Sizi Arayalım

Obezite Beslenme

İçindekiler

Obezite aşırı kiloya bağlı olup ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir hastalıktır, bu yönüyle de obezitede beslenme konusu oldukça önemli hale gelmektedir. Obezitede beslenme konusunu detaylandırmadan önce obezitenin ne olduğuna dair fikir sahibi olmakta fayda vardır. 

Obezite Nedir?

Obezite aşırı kilolu olma halidir. Vücut kitle endeksinin (VKI) 30 veya daha üzerinde çıkması obezite olarak kabul edilir. Vücut kitle endeksi kişinin kilosunun boyuna göre normal olup  olmadığını hesaplamakta kullanılan ölçüttür. Vücut kitle endeksi hesaplanırken kişinin kilosu, boyunun metre karesine bölünür. Çıkan sonucun 30 birim altında olması gerekir. Aksi durumda obezite riski var demektir.

Obezite genetik yatkınlık, yetersiz fiziksel aktivite, dengesiz ve düzensiz beslenme, hormonal bozukluklar ya da bazı ilaçların yan etkileri gibi faktörler sonucunda oluşabilir. Obezite, birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, solunum sorunları, uyku apnesi, eklem problemleri, depresyon, bazı kanser türleri gibi sorunlar yer alır. Obezitenin tedavisi için sağlıklı beslenme alışkanlıkları, düzenli fiziksel aktivitenin yanı sıra bazı durumlarda ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale de gerekebilir.

Ne Dediler?
s....b
04/03/2022

2017’den beri tanıdığım keşke çok daha önce tanısaydım dediğim muhteşem doktor. Doğal olamayacak işlemi siz isteseniz dahi asla yapmaz, aşırı kibar, güler yüzlü, samimi, ilgili ve işinde çok başarılı bir doktordur. Meme büyütme de dahil olmak üzere bir çok işlem yaptırdım kendisine ve hepsinden çok memnun kaldım, ben söylemesem kimse herhangi bir işlem yaptırdığımı anlamıyor. Hangi işlem olursa olsun hiç farketmez tereddüt etmeden gidebilirsiniz.

Devamını Oku
C P
08/01/2022

tek şey, sihirli elleri olması ve ne istediğinizi hemen anlamasıdır. süper tatlı ve yakışıklı, asistan yağmur çok yardımsever dürüst ve sonuç inanılmaz türkiyenin en iyi plastik cerrah ve ekibi !!!

Kudret Cagla Uge
05/01/2023

Şahane bir profesyonellik ve samimiyet!

Leyla Ciftci
22/12/2021

dr yapabilirim Yücel Sarıaltın'ı şiddetle tavsiye ederim!!! Çok cana yakın, özenli ve çok profesyonel. Fazlasıyla mutluyum, sonunda her zaman olmasını istediğim gibi ve bunun için çok minnettarım !!! Asistanı Yağmur Hanım ilk görüşmeden itibaren bana çok iyi bir his verdi ve bu profesyonel destek Türkiye'de kaldığım süre boyunca ve sonrasında da devam etti! Kaldığım kadar benim için çok önemli olan şey Hastane birinci sınıftı!!! Ayrıca tüm ekibine çok teşekkür etmek istiyorum. TEŞEKKÜRLER

Devamını Oku
Pet*** Ş***
05/09/2015

Estetik İnternational da tanıştığım en samimi ve sıcak doktor kendisi ayrıca tüm işlerinde mükemmeller . Hocamın ilgisi ve personelinde desteğiyle güzel bir sonuç yaşadım herkese teşekkür edeiyorum

Hd***
05/08/2019

Merhaba :) Ben Hedil Ürdün'den geliyorum. Daha önce 4 kez burun estetiği ameliyatı oldum ve hepsi de başarısız geçti. 5. ameliyatımı Op. Dr. Yücel Sarıaltın'a oldum ve ameliyatımın sonucu harika. Burun ile dudak arasında bir mesafe vardı o kısaldı. Bu kadar küçük bir iz kalacağını düşünmemiştim.

