Sizi Arayalım

Annelik Estetiği (Mommy Makeover)

İçindekiler

Doğum sonrasında kadın vücudunda meydana gelen rahatsız edici değişimlerin düzeltmesi adına gerçekleştirilen estetik işlemler annelik estetiği (mommy makeover) olarak adlandırılır. Gebelik ve doğum sonrası her kadının vücudu eski haline dönmez. Göğüslerde sarkma ya da vajinada deformasyon gibi durumlar kadınların kendisini kötü hissetmesine neden olabilir.

Meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, liposuction ve karın germe başta olmak üzere çok sayıda işlem mommy makeover kapsamında gerçekleştirilebilir. Bu sayede vücudun hamilelik öncesi görüntüsüne geri dönmesi sağlanır. Bu durum estetik olarak güzel bir görüntü yaratırken, kadınların kaybettikleri özgüveni geri kazanmasına da yardımcı olur. Annelik estetiği risksiz ve başarı oranları yüksek prosedürleri kapsar.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
5-6 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
1 Gün
Hassasiyet Süreci :
10 Gün
İşe Dönüş Süresi :
14 Gün
Anestezi :
Genel Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği ya da mommy makeover kadınların doğum yaptıktan sonra vücutlarında meydana gelen değişimlerin düzeltilmesi ve vücudun doğum öncesi görüntüsüne dönmesi için gerçekleştirilen işlemlerin bütünü olarak tanımlanabilir. Uygulama süreci genellikle birkaç farklı cerrahi işlemi kapsar. Mommy makeover sayesinde göğüslerde meydana gelen sarkma, karın ya da kalça bölgesinde yağlanma, vücutta oluşan şişkinlik ya da çatlakların tamamı düzeltilebilir.

Doğum ve emzirme döneminin sonunda uzman plastik cerrah tarafından gerekli değerlendirmeler yapılır ve vücutta meydana gelen sorunlar, bütüncül şekilde yapılan operasyon ile ortadan kaldırılır. Annelik estetiği öncesinde hastaların beklentileri ve ihtiyaçları belirlenmeli, ardından tedavi süreci buna uygun olarak planlanmalıdır.

Nitekim “annelik estetiği nedir?” sorusuna kısaca şu şekilde yanıt verilebilir: Mommy makeover ile doğum sürecinin vücutta bıraktığı olumsuz etkiler silinir. Bu sayede psikolojik etkilerin de ortadan kaldırılması amaçlanır. Özellikle doğum sonrası vücutta meydana gelen sorunları egzersiz ya da diyet programları ile ortadan kaldıramayan anneler için annelik estetiği önerilir. Operasyonun gerçekleştirilebilmesi için doğum sonrası iyileşmenin ve emzirme döneminin tamamlanması beklenir.

Annelik Estetiği Kapsamında Yapılan Operasyonlar

Annelik estetiği kapsamında meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı prosedürlerini kapsayan meme estetiği, abdominoplasti olarak da adlandırılan karın germe, liposuction ile yağ alma işlemleri gerçekleştirilebilir. Gerek görüldüğü durumlarda vajina deformasyonlarını düzeltmek için labioplasti, vajina kaslarını sıkılaştırmak için vajinoplasti ya da kalça büyütme ve kalça kaldırma gibi işlemlere de başvurulabilir.

annelik estetiği öncesi - sonrası

Meme Estetiği

Emzirme süreci boyunca meme dokusunda büyüme ve küçülme gibi değişiklikler meydana gelebilir. Bu da meme derisinin elastikiyetinin kaybolmasına neden olur. Örneğin emzirme süreci tamamen sonlandığında meme derisindeki sarkma ve hacim kaybı gözle görülür hale gelir. İşte bu durum meme dikleştirme operasyonu ile ortadan kaldırılabilir.

Meme dikleştirme işlemi protezli ya da protezsiz olarak yapılabilmektedir. Protezsiz meme dikleştirme işleminde meme ucunun ve kahverengi areola bölgesinin yukarı taşınması, gerekli durumlarda meme ucunun boyutunun küçültülmesi ve sarkan derinin toparlanması söz konusudur. Hacim kaybının çok fazla olduğu durumlarda ise protezli meme dikleştirme işlemine başvurulur.

