Tıbbi literatürde blefaroplasti olarak geçmekte olan göz kapağı estetiği ile göz çevresinde meydana gelen birçok rahatsızlık başarılı bir şekilde giderilebilmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağındaki sarkmalar, göz çevresindeki kırışıklıklar, göz altı torbaları gibi sorunlar kişileri gündelik yaşantıda olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Göz kapağı estetiği,kişinin olduğundan daha yaşlı ve bitkin görünmesine yol açan bu durumların kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Sizi Arayalım

  Göz Kapağı Estetiği Nedir?

  Göz kapağında ve göz çevresinde meydana gelen rahatsızlıklar sıklıkla; yaşın ilerlemesi, çevresel faktörler, beslenme düzenindeki hatalar ve göz kapaklarının vücuttaki en ince yapıya sahip olmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkların bir kısmının ortaya çıkmasına dair kişi önlem alabilirken bir kısmının ortaya çıkması kaçınılmaz olabilmektedir. Meydana gelen rahatsızlıklara bağlı olarak göz estetiği alt göz estetiği ve üst göz estetiği olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki ameliyat da anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle ameliyatlar sırasında herhangi bir ağrı hissedilmesi mümkün değildir. Her iki ameliyat da kalıcı ve tatmin edici sonuçlar sunmaktadır. Ameliyatların birbirinden farklı olması, farklı problemlere yönelik olmasından kaynaklanmaktadır. Kişilerin ihtiyaç duymaları halinde uzman tarafından ameliyata uygun olup olmadıklarının belirlenmesinin ardından, alt ve üst göz kapağı estetikleri bir arada uygulanabilmektedir.

  Operasyona Nasıl Hazırlanılır?

  Oldukça kısa sürede ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen operasyonlar arasında yer alan göz kapağı estetiği, günümüzde birçok kişi tarafından sıkça tercih edilmektedir. Operasyonun gözün hassas olması ve ufak bir olumsuz etkiyle ciddi oranda zarar görebilmesi nedeniyle mutlaka bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin gündelik yaşantısını ciddi oranda etkileyecek olumsuz sonuçlar doğabilmektedir.

  Kişilerin varsa kullandıkları ilaçları ameliyat öncesinde mutlaka ameliyatı gerçekleştirecek doktora bildirmeleri gerekmektedir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, ameliyat sırasında ilaçların etkili olabilmesi sebebiyle ameliyatı gerçekleştirecek doktora bilgi vermelidirler. Tüm bunlarla birlikte, kişilerin daha önce geçirmiş oldukları varsa, mutlaka doktorlarına bildirmeleri oldukça önemlidir.

  Üst Göz Kapağı Estetiği Nedir?

  Üst göz kapağı estetiği, göz kapağında meydana gelen sarkma ve torbalanmalar sonucunda sıklıkla tercih edilmektedir. Göz kapağındaki bu sarkma ve torbalanmalar kişinin mevcut yaşından daha yaşlı görünmesiyle birlikte daha yorgun ve halsiz bir görünüme de sahip olmasına neden olur. Bu durum sonucunda kişi görünüşüne dair memnuniyetsizlik yaşar ve üst göz kapağı estetiğine başvurur. Göz oldukça hassas bir organ olduğu için, olası risklerin önlenebilmesi için ameliyatın mutlaka tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda, alanında uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  Üst Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanır?

  Göz kapağında sarkma ve torbalanmalara sahip olan ve göz çevresinin görünümünden memnun olmayan kişilere üst göz kapağı estetiği uygulanabilmektedir. Bu işlem, genellikle uyku düzensizliği, gereğinden fazla veya az uyuma, sigara ve alkol tüketimi sonucunda göz kapağı görüntüsünde problem yaşayan kişilere uygulanır. Bazı kişilerde çevresel faktörlerin yanı sıra kalıtımsal nedenlerle de göz kapağında sarkma ve torbalanmalar meydana gelebilmektedir. Üst göz kapağı ise hem çevresel hem de kalıtımsal nedenlerle bu durumlara sahip olan kişilere başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

  Alt Göz Kapağı Estetiği Nedir?

