Sizi Arayalım

Labioplasti

İçindekiler

Kadın dış genital bölgesinde bulunan iç ve dış dudakların sarkma, gevşeme ya da uzama gibi durumlara bağlı olarak estetik olmayan bir görünüm kazanması durumunda, labioplasti uygulamaları ile bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Günümüzün popüler genital estetik uygulamalarından olan labioplasti ile yalnızca dudakların estetik olarak iyi bir görünüme kavuşturulması değil, işlevsel sorunların giderilmesi de mümkündür. Tıpkı vajina daratma işleminde olduğu gibi 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara yapılabilecek olan bu uygulama ile ikili ilişkilerde yaşanan problemler giderilir ve özgüven artışı sağlanır.

Kadın dış genital bölgesinin iç kısmında üstü tüysüz ve labium minus olarak adlandırılan iç dudaklar; dış kısmında ise üstü genital tüylerle kaplı, hafif bir tümsek görüntüsünde olan ve labium majus olarak adlandırılan dış dudaklar bulunur. İç dudak aynı zamanda küçük dudak, dış dudak ise büyük dudak olarak adlandırılır. İşte kadın dış genital bölgesinde bulunan iç dudaklarda meydana gelen sarkma, uzama ya da artan genişlik labial hipertrofi olarak nitelenir ve genellikle kadınlar için estetik olarak sorun teşkil eder. Peki labioplasti nedir, nasıl yapılır ve kadınlar için ne gibi avantajları bulunur?

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
45 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 Ay
İşe Dönüş Süresi :
1 Hafta
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Kullanıma Bağlı

Labioplasti Nedir?

Kısa bir tanımla iç ve dış genital dudakların estetik ameliyatı olarak adlandırılabilecek olan labioplasti uygulamasında amaç labium olarak adlandırılan genital dudakların estetik olarak güzel bir görünüm kazanmasıdır. Labioplasti ile doğuştan meydana gelen ya da ergenlik dönemindeki hormonlara bağlı olarak gelişen büyüklük, kenarların düzensiz olması, sarkıklık ya da asimetri gibi sorunların tamamı giderilebilir. Ayrıca dudakların kısaltılması ya da şekillendirilmesi mümkünken, gevşemiş olan dudakların labioplasti ile sıkılaştırılması da mümkündür.

İç dudakların kısaltılması operasyonu her ne kadar labioplasti olarak adlandırılıyor olsa da, terminolojide bu uygulamaya verilen farklı isimler de bulunur. Bu isimlerden bazıları şunlardır: Labia minora estetiği ve labia minoraplasti. Dış dudaklara yapılan uygulamalar ise labiamajoraplasti olarak adlandırılır. Labioplasti estetik nedenler ile yapılabileceği gibi işlevsel nedenlerle de yapılabilir. İç dudaklarda yapılan küçültme operasyonları daha yaygınken, dış dudaklarda yapılan uygulamalar daha nadirdir.

Genital bölgeye estetik bir görünüm kazandırılması ve işlevsel sorunların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen labioplasti ameliyatı klinik ortamda, deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gereken cerrahi bir genital gençleştirme uygulamasıdır. Siz de labioplasti öncesi sonrası hakkında bilgi almak ve hemen bir randevu oluşturmak için bize ulaşabilirsiniz.

Ne Dediler?
testimonial icon
Lo***
25/03/2020

6 ay önce burun estetiği ameliyat oldum. Şu an için sonuçtan çok memnunum.

testimonial icon
Shirin Naaz
04/01/2020

Tüm anne makyajımı op dr Yücel Sarıaltin ile yaptım.. sonuçlarım harika. Asistan cahlaa ve tüm ekip sayesinde..

testimonial icon
du....
01/03/2017

Çok ilgililer kendimi gençleşmiş hissediyorum sayenizde ilginiz için çok teşekkürler ellerinize sağlık

testimonial icon
sa...t
02/07/2015

Ben boyle ilgili ve hosgorulu doktor gormedim bunun yani sira keske hep doktorlar boyle olsa ben burun ameliyati oldum elhamdülillah cok memnun kaldim hakettigi hastaneye girmis onun adinada cok sevindim valla

Devamını Oku
testimonial icon
Az***
04/08/2019

Herkese merhaba 35 yaşındayım ve hosteslik yapıyorum. Yaklaşık 1 sene önce görünüşümü değiştirmek istediğimi fark ettim. Meme büyütme ve liposuction ameliyatı olmaya karar verdim çünkü çok fazla fast food tüketiyordum. Operasyon sonucu en doğal duran doktorları araştırdım ve Yücel Sarıaltın ile tanıştım. Kendisi çok başarılı bir doktor bu ameliyatı düşünen herkese tavsiye ederim.

