Sizi Arayalım

Sakal Ekimi

İçindekiler

Genetik faktörler ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle sakalların çıkmadığı durumlarda sakal ekimi etkili bir çözümdür. Sakal ekimi, sakal ya da bıyık bölgesinde bulunan kılların seyrek olması ya da hiç olmaması durumunda saçlı bölgelerden alınan kıl kökleri ile gerçekleştirilir. Herhangi bir risk barındırmayan, yüksek başarı oranlarına sahip bir operasyon olan sakal ekimi ile erkeklerin arzu ettikleri görünüme kavuşması mümkündür. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir, bu yüzden hastalar acı ya da ağrı hissetmez. Bir diğer yandan sakalların seyrekliği ya da yüz şekli farklı olduğundan operasyonun kişiye özel olarak planlanması gerekir.

Günümüzde kullanılan dijital 3 boyutlu teknolojiler sayesinde hastalar sakal ekimi sonrası görüntü hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu da hastaların operasyon sonrası memnuniyetsizlik riskini ortadan kaldırır. Nitekim sakal bıyık ekimi yaptıranların yorumları da çoğunlukla olumludur. Peki sakal ekimi nasıl yapılır? Sakal ekimi sonrası hastaların dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Sakal ekim fiyatları ne kadar?

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 7 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 - 3 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Sakal Ekimi Nedir?

Saçın arka kısmından ya da vücutta uygun olan herhangi bir bölgeden alınan kıl köklerinin, yüz bölgesindeki sakalsız ya da bıyıksız bölgelere ekilmesi işlemi sakal ekimi ya da bıyık ekimi olarak adlandırılır. Aslında bu işlem saç ekimi ile de benzerlik gösterir. Sakal ekimi işlemi sayesinde sakal ya da bıyık bakımından seyrek olan bölgeleri yoğunlaştırmak mümkündür. Doğal görünüm elde edilmesini sağladığı için son yıllarda yaygın olarak tercih edilen bir operasyondur, bu yüzden başarı oranları da yükselmiştir. Sakal ekimi için Follicular Unit Extraction olarak bilinen FUE yöntemi ya da Follicular Unit Transplantation olarak da bilinen FUT teknikleri kullanılır. Her iki yöntemde de saç köklerinin tek tek alınması ve seyrek bölgelere ekilmesi söz konusudur. Tüm erkekler sakal bıyık ekimi ile arzu ettikleri görünüme kavuşabilir.

FUE Yöntemi ile Sakal Ekimi

FUT yöntemine oranda daha yaygın şekilde kullanılan FUE yöntemi ile saç ekimi işlem adımları ve avantajları şu şekildedir:

 • Ekim öncesi alınacak kıl kökleri için bölgeler belirlendikten sonra hasta lokal anestezi altına alınır,
 • Tüm saç kökleri mikro motorlu özel aletler kullanılarak belirlenen greft bölgesinden tek tek çıkarılır,
 • Mikroskop altında incelenen saç kökleri eğer sorunlu değilse sakal ve bıyık bölgesindeki seyrek bölgelere ekilir,
 • Operasyon sonrası dikiş gerekmez, bu yüzden iyileşme süreci de hızlıdır.

FUE yönteminin FUT yöntemine göre daha sık tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri daha az invaziv bir yöntem olmasıdır.

Ne Dediler?
testimonial icon
SAQQULL SHAWL SCARF
05/01/2023

Dudak operasyonu geçirdim. Tuba hanım ve Ceren hanımın muhteşem güler yüzü ve ilgisi beni oraya bağlayıcı etken diyebilirim. Aynı zamanda doktorumuz Yücel beyin naif kişiliği sıcakkanlılığı asilliği der başka bişe demeyeceğim :) çok memnunum iyiki Yücel bey