  Alt göz kapağında mevcut olabilen göz altı torbaları kişilerin olduklarından daha yaşlı ve yorgun gözükmelerine neden olmaktadır. Yaşlanma ile kalıtımsal nedenler sonucunda yağ yastıkçıkları estetik olarak kötü bir görünüme neden olur. Göz küresini destekleme işlevine sahip olan yağ yastıkçıkları, fıtıklaşma sonucunda kişiyi rahatsız eder ve bunun sonucunda kişi alt göz kapağı estetiğine başvurur.

  Alt Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanır?

  Alt göz kapağı estetiği, göz altı torbalarına sahip olan ve göz altı görünüşüne dair memnuniyetsizlik duyan kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu işleme başvuran kişiler ilk olarak bir uzman tarafından muayene edilmelidir. Kişi uygun görüldüğü takdirde operasyonda uygulanacak teknik belirlenir. Alt göz kapağı estetiğinde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Kişinin operasyona uygunluğuna mutlaka bir uzman tarafından muayenenin ardından karar verilir.

  Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Uygulanır?

  Üst göz kapağı estetiği, lokal anestezi altında yaklaşık bir veya iki saatte gerçekleştirilir. İşlem süresini gözdeki torbalanma ve sarkmaların hangi durumda olduğu belirler. İşlem sırasında fazla cilt dokusu ve yağ torbaları alınır. Böylelikle kişinin göz kapağındaki sarkmalar kalıcı bir şekilde yok edilmiş olur.

  Üst Göz Kapağı Estetiği İşlemi Sonrası

  İşlemin ardından oldukça kısa bir sürede kişi gündelik yaşantısına geri dönebilmektedir. Bu işlem sonrasında kişinin herhangi bir fiziksel eylemi gerçekleştirmesinde engel bulunmamaktadır. Yalnızca, işlem sonrasında özellikle ilk hafta yüzde ödem ve morlukların görülebileceği unutulmamalıdır. İşlemden kaynaklanan ödem ve morluklar genellikle bir haftanın sonunda kendiliğinden geçmektedir. Operasyon sonrasında yüzde herhangi bir izin kalmaması durumu da operasyonun sunduğu avantajlar arasında yer almaktadır. Mevcut durumu gidermeyi sağlayan bu operasyon sonrasında yaşın ilerlemesiyle birlikte göz kapağında hafif sarkma ve torbalanmaların meydana gelebileceği unutulmamalıdır. Bu durum oldukça uzun yıllar sonrasında görülebilmekle birlikte gerektiği takdirde kişi tarafından tekrar üst göz kapağı estetiğine başvurulabilmektedir.

  Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Uygulanır?

  Hastanın durumuna ve doktorun tercihine göre lokal veya genel anestezi altında uygulanabilen alt göz kapağı estetiği, günümüzde gelişen teknolojilerin sonucunda oldukça başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Yaklaşık bir veya iki saat sürmekte olan bu işlem sırasında kirpik altından kaz ayaklarına doğru uzanan kesi ile gerçekleştirilir. İşlem sırasında torbalanma görünümüne sebep olan yağ yastıkçıklarının fazla olan kısmı alınır. Göz altında fazla cilt bulunduğu takdirde bu fazlalık kısmın alınması da alt göz kapağı estetiği işlemi sırasında gerçekleştirilebilir. Bu durumun sonucunda mevcut göz altı torbaları başarılı bir şekilde yok edilmiş olur. Alt göz kapağı estetiği sırasında alınan fazla yağ yastıkçıkları, göz altında mevcut olduğu takdirde çukurlukları doldurmak amacıyla kullanılabilmektedir.

  Alt Göz Kapağı Estetiği İşlemi Sonrası

  İşlem sırasında kirpiklerin altına dikiş işlemi uygulanır. Fakat bu dikiş kişiyi rahatsız etmeyecek boyuttadır ve kendiliğinden eriyen ipler ile gerçekleştirileceği için kişinin dikişleri aldırması gerekmez. Bu dikişler işlemden yaklaşık bir hafta sonra kendiliğinden eriyecektir. Alt göz kapağı estetiği sonrasında yüzde hafif derecede ödem ve morluklar oluşabilir. İşlemden yaklaşık iki hafta sonra bu ödem ve morlukların tamamen geçmesi beklenir. Alt göz kapağı estetiği kişilere kalıcı çözüm sunar. Fakat kişilerde yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltlerinde gevşemelerin ve torbalanmaların meydana gelmesi olasıdır. Bu torbalanmaların oldukça hafif bir şekilde görüldüğü ve kişiyi rahatsız edecek şekilde olmadıkları bilinmektedir. Gerektiği takdirde kişi ikinci kez alt göz kapağı estetiğine başvurabilmektedir.

