Zirkonyum Kaplama Nedir?

Estetik dişler, güzel bir gülüşe sahip olmak için oldukça önemlidir. Çeşitli sebeplerden dolayı dişlerde meydana gelen çürüme, bozulma ve renk değişimleri diş estetiği yöntemleri ile kolaylıkla çözüme kavuşturulur. Günümüzde diş üzerine yapılan pek çok farklı kaplama çeşidi bulunur. Seramik ve porselen kaplama en bilinen tedavi çeşitlerinden olmakla birlikte günümüzde bunlara ek olarak zirkonyum diş kaplama yöntemi de sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle porselen ve seramik kaplamada görülen metal yorgunluğu ve metalin alttan yansıması zirkonyum kaplamada geçerli değildir.

Sizi Arayalım

  Diş hekimliğinin en güncel ve en teknolojik estetik uygulamalarından biri olan zirkonyum kaplama, estetik diş operasyonlarında oldukça revaçtadır. Zirkonyum, klasik porselen köprü ve protez uygulamaların alt yapısı olarak kullanılan bir maddedir. Diş yapımında kullanılan ve beyaz renkli bir maddeden oluşan zirkonyum, saf mineral şeklinden alınarak zirkonya seramiği denen bir malzemeye dönüştürülür. Dönüşümün ardından özel fırınlarda işlenen zirkonyum; içerisinde metal barındırmıyor olmasından dolayı çok daha güvenilir, dişetine uyumlu ve uzun ömürlüdür.

  Zirkonyum Diş Avantajları

  • Zirkonyum kaplama, dayanıklı tasarımı sayesinde yüksek dereceli baskıya bile dayanabilir ve en ufak bir hasar göstermeden kalıcılığını devam ettirir.
  • Doğal diş rengine yakın bir alaşım olduğu için estetik ve doğal bir gülüş için oldukça idealdir.
  • Zirkonyum, diş dokusuyla uyumlu olduğundan diş etinde morarma ya da renklenme şikayetleri görülmez.
  • Metal alerjisi olanlar için metal desteksiz zirkonyum kaplama tedavileri yapılır. Zirkonyumun içinde farklı bir metal bulunmaz, bu da alerji riskini yok eder.
  • Zirkonyum diş kaplama her yaşta yapılabilir.
  • Ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapıldığında zirkonyum diş kaplama yıllar boyu kullanılabilir.

  Diş hekimliği sektöründeki en doğal ve gerçeğe en yakın kaplama türlerinden biri olarak bilinen zirkonyum kaplama, pek çok avantajı sayesinde hastaların ve hekimlerin en çok tercih ettikleri diş estetiği uygulamalarından biridir.

  Zirkonyum Kaplama Zararlı Mıdır?

  Zirkonyum kaplamanın diş yapısına herhangi bir zararı bulunmaz. Zirkonyum kaplamanın ömrü kişinin kullanımına bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak kalıcılığı yüksek olan zirkonyum kaplamada kişi diş bakımını düzenli yaptırmazsa taç erimesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden dişlerin ömrünü uzatmak için kişinin diş bakımına önem vermesi ve gerekli diş kontrollerini yaptırması önem taşır.

  Porselen ve Zirkonyum Diş Kaplama Arasındaki Farklar

  Zirkonyum kaplamanın ışık geçirgenliği porselen kaplamaya göre çok daha fazladır. Zirkonyum diş kaplama tercih edildiğinde mevcut dişlere yakın bir ışık geçirgenliğine sahip olduğundan daha doğal bir gülüşe sahip olmanızı sağlar. Diş etleri ile birebir uyum sağlayan zirkonyum kaplamanın aksine metal içerikli porselen kaplamaların aşınma süresi daha hızlıdır. Ayrıca porselen kaplamalar metal alerjisi riskini de tetiklemektedir. Porselen kaplamaların maliyeti daha az olduğundan ücretleri zirkonyum kaplamaya göre daha düşüktür. Ancak kullanım süresi düşünüldüğünde estetik görünüm ve uzun vadede kullanım açısından zirkonyum kaplama hekimlerin öncelikli olarak önerdiği yöntemler arasında yer alır.

  Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

  Zirkonyum fiyat listeleri Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenerek her sene düzenli olarak güncellenir. 2022 zirkonyum diş kaplama fiyatları hesaplanırken Türk Diş Hekimleri Birliği’nin önerdiği güncel zirkonyum kaplama ücret bilgileri baz alınır.
  Zirkonyum diş fiyatları için doktor kontrolü olmadan net bilgi vermek doğru olmayabilir. Zirkonyum kaplamanın yapılacağı klinik ve hastanenin prosedürlerine göre diş fiyatları belirlenir. Diş kaplama fiyatları; merkezlerin kullandığı malzemeler, hekim uzmanlığı, işlem laboratuvarları, zirkonyum fiyatları, klinik mekanları ve döviz kurları gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Zirkonyum diş kaplama fiyat bilgisi için bizlere yukarıdaki form sayesinde ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  TOP