Sizi Arayalım

Liposuction

İçindekiler

Vücutta biriken fazla yağlar kötü görünüm nedeniyle estetik kaygılar yaratır ve bu kaygılardan liposuction yardımıyla kurtulmak mümkündür. Vücutta biriken fazla yağın çekilmesini sağlayan bu yöntem sayesinde hem vücut şekillenmiş olur hem de daha ciddi sağlık sorunları oluşması riski de büyük ölçüde azaltılır. Özellikle diyet ve spor gibi aktivitelere rağmen vücutta biriken fazla yağlardan kurtulamayan insanlar için son derece ideal bir yöntemdir. Bölgedeki yağ hücrelerinin alınması için kullanılan bu yöntem herhangi bir risk barındırmadığı için yaygın olarak tercih edilir. Ayrıca operasyon sonrası iyileşme süreci kısa olduğundan günlük yaşama ara verilmesi gerekmez.

Her ne kadar basit bir işlem gibi görünüyor olsa da karın germe gibi liposuction operasyonunun alanında uzman ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Peki liposuction nedir nasıl yapılır? Yöntemine göre liposuction ameliyatı fiyatları nasıldır?

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 3 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
1 Gece
Hassasiyet Süreci :
1 - 3 Gün
İşe Dönüş Süresi :
1 - 3 Gün
Anestezi :
Genel Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Liposuction Nedir?

Vücutta bulunan fazla yağ dokusu hem çeşitli sağlık sorunlarına hem de özgüven eksikliği gibi psikolojik sorunlara yol açar. Bu sorunların önlenmesi ya da ortadan kaldırılması adına vücutta bulunan fazla yağ dokusunun cerrahi olarak çıkarılması liposuction olarak adlandırılır. Liposuction sayesinde vücuttaki birikmiş olan fazla yağlar alınırken vücudun şekillenmesine de yardımcı olunur. Pek çok farklı yöntemle uygulanabilen liposuctionda yağ hücrelerinin emilerek çıkarılması temel prensip olarak kabul edilir.

Liposuction her ne kadar obezite tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak biliniyor olsa da aslında böyle bir tedavi için kullanılamaz. Liposuction yalnızca vücut şekillendirme amacıyla uygulanan bir işlemdir. Bu yüzden kişilerin yalnızca bu işlemi yaptırmakla sınırlı kalmaması ve kilo verebilmek için sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemesi gerekir. Her insan bu işlem için uygun olmayabilir. Bu yüzden öncelikle bir plastik cerrah görüşünün alınması ve hastaların liposuction için uygun olup olmadıklarının değerlendirilmesi gerekir. Nitekim liposuction ameliyatı için kullanılacak olan yöntem de kişiden kişiye değişebilir. Peki liposuction nasıl yapılır ve türleri nelerdir?

Liposuction Nasıl Yapılır? Türleri Nelerdir?

Geleneksel, ultrason destekli, lazer destekli ve vaser olmak üzere 4 farklı liposuction türü bulunur. Hangi yöntemin kullanılacağına uzman plastik cerrahın gerçekleştirileceği muayene sonrasında karar verilir. Vücutta biriken fazla yağ hücrelerinin çekilmesi için gerçekleştirilen liposuction işlemlerinin detayları ise şu şekildedir:

Geleneksel Liposuction

Liposuction yaptıranlar arasında en eski ve en sık tercih edilen yöntemdir. Cilt üzerinde küçük kesiler yapılarak gerçekleştirilen bu işlemde kanül adı verilen ince borular yardımıyla yağlar parçalanır ve vakumla emilir. Karın liposuction ya da göbek liposuction için uygun fiyatlı olarak tercih edilebilecek bir yöntem olarak kabul edilir.

Ultrason Destekli Liposuction (UAL)

Özel sert yağ dokularının bulunduğu hastalarda tercih edilen bu yöntem ultrason destekli olarak gerçekleştirilir. Ultrason enerjisi sayesinde sert yağ dokuları parçalanır ve böylelikle yağların vakum yoluyla emilmesi çok daha kolay olur. Minimal invaziv bir girişim olduğu için ameliyatsız liposuction yöntemleri arasında gösterilebilir.

