Sizi Arayalım

Rosacea Tedavisi

İçindekiler

Rozasea veya halk arasında bilinen adıyla gül hastalığı; kızarıklık, şişlik ve sivilce oluşumuna sebep olan bir cilt hastalığıdır. Hastalık genellikle yüz, burun, alın ve çene bölgelerinde ortaya çıkar. Aynı zamanda daha çok orta yaşlı, açık tenli kadınlarda görülür.

Gül hastalığı, vücudun bağışıklık sisteminin hatalı çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir otoimmün hastalıktır. Vücudun kendi dokularına saldırması sonucu yangıya yani inflamasyona neden olur. Bu yangı, vücudun organlarının etkilendiği bir dizi semptom üretir.

Gül hastalığı belirtileri, kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Yani her hastada farklı organlar etkilenebilir. Bunlar arasında;

 • Yüz-boyun bölgesinde kızarıklık,
 • Deride döküntü,
 • Eklem ağrısı,
 • Eklem sertliği,
 • Nefes darlığı,
 • Yorgunluk,
 • Ateş,
 • Saç dökülmesi,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Diğer iç organların etkilendiği semptomlar yer alabilir.

Rozasea hastalığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte hem kalıtımsal hem de çevresel faktörlerin semptomların ortaya çıkmasında etkisi olduğu düşünülmektedir. Teşhis hem semptomlara hem de laboratuvar testlerine dayanarak yapılır. Tedavi ise hem semptomların şiddetine hem de hangi organların etkilendiğine bağlı olarak değişebilir. Aynı zamanda semptomların kontrol edilmesi, inflamasyonun azaltılması ve organların korunması için ilaçlar kullanmayı içerebilir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, erken teşhis konmasıdır. Bu sebepten dolayı sizde gül hastalığı olduğundan şüpheleniyorsanız, bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

Ne Dediler?
testimonial icon
su...u
03/10/2014

Ben böyle bir şeyi beklemiyordum.. Bu nasıl bir şahanelik.. Hocam ne yapmışsınız siz .. . Gülüşümü özgürleştirdiniz benim.. Size çok minnettarım.. Çok mutlu ettiniz beni.. Burnumda hiç bir acı,şişlik,nefes tıkanıklığı,kanama gibi sorunlar yok.. HARİKA.. İnşallah sorun olmuycak.. Fındık burun olmuşum ben .. Çok sağolun Bir doktorda çok nadir rastlanan bir karaktere sahipsiniz.Çok alçakgönüllüsünüz, hastalarınıza hiç beklenmeyen bir davranış sergiliyorsunuz.. Çok şefkatlisiniz çok.. Hastanın halinden anlıyorsunuz, güven veriyorsunuz.. Allah eşinize ve çocuğunuza bağışlasın sizi..

Devamını Oku
testimonial icon
Seda Ceviz
13/01/2023

2 hafta önce Dr Yücel Sarıaltın'dan ameliyat oldum. İstanbul'da hemen hemen her doktora gittim ama bu doktor o kadar spontane ve hastasıyla o kadar çok ilgileniyor ki, hemen iyi hissettim. Tummytuck 360 Lipo ve BBL yaptırdım! Ne harika bir sonuç, daha iyisini hayal edemezdim! Sevgili insanlar lütfen doğru doktoru bulun!!! Çünkü 2019 yılında ben de aynı ameliyatı oldum ama bu doktor beni sakatladı ve Yücel Sarıaltın bunu tekrar düzeltmek zorunda kaldı bu da tabi ki ameliyatı zorlaştırıyor. Bu doktoru %100 tavsiye ederim! & tabii ki ekibi de bu dönemi atlatmam için bana yardımcı olan Buse Bayram Ayşegül'ü kucak dolusu öpüyor ❤️!

Devamını Oku
testimonial icon
Şen*** Ç***
05/12/2017

Yücel bey beyefendi ve gördüğüm en ilgili doktorlardan biri. zaten estetik international genel olarak böyle. herkese tavsiye edebilirim

