Sizi Arayalım

Liposuction

İçindekiler

Liposuction Nedir?

Liposuction, egzersize ya da diyete karşı koymuş olan bölgesel olarak yerleşmiş olan yağların giderilmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Kalça, basen, kol, çene, yanak, boyun, göğüs, karın, bel, sırt ve ayak bilekleri gibi inatçı bölgelerde meydana gelen yağlanmalar liposuction uygulamasıyla yok edilir.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 3 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
1 Gece
Hassasiyet Süreci :
1 - 3 Gün
İşe Dönüş Süresi :
1 - 3 Gün
Anestezi :
Genel Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Liposuction Operasyon Öncesi

 • Ameliyattan beklentilerin belirlenmiş olması
 • Kullanılmakta olan ilaçlar, vitaminler, bitkisel takviyelerin liposuction operasyonu uygulanması aşamasında herhangi bir etkisinin olup olmayacağı
 • Alkol ve tütün kullanımının herhangi bir etkisinin olup olmayacağı
 • Daha önce geçirilmiş ameliyat mevcut olduğu takdirde herhangi bir etkisinin olup olmadığı

Kimler Operasyon İçin Uygundur?

 • Birkaç kez diyet uygulaması ve egzersiz yapmalarına rağmen kilo veremeyen kişiler
 • Genel vücut kitle endeksinde orantısızlıklara sahip kişiler
 • Vücutlarının bazı bölgelerinde aşırı yağ kitlelerinin oluştuğu görülen kişiler
 • Aşırı kilo vermeyi planlamayan kişiler (Bu kişiler operasyon öncesi operasyonu gerçekleştirecek uzmana planladıkları diyet veya egzersizler hakkında mutlaka bilgi vermelidirler.)
 • Cildi yeterince esnek olan kişiler

Liposuction, operasyon sonrası talimatlar takip edildiği sürece inatçı ve bölgesel olan yağların yok edilmesinde yüksek başarı oranına sahip olmasıyla biliniyor. Liposuction sırasında, tedavi edilen alandan sadece belli belirli bir miktarda yağ alınabilmektedir. Bu nedenle aklınızdaki ‘ideal’ vücut imajına sahip olabilmeniz için beklentilerinizi belirtmeniz ve mümkün olup olmadığını öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Operasyona Karar Vermeden Önce;

Cerrahınıza danışarak, liposuction yaptırmak için amaçlarınızı belirlemiş olmanız oldukça önemli. Liposuction öncesinde işlemle ilgili bilgi sahibi olmakla birlikte, beklediğiniz fiziksel ve psikolojik sonuçlar konusunda da net olmalısınız.

Diyetinizi ve egzersiz rejimlerinizi, genel sağlığınızı ve yok olmasını istediğiniz yağlı bölgelerin oluşma nedeninin altında yatan her türlü kalıtsal konuları tartışmaya hazır olmalısınız.

Günümüzde birçok farklı liposuction tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler arasından yağlı bölgenin durumuna göre cerrahınız tarafından sizin için en uygun teknik seçilecektir.

Kişinin cerrah tarafından önerilen liposuction ile ilgili bilgi sahibi olması ve cerrahla birlikte bu konu hakkında konuşması oldukça önemli. Tüm estetik operasyonlarında olduğu gibi, liposuction uygulamasında da uygulamanın kişi üzerinde bazı etkilerinin olacağı bilinmelidir. Bu etkilerin hem günümüzde hem de daha uzun vadede sağlık üzerinde yol açacağı etkilerini düşünmek gerekmektedir. Tüm bunlarla birlikte kişinin sahip olacağı yeni vücut şeklini korumak için neler yapabileceği konusunda da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Ne Dediler?
Burcu Cakmak
05/05/2020

Kendinizi rahat hissedeceğiniz çok ilgili bir doktor ve ekip. Size bir hasta gibi çok iyi, ciddi ve saygılı davranıyorlar. Türkiye'de emin ellerde yardım almak istiyorsanız kesinlikle tavsiye edilir. Dr. Yücel Sarıaltın en iyisidir..

