Sizi Arayalım

Çevresel etkenlere ya da yaşlanmaya bağlı olarak cilt üzerinde meydana gelen sorunlar, cilt yenileme ve gençleştirme tedavilerinde kullanılan yeni nesil yöntemlerle ortadan kaldırılabilmektedir. Yüzün çok daha estetik ve genç bir görünüm kazanması amacıyla gerçekleştirilen cilt yenileme ve gençleştirme uygulamaları bir dizi işlemden oluşur. Cilt yenileme ve gençleştirme uygulamalarından hangilerinin kullanılacağına kişilerin ihtiyaçlarına göre karar verilir. Bazı insanlar için iple yüz germe gibi cerrahi yöntemler çok daha etkiliyken, bazı insanlar içinse PRP yöntemi ile cilt gençleştirme uygulamaları tercih edilebilir. Ciltteki sorunların ortadan kaldırılması adına, alanında uzman hekimin kontrolü sonrasında uygulanacak yöntemlere karar verilecektir.

Peki cilt yenileme nedir ve cilt yenileme ve gençleştirme cihazı cilt üzerindeki sorunların giderilmesinde ne kadar etkilidir?

Cilt Yenileme ve Gençleştirme Nedir?

Cilde genç görünümünü ve canlılığını veren hücreler, yaşlanmaya ya da çeşitli faktörlere bağlı olarak ölür ve azalırlar. Bu da cildin elastikiyetini kaybederek çeşitli cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Cilt yenileme ve gençleştirme uygulamaları sayesinde kolajen üretimi desteklenerek cildin elastikiyetini arttırması sağlanır. Ayrıca cilt üzerindeki lekelerin giderilmesi, aknelerin ya da akne izlerinin tedavisi, peeling uygulamaları ile yüzün ölü hücrelerden temizlenmesi, nem dengesinin korunması, kolajen üretiminin desteklenmesi, yüz veya boyun bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi de cilt yenileme ve gençleştirme uygulamaları ile mümkündür. Tüm bu uygulamalar ile yüzdeki yaşlı görünümün ortadan kaldırılması, yüze genç bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Böylelikle kişinin kendisine olan saygısının ve güveninin de artması sağlanır.

Cilt Gençleştirme Uygulamaları

Cilt yenileme ve gençleştirme uygulamaları arasında en çok başvurulan, PRP ve kök hücre cilt gençleştirme uygulamalarıdır. Yine cilt yenileme ve gençleştirme uygulamaları kapsamında akne ve akne izi tedavisi, leke tedavisi, peeling uygulamaları, nem ve kolajen aşısı ve somon DNA da dahil olmak üzere çok sayıda işlem kişilerin ihtiyaçlarına göre uygulanabilir. En çok başvurulan cilt gençleştirme uygulamaları ise şunlardır:

PRP ile Cilt Yenileme

Ciltteki sarkmaların ve kırışıklıkların giderilmesi, akne tedavisi, cilt sıkılaştırma, yara izi silme gibi tedavilerde kullanılan kök hücre ile cilt yenileme uygulaması kişinin kendi kanı ile gerçekleştirilir. Bu uygulamada kişiden 10 ila 20 ml arasında kan alınır ve bu kan santrifüj yöntemi ile bileşenlerine ayrılarak platelet açısından zengin bir hale getirilerek hastaya yeniden enjekte edilir. Bu tedavi yönteminde zarar görmüş cilt hücrelerinin onarılması esastır ve bu sayede cilt çok daha sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşabilir. Nitekim PRP cilt yenileme yaptıranların yorumları da bunu destekler niteliktedir.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme

Kök hücre ile cilt gençleştirme uygulamasında cildin genç görünmesini sağlayan fibroblast hücrelerinin alınması, çoğaltılması ve yeniden enjekte edilmesi söz konusudur. Fibroblast hücreleri genellikle kulak arkasından alınır ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan kök hücre laboratuvarlarında çoğaltılır. Yüz, boyun, gıdı, dekolte ve el bölgelerinde gerçekleştirilebilen bu cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması cilt üzerindeki kırışıklıkların, sarkmaların, lekelerin ve izlerin tedavisinde son derece etkilidir.