Lazer Destekli Liposuction (LAL)

Lazer destekli ya da lazer liposuction yönteminde yağ hücrelerinin parçalanması ve vakum yardımıyla emilmesi için lazer enerjisi kullanılır. Cildin sıkılaşmasını da sağlayan bir yöntem olduğu için lazer liposuction yaptıranların yorumları son derece olumludur. Bununla birlikte diğer liposuction yöntemleri göz önünde bulundurulduğunda lazer liposuction fiyatları biraz daha yüksektir.

Vaser Liposuction

Vaser liposuction vücuttaki fazla yağ hücrelerinin ultrasonik ses dalgaları ile kırılmasını ve vakumlar aracılığıyla çekilmesini sağlayan bir yöntemdir. Avantajları bakımından “vaser liposuction nedir?” diye soracak olursanız, bunun en temel cevabı yağ dokularının hassas bir şekilde hedeflenebiliyor olması ve bu sayede çevre dokuların zarar görmüyor olmasıdır. Vaser liposuction fiyatları da lazer liposuction ile benzerlik gösterir.

Enzimatik Liposuction

“Enzimatik liposuction nedir?” diye soranlar için en basit cevap ameliyatsız bir liposuction uygulaması olduğudur. Bu yöntem ile plastik cerrah tarafından hazırlanan ve l-karnitin, kollajenaz, kafein, deoksikolik asit ve fosfatidilkolin içeren bir karışım mezoterapi iğnesi ile liposuction bölgesine enjekte edilir. Enzimatik çözelti olarak da adlandırılan bu karışım yağ hücrelerinin parçalanmasını ve lenfatik sisteme dahil olarak vücuttan atılmasını sağlar. Enzimatik liposuction günümüzde uygulanan en kolay liposuction yöntemlerinden biridir.

Ne Dediler?
testimonial icon
Gülşah Şahin
12/11/2019

Tereddüt etmeden güvenebilirsiniz. Başarılı sonuçlar için Op. Dr. Yücel Sarıaltın'a teşekkür ediyorum.

testimonial icon
eren taylan
19/12/2019

Obezite ameliyatı sonrası kardeşimin karın germe ameliyatını yaptı. Çok memnun kaldık gerçekten iyi ve ilgili bir doktor, kesinlikle tavsiye ediyorum.

testimonial icon
ayten eran
10/01/2022

Yucel beyi tek kelime ile anlatmak gerekirse mükemmel. hem harika bir cerrah hem de inanılmaz hastasını düşünen anlayan bir doktor. Başka bir doktora kendimi emanet ettiğimi düşünemiyorum. Yücel beyin yardımcılarınin da hepsi islerini çok cok iyi yapiyorlar. Bayram bey, Tuba hanım ve özellikle Yağmur hanım. Yağmur hanim bilgisi,deneyimi, yardımseverligi ve güler yüzü ile size her konuda inanılmaz destek oluyor. Mükemmel bir cerrah ve mükemmel bir ekip başka söze gerek yok aslında.

Devamını Oku
testimonial icon
Kudret Cagla Uge
05/01/2023

Şahane bir profesyonellik ve samimiyet!

testimonial icon
Silia Lilia
01/12/2022

Doktorum Dr Yücel'e muhteşem çalışması için teşekkür ederim❤️ Fransa'dan gelen hem hastanede hem de klinikte en ince ayrıntılara dikkat eden gerçekten üst düzey bir ekip beni karşılayan sevimli guzdi ile çok güzel bir şekilde refakat ettim. çok iyi ve her şeyi açıkladı ve özellikle beni rahatlattı Nihai sonuç olmasa da sonucumdan çok memnunum. Seni seviyorum doktorum silya

Devamını Oku
testimonial icon
sa...t
02/07/2015

Ben boyle ilgili ve hosgorulu doktor gormedim bunun yani sira keske hep doktorlar boyle olsa ben burun ameliyati oldum elhamdülillah cok memnun kaldim hakettigi hastaneye girmis onun adinada cok sevindim valla

Devamını Oku

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction hastanın genel sağlık durumu ve uygulanacak yönteme göre lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Eğer uygulama bölgesi büyükse, yaygın olarak genel anestezi tercih edilir. Fakat görece daha küçük olan gıdı liposuction ve kol liposuction gibi işlemlerde lokal anestezi yeterlidir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen kol, gıdı ya da bacak liposuction işlemlerinde hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Fakat genel anestezinin uygulandığı liposuction işlemlerinde hastaların 1 gece müşahede altında kalması gerekebilir.