Devamını Oku
testimonial icon
Aiko kim
16/04/2020

Yaklaşık 2 ay önce Dr. Yücel ile burun estetiği olmaya karar verdim şu ana kadar sonuçlardan memnunum, Dr hastanede de aynı şekilde tedavi konusunda çok nazikti. Kendisini tavsiye ediyorum çünkü o sadece harika bir cerrah değil, aynı zamanda harika bir insan

Devamını Oku

Labioplasti Hangi Durumlarda Uygulanır?

Labioplasti uygulamasının nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Fakat labioplasti yaptıranlar bu uygulamaya genellikle şu nedenlerle başvurur:

 • Dar kıyafetler giyildiği zaman dışarıdan bir kabarıklık görünmesi ve bu kabarıklığın sosyal hayatı etkilemesi,
 • Cinsel ilişki sırasında genital bölgenin kötü göründüğüne dair yaşanan inanç ile özgüven kaybı yaşanması,
 • Cinsel ilişkiye konsantre olamamak ve haz duymamak,
 • Genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak sık sık vajinal enfeksiyon ya da mantar oluşması,
 • Koku ve akıntı oluşması,
 • Dar kıyafetlerin sürtünme yaratması, tahriş etmesi,
 • Tuvalet sırasında hijyen sorunları yaşanıyor olması.

Labioplasti ile dudaklardaki fazla dokunun alınması bu sorunların giderilmesini sağlayabilir. Böylelikle stres, özgüven sorunları ya da cinsel ilişkiden kaçınma gibi problemler de ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca yürüme, koşma, bisiklete ya da ata binme gibi etkinliklerde yaşanan rahatsızlık hissi ortadan kalkar ve tüm bu etkinlikler çok daha keyifli bir hale gelir. 

Mommy makeover işlemi sırasında farklı uygulamalarla bir arada yapılabilmektedir. Pek çok kadın için labioplasti sonrası görünüm son derece tatmin edicidir.  Elde edilen sonuçların memnun edici olması ve uygulama başarısının yüksek olması, labioplasti uygulamasını en popüler genital estetik uygulamalarından biri haline getirmiştir.

İlgili İçerikler
Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu
Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu

Yüze, karakteristik bir özellik katan en önemli unsurlarından biri de çenedir.

Vücut Şekillendirmede Liposuctionun Önemi Nedir?
Vücut Şekillendirmede Liposuctionun Önemi Nedir?

Yaşlanma, hamilelik ve vücut ağırlığındaki önemli değişiklikler; diyet ve egzersize yanıt vermeyen...

Jawline Dolgusu Nasıl Uygulanır?
Jawline Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Çene hattının daha belirgin ve daha keskin hale getirilmesini sağlayan jawline dolgusu çene hattındaki...

Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?
Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı olarak da bilinen kulak estetiği pek çok kişi tarafından...

Labioplasti Kimler İçin Uygundur?

Kadın genital bölgesinde iç dudaklardaki sarkma, gevşeme ya da uzama kadınların yaşamını olumsuz olarak etkilemeye başladıysa, labioplasti bir gereklilik haline gelmiş demektir. Labioplasti öncesinde hekim tarafından gerçekleştirilen muayenede labioplastiye engel bir durum tespit edilmediği sürece, 18 yaşından büyük olan tüm kadınlar bu uygulamadan yararlanabilir. Ayrıca labioplasti doğum nedeniyle meydana gelen sarkmaların tedavisinde uygulanabileceği gibi hiç doğum yapmamış kadınlara da, estetik kaygılar nedeniyle ortaya çıkan özgüven kaybının giderilmesi için uygulanabilir.

Menopozda olmak ya da bakire olmak gibi durumlar labioplasti uygulaması için herhangi bir engel teşkil etmez. Çünkü labioplasti uygulamasında kızlık zarı zarar görmez. Ayrıca labioplasti olan kadınlarda cinsel haz kaybı yaşanması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, labioplasti sonrası his kaybı oluşmadığı gibi, dudakların uzun ya da sarkık olmasına bağlı olarak yaşanan hissizlik ve haz alamama gibi durumlar da ortadan kalkacaktır.

