Sizi Arayalım

Sakal Ekimi

İçindekiler

Genetik faktörler ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle sakalların çıkmadığı durumlarda sakal ekimi etkili bir çözümdür. Sakal ekimi, sakal ya da bıyık bölgesinde bulunan kılların seyrek olması ya da hiç olmaması durumunda saçlı bölgelerden alınan kıl kökleri ile gerçekleştirilir. Herhangi bir risk barındırmayan, yüksek başarı oranlarına sahip bir operasyon olan sakal ekimi ile erkeklerin arzu ettikleri görünüme kavuşması mümkündür. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir, bu yüzden hastalar acı ya da ağrı hissetmez. Bir diğer yandan sakalların seyrekliği ya da yüz şekli farklı olduğundan operasyonun kişiye özel olarak planlanması gerekir.

Günümüzde kullanılan dijital 3 boyutlu teknolojiler sayesinde hastalar sakal ekimi sonrası görüntü hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu da hastaların operasyon sonrası memnuniyetsizlik riskini ortadan kaldırır. Nitekim sakal bıyık ekimi yaptıranların yorumları da çoğunlukla olumludur. Peki sakal ekimi nasıl yapılır? Sakal ekimi sonrası hastaların dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Sakal ekim fiyatları ne kadar?

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 7 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 - 3 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Sakal Ekimi Nedir?

Saçın arka kısmından ya da vücutta uygun olan herhangi bir bölgeden alınan kıl köklerinin, yüz bölgesindeki sakalsız ya da bıyıksız bölgelere ekilmesi işlemi sakal ekimi ya da bıyık ekimi olarak adlandırılır. Aslında bu işlem saç ekimi ile de benzerlik gösterir. Sakal ekimi işlemi sayesinde sakal ya da bıyık bakımından seyrek olan bölgeleri yoğunlaştırmak mümkündür. Doğal görünüm elde edilmesini sağladığı için son yıllarda yaygın olarak tercih edilen bir operasyondur, bu yüzden başarı oranları da yükselmiştir. Sakal ekimi için Follicular Unit Extraction olarak bilinen FUE yöntemi ya da Follicular Unit Transplantation olarak da bilinen FUT teknikleri kullanılır. Her iki yöntemde de saç köklerinin tek tek alınması ve seyrek bölgelere ekilmesi söz konusudur. Tüm erkekler sakal bıyık ekimi ile arzu ettikleri görünüme kavuşabilir.

FUE Yöntemi ile Sakal Ekimi

FUT yöntemine oranda daha yaygın şekilde kullanılan FUE yöntemi ile saç ekimi işlem adımları ve avantajları şu şekildedir:

 • Ekim öncesi alınacak kıl kökleri için bölgeler belirlendikten sonra hasta lokal anestezi altına alınır,
 • Tüm saç kökleri mikro motorlu özel aletler kullanılarak belirlenen greft bölgesinden tek tek çıkarılır,
 • Mikroskop altında incelenen saç kökleri eğer sorunlu değilse sakal ve bıyık bölgesindeki seyrek bölgelere ekilir,
 • Operasyon sonrası dikiş gerekmez, bu yüzden iyileşme süreci de hızlıdır.

FUE yönteminin FUT yöntemine göre daha sık tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri daha az invaziv bir yöntem olmasıdır.

Ne Dediler?
testimonial icon
Gz***
02/08/2019

Merhaba:) İki tane oğlum var, onlara hamileliklerimden sonra insülin direnci ile birlikte bir kilo alma serüvenim başladı. Meme operasyonuna ve karın operasyonuna ihtiyacım oldu. Bir arkadaşımın da tavsiyesi ile sevgili Yücel Hoca ile tanıştım. Sürecimi ve sonucunu sizinle paylaşıyorum.

Devamını Oku
testimonial icon
Arzu Colak
14/01/2022

20 Mart 2021'de en sevdiğim doktorum Dr. Yücel Sarıaltın faaliyet göstermektedir. Çok yakışıklı çok profesyonel. Hastanede kalış çok iyiydi herkese teşekkürler 1 hafta sonra uçakla Almanya'ya geri döndüm. Asistan Yağmur ile her hafta iletişim halindeyim. Sitede ve sonrasında şimdi bile benimle çok ilgileniyorlar. Bana daha iyi bir şey olamaz. Çok mutluyum ve bir sonraki ameliyat için oraya tekrar uçardım. En iyi doktor en iyi ekip Görüşmek üzere