Leke Tedavisi

Vasküler doğum lekeleri, cilt pigmentasyon bozuklukları, cilt döküntüleri, cilt enfeksiyonları, melazma ve çil gibi sorunlar lazerle cilt yenileme tedavisi sayesinde ortadan kaldırılabilir. Cilt altına gönderilen lazer ışınları cilt yüzeyinin 4 mm altına kadar ulaşır ve lekelerin yok olmasını sağlar. Lekenin büyüklüğü ve rengi, uygulanacak seans sayısı konusunda belirleyicidir. Leke tedavisi lazer yönteminin yanı sıra geniş bir ışık spektrumu kullanılarak gerçekleştirilen IPL (Intense Pulsed Light) yöntemiyle de gerçekleştirilebilir. Lazerle cilt gençleştirme yaptıranların yorumları uygulamanın başarısı konusunda yeterince fikir vermektedir.

Akne ve Akne İzi Tedavisi

Akne ve sivilceler özellikle ergenlik döneminde can sıkıcı bir hal alabilir. Ergenlik dönemi sonrasında bu akne ve sivilcelerin izleri kalıcı olabilir. Bir dizi uygulamadan oluşan cilt yenileme işlemleri aknelerin ve akne izlerinin tedavisi konusunda da etkilidir. Hafif lekelerde PRP cilt yenileme uygulamaları akne izlerinin tedavisini sağlayabilir fakat daha ciddi lekelerde fraksiyonel lazere ya da mezoterapi cilt gençleştirme uygulamalarına da başvurulabilir.

Peeling Uygulamaları

Cilt üzerindeki ölü derilerin temizlenerek gözeneklerin kirlerden ve yağlardan arındırılması işlemi peeling olarak adlandırılır. Bu uygulama cildin nefes almasını sağlayarak cilt hasarlarının önlenmesine yardımcı olur. Bu cilt yenileme ve gençleştirme yöntemi çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak gerçekleştirilebileceği gibi fırça gibi özel malzemeler kullanılarak fiziksel olarak da gerçekleştirilebilir. Fakat doğal ya da kimyasal yöntemlerin ulaşamadığı bölgelerin temizlenebilmesi için lazer peeling yöntemi uygulamak çok daha etkili sonuçlar verir. Fraksiyonel lazer ya da thulium lazer kullanılarak gerçekleştirilen karbon peeling işleminde derinlemesine bir temizlik gerçekleştirilmiş olur. Aynı zamanda kolajen üretimi desteklenerek cildin çok daha parlak ve canlı görünmesi sağlanır. Eğer “lazerle cilt yenileme nasıl yapılır?” merak ediyorsanız, doktorunuzdan karbon peeling ile ilgili bilgi almayı unutmayın!

Nem Aşısı

Cilt yüzeyinde meydana gelen kuruluğun  giderilmesi ve cildin nem dengesinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen nem aşısının içerisinde hyaluronik asidin yanı sıra çeşitli vitaminler ve antioksidanlar bulunur. Yalnızca 35 ila 40 dakika içerisinde tamamlanan nem aşısı uygulaması yüz, boyun ve dekolte bölgesi dışında ellere ve dudaklara da uygulanabilir. Bu cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması 6 ay ile 2 yıl arasında değişen bir kalıcılık süresine sahiptir. Herhangi bir risk barındırmayan, alerjik reaksiyonlara neden olmayan bir cilt yenileme ve gençleştirme uygulamasıdır. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden ağrı ya da acı hissedilmez.

Kolajen Aşısı

Çevresel faktörlere ya da yaşa bağlı olarak ciltteki kolajen üretiminin azalması, cildin elastikiyetini kaybetmesine, kırışıklık sarkma gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Pek çok uzman tarafından en iyi cilt gençleştirme yöntemi olarak kabul edilen kolajen aşısı fibroblast ve hyaluronik asit üretimini de destekleyerek cildin çok daha genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Kolajen aşısı ameliyatsız bir cilt yenileme ve gençleştirme yöntemidir, bu nedenle yaygın olarak tercih edilir.

Profhilo Yüz ve Boyun Uygulamaları

5 nokta tekniği olarak da bilinen profhilo cildin en alt katmanlarına kadar ulaşabilen ve yüzün iki yanında 5 BAP noktasını hedefleyen bir cilt yenileme ve gençleştirme uygulamasıdır. Hyaluronik asit içeriyor olması nedeniyle ciltteki elastikiyet kaybını onarırken çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. FED tarafından onaylanmış bir cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması olan profhilo teknolojisi yüz ve boyun bölgesindeki cilt kalitesinin artırılmasını sağlar. Bu cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması ağrısız, acısız ve güvenilirdir. Cilt yenileme işlemi sonrası etkileri hemen görmek mümkündür.