testimonial icon
Mirhan MİROĞLU
09/01/2022

Rhinoplasti ( burun ameliyatı ) oldum. Operasyondan önce ve sonra her açıdan ilgilendiler. Tabi burası yorum kısmı size ameliyatı ve olanları anlatayım. Hastaneye tetkiklerden sonra yatırıyorlar. Ameliyat için doktorumuz gelip kontrollerini yapıyor. Ameliyat öncesi keşif yapıyor diyebilirim. Ameliyata alıyorlar sonra. Bir şey koklatıyorlar. 5 e kadar say diyorlar. Ben 500 e kadar sayarım dedim ama 3 ten sonrasını hatırlamıyorum. Ameliyat bitiyor. Narkozlu hallerimi pek hatırlamıyorum. Sevgilimin adını bağırmışım. Bence siz de pek hatırlamak istemeyeceksiniz . Bu arada hastane ve şartlarından bahsetmek bile istemiyorum. Efsaneydi çünkü. Her şey çok güzeldi. Bir gün misafir ediyorlar hastanede. Doktorumuz son kontrolünü yaptıktan sonra taburcu ediyor. Burnumun içindeki tampon çıkarılırken kesinlikle acıtmadı. Endişesi olan varsa kesinlikle bir endişesi olmasın. Ağrım iki gün sürdü. Bütün tamponların çıkması bantların sökülmesi altı güne tekabül etti. Morluklar da sekizinci günün sonunda tamamen son buluyor. Ameliyattan sonra iki gün için şişler çok çok fazla oluyor. Gözleriniz az görecek kadar. Ama acısı falan kesinlikle yok. Bu büyük şişlikler de dördüncü günün sonunda bitiyor. Yani toplasanız en fazla on gün içerisinde muhteşem nefes alan ve muhteşem görünen burnunuza kavuşuyorsunuz. Doktorumuz ve ekibinden yana hiç bir sorun yaşamadım. Çok huysuzumdur iyi sabrettiklerini düşünüyorum hatta. Bana çok iyi davrandılar. Şuan ameliyattan tam 4 ay geçti. Masajlarımı düzenli yaptım ve çok memnunum. Not: Salya sümük ağladığım eski sevgilimi unutturacak derecede burnumu güzel yaptı doktor bey. Çünkü yenileri gerçekten de unutturdu. Kral adamsın Yücel abi seviyorum seni

Devamını Oku
testimonial icon
du....
01/03/2017

Çok ilgililer kendimi gençleşmiş hissediyorum sayenizde ilginiz için çok teşekkürler ellerinize sağlık

testimonial icon
Melisa
07/12/2022

Bizi her zaman güler yüzüyle karşılayan Buse hanım’a ve işinin en iyisini yaparak harikalar yaratan Yücel bey’e çok teşekkür ederim Uzun yıllardır gittiğim tek adres, herkese tavsiye ederim

Rozasea Nedir?

Rozasea; yüzde kızarıklık, şişme ve akne benzeri lezyonlarla karakterize kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle yüzde, özellikle yanaklarda, burunda, alında ya da çene bölgesinde görülür. Rozasea hastalığının oluşmasında önemli etkenlerin genetik, çevresel ve vasküler faktörlerin bir kombinasyonu olduğuna inanılmaktadır.

Rozasea tedavisi, hem semptomların şiddetine hem de kişinin cilt tipine bağlıdır. Tedavi seçenekleri arasında topikal ilaçlar, oral ilaçlar, lazer tedavisi, ışık tedavisi veya cerrahi müdahale yer alabilir. Ayrıca gül hastalığı belirtilerini tetikleyen faktörlerden kaçınmak da önemlidir. Alkol, baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler, güneş, soğuk hava, stres gibi faktörler hastalık semptomlarını şiddetlendirebilir.

Sonuç olarak gül hastalığı, ciltte rahatsızlık veren bir durumdur ancak uygun tedavi yöntemlerini kullanarak belirtiler kontrol altına alınabilir. Eğer gül hastalığı semptomlarından şüpheleniyorsanız, dermatoloğunuza başvurmanız önerilir.

İlgili İçerikler
Göz Kapağı Estetiğinden Beklentiler Ne Olmalıdır?
Göz Kapağı Estetiğinden Beklentiler Ne Olmalıdır?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) gittikçe popülerleşen ve yüzde oldukça farklılık yaratan bir prosedürdür.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Sosyal Yaşam Nasıl Etkilenir?
Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Sosyal Yaşam Nasıl Etkilenir?

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti), pinna veya dış kulağın cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Operasyonun amacı...

Kol için Liposuction Nasıl Uygulanır?
Kol için Liposuction Nasıl Uygulanır?

Vücuttaki yağlanma her bölgeyi etkileyebilir. Özellikle kol bölgesinde oluşan yağlanma sorunu en inatçı...

Karın Germe Ameliyatında Sizi Neler Bekliyor?
Karın Germe Ameliyatında Sizi Neler Bekliyor?

İlerleyen yaş, doğum yapma ve kilo alıp verme gibi birçok faktör karın derisinde...

