Kol Germe Ameliyatı ile Kolunuzdaki Sarkmalardan Kurtulun!

Kişilerde özellikle yaşın ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan kol derisinde sarkma durumu, oldukça rahatsız edici sonuçlar doğurabilmektedir. Yaşlanma ile birlikte kol derisi elastikiyetini kaybeder. Bununla birlikte deri altında mevcut olan yağ dokusu azalır. Bu durum ise kolun üst tarafında arka ve iç yüzden dirseğe kadar olan bölgede sarkmaya yol açar. Pazu derisi olarak da bilinen bölgede görülen sarkmalar estetik açıdan kişinin sahip olduğu görüntüyü olumsuz yönde etkilemektedir. Ameliyat sırasında kesinin kol bölgesinin arkasında gerçekleştirilmesi sebebiyle kişiler görünürde herhangi bir iz mevcut olmamaktadır. Böylelikle kişiler kol germe ameliyatı geçirdikleri dışarıdan belli olmadan estetik görünüme sahip olabilmektedirler.

Sizi Arayalım

  Ameliyat Kimlere Uygulanır?

  Kol germe ameliyatına uygun olan kişiler belirlenirken derinin sarkma oranı ile deri alt dokusunun kalınlık durumu dikkate alınır. Bazı kişilerde kilo alıp vermeye bağlı olarak kol derisinde sarkma durumu görülebilmektedir. Bu kişilerde derinin kalınlığı fazla olabilmektedir. Bu durumda sıklıkla liposuction işlemi uygulanır. Uygulamanın ardından bollaşmış olan deri çıkarılır.
  Bazı kişilerde derinin bol olması durumu yalnızca koltuk altında görülmektedir. Bu durumda deri bolluğu yalnızca koltuk altından toparlanır ve iz bırakmayacak ufak bir dikiş ile işlem tamamlanır. Ameliyatın sıklıkla uygulandığı kişilerde ise genellikle derideki bolluk dirseğe kadar devam etmekte olan torbalanma halinde meydana gelmektedir. Bu kişilere yapılan işlem koltuk altından başlayarak dirseğe kadar uzanır. İşlemin ardından kolun arka iç kısmında iz kalması olasıdır. Fakat bu iz önden veya arkadan bakıldığında belirgin bir şekilde görülmeyecektir.

  Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Ameliyat öncesinde sigara kullanan kişilerin en az iki hafta öncesinden sigara kullanımını bırakmış olmaları gerekmektedir. Sigara tüm operasyonlarda olduğu gibi kol germe operasyonunda da yaraların geç iyileşmesine yol açabilmektedir. Ameliyat öncesinde kanamaya yol açabilme ihtimali olan ilaçların kesinlikle alınmaması gerekmektedir. Aspirin ve anti-inflamatuar ilaçların ameliyat öncesi alınması kanamaya yol açacaktır. Ameliyat öncesinde kişilerin varsa kullandıkları ilaçları ve geçirdikleri operasyonları mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir.

  Ameliyat Nasıl gerçekleştirilir?

  Hastanın durumuna uygun olarak lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilen bu ameliyat, oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır. Oldukça kısa sürede gerçekleşen ameliyat süresi, 2 saatin üzerinde olmamaktadır. Yaklaşık bir buçuk veya iki saat süren ameliyatta kullanılacak teknik muayene esnasında belirlenir. Sarkmanın durumuna ve hastanın beklentilerine uygun tekniğin belirlenmesinin ardından görünürde iz kalmayacak şekilde operasyon gerçekleştirilir. Sıklıkla koltuk altından dirseğe kadar olan bölgeye uygulanan kesi ile operasyon başlar. Derinin toparlanmasının ardından dikiş işlemi ile operasyon tamamlanır. Lokal anestezi altında operasyonun gerçekleştirildiği kişiler aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilirler. Genel anestezi altında operasyonun geçirildiği kişiler ise ameliyattan bir gün sonra taburcu edilirler. Taburcu edildikten sonra kişiler evlerinde istirahat etmelidirler. Operasyonun ardından ilk günler elastik bandaj kullanılması gerekir. Operasyonda kendiliğinden eriyen ipler ile dikiş gerçekleştirildiği için kişilerin dikiş aldırmalarına gerek olmamaktadır.

   

  Ameliyat Riskleri Nelerdir?

  Kol germe ameliyatının riskleri diğer tüm cerrahi operasyon riskleri ile aynı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bu riskler arasında kanama ve enfeksiyon kapma yer almaktadır. Ameliyatın hijyenik koşullar sunan bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesi ile bu riskler oldukça nadir bir şekilde görülmektedir. Ameliyat sırasında uygulanan kesi izleri kolun arkasında yer aldığı için kolaylıkla görülmemektedir. Fakat bazı kişilerde bu izin daha belirgin olabileceği durumu da ameliyatın riskleri arasında yer almaktadır. Ameliyatın ardından ilk bir ay kol hareketlerini kısıtlamak, izin genişlememesi açısından oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra genellikle kişilerde herhangi bir ağrı görülmemektedir. Görüldüğü takdirde ise bu ağrılar hafif şiddetli olmaktadır. Bu ağrılar genellikle ağrı kesici ile giderilebilmektedir fakat kişilerin herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

  Kol Germe Ameliyatı Teknikleri

  Kol germe ameliyatı tekniği, hastanın durumu dikkate alınarak uzman doktor tarafından belirlenir. Cilt fazlalığının görülmediği hastalarda yalnızca liposuction uygulamasına başvurulabilmektedir. Üst kolda yağ fazlalığı olan kişilere liposuction başarılı sonuçlar sunabilmektedir. Yağ birikmesi olan bölgelerden yağ alınarak koldaki bollaşma giderilebilmektedir. Deride gevşekliğin mevcut olduğu hastalarda ise sarkmış derinin alınması gerekmektedir. Genellikle kol altından başlatılan ve dirseğe kadar uzanan bölgede gerçekleştirilen kesi aracılığıyla deri alınır. Kesinin uzanacağı bölge, sarkmanın durumuna göre belirlenir. Kesinin ardından dikiş işlemi ile operasyon tamamlanır.