PB Serum Uygulamaları

Cilt yenileme ve gençleştirme uygulamaları kapsamında vücudun hemen hemen her bölgesine uygulanabilen PB serum hyaluronik asit başta olmak üzere çeşitli enzimler içerir. Ciltte meydana gelen sorunların onarılmasında etkili olan bu işlem yara ya da yanık izlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Kişilerin ihtiyaçlarına göre hazırlanan özel serumların cilt altına enjeksiyonu ile gerçekleştirilen bir cilt yenileme ve gençleştirme uygulamasıdır.

Jalupro Yüz ve Boyun Uygulamaları

Jalupro yüz ve boyun uygulamaları, amino asitler içeren ve kişiye özel olarak hazırlanan serumların cilt altına enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Son yılların popüler cilt gençleştirme yöntemlerinden olan jalupro, cilt elastikiyetinin artmasına ve yüzdeki yaşlı görünümün genç bir görünüme dönüştürülmesine yardımcı olur. Bu cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması altın iğneler olarak da adlandırılan ve kök hücre tedavisinde de kullanılan ince iğneler kullanılarak gerçekleştirilir. Kısa süre içerisinde tamamlanan, risksiz bir cilt yenileme ve gençleştirme uygulamasıdır.

Paris Işıltısı

Bir ameliyatsız yüz germe uygulaması olan paris ışıltısı ile yaşlanma belirtileri ortadan kaldırılabilir. Yaşlanma, sağlıksız yaşam tarzı ve çevresel faktörlere bağlı olarak cilt yüzeyinde meydana gelen sorunları gidermek için uygulanan bu cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Enjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilen bu cilt dokusu yenileme uygulamasının içeriği hyaluronik asit, mineral, vitamin, amino asit ve antioksidanlardan oluşur. Yalnızca yüz bölgesine değil, aynı zamanda boyun ve dekolte bölgesi ile ellere de uygulanabilir. Yaklaşık 20 ila 30 dakika süren bu cilt yenileme ve gençleştirme uygulamasında ağrı ya da acı hissedilmez.

Somon DNA

Somon balığı spermleri ve saf hyaluronik asit ile elde edilen somon DNA aşısı, cilt üzerindeki kırışıklıkları azaltmak ve cildin nem dengesini geri kazandırmak için tercih edilen cilt gençleştirme yöntemleri arasında yer alır. Bu cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması doğal bileşenler içerdiği için cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olmaz. Cilt elastikiyetini arttırarak canlı ve genç bir görünüm yaratır. Somon DNA aşısı ile cilt yenileme yaptıranlar uygulamanın başarısına dair olumlu geri dönüşlerde bulunmuştur.

Cilt Yenileme ve Gençleştirme Fiyatları

Medikal yöntemlerle cilt yenileme PRP, kök hücre tedavisi ve daha pek çok yöntemle yapılabilir. Bazen yalnızca tek bir yöntem yeterli olurken, ciltteki sorunların çok daha ciddi olduğu durumlarda birden fazla yöntemin bir arada kullanılması gerekebilir. Her yöntemin tekniği farklı olduğundan her biri farklı sorunları çözmek konusunda etkili olduğundan, cilt yenileme fiyatları da değişiklik gösterebilir. Bu yüzden öncelikle ciltteki sorunların tespit edilmesi, bu sorunlara yönelik bir tedavi programı belirlenmesi ve cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması için fiyatlara da buna göre karar verilmesi gerekir.

Tüm bunlara ek olarak uygulamanın yapılacağı merkezin güvenilirliği, hastanın genel sağlık durumu, uzmanların deneyimi gibi faktörler de cilt yenileme ve gençleştirme fiyatları üzerinde etkilidir. Ayrıca başarılı şekilde gerçekleştirilmeyen cilt yenileme ve gençleştirme uygulamalarının daha ciddi sorunlar doğurabileceği, bu yüzden de güvenilir bir estetik cerrah tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır! Eğer siz de “cilt yenileme nasıl yapılır?” sorusunun cevabını doğrudan uzmanlardan öğrenmek, cilt yenileme ve gençleştirme tedavisi sürecini planlamak adına bir randevu oluşturmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.