Liposuction iyileşme süresi ve liposuction sonrası iyileşme süreci ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler ise şunlardır:

 • Ameliyat gerçekleştikten sonraki ilk 2 boyunca hafif ya da orta şiddette ağrıların olması normal kabul edilir; basit ağrı kesiciler bu ağrıların dindirilmesinde etkili olur,
 • Liposuction sonrası cilt üzerinde morluklar olması normaldir; bu morluklar genellikle 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer,
 • Operasyondan sonraki 3 hafta boyunca liposuction korsesi kullanılmalıdır,
 • Liposuction sonrası duş almak için 3 ila 4 gün beklemeniz önerilir,
 • Liposuction operasyonundan sonraki ilk haftanın sonunda işe dönmek mümkündür; daha küçük operasyonlarda ise hemen dönülebilir,
 • Liposuction uygulamasının gerçek sonuçlarını görmek için ödemin geçmesini beklemek gerekir; liposuction sonrası ödem de yaklaşık olarak 3 hafta sürer,
 • Liposuction sonrasında yapılan kesilerin izleri yaklaşık 1 sene boyunca pembemsi bir şekilde görülebilir; fakat zaman içerisinde kendiliğinden yok olacaktır,
 • Liposuction sonrasında sigara ve alkol kullanılması önerilmez,
 • Vücut şeklinin korunması adına beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir.

Hem vaser liposuction yaptıranlar hem de basen liposuction ve göbek liposuction yaptıranlar iyileşme süreci ile ilgili olarak bu noktaları göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca liposuction fiyatları ile ilgili bilgi almak isterseniz uzman bir plastik cerraha muayene olmanız gerekir.

İlgili İçerikler
Ameliyatsız Jinekomasti Geçer mi? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ameliyatsız Jinekomasti Geçer mi? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerde görülen ve meme büyüme sorunu olarak tanımlanan Jinekomasti...

Annelik Estetiği Hakkında Soru Cevap
Annelik Estetiği Hakkında Soru Cevap

Annelik estetiği, gebelik sonrasında değişen vücut yapısının yeniden forma kavuşturulması için yapılır...

Vajina Daraltma Estetiği Kimler İçin Uygundur?
Vajina Daraltma Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Vajinoplasti yani vajina daraltma estetiği, vajinal açıklık ve destekleyici kasların özel cerrahi...

El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle)
El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle)

El Gençleştirme Estetiği (Yağ Transferi İle) son dönemlerde pek çok...

Liposuction Yönteminin Avantajları

Liposuction yönteminin tüm dünyada bu kadar yaygın şekilde tercih ediliyor olmasının nedeni, pek çok avantajı beraberinde getiriyor olmasıdır. Liposuction öncesi sonrası avantajları şu şekilde listelenebilir:

 • Vücudun hemen hemen her bölgesinden fazla yağ birikimlerinin çıkarılmasını sağlar; bu da vücudun şekillendirilmesine yardımcı olur.
 • Liposuction yönteminde elde edilen sonuçlar genellikle kalıcıdır. Bunun için hastaların liposuction sonrası kilo alımını önlemek için sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapması gerekir.
 • Liposuction yönteminin fazla yağ hücrelerinin çıkarılmasının yanı sıra cilde elastikiyet kazandırmak gibi bir etkisi de bulunur. Bu da cildin daha sıkı bir görünüme kavuşması demektir.
 • Gelişen sağlık teknolojileri sayesinde kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda liposuction sonrası iyileşme süreci de son derece hızlıdır.
 • Hastalar çok kısa süre içerisinde günlük yaşam aktivitelerine dönebilir.
 • Vücut çok daha estetik bir görünüme kavuşacağı için liposuction sonrası kişilerin kendilerine olan güvenleri artar.
 • Diğer estetik operasyonlar ile mukayese edildiği zaman çok daha uygun maliyetlidir.