Dokunun içerisine yerleştirilen meme protezi sayesinde memeler dik bir konuma getirilir. Eğer operasyon sırasında meme büyütme de hedefleniyorsa, daha büyük protezler ya da implantlar düşünülebilir. Meme büyütme gibi işlemlerin emzirme üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaz.

Ne Dediler?
testimonial icon
Gz***
04/08/2019

İki yıl önce mide küçültme ameliyatı oldum o kadar kilo verince haliyle cildimde ve sırtımda sarkmalar meydana geldi. Karın bölgemdeki fazla deriyi aldırmak ve mememi büyütmek istiyordum. Ayrıca iki oğlum var ve onlara hamileliklerimden sonra insülin direncimle birlikte kilo alma sürecim başladı ve bir meme-karın operasyonuna ihtiyacım oldu. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle sevgili Yücel hocayla tanıştım. Sayesinde tüm fazlalıklarımdan kurtuldum. Yücel hocama çok teşekkür ederim.

Devamını Oku
testimonial icon
m.....
04/04/2022

Arkadaşım tavsiyesi ile muayene için gitmiştim. Fakat gitmişken hekimin güven vermesinden dolayı botox işlemi de uygulandı. Gerek Yucel Bey, gerekse ordaki tüm çalışanlar oldukça ilgili ve alakalılar. Klinik olarak hijyene önem veriliyor. Uygulamayı yapıp sizi unutmuyorlar, düzenli takibinizi yapıyor, kontrolde gerekirse bir onceki kadar botox uyguluyorlar :) umuyorum ameliyatimda da ayni ozveriyi gosterirler. Sevgiler.

Devamını Oku
testimonial icon
Sevcan Akova
09/10/2019

Burun estetiği yaptırmak için çok fazla araştırma yaptım, öneriler üzerine görüşme gerçekleştirdim. Görüşme esnasında detaylı bilgi alabilmek bana güven verdi ve operasyonun gerçekleştirilmesine karar verdim. Sonuçtan memnun kaldığım için bir de buradan teşekkür etmek istedim.

Devamını Oku
testimonial icon
Şen*** Ç***
05/12/2017

Yücel bey beyefendi ve gördüğüm en ilgili doktorlardan biri. zaten estetik international genel olarak böyle. herkese tavsiye edebilirim

testimonial icon
Zainab Alkoubaisi
15/12/2021

Dr Yücel'e burun estetiği yaptırmaya gittim ve sonuçtan çok memnun kaldım ve tüm ekibin süper cana yakın olduğunu ve her an tekrar yapabileceğini söylemeliyim.

testimonial icon
edit kovacs
10/01/2022

Uzun zamandır iyi bir “burun uzmanı” arıyorum. Dr'u bulduğum için çok şanslıyım. Yücel Sarıaltın. O gelmiş geçmiş en iyi doktor! Kendisine ikinci bir burun estetiği için geldim. İlk olarak 7 yıl önce Macaristan'da ülkemden başka bir doktorla burnumu ameliyat ettim. Başkasının bozulan işini düzeltmek daha da zordur. Ve o yaptı! Bana güzel bir yeni burun yaptı. Uzun yıllar sonra nihayet aynada hep hayalini kurduğum burnu görebiliyorum! Ve tekrar nefes alabiliyorum ki bu benim için en büyük şey çünkü son 15-20 yıldır burun damlası kullanmakla yaşadım, rahat nefes alabilmek için. Dr. Yücel ve özellikle asistanı Helen - tüm hafta benimle ilgilendikleri için. Çok yardımsever ve ilgiliydi. Teşekkürler!

Devamını Oku

Eğer hamilelik ve emzirme döneminde memeler hacim olarak büyüdüyse ve hamilelik öncesinde de büyükse, hastanın beklentilerine göre meme küçültme işlemi de yapılabilir. Bu operasyonlar sırasında süt kanalları zarar görmüyor olsa da operasyonları gerçekleştirmek için emzirme sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Ayrıca annelik estetiği hakkında bilinmeyenler pek çok kadının bu yaklaşımdan uzak durmasına neden olduğundan, tüm detayların alanında uzman bir plastik cerrahtan öğrenilmesi büyük önem taşır.