Gül Hastalığının Nedenleri

Gül hastalığının tam nedeni bilinmese de;

 • Genetik faktörler,
 • Cilt iltihapları,
 • Demodex folliculorum adlı akarların artışı,
 • Güneşe maruz kalma,
 • Ekstrem hava durumları,
 • Alkol, kafein ya da baharatlı gıdalar,
 • Stres,
 • Hormonal değişimler,
 • Bazı ilaçlar gibi çeşitli faktörlerin ortaya çıkmasında rol oynadığı düşünülmektedir.

Ayrıca gül hastalığı olan kişilerde bağışıklık sistemi değişiklikleri de gözlemlenmektedir.

Genellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan gül hastalığı, cildin görünümünü de olumsuz etkileyebilir. Daha çok 30-50 yaş arası kişilerde görülür ve kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanır. Aynı zamanda, açık tenli insanların daha yüksek risk altında olduğu bilinmektedir.

Hastalık semptomları, özellikle de cilt enfeksiyonları, tedavi edilerek hafifletilebilir. İlaç tedavileri,hem ciltteki kızarıklığı azaltmaya hem de sivilceleri tedavi etmeye yardımcı olabilir. Öte yandan, hastalığın neden olduğu kızarıklıkları azaltmak için bazı değişiklikler yapmak gerekebilir. Bu değişiklikler arasında güneş ışığına maruz kalma süresinin azaltılması, stresten kaçınılması, baharatlı yiyeceklerin ve alkol tüketiminin sınırlandırılması bulunur.

Gül Hastalığının Belirtileri

Gül hastalığının en yaygın belirtisi yüzde kızarıklık, şişlik ve sivilce benzeri lezyonlardır. Yüz kızarıklığı genellikle yanaklarda başlar. Zamanla yüzün farklı bölgelerine yayılabilir. Gül hastalığı olan kişilerde gözlerde yanma, batma, kaşıntı veya göz kapağı şişliği de görülebilir. Hastalık genellikle alevlenme dönemleri ile seyreder. Bu dönemler arasında semptomlar hafifler.

Gül hastalığı, cildin orta bölgesindeki kızarıklık, şişlik, sivilce benzeri kırmızı lekeler ve göz çevresinde kanlanma gibi semptomlara sahip olan, kronik bir cilt hastalığıdır. Bu semptomlar genellikle yüzün orta bölgesinde, özellikle burun, yanaklar, alın, çene gibi bölgelerde görülür. Ancak bazı durumlarda, boyun, göğüs, kulak gibi bölgelerde de ortaya çıkabilir.

Gül hastalığı semptomları, kişiden kişiye farklılık gösterir. Yani hastalığın şiddeti değişkendir. Bazı kişilerde sadece hafif kızarıklık hissi olurken, diğerlerinde daha şiddetli semptomlar görülebilir. Şiddetli vakalarda, cilt kalınlaşabilir, hatta burun büyüyebilir.

Ayrıca gül hastalığı semptomları sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik semptomlar da içerebilir. Bazı kişilerde semptomlar; stres, kaygı veya depresyon gibi psikolojik faktörlerle ilişkilidir. Ciltteki semptomlar, kişinin özgüvenini düşürerek sosyal kaygıya neden olabilir. Bu nedenle gül hastalığı olan insanlar sadece fiziksel olanları değil, aynı zamanda psikolojik semptomları da ele almalıdır.

Gül Hastalığının Tedavisi

Gül hastalığı tedavisi kişiye özel olarak belirlenir. Bundan dolayı da tedavi, hastalığın şiddetine göre değişebilir. Tedavi yöntemleri arasında topikal ilaçlar, oral ilaçlar, lazer tedavisi ve cerrahi yöntemler yer alır. Ayrıca hastalığın neden olduğu semptomları azaltmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak da faydalı olabilir. Örneğin, hastaların çok sıcak ya da soğuk havalardan, güneş ışınlarından, alkol, baharatlı yiyeceklerden ve stresten kaçınmaları önerilir.

Gül hastalığı semptomları, hem cildin kalıcı hasar görmesine neden olabilir hem de kişinin kendine olan güvenini etkileyebilir. Ancak doğru tedavi yöntemleri ile rosacea belirtileri kontrol altına alınabilir.

Topikal Tedavi

Gül hastalığı tedavisi için en sık kullanılan yöntemlerden biri topikal tedavilerdir. Bu tedaviler, cildin yüzeyindeki semptomları hafifletmek için kullanılan kremler, jeller ve losyonlar içerir. Bunlar arasında metronidazol, azelaik asit, ivermektin, brimonidin veya klindamisin gibi ilaçlar bulunur. Topikal tedaviler, gül hastalığı belirtilerini kontrol etmek için sıklıkla kullanılır.

