Boyun Germe Estetiği ile Kırışıklıklara ve Gıdı Sorununa Kesin Çözüm!

Boyun derisinde meydana gelen bollaşma ve sarkma sonucunda boyunda rahatsız edici bir görüntü oluşur. Bollaşma ve sarkma, boyun ile çene arasındaki açının kaybolmasına yol açabilmektedir. Bu durum ise kişinin estetik olmayan görünüme sahip olmasına ve gündelik yaşantıda problem yaşamasına neden olmaktadır. Kişilerin görünümlerine dair yaşadıkları problemler, psikolojik olarak ruh hallerini oldukça ciddi ölçüde etkilemektedir. Bazı kişilerde gıdı bölgesinde de yağlanmalar oluşabilirken, bu yağlanmaların kilo verme ile giderilmesi mümkün olmamaktadır. Özellikle yaşın ilerlemesi sonucunda sahip olunan boyundaki estetik olmayan görüntü, boyun germe ameliyatı ile başarılı bir şekilde giderilebilmektedir.

Sizi Arayalım

  Kimler Operasyon İçin Uygundur?

  Boyunda meydana gelen ve estetik olmayan görüntü genellikle aşırı kilo alıp verme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte kişilerin yaşlarının ilerlemesiyle boyun derisinde bollaşma ile sarkmanın görülmesi de kaçınılmaz olmaktadır. Bu durum genellikle olması gerekenden küçük ve geride olan alt çeneye sahip kişilerde görülmektedir. Kişilerin aşırı kiloya sahip olmaları da deri bollaşmasına yol açabilmektedir. Çene altında mevcut olan ve gıdı olarak bilinen bölgede oluşan bu bollaşma, kişileri oldukça fazla rahatsız edebilmektedir. Kişilerin aşırı bir şekilde sık kilo alıp vermelerinin, tüm vücutlarında olduğu gibi boyun bölgesinde de sarkmaya yol açması kaçınılmaz olacaktır. Boynun altındaki deride görülen bollaşma, kişinin yaşının olduğundan fazla görünmesi ile estetik görünme sahip olmaması yol açması sebebiyle istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu kişilere boyun germe ameliyatının uygulanması ve tek bir operasyon ile bu durumun giderilmesi mümkün olmaktadır. Kişilerin, yukarıda belirtilen problemlere sahip olmaları durumunda muhakkak bir uzmana danışmaları ve ameliyat için uygun olup olmadıklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

  Operasyon Nasıl Gerçekleştirilir?

  Yüz germe ameliyatında da uygulanmakta olan kulak arkasından gerçekleştirilen kesi, saçlı deriye doğru olacak şekilde uzatılır. Boyun daha önceden belirlenen şekilde yukarı doğru gerdirilir. Mevcut olan fazla deri çıkarılır ve dikiş işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Ameliyatın ardından gerdirilen boyundaki kırışıklıklar gidermiş olup çene açısının belirginleştirilmesi sağlanarak kişinin daha genç bir görünüme sahip olması sağlanır. Ameliyatta gerçekleştirilen kesinin kulak arkasından başlıyor olması görünürde herhangi bir iz kalmamasını sağlamaktadır.
  Bazı durumlarda gıdı bölgesinin de toparlanması gerekebilmektedir. Boyundaki mevcut kaslarda gevşeme görülüyorsa veya çene alt kısmında yağlanmalar mevcut ise gıdı bölgesi için ek uygulamaların gerçekleştirilmesi olasıdır. Bu durumda hastanın durumu ile beklentileri dikkate alınmaktadır.

  Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi boyun germe ameliyatında da kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar mevcuttur. Ameliyat esnasında ve sonrasında herhangi bir problem yaşanmasını önlemek adına kişilerin dikkat etmeleri gereken unsurlar başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Aspirin türevi ilaçların alımının en az iki hafta öncesinden bırakmış olmak
  • Herhangi bir ilaç kullanılıyor ise doktora bildirmek
  • Geçirilen bir operasyon mevcut ise doktora bildirmek
  • Ameliyattan en az iki hafta önce sigarayı bırakmış olmak

  Kişilerin, ameliyattan sonra ilk bir ay saçlarını boyatamayacakları için böyle bir istekleri var ise ameliyattan bir hafta önce boyamış olmaları gerekmektedir. Uzun saça sahip olmak, boyun bölgesine gerçekleştirilen pansumanı gizlemekte avantaj sağlayacaktır.

  Boyun germe ameliyatı esnasında yüzün diğer bölgelerine herhangi bir uygulamanın gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği, hastanın durumu ile beklentilerine göre belirlenmektedir. Yüze diğer uygulamalar da gerçekleştirilecek ise ameliyat yaklaşık beş saat sürmektedir. Tek başına gerçekleştirildiği takdirde boyun germe ameliyatı oldukça kısa sürede tamamlanmaktadır.

  Operasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ameliyattan beklentilerin belirlenmiş olması
  • Kullanılmakta olan ilaçlar, vitaminler, bitkisel takviyelerin liposuction operasyonu uygulanması aşamasında herhangi bir etkisinin olup olmayacağı
  • Alkol ve tütün kullanımının herhangi bir etkisinin olup olmayacağı
  • Daha önce geçirilmiş ameliyat mevcut olduğu takdirde herhangi bir etkisinin olup olmadığı

  Boyun Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Tüm operasyonlarda görülme ihtimali olan kanama ve enfeksiyon, boyun germe ameliyatının da riskleri arasında yer almaktadır. Bu riskler oldukça nadir bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Ameliyat esnasında kanama görüldüğü takdirde uzman tarafından vakit kaybedilmeden drenaj tedavisi veya kan transfüzyonu uygulanır. Ameliyat sırasında görülebilecek kanama riskini azaltmak için kişinin ameliyattan iki hafta öncesine kadar aspirin türevi ilaçları almayı bırakması gerekmektedir. Kişilerin hipertansiyon rahatsızlığına sahip olması durumu da ameliyat sırasında veya sonrasında kanama riskinin ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Derinin altında gerçekleşen kanama iyileşmenin olması gerekenden fazla sürede gerçekleşmesine yol açacaktır. Aynı zamanda bu durum, kanamanın gerçekleştiği bölgede iz kalmasına dahi neden olabilmektedir. Neredeyse tüm operasyonlarda ortaya çıkma ihtimali olan enfeksiyon kapma durumu ise cerrahi müdahale veya antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilmektedir.

  Boyun germe ameliyatında, gelişen teknolojilerin kullanılması sonucunda iz kalma ihtimali oldukça düşürülmüştür. Fakat yine de bazı faktörler iz kalma ihtimalini arttırabilmektedir. Bu faktörler arasında; sigara kullanımı, kişilerin ameliyat sırasında enfeksiyon kapması ve kalıtımsal özellikler yer almaktadır. Kişinin rahatsız olacağı bir ize sahip olduğu durumlarda ek tedavi yöntemine başvurulması mümkündür.

  Operasyon esnasında deri yukarı çekilmektedir. Saçın çekildiği bölgede saç kaybının görülmesi durumu olasıdır. Bu durum operasyon öncesinde ön görülemeyeceği için herhangi bir önlem alınamamaktadır.

  Oldukça nadir bir şekilde kişilerde sinir hasarı meydana gelebilmektedir. Hasar görülebilecek sinirler arasında motor ve duyu sinirleri yer almaktadır. Bunun sonucunda yüzde gerçekleştirilen hareketlerde zayıflık veya kayıp durumu ortaya çıkabilmektedir. Yüzdeki hareketlerin geçici veya kalıcı olarak gerçekleştirilememesine yol açan bu durum, kişinin gündelik yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Fakat gelişen teknolojilerin sağlık sektöründe de etkili bir şekilde kullanılması ile bu riskler oldukça nadir bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

  Kişilerin, boyun germe ameliyatı ile boyun bölgesinde yaşlanmanın durdurulmasının mümkün olmadığını unutmamaları gerekmektedir. Bu nedenle yaşın ilerlemesi, kilo alma, uzun süre güneşte kalma gibi durumlarda nadiren de olsa sarkmaların görülebileceği riski kişiler tarafından bilinmelidir. Operasyon, gerektiği takdirde başarılı bir şekilde tekrarlanabilmektedir. Böylelikle kişilerin bu risklere dair endişelenmelerine gerek olmamaktadır. Ameliyatın, alanında uzman bir doktor tarafından tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesinin ameliyat risklerini azaltmada oldukça etkili olduğu unutulmamalıdır.

  SIK SORULAN SORULAR

  Özellikle sık sık kilo alıp verme veya yaşın ilerlemesi sonucunda boyun bölgesinde görülen bollaşmadan rahatsız olan kişiler ameliyat için uygundurlar.

  Ameliyat öncesinde kişilerin kanamaya sebep olacak ilaç alınımı bırakmaları ve sigara kullanmamaları gerekmektedir.

  Evet, ameliyat kalıcı sonuçlar sunmaktadır. Fakat ameliyatın yaşlanmayı durdurmayacağı unutulmamalıdır.

  Burun ameliyatında her cerrahi işlemde olan enfeksiyon kapma ve kana riski bulunmaktadır. Çok nadir de olsa burun şeklinden memnun olmama neticesinde ikinci bir ameliyat uygulamasına ihtiyaç duyulması.

  Hayır, ameliyat gerçekleştirilmeksizin birtakım egzersizler veya krem, ilaçlar ile boyun germe mümkün değildir.

  Tüm operasyonlarda olduğu gibi boyun germe operasyonunda da enfeksiyon kapma ve kanama riski bulunmaktadır. Fakat bu riskler oldukça nadir bir şekilde görülmektedir.

  Evet, ameliyat esnasında dren yerleştirilir ve ameliyattan bir gün sonra alınır.

  Evet, ameliyat esnasında genel anestezi uygulanmaktadır.

  Ameliyatta uygulanacak teknik, hastanın durumuna ve beklentilerine göre uzman tarafından belirlenir.

  Kişilerin operasyondan bir hafta sonra tam anlamıyla gündelik yaşantılarına dönmeleri mümkündür.

  Kişiler operasyondan bir hafta sonra çalışma hayatına dönebilirler. Fakat fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan kişilerde bu süre daha uzun olabilmektedir. Bu kişilerin ameliyatı gerçekleştiren uzmana danışmaları gerekmektedir.

  Ameliyattan iki gün sonra kişilerin duş almalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

  Ameliyattan iki hafta sonra kişilerin spor yapmaları mümkündür.

  Hayır, ameliyatın ardından görünürde herhangi bir iz kalmamaktadır.

  Hafif derecede şişlik ve ödem oluşumu görülebilmektedir. Bu durumlar kendiliğinden geçeceği için kişilerin ek bir tedaviye başvurmaları gerekmemektedir.

  Boyunda gerginlik ve uyuşukluk oluşması olasıdır. Fakat bu durum kalıcı olmayacağı için kişilerin endişelenmelerine gerek olmamaktadır.

  En etkili ve başarılı sonuçların elde edilmesi için ameliyatın alanında uzman bir doktor tarafından tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  TOP