Karın Germe

Hamilelik sırasında bebek rahimde büyüdükçe karın kasları açılır. Bu da karnın alt tarafından sarkıklık ve gevşeklik oluşmasına neden olur. Bu operasyon mini karın germe ve tam karın germe olmak üzere ikiye ayrılır. Annelik estetiği kapsamında gerçekleştirilen mini karın germe işleminde göbek deliğinin alt kısmında bulunan sarkmış ve gevşemiş deri toparlanır ve gerekli görüldüğü durumlarda karın kasları onarılır.

Tam karın germe işleminde ise karnın içeriden daha geniş bir şekilde açılması ve göbek deliğinin serbest bırakılması söz konusudur. Bu işlemde karnın alt tarafında oluşan sarkıklık ve gevşeklik giderilirken göbek deliği yeniden hizalandırılır ve sonrası karın kasları onarılır.

Karın germe işlemi mommy makeover kapsamında sık uygulanan işlemlerden biridir. Karındaki deformasyon giderilir ve gergin bir görünüm yaratılır. Ayrıca karın bölgesinde oluşan fazla yağı mommy makeover ile uzaklaştırmak mümkündür. İşlemlerin sonuçlarını görmek için before after mommy makeover video ve fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

İlgili İçerikler
Yanak Yağı Aldırma – Bişektomi
Yanak Yağı Aldırma – Bişektomi

Yanak yağı aldırma estetik alanında bişektomi olarak tanımlanır. Bu operasyondan sonra yanaklar...

Yüz Germe ile Örümcek Ağı Operasyonu Farkları
Yüz Germe ile Örümcek Ağı Operasyonu Farkları

İnsanlar yaşlandıkça ciltleri eski elastikiyetini kaybeder ve cildin çeşitli...

Annelik Estetiğinden Beklenti Ne Olmalıdır?
Annelik Estetiğinden Beklenti Ne Olmalıdır?

Annelik estetiği, oldukça ilgi görmeye başlayan yeni plastik cerrahi kavramlarından biri...

Yüz ve Boyun Mezoterapisi Nedir?
Yüz ve Boyun Mezoterapisi Nedir?

Yaşlanma insan vücudundaki diğer organlarda olduğu gibi, ciltte de zamanla morfolojik...

Liposuction

Hamilelik sonrasında vücudun farklı bölgelerinde yağ birikimi meydana gelebilir. Liposuction genellikle vücut hatlarının belirgin hale getirilmesi amacıyla kol, bacak, basen ve karın bölgelerine uygulanır. Eğer mommy makeover için bir karın germe ameliyatı da planlanıyorsa, liposuction uygulamasının bu işlemden önce yapılması gerekir.

Liposuction işlemi genellikle kanüller aracılığıyla gerçekleştirilir. Özellikle karnın yan kısmında bulunan flank bölgesinde kontür düzeltme işlemi yapılabilir. Ayrıca işlem sonrası iyileşme de son derece hızlıdır.

Labioplasti

Vajina dudakları doğum esnasında genişler. İç dudakların gevşeyip uzaması ile dış dudaklar çok daha belirgin bir hale gelir. Bu da doğum sonrasında ortaya rahatsız edici bir görüntü çıkmasına neden olur.

Nitekim ortaya çıkan rahatsızlık verici görüntü özgüven kaybına ve çeşitli psikolojik sorunlara neden olabilir. Annelik estetiği sürecinde gerçekleştirilen labioplasti işlemi ile iç dudaklardaki fazla deri çıkarılır ve vajinanın estetik bir görünüme kavuşması sağlanır. Labioplasti estetiği sonrasında iyileşme süreci hızlıdır.