Devamını Oku
testimonial icon
Tuba AVCI
13/01/2020

Merhaba , Yücel Bey kesinlikle tavsiye edeceğim bir Doktor , önce naifligi sonra başarısı ile memnun kalacağınız , eli hafif ve hızlı olması , yapılan işlem takibi ile taktirinizi kazanacaktır. Güler yüzlü personeli , başarılı ekibi ile gönül rahatlığıyla tedaviniz için seçeceğiniz bir adres

Devamını Oku
testimonial icon
Melisa
07/12/2022

Bizi her zaman güler yüzüyle karşılayan Buse hanım’a ve işinin en iyisini yaparak harikalar yaratan Yücel bey’e çok teşekkür ederim Uzun yıllardır gittiğim tek adres, herkese tavsiye ederim

testimonial icon
Şevval Çam
13/01/2023

2 hafta önce meme dikleştirme bbl ve luposuction ameliyatı oldum yücel beyin yaptığı işlemlerden çok memnunum kendisi ilgili alakalı bir doktor ve istediğim şeyi tam anlamıyla uyguladı çok hızlı bir şekilde toparladım bu süreçte tuğba hanımın ilgi ve alakası için teşşekür ediyorum süreci birlikte yönettik ve her anlamda yardımcı oldu bana yücel bey ve ekibine teşkkür ediyorum

Devamını Oku
testimonial icon
Zin*** B***
05/07/2016

Yücel hoca ve Estetik international şikayet ettiğim tüm yüz kusurlarımı örümcek ağı estetiği ile giderdi, yardımcısı yağmur hanımında ilgisi ile güzel bir deneyim yaşadım kendilerine çok müteşekkirim.

FUT Yöntemi ile Sakal Ekimi

Sakal ekimi yaptıranlar arasında daha az tercih edilen bir yöntem olan FUT yönteminde izlenen işlem adamları ile yöntemin avantajları şu şekildedir:

 • Hasta lokal anestezi altına alınır,
 • Genellikle başın arka kısmından bir alan belirlenerek buradan bir doku şeridi çıkarılır,
 • Çıkarılan doku şeridinin saç köklerine ayrılması işlemi mikroskop altında gerçekleşir,
 • Ayrıştırılan saç kökleri sakal ve bıyık bölgesindeki seyrek alanlara ekilir,
 • Bu yöntemin en temel avantajı, daha fazla saç kökünün aynı anda toplanabiliyor olmasıdır.

FUT ile sakal ekimi yönteminin tek dezavantajı operasyon sonrası dikiş izi kalıyor olmasıdır. Bu yüzden sakal ekimi yaptıranların yorumları FUE tekniğinin daha avantajlı olduğu yönündedir.

Sakal Ekimi Neden Yapılır?

Sakal ve bıyığın az olması ya da hiç olmaması pek çok farklı nedene bağlıdır. Sakalsız ya da bıyıksız olma durumu genellikle genetik faktörlere bağlanıyor olsa da şu gibi nedenler sakalların dökülmesine neden olabilir:

 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları,
 • Kaygı, stres, depresyon gibi durumlar,
 • Deride meydana gelen hastalıklar,
 • Hormonal düzensizlik ve bozukluklar,
 • Travma ya da kaza gibi nedenlerle alınan darbeler,
 • Yanık ya da yaralar.

Nitekim “sakal ekimi nasıl olur?” sorusuna verilebilecek cevap da genellikle bu nedenlerle ilgilidir. Çünkü sakal ekimi sırasında kullanılacak olan yönteme de bu nedenler ışığında karar verilir. Böylelikle sakal ekimi sonrası elde edilen sonuçlar da hastaların istediği gibi olur.

İlgili İçerikler
Annelik Estetiği Hakkında Soru Cevap
Annelik Estetiği Hakkında Soru Cevap

Annelik estetiği, gebelik sonrasında değişen vücut yapısının yeniden forma kavuşturulması için yapılır...

Meme Ucu Çöküklüğü Tedavisi
Meme Ucu Çöküklüğü Tedavisi

Meme ucu çökmesi, meme başının olması gerektiği gibi memeden dışarı çıkmaması durumudur...

Boyun Germe Operasyonu Hakkında Her Şey
Boyun Germe Operasyonu Hakkında Her Şey

Boyun sarkması, çoğunlukla aşırı hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda veya...

Vajina Estetiği Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor?
Vajina Estetiği Cinsel Hayatı Nasıl Etkiliyor?

