Sizi Arayalım

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı ile Hayalinizdeki Görünüme Kavuşun
İçindekiler

İdeal meme ölçüsüne kavuşmak amacıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı, günümüzde gelişen teknolojilerin sağlık sektöründe de etkili olmasıyla birlikte oldukça başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Meme küçültme ameliyatına kişiler birçok farklı sebepten ötürü başvurabilmektedirler. Olması gerekenden büyük memelere sahip olmak, hem estetik açıdan hem de sağlık açısından birçok farklı soruna yol açabilmektedir. Vücudu ile orantısız olduğu düşünülen memelere sahip olan kişiler mutlaka bir uzmana danışmalı, şikayetlerini ve beklentilerini bildirmelidir. Bu doğrultuda hastanın beklentileri dikkate alınırken uzman tarafından kişinin vücut ölçülerine göre sahip olması gereken meme boyutları kişiye açıklanır. Böylelikle meme boyutundan memnun olmayan kişinin sahip olması gereken meme boyutları belirlenir.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 3 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
1 Gece
Hassasiyet Süreci :
3 - 7 Gün
İşe Dönüş Süresi :
1 - 3 Gün
Anestezi :
Genel Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Meme Küçültme Operasyon Kimler için Uygundur?

İdeal ölçüden büyük olan meme, görüntü açısından memnuniyetsizliğe neden olabilmekle birlikte birtakım sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Bu problemler arasında sırt ve bel ağrısı ile kamburluk durumunun ortaya çıkması yer almaktadır. Vücut ile orantısız meme yapısına sahip olan kişiler tarafından meme küçültme ameliyatı sıkça tercih edilmektedir. Ameliyat için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır fakat kişilerin meme gelişimini tamamladıkları yaşta olmalarına dikkat edilir. Ancak ergenlik döneminde olan ve meme gelişimini tamamlamamış fakat meme boyutu sebebiyle ciddi sorunlar yaşamış olan kişilere erken yaşta da operasyon uygulanabilmektedir. Operasyon anestezi altında gerçekleştirileceği için kişilerin 18 yaşının üzerinde olması gerekmektedir.

Meme Küçültme Hangi Durumlarda Uygulanır?

Meme boyutunun kişinin vücudu ile orantısız olması gündelik yaşantıda ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu problemler arasında kişinin bel ve sırt ağrısı yaşaması, nefes almada güçlük çekmesi ve el ile kollarda uyuşuklukların yaşanması gibi durumlar yer almaktadır. Memenin orantısız bir şekilde büyük olması kişinin ilerleyen yaşlarda kambur kalmasına dahi neden olabilmektedir. Sağlık problemlerinin yanı sıra memenin büyük olması kişinin gerçekleştirdiği gündelik aktivitelerde de olumsuzlukların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Tüm bu nedenlerle meme küçültme ameliyatı günümüzde sık bir şekilde tercih edilmektedir.

Meme Küçültme Nasıl Gerçekleştirilir?

Ameliyat öncesinde ilk olarak kişinin uzman tarafından muayene edilmesi ve kişiye uygun meme ölçüsünün belirlenmesi gerekmektedir. Bu noktada kişinin beklentileri ve vücut ile meme boyutunun uyumlu olması dikkate alınır. Meme boyutunun belirlenmesinin ardından genel anestezi altında ameliyat gerçekleştirilir. Bu durum, kişinin ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmesini önlemektedir. Ameliyat sırasında belirtilen ölçüler dikkate alınarak kişideki fazla meme dokusu, derisi ve areola bölgesi yeniden konumlandırılır. İşlem her iki memeye de aynı şekilde uygulanır ve ardından bölge dikilir. Ameliyat sırasında anestezi uygulanacağı için hastanın herhangi bir ağrı ve acı duyması mümkün değildir. Fakat anestezinin etkisiyle kişinin ameliyat bölgesinde ağrı hissetmesi olasıdır. Bu ağrılar için doktor tarafından gerektiği takdirde ağrı kesici önerilebilmektedir.

Ameliyatın gerçekleştirildiği gün kişinin hastanede istirahat etmesi gerekmektedir. Sonrasında kişi haftada bir kez olacak şekilde doktor tarafından kontrol edilmelidir. Ameliyatın gerçekleştiği yıl boyunca ara ara hafif derecede olmak kaydıyla ağrıların görülebilmesi olasıdır. Bu durumda kişinin endişelenmemesi gerekmektedir. Fakat gerektiği takdirde kişi bu durumda bir uzmana danışıp destek alabilir.