Antibiyotik Tedavisi

Gül hastalığı semptomları şiddetli olduğunda doktorlar, oral antibiyotikler reçete edebilir. Bu tedaviler arasında doksisiklin, tetrasiklin ve minosiklin gibi antibiyotikler bulunur. Oral antibiyotikler, rosaceanın şiddetli semptomlarını kontrol etmek için kullanılır. Oral antibiyotikler topikal tedavilerle birlikte kullanılabilir.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi, rosacea belirtilerini azaltmak için kullanılabilen bir diğer tedavi yöntemidir. Lazer tedavisi, cildin altındaki kan damarlarını hedef alarak kızarıklığı azaltabilir. IPL tedavisi de cildin altındaki kan damarlarını hedef alan bir lazer tedavisidir. Bu tedavi; kızarıklık, damar genişlemesi ve akne benzeri lezyonlarda faydalı olabilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Gül hastalığı belirtilerinin kontrol altında tutulması için yaşam tarzı değişiklikleri de yapılabilir. Rosacea belirtileri; alkol, baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler ve güneş ışığı gibi tetikleyiciler tarafından kötüleştirilebilir. Bu nedenle belirtileri kontrol altında tutmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmak faydalı olabilir. Örneğin, gül hastalığı semptomlarını kontrol altında tutmak için güneşten korunmak, yüzünü yıkarken nazik olmak, nemlendirici kullanmak, egzersiz yapmak ve stresten kaçınmak gibi önlemler alınabilir.

Sonuç olarak, rosacea tedavisi için birçok seçenek mevcuttur. Tedavi seçenekleri, semptomların şiddeti, kişinin yaşı, sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak doğru tedavi yaklaşımı ile rosacea belirtileri kontrol altına alınarak kalıcı hasar vermesi engellenebilir.

Rozasea Lazer Tedavisi

Rozasea tedavisi, semptomları hafifletmek için çeşitli yöntemler içerir. Bunlar arasında lazer tedavisi, antibiyotikler, kortikosteroidler, topikal kremler ve ilaçlar yer alabilir. 

Lazer tedavisi, rozasea semptomlarını hafifletmek için en etkili olan yöntemlerden biridir. Bu tedavi yöntemi, cildin üst katmanlarındaki kan damarlarını hedef alarak, kılcal damarların daralmasına ve cildin kızarıklığının azalmasına yardımcı olur. Lazer tedavisinin etkisi genellikle birkaç seanstan sonra görülmeye başlar. İşlem genellikle acısız bir işlem olarak kabul edilir.

Ancak rozasea lazer tedavisi, herkes için uygun bir seçenek olmayabilir. Çünkü tedavi bazı kişilerde daha fazla yan etkiye sebep olabilir. Bu nedenle, tedavi hakkında uzman birinden fikir almanız oldukça önemlidir. Görüştüğünüz dermatolog, hem cilt tipinize hem de genel sağlık durumunuza göre size en uygun tedavi planını önererek tedavinin başarılı olmasını sağlar.

Gül Hastalığı Yorumları

Gül hastalığı yorumları, hastalığı olan kişilerin hem deneyimlerini paylaştığı hem de birbirlerine önerilerde bulunduğu platformlarda bulunabilir. Ancak herkesin hastalığının şiddeti ve semptomları farklı olduğundan, başka bir kişinin tedavi yöntemi sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle, gül hastalığı yorumlarına bakarken dikkatli olmalısınız. Ayrıca doktorunuza danışmadan herhangi bir tedavi yöntemi uygulamamalısınız.

Diyeti

Rosacea diyeti, bu rahatsızlığın belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek bir besinlerden oluşur. Hastalığa sahip kişiler tarafından tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında şunlar yer alır: 

 • Baharatlı yiyecekler
 • Turşu, sirke, limon gibi asidik yiyecekler
 • Kırmızı et
 • Sosis, salam 
 • Diğer işlenmiş et ürünleri
 • Çikolata
 • Laktozlu ürünler 
 • Alkol
 • Kafein

