Sizi Arayalım

Vajina Daraltma

İçindekiler

Genital bölgenin iç kısmında yer almakta olan vajinada bulunan kaslarda gevşemenin meydana gelmesi sonucunda vajina daraltma ameliyatı uygulanabilmektedir.

Vajina estetiği kapsamında gerçekleştirilen tüm ameliyatlar içerisinde en sık tercih edildiği bilinen vajina daraltma ameliyatı günümüzde oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Vajinoplasti olarak da geçmekte olan bu ameliyat özellikle normal doğum sonrasında vajinada gevşeme meydana geldiği takdirde tercih edilmektedir.

Vajina Genişlemesinin Nedenleri Nedir?

Başta doğum olmak üzere birçok sebeple vajina genişlemesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Doğum esnasında vajina kanalı aşırı boyutta genişlemektedir. Bu nedenle bazı kadınlara cerrahi kesilerin uygulanması olasıdır. Uygulanan kesilerin gerekli şekilde dikilmemesi vajina genişlemesine yol açabilmektedir. Kişilerin çok sayıda doğum yapması, bebeğin aşırı kiloya sahip olması gibi durumlar da vajina genişlemesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu durumu vajina daraltma ameliyatı ile ortadan kaldırarak genital gençleştirme işlemini sağlamak mümkündür. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Vajinada yer alan arka duvarın kesilmesi yoluyla gerçekleşen bu ameliyatta fazla olan doku bu duvardan çıkarılır. Kesinin gerçekleştirildiği bölgenin birbirine yaklaştırılması sonucunda ise işlem tamamlanır. Daha sonrasında ise herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden eriyen ipler aracılığıyla dikiş işlemi gerçekleştirilir. Kesinin mevcut olduğu bölgeye yerleştirilen tampon ise genellikle 24 saat sonrasında çıkarılmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı sırasında kişilerin ihtiyaç duyması ve doktor tarafından uygun görülmesi durumunda ek operasyonların yapılması da mümkündür. Mevcutsa kişilerin vajina ve vulvalarındaki şekil bozuklukları da ameliyat sırasında başarılı bir şekilde giderilebilmektedir. Bu duruma muayene esnasında karar verilebilmesi mümkündür. Kişinin böyle bir talebi olduğu takdirde uzman tarafından işlemlerin uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Uygun olduğu takdirde tek operasyonda vajinanın daraltılması sağlanabilmekte, vajina ve vulvadaki şekil bozuklukları başarılı bir şekilde giderilebilmektedir.

Vajina daraltma operasyonu için belli bir ücret ödenmesi gerekir. Vajina daraltma operasyonunun fiyatları 4500 €’dan başlar. Fiyatlar, hastanın yapısına bağlı olarak değişir. Ayrıca operasyonun detaylarına göre de fiyat farklılaşması olabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Vajina genişliği cinsel yaşamı doğrudan etkilemektedir. Cinsel ilişki sırasında tatminsizliklere yol açan bu durumun giderilmesi sonucunda kişilerin ilk bir buçuk ay cinsel yaşamdan uzak durması gerekmektedir. Aksi takdirde vajinada genişlemelerin yeniden mevcut hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Genişleme ihtimalinin yanı sıra ilk bir buçuk ay cinsel ilişkide bulunulduğu takdirde bölgenin enfeksiyon kapması da olasıdır. Yalnızca ameliyatın ardından gerçekleşen ilk cinsel birleşmede kayganlaştırıcının kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu durum oluşabilecek acı hissinin azalmasını sağlayacaktır. Ameliyat sonrasında cinsel yaşantıda farklılıkların görülmesi olasıdır. Vajina daraltma ameliyatı hem erkek hem de kadın açısından orgazm kalitesini arttırır. Birçok kadının ameliyat sonrasında cinsel isteksizliklerinin azaldığı bilinmektedir. Böylelikle çiftler ameliyat sonrasında daha mutlu bir cinsel yaşantıya sahip olurlar.

Vajina Daraltma Egzersizi

Vajina kasları vücudun diğer bölgelerindeki kaslara benzer şekilde çalışır. Bu nedenle kasların gün içerisinde diğer kaslar gibi sıkılıp gevşetilmesi faydalı olacaktır. Kişilerin yaşlarının ilerlemesi, doğum yapması gibi nedenlerle ortaya çıkabilen vajina daraltma durumuna sahip kişiler birtakım egzersizler uygulayabilirler. Bu egzersizlerin en sık uygulananı Kegel Egzersizleri olarak bilinmektedir. Vücuttaki tüm kaslar gibi vajinadaki kaslar da çalıştırılmalıdır. Egzersiz sırasında pek çok kadın pelvik kaslarının yerine karın ve uyluk kaslarının çalıştırırlar. Yöntemin doğru bir şekilde öğrenilmesi ve uygulanması gerekir. Pelvik kaslar kadınların doğum yapmasıyla ve yaşlarının ilerlemesiyle güçsüzleşmektedir. Egzersizler ise kasları kontrol etmekte ve güçlendirmekte oldukça etkili olmaktadır. Vajina kaslarını güçlendiren bu egzersizler düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Fakat en etkili ve kalıcı sonuca ulaşmak isteyen kişilerin, mutlaka vajina daraltma ameliyatına başvurmaları gerekmektedir.

