı ve yüzde dolgu uygulamaları sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Estetik Dolgu Uygulamaları Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun süre etkili olan dolgu uygulamaları sonrasına dair dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar uygulamanın başarısını doğrudan etkiler. Dolgu uygulamaları sonrası için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ise şunlardır:

  • Lokal anestezi kremler kullanıldığından dolgu uygulamaları sırasında ağrı ya da acı hissedilmez.
  • Dolgu uygulamaları sırasında kullanılan dolgu malzemelerinin su tutma özelliği bulunur. Bu yüzden su tutma özelliklerinden kaynaklı ödem gelişmesi normal karşılanır. Bu ödem 2 ila 7 gün sonrasında kendiliğinden kaybolur.
  • Uygulamanın yapıldığı gün yüz mimikleri çok fazla kullanılmamalıdır.
  • İşlem sonrası 4 saat boyunca yüze su değdirilmemeli, makyaj ya da benzeri uygulamalardan kaçınılmalıdır.
  • Bölgede oluşan morluklar 1 hafta içinde kendiliğinden geçer.
  • Sauna ya da hamam gibi sıcak ve yüz dolgularını etkileme potansiyeli bulunan alanlarda vakit geçirilmemelidir.

Alanında uzman olmayan hekimler tarafından uygulanan yanlış dolgu uygulamaları çok ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. Özellikle uygulama merkezlerinin sayısı göz önünde bulundurulduğunda, İstanbul dolgu uygulamaları için güvenilir bir hekim tercih etmek büyük önem taşır.

Dolgu Uygulamaları Fiyatları

Yüz dolguları kadınlar ve erkekler arasında en çok tercih edilen dolgulardır. Uzun süre kalıcı olmaları da pek çok insan için tercih sebebidir. Dolgu uygulamaları fiyatları ise uygulama bölgesine, uygulama miktarına ya da estetik cerrahın deneyimi de dahil olmak üzere pek çok çeşitli faktöre bağlıdır. Aynı zamanda kişilerin ihtiyaçları da fiyata etki eder. Dolgu uygulamaları hakkındaki bu açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve daha kapsamlı bir görüşme için uzman hekimle görüşmek gerekir. Dolayısıyla eğer siz de dolgu uygulamaları nedir kapsamlı şekilde bilgi almak ve ön görüşme için randevu oluşturmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.