Devamını Oku

Obezitede Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite dengesiz beslenme, egzersiz yapmama, genetik nedenler, kullanılan ilaçlara bağlı olarak ya da hormonal nedenlerden dolayı oluşabilen bir hastalık olduğu için tedavi yöntemleri genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, diyet, egzersiz, ilaçlar, cerrahi seçenekleri içerir:

 • Yaşam Tarzı Değişikliği: Obezite tedavisinde en önemli faktörlerden biri yaşam tarzı değişiklikleridir. Bu değişiklikler arasında daha sağlıklı bir diyet, daha fazla fiziksel aktivite yer alır. Bu değişiklikler genellikle obezitenin hafif veya orta dereceli vakalarında etkilidir. 
 • Diyet: Obezite tedavisinde diyet, kalori alımını azaltmak için tasarlanmış bir programdır. Bu programlar genellikle düşük kalorili, yüksek proteinli diyet içerir. Diyet programları genellikle diyetisyen tarafından tasarlanır, bireysel ihtiyaçları karşılamak için özelleştirilir.
 • Egzersiz: Düzenli fiziksel aktivite kalori yakmak, kilo vermek için önemlidir. Egzersiz programları bireysel ihtiyaçları, fiziksel yetenekleri dikkate alarak tasarlanmalıdır. Egzersiz programı, yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme veya aerobik gibi aktiviteleri içerebilir.
 • İlaç Kullanımı: Obezite tedavisi sırasında doktor tarafından reçete edilen bazı ilaçlar olabilir. Obezite tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, iştahı azaltabilir veya vücut yağının emilimini azaltabilir. Ancak, ilaç tedavisi sadece doktorun gözetimi altında kullanılmalıdır.
 • Cerrahi Uygulamalar: Obezite tedavisinde son çare olarak, cerrahi seçenekler de mevcuttur. Cerrahi tedaviler, mide küçültme ameliyatı veya gastrik bypass gibi işlemlerle uygulanabilir. Ancak, cerrahi seçenekler sadece aşırı obez olan hastalar için önerilir, bunların ciddi yan etkileri olabilir. 

Son olarak, obezite ciddi sorunlara neden olabilecek bir hastalıktır. Obezite tedavisinde hangi yöntemin uygun olduğunu belirlemek için, hastanın sağlık durumu, obezite derecesi dikkate alınmalı, tedavi planı bireysel ihtiyaçlarına göre özelleştirilmelidir. 

Obezitede Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Obezite, vücutta aşırı yağ birikimi ile karakterize bir durumdur. Bu durumun önlenmesi, yönetimi için sağlıklı bir beslenme planı uygulamak önemlidir. Bu noktada doktor önerisiyle hareket etmek gerekir. Obezitede beslenmede dikkat edilmesi gereken bazı beslenme uygulamaları şu şekildedir:

 • Obezitede beslenme konusunda en önemli konulardan bir tanesi dengeli beslenmedir. Dengeli bir beslenme programında proteinler, karbonhidratlar, sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller yer alır. Tüm bu besin grupları obezite beslenme programı içerisinde birbirini tamamlayacak şekilde eşit olarak dağıtılmalıdır. 
 • Porsiyonları kontrol etmek önemlidir. Az az ve sık tüketerek porsiyonlarınızı kontrol edip kalori alımını azaltabilirsiniz. 
 • Yağ oranı düşük yiyecekler tercih edilmelidir. Kızartma gibi besinler yerine fırında pişirilmiş besinleri tercih etmek gerekir. Ayrıca yağ kullanımında zeytinyağı, susam yağı, avokado yağı gibi sağlıklı yağ içeren besinler yer almalıdır. 
 • Şekerli içecekler, tatlılar, fast food, paketli gıdalar gibi işlenmiş, rafine gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine Fındık, badem, ceviz, meyve, sebze gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketilmelidir. 
 • Bol su tüketilmelidir. Su vücudun en temel ihtiyaçlarından biridir, eksikliği çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Bu açıdan vücudun ihtiyacı oranında günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. 
 • Düzenli egzersiz yapmak. Sağlıklı bir beslenme planıyla birlikte, düzenli egzersiz yapmak da kilo yönetiminde yardımcı olabilir.