Devamını Oku
g.....
30/03/2020

Geçtiğimiz temmuz ayında kendisinden randevu aldım. Memelerim arzu ettiğim boyuttan küçüktü. Aynı zamanda oldukça belirgin bir asimetri problemim vardı. Görüşmemiz oldukça samimi bir havada geçti, kafamda oluşan sorular yanıtsız kalmadı ve hemen ameliyat için randevulaştık. Ameliyattan sonra doktorum minör boyutta ağrılarım olacağından bahsetmişti ki dediği gibi de oldu. Ağrılarımdan 5 gün sonra tamamen kurtuldum. Son bir güncelleme yapmam gerekirse, ameliyatımın üstünden bir ay geçti. Memelerimin şeklinden ve boyutundan çok memnunum, doktoruma zaten bu konuda güveniyordum. Bence bu süreçte doktorla karşılıklı güven çok büyük önem teşkil ediyor. Doktorumun samimiyetine, ilgisine ve profesyonelliğine teşekkür ederim, kendisine ameliyat olmak aldığım en iyi kararlardan biriydi

Devamını Oku
erdem berber
01/02/2023

Burun operasyonum yapildi.Yücel hoca ve operasyon öncesi sonrasi yardim ve destegi icin Tubanur Demirli hanima tesekkurlerimle.Cok ilgilililer ve cok memnun kaldik

du....
01/03/2017

Çok ilgililer kendimi gençleşmiş hissediyorum sayenizde ilginiz için çok teşekkürler ellerinize sağlık

Ayşegül Ayrık
05/03/2022

Hayatımda ilk defa estetikte doğru karar verdim Buzamana kadar hep yaptırdığıma pişman olduğum yerlerim oldu ama Yücel hocamızla tanışana dek CAT EYES+BLEPHAROPLASTY yaptırmaya karar verdim gerçekten çok çok memnun kaldım daha 1 haftalık süreçteki fotoğrafım yücel hocam çok teşekkür ederim ellerinize sağlık sürecimi hiç sıkıntı acı çekmeden sosyal hayatıma devam ederek geçirdim içim rahat bi şekilde öneriyorum herkese iyiki varsınız

Devamını Oku
Betül Akyürek
25/01/2023

Gülümseyerek yazdığım yorumumda yanağımda oluşan çukurumu doktorum Yücel Sarıaltın’a borçluyum. İlk başta iletişime geçtiğim doktor yardımcısı Tubanur Demirli motive ve ikna etti beni, iyi ki sebebim olmuş. Üniversite yıllarımda böyle bir uygulamadan haberim olsaydı, yanağıma boşuna kurşun kalem koyup arkadaşlarıma benim gamzem var demez, anında bu uygulamayı yaptırırdım. En güzeli; ömür boyu benimle kalacaksın. Gülmesem bile sempatik duruyorum. Ayrıca, yuvarlak yüzümü ince gösterip, hoş ince bir hava kattı. Klinik çok hijyenik ve çalışanlar çok anaç ve her konuda tedbirli disiplinli kişiler. Kliniğe gidip, benim öncesi ve sonrası halimi görmenizi çok isterim.

Devamını Oku

Cerrahınız Tarafından Uygulanması Gerekenler:

 • Genel sağlığınızın değerlendirilmesi
 • Herhangi bir sağlık durumunu değerlendirin
 • Bölgesel yağ kitlelerinin incelenmesi ve tedavi edilecek alanların belirlenmesi
 • Ameliyatın olası sonuçlarının tartışılması
 • Liposuction ile oluşabilecek olası komplikasyonların değerlendirilip hastanın bu komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmesi
 • Kullanılan anestezi türü ve etkileri hakkında hastanın bilgilendirilmesi

Operasyon Öncesi Yapılması Gerekenler:

 • Bazı ilaçların alımına ihtiyaç olup olmadığının belirlenmesi
 • Operasyona nasıl en iyi şekilde hazırlanırım?
 • Operasyon sonrası herhangi bir işleme ihtiyacım olacak mı?
 • Operasyon sonrası hangi sonuçları bekleyebilirim?
 • Liposuction sonrası hangi yan etkiler veya komplikasyonlar meydana gelebilir?
 • Liposuction sonrasında herhangi bir rahatsızlığım olacak mı?
 • Tedavi edilen alan operasyon sonrasında şişkinlik ve şişme açısından nasıl görünecek?
 • İyileşme sürecinde kaçınmam gereken faaliyetler veya durumlar var mı?
 • Operasyonu takiben, normal egzersiz rutinimi ne zaman devam ettirebilirim?
 • Liposuction ile bağlantılı olarak başka hangi estetik işlemleri değerlendirebilirim?
 • Operasyondan sonra hangi talimatları takip etmeliyim?
İlgili İçerikler
Ameliyatsız Burun Estetiği Kalıcı Mıdır?