Ne Dediler?
Hazal Güler
02/12/2023

İyiki sizi tercih etmişim hiç pişman değilim size ameliyat olmakla ve özellikle İrem Hanma çok teşekkür ederim ilgilendigi için çok teşekkür ederim nice ameliyatlarda görüşmek üzere

Hayriye Tunca
15/01/2022

Yücel bey gördüğüm en pozitif ve başarılı cerrah. Ameliyat korkum yüzünden senelerce ötelediğim burun deviasyon ameliyatını Yücel beyin güler yüzü ve motivasyonu sayesinde sonunda olabildim. Yücel bey ve ekibi kadar hastasını düşünen bir klinik görmedim. Ayrıca atasehirde bulunan kliniği muhtemelen dünyada bir ilk- Her köşesi tek tek düşünülüp dekore edilmiş muazzam güzellikte bir yer. Sizi tanıdığım için çoook şanslıyım. Sevgiler

Devamını Oku
DORUKHAN OZCAN
13/01/2022

Yucel Bey’in sac ekim oncesi tasarimi, klikten Yagmur Hanim’in operasyon oncesi ve sonrasi inanilmaz ilgisi ve ekimi yapan ekibin isindeki titizligi ve ustaligi ..

Ali Ö***
01/02/2019

Doktorumuzdan çok memnunuz hersey için çok teşekkürler plastik cerrahi konusunda mükemmelsiniz hocam

C P
08/01/2022

tek şey, sihirli elleri olması ve ne istediğinizi hemen anlamasıdır. süper tatlı ve yakışıklı, asistan yağmur çok yardımsever dürüst ve sonuç inanılmaz türkiyenin en iyi plastik cerrah ve ekibi !!!

şe...a
20/09/2018

O sadece burun , meme operasyonu yapmaz . O üç ay boyunca kimsenin pansuman yapmak istemediği yaralarıma hiç üşenmez her gün başka serviste olmama ragmen gelir pansuman yapardı.Bir kez olsun yüzünü ekşitmez , tiksinmezdi . Onun da benim gibi içi kalkardı ama çabuk bitsin diye değil canım az yansın diye uğraşırdı.Kabuk bağlayan greftlerimi cımbız gibi birşeyle dakikalarca temizlerdi.O sıkıntılarımın içinde bana umut , moral verirdi ." Bak işte iyileşiyorlar ."derdi . İyileştim , üstünden çok zamanlar geçti . Belki de o acıları bile unuttum . Ama doktorumun doktorluğunu da insanlığını da unutmadım .O zarif , acıtmamaya çalışan elleri öpülesi doktorum . Aklı , gönlü , kalbi temiz doktorum .Her zaman dualarımdasın . Isparta' dan sevgilerimle , saygılarımla .

Devamını Oku

Meme Küçültme Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra özellikle üç gün kişinin kesinlikle istirahat etmesi ve fiziksel güç gerektiren işlerden kaçınması tavsiye edilmektedir. Ameliyatın ardından kişilere doktor tarafından gerekli bilgiler verilecektir. Bu bilgiler dikkate alınmalı ve gerektiği şekilde ameliyatın gerçekleştiği bölgeye düzenli bir şekilde pansuman yapılmalıdır. Ödem oluşma ihtimalinin mümkün olduğu unutulmamalıdır. Oluştuğu takdirde ödemin bir ay içerisinde kendiliğinden geçtiği bilinmektedir.

Günümüzde gelişmiş tekniklerin kullanılıyor olması sebebiyle ameliyat sonrasında kalıcı his kaybı oluşmamaktadır. Ameliyat, meme başı ile bağlantılı olan dokuyu korumaya yönelik bir anlayışla gerçekleştirileceği için kişilerde yalnızca kısa süreli geçici his kaybı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda kişi endişe etmemelidir. Geçici his kaybının kendiliğinden geçtiği bilinmektedir.

Ameliyat sonrasında kişiler, sütyen kullanımına mutlaka dikkat etmelidirler. Ameliyatın ardından ilk iki hafta mutlaka sporcu sütyeni kullanılması gerekirken, iki haftanın ardından memeyi rahatsız etmeyecek normal bir sütyen kullanılabilmektedir.

İlgili İçerikler
Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Yetişkin erkeklerde ve henüz ergenliğinin tamamlamış genç erkeklerdeki meme dokularının...

Meme Ucu Çöküklüğü Tedavisi

Meme ucu çökmesi, meme başının olması gerektiği gibi memeden dışarı çıkmaması durumudur...

Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı olarak da bilinen kulak estetiği pek çok kişi tarafından...

Yüz Germe ile Örümcek Ağı Operasyonu Farkları

İnsanlar yaşlandıkça ciltleri eski elastikiyetini kaybeder ve cildin çeşitli...

Meme Küçültme Teknikleri Nelerdir?

