Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Sorununa Kesin Çözüm

Jinekomasti, tıbbi literatürde erkekte anormal meme büyümesi durumunu tanımlamaktadır. Her ne kadar tüm erkekler meme dokusuna sahip olsa da, bu dokunun görülemeyecek kadar küçük olması sebebiyle çoğu kişi varlığını fark etmez. Ancak, erkeğin vücudundaki hormon seviyeleri değiştiği takdirde meme dokusu büyür ve bu durum jinekomastiye neden olur. Kadınlık hormonu olan östrojenin yüksek seviyede olması meme dokusunun büyümesine neden olurken, erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronunun yüksek seviyede olması meme büyümesini durdurur. Vücutta meydana gelen herhangi bir etken östrojende artışa veya testosteronda düşüşe neden olduğu takdirde, meme dokusunun büyümesi durumu meydana gelir. Bu değişikliklere neden olabilecek pek çok şey vardır. Jinekomasti herhangi bir ağrıya sebep olmamaktadır ve her iki memede aynı şekilde meydana gelmektedir. Bazı kişilerde jinekomastinin tek memede meydana geldiği de görülebilmektedir.

Sizi Arayalım

  Jinekomasti Aşamaları:

  Aşama 1 – Meme ucundaki pembe alan ile sınırlı küçük şişlik

  Aşama 2 – Orta duvardan meme duvarına karışan kenarları olan pembe alanın ötesine yayılan belirgin şişlik

  Aşama 3 – Belirgin ve gözle görülür büyüme

  Aşama 4 – Memenin ciddi oranda büyümesi ve sarkması

  Jinekomastinin hangi aşamada olduğunu bilmek, kişi için en uygun tedaviyi planlamada yardımcı olabilmektedir.

  Erkekte Meme Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

  Jinekomasti başta hormon seviyelerinde meydana gelen değişimlerden kaynaklanmakla birlikte birçok nedenden ötürü meydana gelebilmektedir. Jinekomasti, hayatın bazı dönemlerinde çok daha yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki erkeklerde jinekomastinin sık bir şekilde görüldüğü bilinmektedir. Ergenlik döneminde hormon seviyeleri değişebilmektedir ve bu durum jinekomastiye neden olabilir. Bazı durumlarda hormon seviyeleri azaldıkça jinekomastinin kendiliğinden ortadan kalktığı ve herhangi bir tedavinin gerekmediğini görebilmek de mümkündür.

  Rahatsızlığın Belirtileri Nelerdir?

  Birçok erkekte jinekomasti belirtileri görülmemektedir. Bazı erkeklerde meme ucunun kaşınması ve koltuk altı bölgesinde şişlik görülmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Bazılarında ise büyümekte olan bölge el ile hissedilebilecek boyuta ulaşabilmektedir. Jinekomasti genellikle herhangi bir ağrıya veya şişkinliğe sebep olmaz. Memede önemli bir ağrı hissedildiği takdirde, bir uzman doktor tarafından kişinin muayene edilmesi gerekebilmektedir.

  Jinekomastinin en belirgin belirtisi bir erkeğin meme bölgesinde büyümelerin meydana gelmesidir. Erkek zamanla meme ucunun arkasında belirgin bir şişlik ve meme ucunu çevreleyen pembe bir alan fark edebilmektedir. Meme dokusu bazı kişilerde düzgün bir kütle veya yumru olarak hissedilebilir.

  Meme bölgesindeki diğer topaklanma veya şişlik nedenleri arasında enfeksiyon, apse oluşumu ve meme kanseri yer alır. Bunların ikisi de genellikle sadece bir tarafta meydana gelir ve sıklıkla onlarla ilişkili başka değişiklikler de görülür (şiddetli ağrı veya ciltte meydana gelen değişiklikler). İlişkili olan diğer değişiklikler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Tek taraflı şişme
  • Göğüs dokusunda ayrı bölgelerde bulunan sert şişlikler
  • Meme ucunda meydana gelen kanlı akıntı
  • Kollar veya testisler gibi başka yerlerde meydana gelen kitleler
  • Ateş veya genel olarak rahatsızlık hissine sebebiyet veren belirtiler

  Rahatsızlığa Neden Olan İlaçlar

  Yan etki olarak jinekomastiye neden olabilecek birkaç ilaç vardır. Bu yan etkilere sahip ilaçlardan bazıları aşağıdaki listede yer almaktadır:

  • Simetidin gibi mide ülserleri tedavisinde kullanılan ilaçlar
  • Digoksin dahil olmak üzere bazı kalp ilaçları
  • Bazı antidepresanlar
  • Diazepam dâhil olmak üzere anksiyete tedavileri için kullanılan ilaçlar
  • Hormon tedavisinde kullanılan steroidler
  • HIV – HAART ilaçları
  • Kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçları

  Reçeteli bir ilaç jinekomastiye yol açıyor ise, tedavi bırakılmadan önce mutlaka doktorla konuşulmalıdır. Birçok durumda jinekomastiye neden olmadan durumu tedavi etmek için başka bir ilaç kullanılması gerekecektir. Reçeteli ilaçlarının alımını doktor tavsiyesi olmadan bırakmak tehlikeli olabilir ve tavsiye edilmez.

  Jinekomastiye neden olabilecek diğer ilaçlar ve maddeler;

  • Aşırı alkol
  • Esrar
  • Anabolik steroidler
  • Metadon
  • Eroin
  • Amfetamin

  Vücut geliştirme amacıyla kullanılan anabolik steroidler de jinekomastinin yaygın görülen sebepleri arasında yer almaktadırlar. Bu steroidler vücudun doğal hormon üretimine müdahale etmektedirler ve östrojen seviyelerinde artışa neden olmaktadırlar. Bu nedenle jinekomastinin görüldüğü kişilerde steroid alımı bırakılmış olsa bile meme büyümesi durumu devam edebilir. Bu durumda başka tedavi yöntemlerine başvurmak gerekebilir

  Rahatsızlık Nasıl Tedavi Edilir?