  SIK SORULAN SORULAR

  Evet, operasyon kalıcı sonuçlar sunmaktadır. Fakat operasyon yaşlanma sürecini durdurmayacağı için üst göz kapağında yeniden birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir ve yeniden operasyon yapılması gerekebilmektedir. Alt göz kapağında ise operasyonun tekrar edilmesine ihtiyaç duyulmamaktadır.

  Üst göz kapağı estetiği lokal anestezi altında gerçekleştirilirken alt göz kapağı estetiği genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bir arada gerçekleştirildiği takdirde genel anestezi uygulanmaktadır.

  Operasyonun ardından ağrı kesiciler ile giderilecek düzeyde hafif ağrıların görülebilmesi olasıdır.

  Hayır, gelişmiş yöntemlerin kullanılması sayesinde operasyonun ardından göz ve çevresinde herhangi bir iz kalmamaktadır.

  Operasyon için herhangi bir özel dönem bulunmamakla birlikte, kişiler gerek gördüğü takdirde yılın her döneminde operasyona başvurabilmektedirler.

  Evet, doğuştan mevcut olan tek veya çift taraflı düşüklüğün giderilebilmesi mümkündür.

  Evet, alt ve üst göz kapağı estetiği gerek görüldüğü takdirde yaklaşık bir saatte birlikte gerçekleştirilebilmektedir.

  Evet, düşüklük ile yorgunluğun bir arada görülmesi sonucunda görmenin engellenmesi göz kapağı estetiği sonucunda giderilebilmektedir.

  Rahatsızlıklar başlıca yaşın ilerlemesiyle birlikte, uzun süre teknolojik aletlere odaklanmak, yetersiz ve düzensiz beslenmek sebebiyle ortaya çıkabilmektedirler.

  Kişilerin ameliyat öncesinde göz makyajı yapmamaları gerekmektedir. Kişilerin ameliyat öncesinde varsa kullandıkları ilaçları ve geçirmiş oldukları operasyonları doktorlarına bildirmeleri oldukça önemlidir.

  Üst ve alt göz kapağı estetiği ayrı ayrı yarım saatte uygulanmakla birlikte bir arada da kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

  Ameliyatın ardından kişilerin göz hijyenine dikkat etmeleri, özellikle ilk hafta göze baskı uygulamamaları ve gözlerini ovuşturmamaları gerekmektedir. Aynı zamanda gözlerin en az üç ay güneşten korunması gerekmektedir.

  Göz altı ve üstünde estetik şikayetlere sahip olan kişiler göz kapağı estetiğine başvurabilmektedirler. Operasyon için herhangi bir yaş sınırlamaması bulunmamakla birlikte, kişilerin operasyona uygunluğu muayene sırasında belirlenmektedir.

  Hayır, ameliyatın ardından bandaj uygulaması gerçekleştirilmemektedir. Gerekli görüldüğü takdirde ince bantların uygulanması olasıdır.

  Şişme ve morarmalar oldukça hafif şekilde ortaya çıkmaktadır. Ameliyatın ardından kısa sürede uygulanan buz tedavisi şişme ve morarmaların kısa sürede tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

  Ameliyatın ardından dikişlerin bir hafta sonra aldırılabilmesi mümkündür. Dikişlerin alınması gereken tarih doktor tarafından hastaya bildirilecektir.

   

  Ameliyatın gerçekleştirildiği gün kişilerin taburcu edilebilmesi mümkündür.

   

  Özellikle ameliyatın ilk haftasında sokağa çıkacak kişilere güneş gözlüğü kullanmaları tavsiye edilmektedir.

   

  TOP