Klasik tekniklerin yanı sıra liposuction ile meme küçültme tekniği de meme boyutundan rahatsız olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu yöntem oldukça nadir bir şekilde uygulanmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde olan ve meme büyüklüğü görülen kızlarda, memedeki fazlalığın alınması amacıyla bu teknik kullanılabilmektedir. Liposuction ile memedeki yağ fazlalığının alınması sağlanmaktadır. Uygulama öncesinde E kap sütyen takan kişinin liposuction sonrasında C kap sütyen takabilmesi mümkündür. Fakat memedeki yağ fazlalığının alınması işleminin sarkmaya neden olabileceği unutulmamalıdır. Bunun nedeni memede herhangi bir toparlama işlemi yapmadan yalnızca yağ fazlalığının alınıyor olmasıdır. Bu nedenle liposuction yöntemi oldukça nadir bir şekilde uygulanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Operasyon sonrasında kalıcı his kaybı yaşanır mı?

Hayır, günümüzde meme küçültme operasyonu sonrasında kişilerin kalıcı his kaybına sahip olmaları mümkün değildir.

Ameliyat hamile kalmaya veya emzirmeye engel midir?

Meme dokusunun toparlanması zaman gerektireceği için kişilere ameliyattan bir veya iki yıl sonra hamile kalmaları tavsiye edilir.  Emzirmenin azalması durumu ise oldukça nadir görülmektedir.

Ameliyat sonrası memede iz kalır mı?

Kızarıklık şeklinde görülen iz yaklaşık bir yılda ten rengiyle bütünleşecek ve ortadan kalkacaktır. İzin belirgin olması durumu kullanılan teknikle ilişkilidir.

Meme küçültme ameliyatı için herhangi bir yaş sınırı var mı?

Kişilerin meme gelişiminin tamamlanmış olması açısından ameliyatın ergenlik dönemini tamamlamış kişilere uygulanması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda anestezi alabilmek için kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Ameliyatsız meme küçültme mümkün müdür?

Hayır, herhangi bir spor veya egzersizle ameliyatsız bir şekilde memenin küçültülmesi mümkün değildir.

Ameliyat sarkmayı önler mi?

Küçültülen memeden alınan deriyle birlikte sarkmanın büyük oranda önlenmesi mümkündür.

Ameliyat meme kanserine sebep olur mu?

Hayır, ameliyatın kanser gibi bir sağlık sorununa yol açması mümkün değildir.

Ameliyat sonrasında buz uygulamasına ihtiyacım olacak mı?

Oluşabilecek hafif şiddetli ağrıları önlemek için doktorun bilgisi dahilinde ağrı kesici alınabilir ve buz uygulamasına başvurulabilir.

Herhangi bir risk bulunuyor mu?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da hematom olarak bilinmekte olan kan birikmesi, enfeksiyon ve kanama durumlarının görülmesi olasıdır. Fakat bu durumlar oldukça nadir bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Ameliyat sonrasında asimetrik görünümün oluşması ihtimali var mı?

Hayır, meme küçültme işlemi her iki memeye de aynı şekilde uygulanacağı için kişiler asimetrik görünüme sahip olmazlar.

Ameliyat anestezi altında mı gerçekleştirilir?

Evet, ameliyat genel anestezi altında yaklaşık iki saatte gerçekleştirilmektedir.

Kimler Operasyon için Uygundur?

Özellikle meme ucu meme altında bulunmakta olan katlantı çizgisinin altında olan kişiler ameliyat için uygundurlar. Meme büyüklüğünden estetik olarak rahatsız olan, meme büyüklüğü sağlık sorunlarına yol açan kişiler bu operasyona başvurabilirler.

Ameliyat sonrasında dikişlerimi aldırmam gerekir mi?

Evet, her memede tek bir dikiş mevcut olmaktadır ve ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra dikişlerin aldırılması gerekmektedir. Dikişlerin aldırılacağı tarih doktor tarafından bildirilecektir.

Ameliyat sonrasında ne zaman taburcu olurum?

Hastanın ameliyatın ardından aynı gün taburcu olabilmesi mümkündür.

Ameliyat sırasında dren yerleştirilir mi?

Çoğu doktor tarafından ameliyat sırasında dren kullanımı tercih edilmemektedir. Kullanıldığı takdirde ameliyattan bir gün sonra dren çıkarılır.

Pansuman ne zaman çıkarılır?

Ameliyattan dört gün sonra pansumanın çıkarılması mümkündür.

Gündelik yaşantıma ne zaman dönebilirim?

Ameliyattan bir hafta sonra kişinin tamamen gündelik yaşantısına dönmesi mümkündür. İlk hafta hafif şiddetli ağrıların görülebilmesi olasıdır. Bununla birlikte özellikle ilk iki hafta kişilerin ağırlık kaldırmamaya ve fiziksel güç gerektiren işlerden kaçınmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ameliyattan ne kadar süre sonra spor yapabilirim?

Uzun yürüyüşler için kişilerin ameliyattan sonra iki hafta beklemeleri gerekmektedir. Koşu, fitness gibi sporlar içinse en az bir ay kadar süre geçmelidir.

Son Düzenleme : 29.04.2023