Günümüzde hem erkek liposuction hem de kadın liposuction uygulamaları yapılabilmektedir. Bu avantajlar kol, bacak, karın ve gıdı liposuction sonrası görülebilir. Uygulama sonrasında ödem oluşabileceğini ve bu ödemin ortalama 3 hafta sonrasında kendiliğinden geçeceğini unutmamak gerekir. Uygulama etkileri de ödem dağıldıktan sonra çok daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Uygulamanın ne kadar etkili olduğunu görebilmek için liposuction sonrası yorumlar incelenebilir.

Liposuction Yönteminin Zararları

Diyet ve spor programları ile fazla yağlarından kurtulamamış olan hastalara liposuction uygulanabilir. Böylelikle bölgesel olarak incelme mümkündür. Her ne kadar genel olarak bakıldığında liposuction güvenli bir yağ aldırma ameliyatı olsa da her operasyonda olduğu gibi liposuctionda da birtakım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Nadir karşılaşılan liposuction zararları şu şekilde listelenebilir:

 • Operasyon her ne kadar lokal anestezi altında yapılıyor olsa da, genel anestezi altında yapılması gereken durumlarda buna bağlı riskler oluşabilir,
 • Ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşabilir,
 • Liposuction uygulaması sırasında ek müdahale gerektirebilecek olan kanama ve hematom gibi durumlar oluşabilir,
 • Cildin, sinirlerin ya da çevre dokuların zarar görmesine bağlı olarak his kaybı ya da kalıcı cilt izleri oluşabilir,
 • Liposuction bölgesinde asimetri gibi istenmeyen görünümler oluşabilir,
 • Cildin elastikiyetini kaybetmesi durumunda deri sarkması meydana gelebilir.

Yukarıdaki listede yer alan durumlar son derece nadir gelişen durumlardır. Ayrıca liposuction ameliyat olarak kabul edildiğinden bu tarz risklerin olması normaldir. Liposuction uygulamasının alanında uzman plastik cerrahlar tarafından yapılması söz konusu riskleri büyük ölçüde minimize edecektir. Ayrıca unutulmamalıdır ki yağ almaya yarayan bu yöntem obezite sorunu yaşayan hastalar için bir kilo verme yöntemi değildir. Yalnızca bölgesel olarak birikmiş olan fazla yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Peki liposuction İstanbul bölgesi için nerelerde yapılabilir? Liposuction fiyatları 2023 yılında ne kadardır? Ayrıca karın liposuction fiyatları ve bacak liposuction fiyatları arasında fark bulunur mu?

Liposuction Fiyatları

Liposuction için ödenen minimum ücret tutarı 4500 €’dur. Fiyat, operasyonun detaylarına göre değişir. Muayene süreci tamamlandıktan sonra fiyat konusunda daha net bir bilgiye ulaşabilirsiniz. İşlemin kapsamı liposuction fiyat bilgisi konusunda belirleyicidir. Örneğin işlemin yapılacağı bölgenin boyutu ve alınacak olan yağın miktarı fiyatı doğrudan etkiler. Kol ve bacak gibi bölgeler ile mukayese edildiğinde daha karmaşık bölgelerin fiyatları biraz daha yüksek olabilir. Ayrıca plastik cerrahın deneyimi ve uzmanlığı da fiyatlar üzerinde etki sahibidir. Bunun dışında uygulamanın facelift, bacak germe, kol germe gibi farklı türde işlemlerle birlikte yapılması da fiyatı etkileyen bir unsurdur. Tüm bunlara ek olarak anestezi türü, gerçekleştirilecek olan işlemlerin sayısı ve destekleyici tedaviler gibi ek maliyetler de fiyatların değişmesine neden olur.

Liposuction hem erkeklerin hem de kadınların fazlalık yağlarından kurtularak arzu ettikleri vücuda kavuşmak için başvurabilecekleri en etkili yöntemdir. Eğer siz de İstanbul liposuction fiyatları hakkında bilgi almak ve muayene için randevu oluşturmak isterseniz hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Liposuction ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Liposuction sonrası asimetrik bir görünüm oluşur mu?