  Jinekomasti tedavisi öncesinde öncelikle bu duruma neden olan faktörler belirlenir. Sonrasında cerrah tarafından kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Operasyon açısından dikkate alınan unsurlar başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Hastanın genel sağlık durumu
  • Jinekomastinin hangi aşamada olduğu
  • Hastanın yaşı
  • Hastanın beklentileri

  Gerekli tetkikler gerçekleştirildikten sonra jinekomasti operasyonunun gerçekleştirilmesi mümkündür. Özellikle ergenlik döneminden sonra jinekomasti probleminin görüldüğü kişilerde durumun kendiliğinden geçmesi veya ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılması neredeyse imkansızdır. Bu durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur. Cerrahi müdahale ile hızlı, etkili ve kalıcı sonuç elde edilir. Bu cerrahi müdahale aynı zamanda meme başı ve çevresinde meydana gelen çöküklerin de ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

  Rahatsızlığın Diğer Nedenleri Şunlardır:

  • Bazı ilaçların kullanımı
  • Keyif verici madde alımı
  • Vücut geliştirme amaçlı kullanılan steroidler
  • Bazı gıdaların yüksek alımı (nadir görülür)
  • Karaciğer veya böbrek hastalıklarına sahip olmak
  • Genetik nedenler
  • Hormon salgılayan tümörler

  Jinekomasti meydana geldiği takdirde kişi, bu nedenlerden herhangi birine sahip olup olmadığını düşünmelidir. Memede büyümenin meydana gelmesinin ardından kişi, endişe verici bir şey olmadığından emin olmak için bir doktora danışmalıdır.

  Jinekomasti Kimlerde Görülür?

  Meme büyümesi, özellikele aşırı kilolu veya obez olan erkeklerde daha yaygın bir şekilde görülür. Bunun iki nedeni vardır: Birincisi, vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi, göğüs duvarında da yağ birikebilir. İkincisi, yağlı doku vücudu östrojen üretmeye teşvik eder. Östrojendeki hafif artış ise erkeğin göğüs dokusuna büyüme için bir sinyal gönderilmesi açısından yeterli olabilir.

   

  SIK SORULAN SORULAR

  Her operasyonda olduğu gibi jinekomastide de birtakım yan etkilerin görülebilmesi mümkündür. Jinekomasti sonrasında bölgede şişlik ve morarmaların görülmesi olasıdır. Fakat bu durum için kişinin endişe etmesine gerek yoktur, durum kendiliğinden geçecektir.

   

  Anestezi sayesinde jinekomasti sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

   

  Jinekomasti sonrasında anestezinin etkisinin geçmesiyle ciddi boyutta olmasa dahi hasta ağrı hissedebilmektedir. Bu ağrının önlenebilmesi için gerektiği taktirde hastaya doktor tarafından ağrı kesici ilaçların verilebilmesi mümkündür.

   

  Kişinin durumuna göre operasyon sonrasında bir süre korse takması gerekebilmektedir. Bu süre 1 hafta ile 1 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir.

   

  Jinekomasti kişinin meme bölgesinde gerçekleştirilir. Meme başından açılan kesi ile bölgede bulunan fazla yağ dokusu çıkarılır.

   

  Operasyon sonrası çok ufak bir izin kalabilmesi mümkündür. Fakat bu iz zamanla kendiliğinden yok olacaktır. Bu nedenle hastanın endişelenmesini veya herhangi bir ürün kullanmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

   

  Jinekomasti diyet, egzersiz gibi yöntemlerle önlenememektedir. Bu sebeple jinekomasti görüldüğü takdirde kişiye cerrahi operasyon uygulanması gerekmektedir.

   

  Jinekomasti sırasında herhangi bir sinir veya damarın etkilenmesi mümkün değildir.

   

  Kişi dilediği takdirde tekrar jinekomasti operasyonu geçirebilmektedir. İkinci bir operasyon geçirme durumuna kişinin cerrahla birlikte karar vermesi tavsiye edilir.

   

  Evet, jinekomasti gerektiği takdirde yalnızca tek bir meme için uygulanabilmektedir.

   

  Hayır. Sadece açık burun ameliyatında burun deliklerinin birleştiği yerde iz oluşabilmektedir. Bu da doğrudan görülememektedir.

  Jinekomasti sonrasında özellikle ilk 2 gün kişinin duş almaması tavsiye edilmektedir. Bu durumun nedeni operasyonun gerçekleştiği bölgenin enfeksiyon kapma riskine sahip olmasıdır.

   

  Yapılan işin türü de dikkate alınmakla birlikte genel olarak kişi operasyonun gerçekleştiği gün dahi işe başlayabilmektedir. Fakat yorucu işlerde çalışan kişilerin özellikle ilk gün istirahat etmesi tavsiye edilmektedir.

   

  Anestezi ve cerrahi operasyon geçirmek için herhangi bir engeli olmayan herkes jinekomasti operasyonu için uygundur.

   

  Evet, jinekomasti sonrasında meme ucunun küçülmesini sağlamaktadır.

   

  Jinekomasti operasyonunun ücreti operasyonun gerçekleşeceği bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ayrıntılı bir bilgi alabilmek için öncelikle kişinin muayene edilmesi gerekmektedir.

   

  Kilo alıp verilmesi durumu jinekomasti sonuçlarını genel olarak değiştirmemektedir. Fakat ciddi oranda kilo alımı sonucunda bölgede yağlanma gerçekleşebilmektedir.

   

  TOP