Beş duyu organından biri olan kulak, duyma işlevini yerine getirmesiyle hayatımızda çok büyük bir öneme sahiptir. Kulak şekli, çocukluktan itibaren yüze uygun oradan büyüse de zamanla yaşa bağlı olarak görünümü değişebilir. Kulağın kepçe olması, fazla büyük olması, kulak memesinin aşağı sarkık olması, kulak kepçesinin sivri ya da farklı şekillerde görünmesi gibi sorunlar kişilerde memnuniyetsizlik yaratabilir. Kulağın şekli duymayı engellemez ancak görünüşünün normalden farklı olması estetik açıdan rahatsızlık verebilir. İnsanların kulaklarıyla ilgili en çok rahatsızlık duydukları estetik sorun kepçe kulak adı verilen şekil bozukluğudur.

Sizi Arayalım

 

 

 

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak sorunu, kulağın esnek bir yapıda olmasından dolayı kulak kıkırdaklarının zayıf olmasına ve kulak kıvrımlarının yeterli oluşmamasına bağlıdır. Kıkırdak doku zayıf olduğu için kafatasıyla kulak arasında olması gereken açı genişler ve kulak çıkıntısı öne doğru eğilim gösterir. Bu şekilde öne ya da yana doğru sarkmış bir şekilde duran kulak kepçesi estetik olmayan bir görünüme sahip olur. Yelken kulak olarak da bilinen kepçe kulak sorununda çoğunlukla iki kulakta da aynı şekil bozukluğu görülür. Kepçe kulak sorunu hem kulağın geniş görünmesi hem de kıvrımların düz ve eğik bir görünüm sergilemesi bakımından en çok düzeltilmesi istenen estetik problemlerden biridir.

Kepçe Kulak Sorunu Neden Ortaya Çıkar?

Kulağın kepçe şeklinde eğik görünmesinin en büyük sebeplerinden biri “antiheliks” adı verilen kulak çıkıntı kıvrımının yetersiz olmasıdır. Bu kıvrımın yeterli olduğu durumlarda ise “konka” denilen kulağın açık kısmının çok genişlemesi sonucu kepçe kulak sorunu oluşabilir. Genel anlamda kepçe kulak sorununun genetik faktörlere dayalı bir bozukluk olduğunu söylemek mümkündür. Hatta doğumda bebeğe anneden geçen östrojen hormonunun fazlalığı kulak kıkırdağının yumuşak olmasına ve bu da çok küçük yaşlarda kepçe kulak sorunu ile karşılaşılmasına yol açar.

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulak estetiği, en çok tercih edilen şekil bozukluğu operasyonlarından biridir. Basit bir cerrahi işlemle kısa sürede çözüme kavuşan kepçe kulak sorunu, özellikle kişilerin estetik açıdan kendilerini beğenmemelerine ve özgüvensiz olmalarına sebep olmaktadır. Kişinin kulak yapısı ortalama beş-altı yaşlarında büyük oranda şeklini alır. Çocuğun kulağında belirgin bir kepçelik durumu söz konusuysa bu yaşlardan itibaren ameliyatın yapılması ilerde daha rahat bir yaşam sürülmesine imkan tanır. Çocukların okula başlamadan bu ameliyatı olması akran zorbalığı görmelerini de engeller.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği, basit ve ciddi riskler taşımayan bir ameliyattır. Hastane ya da kliniklerde uygulanan bu işlem, lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında hastanın kulak arakasına bir kesi atılır. Bu kesi kulak arkasında kaldığı için dışarıdan görülmez. Kulak memesi ameliyatında ise çok ufak bir iz kalmakla birlikte neredeyse hiç fark edilmez. Kesi atılan yerde yumuşak kulak kıkırdağı törpülenir ve kulak kıvrımlarına göre kalıcı dikişlerle şekillendirilir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak bir saattir. Kepçe kulak estetiği sonrası hasta birkaç saatlik müşahedenin ardından evine gidebilir. Ameliyat sonunda 10 ya da 15 gün olmak üzere kulağa özel bantlar takılmaktadır. Hızlı bir iyileşme sürecinin ardından kişi gündelik hayatına daha özgüvenli bir şekilde dönebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Gündelik Hayat

Kepçe kulak estetiği, kişinin duyma işlevine etki etmeyen ama şekli yönünden daha düzgün bir görünüm elde etmesini sağlayan cerrahi bir operasyondur. Bu işlemin hızlı ve iz kalmayacak şekilde gerçekleştirilmesi hastanın hayata daha çabuk adapte olmasını sağlar. Kepçe kulak estetiği sonrası kulak arkasında yok denecek kadar küçük bir iz kalabilir ancak bu dışarıdan belli olmayacağı için kişiyi etkilemez. Geniş ve eğik yapıdaki kepçe kulaklardan normal boyutta kulaklara kavuşan hasta, estetik bir yüz görüntüsüne sahip olur ve gündelik hayatına daha mutlu bir şekilde devam eder.

TOP