Vajinoplasti

Bir genital annelik estetiği işlemi olan vajinoplasti, bir diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı olarak geçer. Bu ameliyat sırasında rektosel olarak da adlandırılan vajina arka duvarı onarılabileceği gibi, idrar kesesinde sarkma bulunması durumunda sistosel ameliyatı da bu ameliyata dahil edilebilir. Vajinoplasti uygulamasına ek olarak epizyotomi skar revizyonu, perineoplasti ve idrar kaçırma ameliyatları da gerekli görüldüğü takdirde genital mommy makeover kapsamında gerçekleştirilebilir. İşlemlerden sonra hastanın normal yaşantısına dönmesi genellikle çok uzun sürmez.

Annelik Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Annelik estetiği hamilelik sonrası uygulanan bir işlem olmakla birlikte, birtakım koşulların oluşmasını beklemek önemlidir. Ayrıca hastaların bilmesi gereken önemli noktalardan biri de mommy makeover uygulamalarının kilo verme amacıyla değil, vücudu şekillendirme amacıyla yapıldığıdır. Annelik estetiği öncesinde bilinmesi gereken diğer önemli noktalar ise şunlardır:

 • İyileşme sürecini olumsuz olarak etkilediği için, mommy makeover öncesinde 4 hafta boyunca sigara içilmesi önerilmez.
 • Hastaların ameliyat öncesi kilosuna dönmesi ya da hamilelik döneminde alınan kiloların önemli bir kısmının verilmesi operasyon başarısını artırır.
 • Memelerde hormonlara ya da süt kanallarına bağlı şişlik yaklaşık olarak 1 yıl kadar sonra normale döner; bu yüzden meme ile ilgili operasyonların yapılabilmesi için emzirme dönemi tamamlandıktan sonra 1 yıl geçmiş olması gerekir.
 • Hormonların doğum öncesindeki seviyelere geri dönmüş olması gerekir.
 • Operasyonların başarısına etki edecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmamalıdır.
 • Annelik estetiği uygulamaları genellikle tek seansta birden fazla operasyonu içerir. Bu yüzden hastalarda yeterli miktarda kan bulunması gerekir. Yeteri miktarı kan bulunmadığı durumlarda operasyonlar 6 aylık aralarla, 2 seans şeklinde gerçekleştirilir.

Türkiye’de annelik estetiği yaptıranlar operasyonların başarısı konusunda olumlu geri dönüşler vermektedir. Gelişmiş sağlık teknolojileri sayesinde tüm işlemler risksiz ve başarılı bir şekilde sonuçlanmakta, kadınlar mommy makeover sayesinde arzu ettikleri hamilelik öncesi görünüme kavuşabilmektedir.

Annelik Estetiği

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Annelik estetiği kişiye özel olarak uygulanan prosedürleri içerir. Bu yüzden iyileşme süreci de kişiden kişiye değişebilir. Fakat annelik estetiği sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılması için birtakım önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktalar şu şekilde listelenebilir:

 • Annelik estetiği sonrası hastaların 4 ila 6 hafta boyunca kendilerini çok yoracak fiziksel aktivitelerden kaçınması gerekir. Fakat yorgunluk vermeyen, basit masa başı işler yapılabilir.
 • Mommy makeover uygulamalarında tamamen iyileşme genellikle 3 ay sürer. Dolayısıyla ağır spor ya da egzersiz programlarına bu süreden önce başlanmamalıdır.
 • Sahip olunan yeni görünümün korunabilmesi için sağlıklı beslenme önemlidir. Hatta belirli diyet programlarına da uyulabilir. Annelik estetiği sonrası beslenmenin protein, tahıl ve sebze ağırlıklı olması önerilir.