Vajinoplasti ve Labioplasti

Dudak sarkması meydana geldiği takdirde uygulanmakta olan labioplasti ile birlikte vajinoplasti ameliyatı kombine bir şekilde uygulanabilmektedir. Labioplasti esnasında genital bölgedeki iç dudakların kesilmesi ve estetik bir şekilde küçültülmesi sağlanmaktadır. Deformasyon nedeniyle görülen dudak sarkmaları ve dudakların büyük olması kişiyi oldukça rahatsız edebilmektedir. Operasyon, kişilerin hamile kalmasında herhangi bir engele neden olmamaktadır. Genital dudakların simetrik hale getirilmesi sebebiyle gerçekleştirilen operasyon, talep edildiği takdirde vajinoplasti ile birlikte uygulanabilmektedir. Bu iki ameliyat bir arada gerçekleştirildiği takdirde yaklaşık iki saat sonrasında kişilerin dudak sarkması ile vajina genişliği problemleri ortadan kaldırılmış olur. Bununla birlikte genital dudaklar simetrik hale getirilir. Genital estetik ile ilgili sorun ortadan kaldırılmış olur. 

Vajina Daraltma Ameliyatının Riskleri Nedir?

Vajina daraltma ameliyatında ortaya çıkabilecek risklerin genel olarak anesteziden ötürü meydana geldiği bilinmektedir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi vajina daraltma ameliyatında da nadiren görülse de enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Bu nedenle kişinin ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin steril koşullar sunduğuna dikkat etmesi ve doktorun enfeksiyon kapma riskine karşı sunduğu önerileri takip etmesi gerekmektedir. Ameliyatın bir diğer riskinin ise kanama olduğu bilinmektedir. Günümüzde kullanılan tekniklerin gelişmiş olması nedeniyle bu riskler oldukça nadiren görülmektedir. Fakat yine de kişilerin bu risklerin en az ortaya çıkabileceği yerlerde ameliyatın gerçekleştirilmesine dikkat etmeleri gerektiği unutulmamalıdır. En ufak operasyonların dahi gerekli koşulların sağlanmadığı yerlerde, alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmediği takdirde birtakım sorunlara yol açması kaçınılmaz olacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında kişinin duş almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır fakat özellikle ilk bir ay kişinin ilk bir ay küvette uzanarak banyo yapmaması gerekmektedir. Ameliyatın ardından kişinin vajinanın hijyenik tutulmasına özellikle dikkat etmesi gerekir. Ameliyat sırasında kendiliğinden bir süre sonra eriyen iplerle dikiş işlemi gerçekleştirildiği için kişinin dikişleri aldırmaya ihtiyacı olmayacaktır. Fakat herhangi bir ihtimale karşı kişinin düzenli bir şekilde doktor kontrolüne gitmesi tavsiye edilmektedir. Kişinin durumuna uygun olarak ameliyat sonrasında doktor tarafından kişiye antibiyotik ve ağrı kesici kullanması tavsiye edilebilir. Ayrıca vajina daraltma ameliyatı olan kişinin işlem sonrası çabuk iyileşebilmek için doktorun önerdiği sağlıklı beslenme ve diyet programına da uyması önemlidir. Ameliyattan bir buçuk ay sonrasında iyileşmenin tam anlamıyla gerçekleştiği söylenebilmektedir, bu süreç sonrasında kişinin cinsel veya gündelik yaşantıda özellikle dikkat etmesi gereken herhangi bir durum bulunmamaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Genital bölgedeki vajinal kaslarda meydana gelen genişlemeleri önlemek için yapılan vajina daraltma operasyonu, genellikle doğuma bağlı olmakla birlikte farklı nedenlere dayalı olarak da yapılabilmektedir. Doğuma bağlı olan vajinal genişleme durumunda, mommy makeover uygulamasıyla genital bölge estetiği dışında farklı operasyonlar da bir arada yapılabilir. Peki vajina daraltma ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kişiler ilk ay mikrop kapma olasılığından ötürü havuza girmekten kaçınmalıdırlar. Bununla birlikte kişilerin ilk ay saunaya gitmemeleri gerekmektedir. Ameliyatın gerçekleştirilmiş olması adet döngüsünde herhangi bir farklılığa yol açmayacaktır. Aynı zamanda kadınların hamile kalmasında da herhangi bir engel görülmeyecektir. Fakat doğum yapmanın vajinada genişlemeye yol açacağı unutulmamalıdır. Özellikle aşırı kilolu bebekler ile ikiz, üçüz bebeklerin doğumunda vajinada genişlemenin görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle kişilere, hamilelik planlamadıkları takdirde vajina daraltma ameliyatına başvurmaları tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik planlayan fakat ameliyatın da gerçekleştirilmesini isteyen kişiler normal doğum yerine sezaryen doğumu tercih edebilmektedirler. Böylelikle vajinada herhangi bir genişleme durumu görülmeyecektir.