Devamını Oku
testimonial icon
Pink Elo
31/01/2023

1.5 sene önce Bbl oldum .gerçekten zerre sonrasında sorun yaşamadım.aradan bu kadar zaman geçtiği halde yazmak istedim.istediğim kıvrımı harika verdi hocam.belimi inceliği çok iyi oldu .benim çok ağrılı geçti çünkü cilt yapım çok hassas ve ince.diğer odadaki aynı ameliyatı olanlar benim kadar ağrılı değillerdi.onlar çok iyi görünüyorlardı.ama çektiğim acılara değdi.kiloda almadım dengeyi korudum.bu ameliyatı olmak kendime yaptığım en büyük güzellik oldu

Devamını Oku
testimonial icon
lesly velasquez
02/08/2020

Doktor mükemmel bir profesyonel, çok iyi dikkat!, Mükemmel tedavi, klinikte mükemmel bakım! Tüm beklentilerimi aştı! Kişisel ve profesyonel düzeyde, ameliyatın sonuçları rakipsizdir! % 100 tavsiye ederim.

Devamını Oku
testimonial icon
Mer*** Ö***
16/04/2017

Sevgili hocam, saç ekimi işlemi yaptınız çok güzel oldu teşekkürler elinize sağlık

testimonial icon
C P
08/01/2022

tek şey, sihirli elleri olması ve ne istediğinizi hemen anlamasıdır. süper tatlı ve yakışıklı, asistan yağmur çok yardımsever dürüst ve sonuç inanılmaz türkiyenin en iyi plastik cerrah ve ekibi !!!

testimonial icon
ay...e
07/09/2012

burun ameliyatından dolayı çok teşekkür ederim .

FUT Yöntemi ile Sakal Ekimi

Sakal ekimi yaptıranlar arasında daha az tercih edilen bir yöntem olan FUT yönteminde izlenen işlem adamları ile yöntemin avantajları şu şekildedir:

 • Hasta lokal anestezi altına alınır,
 • Genellikle başın arka kısmından bir alan belirlenerek buradan bir doku şeridi çıkarılır,
 • Çıkarılan doku şeridinin saç köklerine ayrılması işlemi mikroskop altında gerçekleşir,
 • Ayrıştırılan saç kökleri sakal ve bıyık bölgesindeki seyrek alanlara ekilir,
 • Bu yöntemin en temel avantajı, daha fazla saç kökünün aynı anda toplanabiliyor olmasıdır.

FUT ile sakal ekimi yönteminin tek dezavantajı operasyon sonrası dikiş izi kalıyor olmasıdır. Bu yüzden sakal ekimi yaptıranların yorumları FUE tekniğinin daha avantajlı olduğu yönündedir.

Sakal Ekimi Neden Yapılır?

Sakal ve bıyığın az olması ya da hiç olmaması pek çok farklı nedene bağlıdır. Sakalsız ya da bıyıksız olma durumu genellikle genetik faktörlere bağlanıyor olsa da şu gibi nedenler sakalların dökülmesine neden olabilir:

 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları,
 • Kaygı, stres, depresyon gibi durumlar,
 • Deride meydana gelen hastalıklar,
 • Hormonal düzensizlik ve bozukluklar,
 • Travma ya da kaza gibi nedenlerle alınan darbeler,
 • Yanık ya da yaralar.

Nitekim “sakal ekimi nasıl olur?” sorusuna verilebilecek cevap da genellikle bu nedenlerle ilgilidir. Çünkü sakal ekimi sırasında kullanılacak olan yönteme de bu nedenler ışığında karar verilir. Böylelikle sakal ekimi sonrası elde edilen sonuçlar da hastaların istediği gibi olur.

İlgili İçerikler
BBL Hakkında En Sık Sorulan Sorular
BBL Hakkında En Sık Sorulan Sorular

BBL olarak bilinen Brezilya Popo Estetiği, kalçaların görünümünü...

Etnik Rinoplasti Kimler için Uygundur?
Etnik Rinoplasti Kimler için Uygundur?

Pek çok güzellik standardının Avrupalı kadınlara hitap ettiğine inanılmaktadır. Estetik cerrahisinde...

Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Süreç İçinde Dikkat Edilmesi Gerekenler sayesinde...

Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu
Çekici Bir Yüze Sahip Olmanın Anahtarı: Çene Dolgusu

Yüze, karakteristik bir özellik katan en önemli unsurlarından biri de çenedir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakaldan saç ekimi ve diğer tüm yöntemler için kişinin ihtiyaçlarını belirlemek adına uzman kadrolar tarafından saç ve sakal analizi yapılması gerekir. Böylelikle doğrudan kişiye özel tedavi planı oluşturulabilir. Aynı zamanda alınacak olan saç köklerinin sayısı da doğru şekilde belirlenebilir. Ön muayene sonrasında sakal ekiminden izlenen adımlar şunlardır:

 • FUE Gold tekniği ya da FUT tekniği ile ense bölgesinden saç kökleri tek tek ya da şerit halinde toplanır,
 • Sakallar tek kıllardan oluştuğu için saç kökleri bir ayırma işlemine tabi tutulur,
 • Sakal ve bıyık bölgesinde belirlenen noktalara ekim işlemi gerçekleştirilir,
 • Sakal ekimi şok dökülme olarak bilinen bir duruma neden olduğundan sakal ekimi operasyonunda 4 hafta sonra geçici dökülme yaşanır,
 • Operasyondan 3 ila 6 ay sonra ise sakallar çok daha güçlü bir şekilde çıkmaya başlar.

Sakal ekimi öncesinde kişinin genel sağlık durumunun taranması, potansiyel risklerin tespit edilmesi sakal ekimi operasyonunun başarısını etkiler. Bu yüzden hastaların sakal ekimi için uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Peki sakal ekimi ne kadar sürer? Bu durum kullanılacak yönteme ya da kişinin durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama olarak 7 ila 8 saat civarındadır.

Sakal Ekimi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz teknolojileri sayesinde sakal kıllarından saç ekimi ya da saç kıllarından sakal ekimi gibi yöntemler uygulanabilir. Hastalar için sakal ekimi sonuçları da son derece memnun edici hale gelmiştir. Her uygulamada olduğu gibi sakal ekimi sonrasında da hastaların dikkat etmesi gereken birtakım önemli noktalar bulunur. Sakal ekimi öncesi ve sonrası hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır:

Sakal Ekimi Öncesi

 • Eğer başarılı sakaldan saç ekimi sonuçları elde edilmek isteniyorsa, uzman doktor seçimi önemsenmelidir,
 • Hastaların tamamına genel bir sağlık değerlendirmesi yapılmalıdır,
 • Sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir,
 • Sakal ekimi uygulaması öncesi cildin temiz ve sağlıklı olması gerekir.

Sakal Ekimi Sonrası

 • Sakal ekimi sonrasında doktor tarafından verilen talimatların tamamına uyulması gerekir,
 • Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınarak istirahat etmek önemlidir,
 • Doktor tarafından önerilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır,
 • Alkol bazlı ürünler, aşırı sıcak su ya da kimyasal temizleme ürünlerinden bir süre uzak durmanız gerekir,
 • Sakal ekimi bölgesini bir süre güneşten korumanız gerekir.

Sakal ekimi öncesi sonrası hakkında bu noktalara uymanız, sakal ekimi sonucunda başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Peki sakal ekimi fiyatları ne kadar?

Sakal Ekimi Fiyatları

Sakal ekimi fiyatları hakkında net bir şey söyleyebilmek oldukça zordur. Çünkü ekim bölgesinin büyüklüğü ve ekilen greft sayısı sakal ekimi fiyat bilgisi konusunda belirleyicidir. Ekim bölgesinin geniş olması ve ekilen sakal miktarı da fiyatları etkiler. Her ne kadar fiyat bilgisi önemli olsa da, sakaldan saç ekimi yorumları olumlu olan ve güvenebileceğiniz doktorlara yönelmeniz çok daha önemlidir. Böylelikle hem sakal ekimi öncesi süreç hem de sakal ekimi sonrası iyileşme süreci sizin için sorunsuz olur. Nitekim başarılı bir sakal ekimi yorumlar üzerinden anlaşılabilir. Siz de sakal ekimi ile doğal sakal görünümüne sahip olmak ve sakal ekimi işlemi sürecini profesyonel ellerde tamamlamak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Düzenleme : 28.08.2023