Peki labioplasti ameliyatını hangi doktor yapar? Günümüzde labioplasti uygulamaları jinekologlar ya da plastik cerrahlar tarafından yapılabilmektedir. Siz de günümüz teknolojileri ile donatılmış Yücel Sarıaltın ve ekibiyle labioplasti uygulaması yaptırmak ve labioplasti fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti uygulamasında kullanılan farklı teknikler bulunur. Uygulanacak teknik kişiden kişiye farklılık gösterir. Dokunun nereden kesileceği, nasıl kesileceği ya da nasıl dikileceği gibi konular operasyon öncesinde kişiye özel olarak planlanır. Labioplasti uygulamasında tercih edilebilecek teknikler şunlardır:

 • Delaminasyon ya da deepitelizasyon olarak adlandırılan, dudakların hem içten hem de dıştan soyulması.
 • V plasti olarak adlandırılan, dokuların kama şeklinde çıkarılması.
 • Parsiyel rezeksiyon olarak adlandırılan iç dudakların kenar kısımlarının kesilmesi ve bu şekilde çıkarılması.
 • Lazer labioplasti olarak adlandırılan, iç dudaklarının lazer yardımıyla kesilerek çıkarılması.
 • Üst pedikül rekonstrüksiyonu ile birlikte uygulanan alt kama rezeksiyonu operasyonu ile alt kısımdan üçgen şekilde bir dokunun çıkarılması ve üst segmentin aşağıya doğru kaydırmak suretiyle dikilmesi.
 • Z plasti olarak adlandırılan dokunun Z şeklinde çıkarılması.

Bu teknikler arasında en yaygın olarak kullanılanları parsiyel rezeksiyon ve V plasti teknikleridir. Operasyon lokal anestezi altında, hasta ile doktor sohbeti sırasında gerçekleştirilir ve ortalama olarak 45 dakika sürer. Gerekli görüldüğü durumlarda genel anestezi ya da regional anesteziye de başvurulabilir.

Operasyon hastaların regl olmadığı bir dönemde yapılmalıdır. Regl bitiminden hemen sonra ya da adete en az bir hafta kalmışken uygulama yapılabilir. Hem hijyen açısından hem de bölgenin kuru kalması ve labioplasti sonrası iyileşme süreci açısından bu bir gereklilik olarak kabul edilir. Ayrıca labioplasti sonrası regl döngüsünde herhangi bir aksama ya da gecikme olmaz. Labioplasti yaptırdıktan sonra doğuma engel bir durum yoktur.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlarda labioplasti sonrası genellikle herhangi bir komplikasyon görülmez. Nadir olarak enfeksiyon oluşumu, kanama ya da doku hasarı gibi durumlar oluşsa da bunlar tüm cerrahi operasyonlar sonrası oluşabilecek muhtemel komplikasyonlar olarak kabul edilir. Uygulama sonrasında vulva bölgesinde şişlik, ödem, kızarıklık ya da hassasiyet oluşabilir. Bu durumların giderilmesi adına hekim tarafından soğuk kompres önerilebilir. Uygulama bölgesinde kendiliğinden emilebilen dikişler kullanıldığı için 10 ila 15 gün içerisinde dikişler ortadan kaybolur.

Uygulamadan birkaç gün sonra iş hayatına ya da sosyal hayata dönüş yapmak mümkündür. Eğer herhangi bir komplikasyon oluşmazsa hastalar 30 gün içerisinde tamamen iyileşir. Ameliyat sonrası 30 gün boyunca dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır:

 • İyileşme sürecinde pansumanlar düzenli olarak yapılmalıdır,
 • Yoga, pilates, at binme ya da bisiklet sürme gibi bölgede gerilmeye ya da baskıya neden olabilecek sporlardan ve etkinliklerden kaçınılmalıdır,
 • Tuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır,
 • 4 hafta boyunca ya da iyileşme tamamen gerçekleşene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir,
 • Tam iyileşme öncesinde epilasyon ya da ağda yapılmamalıdır.

Tüm bunlara ek olarak labioplasti sonrası deniz tamamen iyileşme sağlanana dek yasaklıdır. Ayrıca hamama gidilmemesi, jakuzi ya da küvet yerine ayakta duş alınması labioplasti sonrası iyileşme sürecini hızlandırır.