Kişiler, ameliyatın ardından ilk hafta gündelik yaşantılarına dönebilmektedirler. Fakat vajinanın tam anlamıyla iyileşmesi için bir buçuk ay kadar zaman geçmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Vajina Daraltma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte labioplasti uygulanabilir mi?

Evet, talep edildiği ve uzman tarafından uygun görüldüğü takdirde vajina daraltma ameliyatı ile labioplasti tek seferde başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Vajina en ideal olacak şekilde ne kadar daraltılmalıdır?

Tüm kadınların vajina dokusunun farklı olması sebebiyle daraltmanın hangi ölçüde gerçekleştirileceği kişiden kişiye değişmektedir. İdeal daraltma oranı doktor tarafından hastaya bildirilir, hastanın beklentileri doğrultusunda en uygun işlem gerçekleştirilir.

Ameliyattan ne kadar süre sonra duş alabilirim?

Ameliyattan bir gün sonra kişilerin duş almasında herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Vajina daraltma ameliyatı ağrılı bir işlem midir?

Hayır, ameliyat sırasında hastaların herhangi bir ağrı hissetmeleri mümkün değildir.

Ameliyattan ne kadar süre sonra gündelik yaşantıma dönebilirim?

Kişinin ameliyatın ardından ilk hafta gündelik yaşantılarına dönmeleri mümkündür.

Vajina daraltma ameliyatı sonucunda cinsel ilişkide herhangi bir farklılık olur mu?

Vajinanın daraltılması ile hem kadının hem de erkeğin cinsel ilişkide daha fazla tatmin olacağı bilinmektedir.

Ameliyattan ne kadar süre sonra cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kişilerin ameliyattan bir buçuk ay sonra cinsel ilişkide bulunmaları gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında vajinada tekrar genişleme görülür mü?

Vajina daraltma ameliyatı kalıcı sonuç sunmaktadır. Fakat doğum gibi vajinanın genişlemesine neden olan durumlar ameliyatın etkisini azaltmaktadırlar.

Ameliyat sonrasında normal doğum yapmamda sakınca olur mu?

Herhangi bir sakınca bulunmamaktadır fakat bu durum vajinanın tekrar genişlemesine yol açabilmektedir.

Ameliyat başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Ameliyatın uygun steril koşullar sunan bir ortamda, alanında uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi başarıyı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Ameliyatın sonuçları kalıcı mıdır?

Evet, vajina daraltma ameliyatı kişilere kalıcı sonuçlar sunmaktadır.

Ameliyat yerine vajina daraltıcı egzersizler yapabilmem mümkün mü?

Vajina kaslarını güçlendirmekte olan egzersizler mevcut olmakla birlikte vajina daraltmayı sağlayan herhangi bir egzersiz bulunmamaktadır.

Vajina daraltmayı sağlayan krem veya ilaçlar mevcut mu?

Hiçbir krem veya ilaç vajinanın daraltılmasında etkili olmamaktadır.

Daha önce doğum yapmamış olan kadınlara ameliyatın uygulanması mümkün mü?

Evet, ameliyatın gerçekleştirilmesi için kişilerin doğum yapmış olması şartı bulunmamaktadır.

Ameliyat ile birlikte ek operasyonların uygulanabilmesi mümkün mü?

Evet, gerek görüldüğü ve hasta uygun olduğu takdirde genital bölgede sarkmaların ve şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla ek operasyonlar uygulanabilmektedir. Ayrıca yine Venüs tepesi olarak bilinen genital bölgedeki çıkıntı da mons pubis estetiği ile giderilebilir. 

Ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyon oluşur mu?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi vajina daraltma ameliyatında da kanama ve enfeksiyon riski mevcuttur. Ameliyatın uygun steril koşullarda bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi bu risklerin ortaya çıkma olasılığını azaltacaktır.

Ameliyat sonrasında ağrı hissedecek miyim?

Ameliyatın ardından hafif şiddetli ağrıların meydana gelebilmesi olasıdır. Bu ağrılar ağrı kesici ile giderilebilecek boyutta olacaktır. Kişilerin herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmem gerekir?

Ameliyatın ardından kişilerin genital bölge hijyenine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Doktor tarafından belirtilecek olan talimatlar mutlaka takip edilmelidir.

Son Düzenleme : 18.05.2024