Hayır, liposuction uygulaması bir uzman tarafından tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirildiği takdirde herhangi bir asimetrik görüntünün oluşması mümkün değildir. Jinekomasti problemi olan erkelerde, simetrik olması gereken göğüs bölgesinde bile, liposuction işlemi sorunsuz olarak uygulanabilmektedir.

Liposuction sonrasında daha fazla kilo alınır mı?

Operasyon için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır, operasyon tekrarlanabilen işlemler arasında yer almaktadır.

Liposuction sırasında yağ alma için açılan deliklerin boyutu nedir?

Liposuction sırasında 2, 3 ve 4 mm boyutunda delikler açılmaktadır.

Mommy makeover sırasında liposuction yapılır mı?

Annelik estetiği olarak da bilinen mommy makeover estetiğinde gerekli durumlarda liposuction işlemi uygulanmaktadır. 

Liposuction sonrasında spor yapmak için ne kadar beklemem gerekiyor?

Liposuction uygulamasından 1 ay sonra kişinin spor yapabilmesi mümkündür.

Liposuction sonrasında duş almak için ne kadar beklemem gerekiyor?

Liposuction uygulamasından 1 veya 2 gün sonrasında kişinin duş alması tavsiye edilmektedir.

Vücudumda asimetrik bölgeler olduğu takdirde liposuction yaptırabilir miyim?

Vücutta mevcut bulunan asimetrik bölgeleri simetrik hale getirmek için liposuction yapılamamaktadır.

Liposuction sonrasında yağ hücrelerinde ne kadar azalma görülür?

Uygulama sonrasında vücutta bulunan tüm yağ oranının %70’inin azaldığı bilinmektedir.

Tek seansta birden fazla bölgeye liposuction uygulanabilir mi?

Evet, tek seans sırasında birden fazla bölgeye liposuction uygulanabilmesi mümkündür.

Liposuction her mevsimde yaptırılabilir mi?

Evet, tüm mevsimlerde liposuction uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Kişinin liposuction yaptırdığı dışarıdan belli olur mu?

Hayır, dışarıdan kişinin liposuction yaptırdığının belli olması mümkün değildir.

Liposuction uygulamasının herhangi bir zararı var mı?

Liposuction uygulamasının kişinin genel sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olması mümkün değildir.

Liposuction operasyonunun herhangi bir yan etkisi bulunuyor mu?

Her operasyonda olduğu gibi liposuction uygulamasında da birtakım yan etkilerin görülebilmesi mümkündür. Liposuction sonrasında bölgede kızarıklık görülmesi olasıdır. Fakat bu durum için kişinin endişe etmesine gerek yoktur, durum kendiliğinden geçecektir.

Liposuction gerçekleştirilen bölgede herhangi bir his kaybı meydana gelir mi?

Birkaç saatle sınırlı olmak üzere his kaybı meydana gelebilmektedir. Kalıcı bir his kaybının meydana gelmesi söz konusu değildir.

Liposuction uygulamasının yanı sıra herhangi bir uygulama yaptırmam gerekir mi?

Herhangi ek bir uygulamanın yapılması şart değildir fakat gerektiği takdirde kişiye masaj ve LPG tedavisinin önerildiği de bilinmektedir.

Liposuction uygulaması yaptırmak için herhangi bir yaş sınırlaması var mı?

Liposuction yaptırmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Liposuction sonrasında hastanede istirahat etmem gerekir mi?

Operasyon sonrasında hastanede istirahat etmek gerekmemektedir. Genel olarak 3 veya 4 saat sonrasında kişi taburcu edilir.

Liposuction sonrasında vücudumda herhangi bir iz kalacak mı?

Operasyon sonrasında kişinin vücudunda çok belirgin olmayan izlerin kalabilmesi mümkündür. Fakat bu izler için kişinin herhangi bir ürün kalmasına gerek olmamaktadır. Bu izler bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Ameliyat sonrasında korse takmam gerekecek mi?

Evet, bu süre doktor tarafından belirtilecektir.

Liposuction yöntemiyle meme küçültme operasyonu mümkün müdür?

Evet, meme küçültme estetiği kapsamında ameliyatsız bir operasyon tercihi olarak liposuction ile meme küçültmek mümkündür. 

Son Düzenleme : 18.05.2024