Sizi Arayalım

Yanak Yağı Aldırma – Bişektomi

Dolgun yanaklar küçük yaşlarda göze hoş gelebilir. Ancak yaş ilerledikçe yanaklardaki dolgun görünüm çekiciliğini kaybetmeye başlar. Yanak yağı aldırma operasyonu ile yanakların estetik görünmesi sağlanabilir. Yüzdeki estetik algısı her yaşta ve her dönem değişkendir. Daha önceden yüzde yuvarlak hatlar ilgi görürken şimdilerde ters üçgen, keskin görünüm daha fazla tercih edilmektedir. Yüzün çekiciliği kişilerin tercihlerine göre değişmektedir. Ergenlik dönemine kadar dolgun yanaklar güzel ve şirin görünebilir. Ergenlikten sonra ise yüz güzelliği için farklı istekler ön plana çıkar. Bu yüzden yanak yağı aldırma estetik alanında tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir.

Yanak yağı aldırma estetik alanında bişektomi olarak tanımlanır. Bu operasyondan sonra yanaklar daha estetik bir görünüme kavuşur. Yüz görünümü de ilgi çekici bir hale gelir. Yanaklardan alınan yağ yanak dokusundaki kılıfı olan yağ dokusudur. Bichat yastıkçığı denilen yağ dokusu alındığında yanaklar istenen görünüme kavuşur. Yanakların küçültülmesi için bu yağ yastıkçının alınması ya da yüz liposuction işleminin yapılması gerekir. Dolgun yanakları istemeyen kişiler bu girişimleri yaptırarak ince görünen yanaklara sahip olabilir.

Yanak Yağı Aldırma Öncesi

Dolgun yanaklarını inceltmek isteyen kişiler ilk aşamada uzman bir cerraha danışmalı ve tetkiklerin yapılmasını sağlamalıdır. Sigara alışkanlığı olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar bunları operasyondan 10 gün önce bırakmalıdır. Ayrıca yanak yağı aldırma öncesinde hastaların ağız enfeksiyonu da olmamalıdır. Enfeksiyon sorunu varsa operasyon ileri tarihe ertelenmelidir.

Yanak Yağı Aldırma Nasıl Yapılır?

Bazı kişilerin vücut yapısı ince olmasın rağmen yanakları dolgun görünebilir. Kilo verenlerde bile bu sorun yaşanabilir. Bu durum yüzün yuvarlak görünmesine, yüz ifadesinin tombul olmasına neden olur. Yanaklarda iki çiğneme kasının arasına yerleşen Bichat yağ dokusu bu ifadenin sorumlusudur. Bazı kişilerde Bichat yastıkçığı daha yağlı olabilir. Bu nedenle yanaklar yüzle uyumsuz halde görünür. Yanak yağı aldırma sayesinde yanakların yüzle uyumlu hale gelmesi sağlanır. Yüz daha ince görünüme kavuşur.

Yanak yağı aldırma operasyonu genel anestezi ya da sedasyon altında yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Hastalara ağız içinden kesi yapılacağı için bazen lokal anestezi de uygulanabilir. Bu sayede operasyon sonrasında hastaların ağrı hissi de azalır.

Yanakların anatomik şeklini veren Bichat yastıkçıklarıdır. Bu yağ dokusuna ağız içinden açılan kesiden rahatlıkla ulaşılır. Kesi yeri 1-2 cm kadar açılarak buradan çiğneme kaslarına ulaşılır. Kaslar kesilmeden önce aralanan liflerden ince uçlu makaslarla yağ dokusuna kadar ulaşılır. Buradan yağ dokusunun kılıfın ulaşıldığında dışarıya çıkarılması kolay olur. Kesi yeri eriyen dikişlerle kapatıldığı için dikiş alınmasına gerek kalmaz. Ayrıca kesi yerinin ağız içi olması nedeniyle dışarıdan görünür iz sorunu yaşanmaz.

Yanak yağı aldırma operasyonu olan kişilerin sonuç için sabırlı olmasında yarar vardır. Bu işlem yapıldıktan sonra yanakların yeni hali ortalama 3 ay sonra görülmeye başlar. Yani ameliyat olan hastaların yeni yanak şekli hemen belli olmaz. Operasyon sonrası yanakların hemen çökmesi beklenmemelidir. Ancak dolgun yanakların etkisi ortadan kalkar ve düzleştiği görülebilir.

Yanak yağı aldırma operasyonun etkisi kadın ve erkek hastalarda farklı olur. Kadınlarda yanaklar düzleşir ve elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir. Erkeklerde ise yanaklar düzleşir, yüz görünümü zayıf ve sağlıklı görünür. Kadınların yüzünde gerdirme yapılmış hissi meydana gelir.

Yanak Yağı Aldırma Ne Zaman Yapılır?

Bişektomi denilen yanak yağı aldırma aynı zamanda Hollywood yanağı olarak ta bilinir. Ülkemizde son yıllarda iyice yaygınlaşan bu operasyon için hastaların 20-25 yaşından büyük olması tavsiye edilir. Bu yaşlardan itibaren yanaklardaki yağ dokusu daha kalıcı hale gelir. Bu yüzden hemen ergenlikte yanak yağı aldırma düşünülmemelidir. Yanaklardaki yağ dokusunun alınmasıyla elmacık kemiklerini belirginleştiren operasyonla yanakların dolgunluğu giderilir. Genetik olarak ailesinde tombul yanaklar yaygın olarak görülüyorsa hastalara daha erken yaşlarda da bu operasyon yapılabilir.

Yanak Yağı Aldırma Sonrası

Hastaların operasyondan sonra normal yaşamına dönmesini engelleyen bir sorun yaşanmaz. İyileşme sürecinde enfeksiyondan korunmak için antibiyotik tedavisinin uygulanması gerekir. Ayrıca ağız içi hijyeni için önerilen gargaranın yapılmasında ihmal edilmemelidir. Yanak yağı aldırma işleminden bir ay sonra etkiler ortaya çıksa da yanakların tam değişimi için 3 ay kadar beklenmelidir. Beslenme için ilk günlerde sulu besinler, takip eden günlerde de yavaş seyirle yumuşak besinlerden sert besinlere geçiş yapılabilir.

İlgili İçerikler
Gıdı Aldırma Ameliyatı
Gıdı Aldırma Ameliyatı

Gıdı Aldırma ameliyatı, boğaz ve çene arasındaki tabakanın...

Annelik Estetiği ile Kadınlar Yeniden Doğuyor!
Annelik Estetiği ile Kadınlar Yeniden Doğuyor!

Bir bebeğin dünyaya gelişi, ailedeki herkesin heyecan ve sevinçle beklediği

Ameliyatsız Jinekomasti Geçer mi? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ameliyatsız Jinekomasti Geçer mi? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerde görülen ve meme büyüme sorunu olarak tanımlanan Jinekomasti...

Ameliyatsız Burun Estetiği Kalıcı mıdır?
Ameliyatsız Burun Estetiği Kalıcı mıdır?

Ameliyatsız cerrahi olmayan rinoplasti, yani burun dolgusu, güç geçtikçe...

Son Düzenleme : 21.10.2023