Ameliyatsız cerrahi olmayan rinoplasti, yani burun dolgusu, güç geçtikçe...

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Sosyal Yaşam Nasıl Etkilenir?

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti), pinna veya dış kulağın cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Operasyonun amacı...

Meme Büyüklüğü Sorunu Kabusunuz Olmasın

Büyük göğüs şikayeti, estetik ve sağlık bakımından ciddi bir problemdir. Kadınlar bir çok farklı sebepten...

Vajina Estetiği Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor?

Vajina estetiği, genital bölgeyi ilgilendiren estetik operasyondur. Kozmetik...

Operasyon Sonrasında Beklenmesi Gerekenler

Birçok hasta operasyonun gerçekleştiği gün eve gidebilmektedir fakat operasyonun gerçekleştirildiği bölgenin büyüklüğüne göre bazı hastaların 1 veya 2 gün hastanede kalması gerekebilmektedir. Hastanede kalma durumu, tedavi edilen bölgedeki derinin altında sıvı birikmesi, enfeksiyon kapması veya aşırı şişlik, ağrı gibi acil komplikasyonların görülmesi ihtimallerini önlemek için doktor tarafından uygun görülebilmektedir.

Çözünebilir tüm dikişler 10 gün içinde emilir. Ancak bu dikişlerin cildin içine gömülmüş veya çıkmış olduğunu görmesi durumunda hastanın doktoru bilgilendirmesi gerekmektedir. Operasyondan itibaren 6 hafta boyunca bir destek, baskı bandajı kullanmak veya destekleyici kıyafet giymek şişkinlikleri önlemeye yardımcı olmaktadır.

Tromboz riskini (kan pıhtısı) önlemek için ameliyattan kısa bir süre sonra hafif yürüyüşler yapmak faydalı olabilmektedir. Uzun süreli olarak düşünüldüğünde bakım liposuction sonuçları memnun edici olsa da, operasyon sonrası ilk süreçte vücudunuzun yeni yapısına kendisini ayarlanması biraz zaman alacaktır.

Operasyon Nasıl Gerçekleştirilir?

Liposuction, deriye küçük insizyonlar yoluyla dar bir tüpün (kanül) yerleştirilmesi aracılığıyla gerçekleştirilir. Kesikler küçüktür (0,5 cm) ve seçilen bölgede olabilecek en küçük şekilde gerçekleştirilen yara izleri mevcut olur. Operasyonu gerçekleştiren uzman tarafından, bir titreşim tekniği kullanılır ve yağ hücreleri parçalanır. Bir vakum pompası tarafından parçalanan yağ hücreleri emilir.

Liposuction operasyonu 2 ile 4 saat sürmektedir ancak tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak bazı durumlarda operasyon daha uzun sürebilmektedir. Ufak bölgelerde çalışıldığı takdirde operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bu durumda, hasta aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir. Bölgenin ufak olmaması durumunda ise, sağlık personelleri tarafından sıvı kaybının etkilerinin izlenmesi için kişinin 1 veya 2 gün hastanede kalması gerekebilmektedir.

Operasyon Sonrasında İyileşme Süreci

Liposuction ameliyatının iyileşme sürecinin hızlı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Operasyon sonrasında çoğu insan üç gün içinde normal ve hafif rutinleri devam ettirebilir ve devam edebilir ve hatta bir hafta veya daha kısa bir süre içinde çalışmaya geri dönebilir. Bununla birlikte 2 ila 4 hafta içinde kişiler hafif egzersizler yapmaya başlayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her bir bireyde operasyon sonrası süreçte değişikliklerin görülmesi mümkündür. Bu nedenle bazı kişilerde 2 aya kadar şişlik ve morarmalar görülürken bazılarında hiçbir rahatsızlığın görülmemesi mümkündür.