Cinsiyete Göre Obezitede Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kadınlar ve erkekler arasında beslenme gereksinimleri açısından farklılıklar vardır. Bu farklılıklar, cinsiyet hormonları, kas-kemik kütlesi, vücut bileşimi, metabolizma hızı gibi biyolojik faktörlere dayanır.

Kadınlar ve erkekler için hormon seviyeleri farklıdır. Bu hormon farklılıkları genellikle kadınların daha az kütlesine sahip olmasına, daha fazla vücut yağı biriktirmesine neden olur. Bu durumda kadınların erkeklere göre daha az kalori tüketmesi gerekebilir. Ayrıca, kadınlar ve erkeklerin kemik yoğunlukları da farklıdır. Kadınlar, özellikle menopoz sonrası, osteoporoz riski altındadır, bu nedenle kalsiyum, D vitamini ve diğer minerallerin tüketimi erkeklerden daha önemlidir. Kadınlar da erkekler de protein, karbonhidrat, sağlıklı yağ, vitamin ve mineral gibi besin gruplarına ihtiyaç duyarlar, ancak bunların tüketim oranları kadın ve erkeklerde farklı olabilir. Sonuç olarak erkekler ve kadınlar besin grupları tüketiminde farklı oranlara ihtiyaç duyarlar bunun için de obezite hastalığında kadın ve erkekler farklı programlar uygulamalıdır. 

Kadınlar Obezitede Nasıl Beslenmelidir?

Obezitede kadınlar ve erkekler için bazı farklı uygulamalar gerekebilir. Bu konuyla ilgili olarak uzman doktordan destek almak önemlidir. Obezite, vücuttaki yağ dokusunun normal sınırların üzerine çıkması durumudur. Obeziteyle başa çıkmak için kadınlar için uygun bir beslenme planı şunları içerebilir:

 • Obeziteyi tedavi etmek için, kadınların enerji alımını sınırlamaları, daha az kalori içeren bir diyet benimsemeleri gerekebilir. Ancak, kalori alımını çok sınırlamak sağlıksız olabilir, bu nedenle bir beslenme uzmanına danışmak önemlidir.
 • Kadınlar, obezite tedavisi için dengeli bir diyet benimsemelidir. Bu, protein, karbonhidrat, sağlıklı yağların dengeli bir şekilde tüketilmesini içerir. Ayrıca, sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve sağlıklı yağ kaynakları (örneğin, zeytinyağı veya avokado) gibi besinlerin tüketimi de önemlidir.
 • Obezitede beslenme konusunda kadınlar için porsiyon kontrolü önerilir. Yemeği yavaş yavaş yemek, küçük tabaklar kullanmak, öğünler arasında atıştırmalıkları azaltmak faydalı olabilir.
 • Kadınlar için obezitede beslenme konusunda diğer önemli unsur da şekerli veya işlenmiş yiyeceklerden kaçınmaktır. Şekerli, işlenmiş ürünler obeziteye neden olan gıdaların başında gelir. Bu tür yiyecekler yerine evde yemek yapmak, taze yiyecekler tüketmek daha sağlıklı bir seçim olabilir.
 • Beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapmak da obezite ile mücadelede önemlidir. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme veya yüzme gibi düzenli egzersizler, kilo vermenize, sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Erkekler Obezitede Nasıl Beslenmelidir?