Günlük yaşamı olumsuz etkileyen büyük dudakları istenilen görünüme kavuşturmak konusunda etkili bir yöntem olan labioplasti, yüksek hasta memnuniyeti ile gerçekleşir. Nitekim labioplasti ameliyatı olanların yorumları da bunu gösterir niteliktedir.

Labioplasti Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Genital bölge üzerinde meydana gelen sarkmaların tedavisi için uygulanan labioplasti genel olarak başarılı sonuçlar verir. Genital bölge estetiği konusunda sık tercih edilen bu uygulamanın öne çıkan avantajları ise şunlardır:

 • Labioplasti uygulaması iyileşme sürecinin hızlı olduğu ve işe dönüş süresinin kısa olduğu bir işlemdir. Bu yüzden herhangi bir şekilde dile getirilmesi gerekmez. Yalnızca hafta sonu tatilinde bile uygulanabilir.
 • Pek çok estetik operasyonda olduğu gibi bu estetik operasyondan da yüksek hasta memnuniyeti yaratan sonuçlar çıkar.
 • Kadınların kendilerini daha iyi hissetmesi ve özgüvenlerinin artması sağlanır.
 • Vücudu saran ya da dar kıyafetlerin giyilmesi durumunda oluşacak görüntü çok daha estetik olur.
 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan zorluklar ya da ağrılar ortadan kalkarken ilişkiden alınan zevk de artar.

Günümüz toplumunda genital estetik uygulamalar çok daha ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu durum bu tür uygulamaların toplum içerisindeki konuşabilmesini de artırmıştır. Ayrıca labioplasti memnun kalmayanlar açısından değerlendirildiğinde, bunun genellikle yanlış hekim tercihine bağlı olduğu görülebilir.

Eğer uzman bir hekimden destek alınırsa labioplasti ameliyatı riskleri de ortadan kaldırılmış olur. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilmeyen labioplasti uygulamaları sonrasında girintili çıkıntılı bir görünüm, cinsel ilişki sırasında ağrı ya da vajinal kuruluk gibi sorunların ortaya çıkması muhtemeldir. Tüm bunlara ek olarak labioplasti fiyat bilgisi için uzman hekim muayenesi gerekir.

Labioplasti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazının tamamında “labioplasti neden yapılır?” ya da “labioplastinin avantajları nelerdir?” gibi soruların tamamına cevap alabilirsiniz. Fakat bu bilgiler ile tatmin olmayanlar ve kafasında hala soru işaretleri bulunanlar şu bilgilerden faydalanabilir:

 • Labioplasti yaptıranlar normal ya da sezeryan doğum yapabilir,
 • Dikiş izi bulunmadığından labioplasti operasyonu geçirip geçirmediğiniz anlaşılmaz,
 • Bölgedeki uzamanın ya da sarkmanın tekrarlaması söz konusu değildir,
 • Uygulama cinsel yaşamı aktif olmayan kadınlar için de uygundur,
 • 18 yaşını geçmiş olan tüm kadınlar labioplasti yaptırabilir,
 • Operasyon genellikle 45 dakika kadar sürer, fakat klitoris düzeltme işlemi ya da mons pubis estetiği gibi işlemlerin bir arada yapılacağı operasyonlar 1 saati aşabilir,
 • Uygulama sonrası his kaybı yaşanması ya da cinsel hazda azalma olması gibi durumlar söz konusu değildir.

Tüm dünyada popüler bir uygulama olan labioplasti, son yıllarda ülkemizde de oldukça yaygın hale gelmiştir. Operasyon başarısının yüksek olması ve iyileşme sürecinin kısa olması genital bölgedeki sarkma ya da gevşeme gibi sorunlardan şikayetçi olan kadınların labioplasti uygulaması yaptırmasını kolaylaştırmıştır. Eğer siz de genital bölge estetiğini yeniden inşa etmek ve arzu ettiğiniz bedene sahip olmak isterseniz, labioplasti ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için bize ulaşabilirsiniz.

Lapiopasti operasyonunda ödenmesi gereken en düşük tutar 4500 € seviyesindedir. Hekiminiz, muayene aşamasını tamamladıktan sonra size net olarak fiyat bilgisi verir. Fiyat ve operasyonun diğer gerekliliklerini kabul ettiğiniz takdirde belirlenen gün ve saatte lapioplasti işlemi yapılır.

Son Düzenleme : 18.05.2024