Operasyon sonrası meydana gelen yaralar zamanla kaybolmaktadır. Kişilerin yaralar ile ilgili herhangi bir sorun yaşadıkları takdirde doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Operasyon sonrası ilk 2 ay sıkı bir egzersiz yapmamanız ve şişlik tamamen düzelene kadar yalnızca hafif bir yürüyüş yaparak günlük rutine devam etmeniz tavsiye edilir. Liposuction fazla derileri değil bölgesel yağları temizlemektedir. Bu nedenle liposuction sonrası ciltte herhangi bir sarkma meydana geldiği takdirde, kişinin karın gerdirme gibi farklı bir estetik operasyon geçirmesi gerekebilir.

Liposuction ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Liposuction sonrası asimetrik bir görünüm oluşur mu?

Hayır, liposuction uygulaması bir uzman tarafından tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirildiği takdirde herhangi bir asimetrik görüntünün oluşması mümkün değildir.

Lİposuction sonrasında daha fazla kilo alınır mı?

Operasyon için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır, operasyon tekrarlanabilen işlemler arasında yer almaktadır.

Liposuction sırasında yağ alma için açılan deliklerin boyutu nedir?

Liposuction sırasında 2, 3 ve 4 mm boyutunda delikler açılmaktadır.

Liposuction sonrasında spor yapmak için ne kadar beklemem gerekiyor?

Liposuction uygulamasından 1 ay sonra kişinin spor yapabilmesi mümkündür.

Liposuction sonrasında duş almak için ne kadar beklemem gerekiyor?

Liposuction uygulamasından 1 veya 2 gün sonrasında kişinin duş alması tavsiye edilmektedir.

Vücudumda asimetrik bölgeler olduğu takdirde liposuction yaptırabilir miyim?

Vücutta mevcut bulunan asimetrik bölgeleri simetrik hale getirmek için liposuction yapılamamaktadır.

Liposuction sonrasında yağ hücrelerinde ne kadar azalma görülür?

Uygulama sonrasında vücutta bulunan tüm yağ oranının %70’inin azaldığı bilinmektedir.

Tek seansta birden fazla bölgeye liposuction uygulanabilir mi?

Evet, tek seans sırasında birden fazla bölgeye liposuction uygulanabilmesi mümkündür.

Liposuction her mevsimde yaptırılabilir mi?

Evet, tüm mevsimlerde liposuction uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Kişinin liposuction yaptırdığı dışarıdan belli olur mu?

Hayır, dışarıdan kişinin liposuction yaptırdığının belli olması mümkün değildir.

Liposuction uygulamasının herhangi bir zararı var mı?

Liposuction uygulamasının kişinin genel sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olması mümkün değildir.

Liposuction operasyonunun herhangi bir yan etkisi bulunuyor mu?

Her operasyonda olduğu gibi liposuction uygulamasında da birtakım yan etkilerin görülebilmesi mümkündür. Liposuction sonrasında bölgede kızarıklık görülmesi olasıdır. Fakat bu durum için kişinin endişe etmesine gerek yoktur, durum kendiliğinden geçecektir.

Liposuction gerçekleştirilen bölgede herhangi bir his kaybı meydana gelir mi?

Birkaç saatle sınırlı olmak üzere his kaybı meydana gelebilmektedir. Kalıcı bir his kaybının meydana gelmesi söz konusu değildir.

Liposuction uygulamasının yanı sıra herhangi bir uygulama yaptırmam gerekir mi?

Herhangi ek bir uygulamanın yapılması şart değildir fakat gerektiği takdirde kişiye masaj ve LPG tedavisinin önerildiği de bilinmektedir.

Liposuction uygulaması yaptırmak için herhangi bir yaş sınırlaması var mı?

Liposuction yaptırmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Liposuction sonrasında hastanede istirahat etmem gerekir mi?

Operasyon sonrasında hastanede istirahat etmek gerekmemektedir. Genel olarak 3 veya 4 saat sonrasında kişi taburcu edilir.

Liposuction sonrasında vücudumda herhangi bir iz kalacak mı?

Operasyon sonrasında kişinin vücudunda çok belirgin olmayan izlerin kalabilmesi mümkündür. Fakat bu izler için kişinin herhangi bir ürün kalmasına gerek olmamaktadır. Bu izler bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Ameliyat sonrasında korse takmam gerekecek mi?

Evet, bu süre doktor tarafından belirtilecektir.

Son Düzenleme : 06.03.2023