Peki annelik estetiği sonrası lenfatik masaj önerilir mi ve ne gibi katkıları var? Özellikle liposuction yaptıran hastaların lenfatik masaj yaptırması bel ve karın bölgesinin çok daha düzgün bir hale gelmesine yardımcı olabilir. Annelik estetiği sonrası 10 seanslık bir lenfatik masaj yeterli olacaktır. Ayrıca plastik cerrah tarafından önerilen egzersiz programlarına uymak annelik estetiği ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Annelik Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Annelerin arzu ettikleri doğum öncesi görünüme kavuşmalarını kolaylaştıran annelik estetiği uygulamaları, pek çok kadın için pek çok soruyu da beraberinde getirir. Bu sorular genellikle “mommy makeover nedir?” sorusu ile sınırlı olmaz. Örneğin korse kullanımı, kalan izlerin kalıcı olup olmadığı, pansuman gerekliliği ve tekrar hamilelik durumunda oluşacak durumlar başta olmak üzere çok sayıda merak bekleyen soru bulunur. mommy makeover hakkında tüm merak edilenlerin cevapları şu şekilde listelenebilir:

 • Özellikle karın germe ya da liposuction işlemi yaptırmış olan kadınların bir süre korse kullanması gerekebilir. Çünkü korse ameliyat bölgesindeki deriye baskı uygulayarak kan ya da sıvı birikmesini önler. Bu yüzden 6 hafta boyunca korse kullanılması önerilir. Eğer meme dikleştirme, büyütme ya da küçültme işlemleri yapıldıysa, bir süre sporcu sütyeni ya da meme bandı kullanılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası oluşan kesi izleri özel bantlar ile kapatılır ve bu bantlar 3 hafta boyunca kalır. Bu süreçte pansuman gerekmez.
 • Annelik estetiği sonrası kesi izleri genellikle kalıcı olur. Fakat bu izlerin soluklaşması ve daha az görünür olması için silikon jel ya da silikon örtüler kullanılır. Bu örtülerin 3 ay kullanımı izlerin soluklaşmasına yardımcı olur.
 • Annelik estetiği sonrası yeniden hamile kalmak mümkündür. Fakat böyle bir durumda yapılmış olan mommy makeover uygulamaları bozulabilir ve doğum sonrasında revizyon ameliyatları yapmak gerekir. Tekrar hamile kalmadan önce bu durum göz önünde alınmalıdır.

Kadınlar için annelik sonrası estetik genellikle zor alınan bir karar değildir. Çünkü vücudun aldığı formun verdiği rahatsızlık çok daha rahatsız edici bir durumdur. Annelik estetiği uygulamalarının başarı ile sonuçlanması, bebek de dahil olmak üzere tüm ailenin psikolojisi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Annelik Estetiği Avantajları Nelerdir?

Yukarıda yapmış olduğumuz açıklamalar annelik estetiği uygulamalarının avantajlarına dair yeterince fikir verir. Fakat genel olarak değerlendirmek gerekirse, mommy makeover şu gibi avantajları beraberinde getirir:

 • Hamilelik sonrası vücutta gelen değişimler özgüven kaybına neden olur. Mommy makeover ise kadınların vücutlarını daha çok sevmesini sağlayarak yitirilmiş olan özgüvenin geri kazanılmasını sağlar.
 • Gebelik ve emzirme karın kaslarında hem de meme dokusunda değişiklikler yaratır. Mommy makeover ise memelerin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Doğum döneminde yaşanan duygusal zorlukların, fiziksel olarak yaşanan değişim ile birlikte atlatılabilir.
 • Hamilelik sonrası bozulan vücut hatları dengelenir. Böylelikle çok daha uyumlu bir vücut yapısı yaratılmış olur.

Annelik estetiği uygulamaları uzun süre kalıcıdır. Fakat aşırı kilo alıp verme, yeniden hamilelik, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ya da spor ve egzersiz programlarından uzak durmak gibi durumlar bu uygulamaların ömrünü kısaltır. Bu yüzden daha uzun bir kalıcılık için kişilerin sağlıklı bir beslenme düzenine geçmeleri, düzenli olarak egzersiz yapmaları önerilir. Bu kişisel çabalarla olabileceği gibi, profesyonel destek alarak da yapılabilir.

mommy makeover

Annelik Estetiği Fiyatları

Doğum sonrası annelik estetiği fiyatları konusunda belirleyici pek çok unsur bulunur. Bu unsurlardan en önemlisi kaç farklı uygulamanın bir arada yapılacağıdır. Örneğin bazı durumlarda yalnızca meme dikleştirme uygulaması yeterli olurken, bazı durumlarda ise karın germe ve liposuction uygulamalarının da dahil olduğu bütüncül bir yaklaşım gerekir. Yani mommy makeover fiyatları konusunda doğrudan bir rakam vermek mümkün değildir.