Obezite, vücut ağırlığının normalin üzerinde olması durumudur, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Erkeklerde obezite genellikle bel bölgesinde yağ birikmesiyle ilişkilidir, bu da kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet ve diğer sağlık sorunları riskini artırabilir. Bu nedenle, obezite tedavisi için sağlıklı bir beslenme programı, düzenli egzersiz önemlidir. Erkekler için sağlıklı bir beslenme programı, düşük kalorili, ancak yine de yeterli besin alımını sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Aşağıdaki öneriler obeziteyi yönetmeye yardımcı olabilir:

 • Protein tokluk hissi verir, kas kütlesini korur. Tavuk, balık, hindi, yumurta, baklagiller, yağsız süt ürünleri gibi protein açısından zengin gıdalar erkeklerin obezitede beslenme noktasında tüketmesi gereken ürünlerdendir. 
 • Tam tahıllı gıdalar, lif ve diğer besin maddeleri açısından zengin olduğu için obezite tedavisinde faydalı olabilir. Kepekli ekmek, esmer pirinç, bulgur, yulaf ezmesi gibi tam tahıllı gıdalar tüketilmelidir.
 • Meyve ve sebzeler, düşük kalorili olmalarına rağmen lif, vitamin ve mineral açısından zengindir. Bu nedenle erkekler için obezitede beslenme konusunda bol miktarda meyve ve sebze tüketmek oldukça önemlidir. 
 • Sağlıklı bir beslenme programı ile birlikte düzenli egzersiz yapmak da obeziteyi yönetmeye yardımcı olabilir. Haftada en az 150 dakika orta şiddette egzersiz yapabilirsiniz. Fakat bu konuda bir profesyonelden destek almakta fayda vardır.
 • Su, vücudunuzun hidrasyonunu sağlar, açlık hissini azaltır. Günde en az 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin.

Yaşa Göre Obezitede Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Obezitede beslenme planı kişiye özeldir; yaş, cinsiyet, boy, kilo, yaşam tarzı, sağlık durumu gibi faktörler dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Ancak genel olarak beslenme yaşa göre farklılık gösterir.

Çocuklarda obezite tedavisinde beslenme planı, büyüme ve gelişme dönemlerine göre düzenlenir. Çocukların beslenme planı yüksek miktarda lif, vitamin ve mineral içermelidir. Fast food, şekerli, yağlı gıdalar sınırlanmalıdır. Ayrıca, çocukların yeterli miktarda su tüketmeleri sağlanmalıdır.

Gençlerin obezite tedavisinde beslenme planı, kalori alımını azaltarak kilo kaybını desteklemeye odaklanır. Sağlıklı bir diyet, taze sebzeler, meyveler, tam tahıllı gıdalar, protein kaynakları (örneğin tavuk, balık, fasulye, nohut), süt ve süt ürünleri gibi besinlerin tüketimini içermelidir. Fast food, şekerli içecekler, tuzlu atıştırmalıklar, işlenmiş gıdalar, aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi ise sınırlandırılmalıdır. Bu süreçte obezite ile savaşan genç bireyler doğru beslenme planının yanında egzersiz de yapmalılardır.

Yetişkinler için obezite tedavisinde beslenme planında da kişiler kalori alımını azaltarak kilo kaybını desteklemeye odaklanmalıdır. Protein, tam tahıllı gıdalar, taze meyve, sebzeler, sağlıklı yağlar, su gibi besinlerin tüketimi teşvik edilirken şekerli veya işlenmiş gıdalar sınırlandırılmalıdır. 

Yaşlıların obezite tedavisinde beslenme planı, yaşa ve sağlık durumuna göre düzenlenir. Diyet, taze sebzeler, meyveler, tam tahıllı gıdalar, protein kaynakları, süt ve süt ürünleri gibi besin gruplarını dengeli şekilde tüketmeyi içerir. Paketli, işlenmiş yiyeceklerin tüketimi ise sınırlandırılmalıdır. Yaşlılar ayrıca yeterli miktarda su tüketmeli, düzenli fiziksel aktivite yapmaya çalışmalıdır. Bununla birlikte, yaşlıların bazı sağlık sorunları olabileceğinden, örneğin tansiyon, kalp rahatsızlıkları veya sindirim sorunları gibi, beslenme planı bunları da dikkate alarak hazırlanmalıdır.

Son Düzenleme : 15.04.2023