Bu gibi yiyeceklerden uzak durmak rosacea semptomlarının azalmasını sağlar. Ayrıca buharda pişirilmiş veya ızgara yapılmış beyaz et, somon, ton balığı tercih etmek önemlidir. Aynı zamanda ceviz, keten tohumu gibi Omega 3 içeren besinler, taze meyve, sebzeler, tam tahıllı gıdalar, zeytinyağı, yeşil çay gibi besinler rahatsızlığı tedavi etmese de belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak bol miktarda su tüketmek gerekir. Ancak herhangi bir diyet programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Gül Hastalığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Yüzde gül hastalığı olanlar, cilt bakımı konusunda özenli olmalıdırlar. Güneş ışınlarından korunmak, sıcak içecekler ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak da oldukça önemlidir. Stres yapan durumlardan uzak durmakta hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bunun yanı sıra gül hastalığı olan kişiler, diyetlerine dikkat etmelidir. Özellikle alkol, kahve, baharatlı yiyecekler ve işlenmiş gıdaların hastalığın semptomlarını artırabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle söz konusu yiyecekleri az tüketmek, hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Gül Hastalığına Ne İyi Gelir?

Gül hastalığına iyi gelen birçok tedavi yöntemi vardır. Bunlar arasında cilt bakımı, ilaçlar, kremler ve lazer tedavisi yer alır. Ayrıca hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek birçok doğal yöntem de vardır. Örneğin; yeşil çay, aloe vera, papatya çayı ve lavanta yağı gibi doğal ürünler cildi rahatlatarak hastalığın semptomlarını azaltabilir. Ancak herhangi bir doğal yöntemi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Gül hastalığına iyi gelen şeylerden bazıları şunlardır:

 • Sıcak havalarda serin kalmak için hafif giysiler giymek
 • Stresi azaltmak için yoga, meditasyon ya da derin nefes egzersizleri yapmak
 • Gül hastalığına neden olan tetikleyicileri belirleyip bunlardan kaçınmak. Bunlar arasında stres, alerjiler, enfeksiyonlar, ilaçlar, aşırı sıcak ve soğuk, kafein veya alkol yer alabilir.
 • Ciltteki kaşıntıyı hafifletmek için soğuk kompresler veya nemlendirici kremler kullanmak.

Bu öneriler cildinizi rahatlatmaya yarayabilir. Ancak doktorunuza danışıp size en uygun tedavi yöntemini seçerek daha kalıcı bir şekilde semptomları azaltabilirsiniz.

Vücutta Gül Hastalığı Nasıl Geçer?

Gül hastalığı, genellikle yüz bölgesinde görülen bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Vücutta gül hastalığı için de yüz bölgesindeki tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca vücutta gül hastalığına neden olan faktörleri araştırıp bu faktörlerden kaçınarak semptomları azaltabilirsiniz. Örneğin; sıcak duş, güneş ışınları ve stres, vücutta gül hastalığına sebep olabilir. Bu nedenle, bu faktörlerden kaçınmak veya azaltmak hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Vücutta gül hastalığı, cildin kızarması, kaşıntı ve döküntüye neden olan bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın semptomları, enfekte olmuş kişide kırmızı veya pembe renkte, kabarık bir döküntü şeklinde ortaya çıkar. Bu döküntü, genellikle cildin yüzeyinde oluşur, ancak bazen cildin altındaki dokulara da yayılabilir. Hastalık, özellikle çocuklarda sık görülür, ancak her yaşta insanı etkileyebilir.

Gül hastalığı, genellikle streptococcus veya staphylococcus adı verilen bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bakteriler, cildin yüzeyindeki küçük kesikler, sıyrıklar veya çizikler yoluyla cilde girerler. Enfeksiyon, cildin altında bulunan dokulara yayılarak daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Gül hastalığı, genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Antibiyotikler, enfeksiyonu kontrol altına almak için bakterileri öldürür. Diğer yandan bazı vakalarda, hastalığın daha ciddi olması nedeniyle daha fazla tedavi gerekebilir. Bu nedenle, hastalığın başlangıcında bir doktora danışmak oldukça önemlidir.

Gül Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gül Hastalığı Nedir?

Rozasea (rosacea), yüzde kızarıklık, şişlik, kılcal damar çatlaması ve sivilce benzeri lezyonlarla karakterize kronik bir cilt hastalığıdır.

Gül Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Rozaseanın belirtileri arasında yüzün ortasında kızarıklık, sivilce benzeri lezyonlar, kılcal damar çatlamaları, gözlerde kızarıklık, cilt kalınlaşması bulunur.

Gül Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gül hastalığı tedavisi, semptomların şiddeti ile bağlı olarak değişebilir. Tedavi yöntemlerinden bazıları tropikal tedavi, oral antibiyotikler, lazer tedavisidir.

Son Düzenleme : 05.10.2023