Ayrıca her bir prosedür kişinin sağlık durumuna ve fiziksel yapısına göre değişiklik göstereceğinden, te bir uygulamanın fiyatı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden fiyatlarının öğrenilebilmesi için öncelikle alanında uzman bir plastik cerrahtan randevu almak gerekir. Yapılan incelemeler sonucunda uygulanacak işlemlere karar verilecek, operasyonların maliyeti de bu karar sonrasında çıkarılabilecektir.

Annelik estetiği ameliyatı sonrasındaki kazanımlar düşünüldüğünde, fiyatlar çoğu kadın için ikinci planda kalır. Çünkü estetik olarak elde edilen sonuçlar ve özgüven artışı pek çok kadın için her şeyin ötesindedir.

Bir diğer yandan plastik cerrah seçimi operasyonların başarısını doğrudan etkileyeceğinden, bu konuda da doğru bir karar vermek gerekir. Böylece hem sonuçtan memnun kalınmış olur hem de revizyon ameliyatlarına gerek kalmaz. Siz de mommy makeover hakkında bilgi almak ve süreci planlamak isterseniz, hemen şimdi bir randevu oluşturabilirsiniz.

Annelik estetiği fiyatları 12.000 €’dan başlar. Fiyatlar, hangi operasyonların yapılacağına bağlı olarak değişir. Hastanın genel durumu da fiyatlar noktasında etkilidir. Hekiminiz, gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra size net olarak fiyatı belirtir.

Annelik Estetiği ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Mommy makeover kalıcı bir işlem midir?

Evet genellikle kalıcı sonuçlar sunar. Fakat tekrar gebellik yaşandığında deformasyonlar olacağından yeni bir operasyon gerekebilmektedir. 

Annelik estetiği hamileliğe engel midir?

Mommy makeover hamile kalmaya engel bir operasyon değildir.

Ameliyatın bir riski bulunuyor mu?

Mommy makeover ameliyatında her cerrahi işlemde olan enfeksiyon kapma ve kana riski bulunmaktadır. Fakat bu durumlar çok nadir olarak görülmektedir.

Ameliyatta anestezi uygulanıyor mu?

Evet, operasyon genel anestezi ile yapılmaktadır.

Annelik estetiğinde hangi işlemlerin yapılacağını ben seçebilir miyim?

Mommy makeover'da yapılacak operasyonlar sizin isteğinize göre doktorumuzun tavsiyesi ile gerçekleştirilmektedir.Burada öncelik sizin memnun olmadığınız bölgelerin düzeltilmesidir.

Ne zaman normal yaşantıma dönebilirim?

Ameliyattan sonra iyileşme süreci yaklaşık olarak 10 gündür. 14 gün sonra normal hayatına dönebilmektedir. 

Çalışma hayatına ne zaman dönebilirim?

Fiziksel olarak güç gerektirmeye işlerde çalışanlar 10 gün sonra çalışma hayatına dönebilirler. Farklı bir işte çalışması durumunda doktorumuz tarafından gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Ameliyattan sonra ne zaman duş alabilirim?

Ameliyattan 4-5 gün sonra duş alabilirsiniz.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Operasyondan 6 hafta sonra spor yapmaya başlamaları tavsiye edilmektedir. Yapılacak spor doktorla paylaşılarak bu süre belirlenebilir.

Ameliyattan sonra çok belirgin iz kalır mı?

Hayır, ameliyat bölgelerinde belirgin bir iz kalmamaktadır.

Ameliyattan sonra şişlik ve morluk oluşur mu?

Evet. Operasyon sonrası hafif şişlik ve morluk meydana gelebilir. Bunun için endişelenmeyin. Bu şişlik ve morluklar kendiliğinden geçecektir.

Son Düzenleme : 13.06.2024