  Bazı durumlarda kol germe ameliyatı farklı operasyonlarla bir arada gerçekleştirilebilmektedir. Hastanın talebi olduğu takdirde doktor tarafından uygunluğu tespit edildikten sonra meme sarkması durumu kol germe ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir. Kişilerin aşırı derecede kilo vermelerinin ardından vücudun çoğu bölgesinde sarkmanın görülmesi olasıdır.

   

  Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kişilerin operasyondan iki gün sonra duş almalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Özellikle ilk hafta kolların kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde tutulmasına dikkat edilmelidir. Operasyondan bir ay sonra kişilerin spor ve egzersiz yapmaları mümkündür. Fakat yine de kişiler kol bölgesini zorlayacak hareketler yapmamaya dikkat etmelidirler. Fiziksel güç gerektiren aktivitelerde bulunmak için operasyondan en az bir buçuk ayın geçmesi gerekmektedir. Kişi, operasyonun ardından kısa bir süre sonra gündelik yaşantısına dönebilir. Fakat tıpkı spor ve egzersizlerde olduğu gibi gündelik yaşantıda da kişi fiziksel güç gerektiren ve kol bölgesini zorlayan aktivitelerden kaçınmalıdır. Ameliyat sonrasında bölgenin enfeksiyon kapmaması sebebiyle hijyenik tutulması gerektiği unutulmamalıdır.

  Kişi, kol bölgesini olası darbe ve travmalara karşı korumalıdır. Herhangi bir beklenilmeyen durum meydana geldiği takdirde kişilerin vakit kaybetmeden doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Ameliyatın ardından kol bölgesinde şişlik ve morluklar görülebilmektedir. Bu şişlik ve morluklar herhangi bir ek tedavi yöntemine başvurulmadan kendiliğinden geçecektir. Bu nedenle kişilerin endişelenmemeleri gerekmektedir. Bununla birlikte bölgede uyuşukluk hissinin de görülebilmesi olasıdır. Bu his kalıcı olmamakla birlikte yaklaşık iki hafta içerisinde geçmektedir. Kişilerin şişlik, morluk ve uyuşukluk hissi sebebiyle herhangi bir ilaç veya krem kullanması, operasyona başvurması gerekmemektedir. Operasyonun ardından dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında kişiler ameliyatı gerçekleştirilen doktor tarafından ayrıntılı olarak bilgilendirilecektir. Kişilerin bu uyarıları takip etmesi iyileşme sürecinin kısa sürmesi ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması açısından oldukça önemlidir.

   

  SIK SORULAN SORULAR

  Evet, gerek görüldüğü takdirde kol germe ameliyatı meme sarkması durumunu gidermek amacıyla uygulanan operasyon ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir.

  Operasyon için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır, operasyon tekrarlanabilen işlemler arasında yer almaktadır.

   

  Ameliyat sırasında kanamaya yol açabilecek ilaçlar alınmamalıdır ve sigara kullanımı bırakılmalıdır.

  Egzersizler ile kolun üst bölgesi sıkılaştırılabilmektedir fakat ameliyatsız kol germe mümkün değildir.

  Evet, ameliyat başarılı bir şekilde kalıcı sonuçlar sunmaktadır.

  Tüm cerrahi operasyonlarda mevcut olan kanama ve enfeksiyon riski kol germe ameliyatında da görülebilmektedir. Kolda iz kalması durumu da riskler arasında yer almaktadır.

  Evet, hastanın durumuna ve ameliyatın kombine olup olmadığına göre değişebilmekle birlikte lokal veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Hastaların durumuna göre yalnızca liposuction uygulaması yapılabilirken, çoğu durumda klasik ameliyat tekniği kullanılmaktadır. Ameliyat esnasında kesi aracılığıyla fazla olan deri alınır ve dikiş işlemi ile operasyon tamamlanır.

  Ameliyatın gerçekleştiği hafta kişiler gündelik yaşantılarına dönebilmektedirler. Fakat kişiler kol bölgesini zorlayacak aktivitelerde bulunmamalıdırlar.

  Ameliyattan bir hafta sonra kişiler çalışma hayatına dönebilmektedirler. Fakat fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan kişiler için bu süre uzayabilmektedir. Bu kişilerin doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

  Ameliyattan iki gün sonra kişilerin duş alabilmesi mümkündür.

  Ameliyattan bir ay sonra kişilerin spor yapabilmesi mümkündür.

  Ameliyat kol bölgesinin arkasından gerçekleştirileceği için görünürde herhangi bir iz mevcut olmayacaktır.

  Evet, hafif düzeyde şişlik ve morarma görülebilmesi olasıdır. Bu şişlik ve morarmalar kısa sürede kendiliğinden geçmektedir.

  Ameliyatın ardından kol bölgesinde uyuşukluk görülebilmesi olasıdır. Bu uyuşukluk geçici olup yaklaşık iki haftada kendiliğinden geçmektedir.

  Ameliyatın başarılı sonuçlar sunması açısından bir uzman tarafından tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

  TOP