Vajina estetiği, genital bölgeyi ilgilendiren estetik operasyondur. Kozmetik...

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakaldan saç ekimi ve diğer tüm yöntemler için kişinin ihtiyaçlarını belirlemek adına uzman kadrolar tarafından saç ve sakal analizi yapılması gerekir. Böylelikle doğrudan kişiye özel tedavi planı oluşturulabilir. Aynı zamanda alınacak olan saç köklerinin sayısı da doğru şekilde belirlenebilir. Ön muayene sonrasında sakal ekiminden izlenen adımlar şunlardır:

 • FUE Gold tekniği ya da FUT tekniği ile ense bölgesinden saç kökleri tek tek ya da şerit halinde toplanır,
 • Sakallar tek kıllardan oluştuğu için saç kökleri bir ayırma işlemine tabi tutulur,
 • Sakal ve bıyık bölgesinde belirlenen noktalara ekim işlemi gerçekleştirilir,
 • Sakal ekimi şok dökülme olarak bilinen bir duruma neden olduğundan sakal ekimi operasyonunda 4 hafta sonra geçici dökülme yaşanır,
 • Operasyondan 3 ila 6 ay sonra ise sakallar çok daha güçlü bir şekilde çıkmaya başlar.

Sakal ekimi öncesinde kişinin genel sağlık durumunun taranması, potansiyel risklerin tespit edilmesi sakal ekimi operasyonunun başarısını etkiler. Bu yüzden hastaların sakal ekimi için uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Peki sakal ekimi ne kadar sürer? Bu durum kullanılacak yönteme ya da kişinin durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama olarak 7 ila 8 saat civarındadır.

Sakal Ekimi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz teknolojileri sayesinde sakal kıllarından saç ekimi ya da saç kıllarından sakal ekimi gibi yöntemler uygulanabilir. Hastalar için sakal ekimi sonuçları da son derece memnun edici hale gelmiştir. Her uygulamada olduğu gibi sakal ekimi sonrasında da hastaların dikkat etmesi gereken birtakım önemli noktalar bulunur. Sakal ekimi öncesi ve sonrası hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır:

Sakal Ekimi Öncesi

 • Eğer başarılı sakaldan saç ekimi sonuçları elde edilmek isteniyorsa, uzman doktor seçimi önemsenmelidir,
 • Hastaların tamamına genel bir sağlık değerlendirmesi yapılmalıdır,
 • Sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir,
 • Sakal ekimi uygulaması öncesi cildin temiz ve sağlıklı olması gerekir.

Sakal Ekimi Sonrası

 • Sakal ekimi sonrasında doktor tarafından verilen talimatların tamamına uyulması gerekir,
 • Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınarak istirahat etmek önemlidir,
 • Doktor tarafından önerilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır,
 • Alkol bazlı ürünler, aşırı sıcak su ya da kimyasal temizleme ürünlerinden bir süre uzak durmanız gerekir,
 • Sakal ekimi bölgesini bir süre güneşten korumanız gerekir.

Sakal ekimi öncesi sonrası hakkında bu noktalara uymanız, sakal ekimi sonucunda başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Peki sakal ekimi fiyatları ne kadar?

Sakal Ekimi Fiyatları

Sakal ekimi için ödenmesi gereken en düşük tutar 1400 € seviyesindedir. Bu tutar, sakal ekimi yapılacak alanın genişliğine bağlı olarak değişir. Ayrıca farklı detaylar da fiyatların değişmesine yol açabilir. Sakal ekimi fiyatları hakkında net bir şey söyleyebilmek oldukça zordur. Çünkü ekim bölgesinin büyüklüğü ve ekilen greft sayısı sakal ekimi fiyat bilgisi konusunda belirleyicidir. Ekim bölgesinin geniş olması ve ekilen sakal miktarı da fiyatları etkiler. Her ne kadar fiyat bilgisi önemli olsa da, sakaldan saç ekimi yorumları olumlu olan ve güvenebileceğiniz doktorlara yönelmeniz çok daha önemlidir. Böylelikle hem sakal ekimi öncesi süreç hem de sakal ekimi sonrası iyileşme süreci sizin için sorunsuz olur. Nitekim başarılı bir sakal ekimi yorumlar üzerinden anlaşılabilir. Siz de sakal ekimi ile doğal sakal görünümüne sahip olmak ve sakal ekimi işlemi sürecini profesyonel ellerde tamamlamak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Düzenleme : 18.05.2024