Meme Küçültme Ameliyatı ile Hayalinizdeki Görünüme Kavuşun

İdeal meme ölçüsüne kavuşmak amacıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı, günümüzde gelişen teknolojilerin sağlık sektöründe de etkili olmasıyla birlikte oldukça başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Meme küçültme ameliyatına kişiler birçok farklı sebepten ötürü başvurabilmektedirler. Olması gerekenden büyük memelere sahip olmak, hem estetik açıdan hem de sağlık açısından birçok farklı soruna yol açabilmektedir. Vücudu ile orantısız olduğu düşünülen memelere sahip olan kişiler mutlaka bir uzmana danışmalı, şikayetlerini ve beklentilerini bildirmelidir. Bu doğrultuda hastanın beklentileri dikkate alınırken uzman tarafından kişinin vücut ölçülerine göre sahip olması gereken meme boyutları kişiye açıklanır. Böylelikle meme boyutundan memnun olmayan kişinin sahip olması gereken meme boyutları belirlenir.

Sizi Arayalım

  Operasyon Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Meme boyutunun kişinin vücudu ile orantısız olması gündelik yaşantıda ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu problemler arasında kişinin bel ve sırt ağrısı yaşaması, nefes almada güçlük çekmesi ve el ile kollarda uyuşuklukların yaşanması gibi durumlar yer almaktadır. Memenin orantısız bir şekilde büyük olması kişinin ilerleyen yaşlarda kambur kalmasına dahi neden olabilmektedir. Sağlık problemlerinin yanı sıra memenin büyük olması kişinin gerçekleştirdiği gündelik aktivitelerde de olumsuzlukların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Tüm bu nedenlerle meme küçültme ameliyatı günümüzde sık bir şekilde tercih edilmektedir.

  Operasyon Kimler İçin Uygundur?

  İdeal ölçüden büyük olan meme, görüntü açısından memnuniyetsizliğe neden olabilmekle birlikte birtakım sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Bu problemler arasında sırt ve bel ağrısı ile kamburluk durumunun ortaya çıkması yer almaktadır. Vücut ile orantısız meme yapısına sahip olan kişiler tarafından meme küçültme ameliyatı sıkça tercih edilmektedir. Ameliyat için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır fakat kişilerin meme gelişimini tamamladıkları yaşta olmalarına dikkat edilir. Ancak ergenlik döneminde olan ve meme gelişimini tamamlamamış fakat meme boyutu sebebiyle ciddi sorunlar yaşamış olan kişilere erken yaşta da operasyon uygulanabilmektedir. Operasyon anestezi altında gerçekleştirileceği için kişilerin 18 yaşının üzerinde olması gerekmektedir.

  Operasyon Nasıl Gerçekleştirilir?

  Ameliyat öncesinde ilk olarak kişinin uzman tarafından muayene edilmesi ve kişiye uygun meme ölçüsünün belirlenmesi gerekmektedir. Bu noktada kişinin beklentileri ve vücut ile meme boyutunun uyumlu olması dikkate alınır. Meme boyutunun belirlenmesinin ardından genel anestezi altında ameliyat gerçekleştirilir. Bu durum, kişinin ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmesini önlemektedir. Ameliyat sırasında belirtilen ölçüler dikkate alınarak kişideki fazla meme dokusu, derisi ve areola bölgesi yeniden konumlandırılır. İşlem her iki memeye de aynı şekilde uygulanır ve ardından bölge dikilir. Ameliyat sırasında anestezi uygulanacağı için hastanın herhangi bir ağrı ve acı duyması mümkün değildir. Fakat anestezinin etkisiyle kişinin ameliyat bölgesinde ağrı hissetmesi olasıdır. Bu ağrılar için doktor tarafından gerektiği takdirde ağrı kesici önerilebilmektedir.

  Ameliyatın gerçekleştirildiği gün kişinin hastanede istirahat etmesi gerekmektedir. Sonrasında kişi haftada bir kez olacak şekilde doktor tarafından kontrol edilmelidir. Ameliyatın gerçekleştiği yıl boyunca ara ara hafif derecede olmak kaydıyla ağrıların görülebilmesi olasıdır. Bu durumda kişinin endişelenmemesi gerekmektedir. Fakat gerektiği takdirde kişi bu durumda bir uzmana danışıp destek alabilir.

  Operasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ameliyattan sonra özellikle üç gün kişinin kesinlikle istirahat etmesi ve fiziksel güç gerektiren işlerden kaçınması tavsiye edilmektedir. Ameliyatın ardından kişilere doktor tarafından gerekli bilgiler verilecektir. Bu bilgiler dikkate alınmalı ve gerektiği şekilde ameliyatın gerçekleştiği bölgeye düzenli bir şekilde pansuman yapılmalıdır. Ödem oluşma ihtimalinin mümkün olduğu unutulmamalıdır. Oluştuğu takdirde ödemin bir ay içerisinde kendiliğinden geçtiği bilinmektedir.

  Günümüzde gelişmiş tekniklerin kullanılıyor olması sebebiyle ameliyat sonrasında kalıcı his kaybı oluşmamaktadır. Ameliyat, meme başı ile bağlantılı olan dokuyu korumaya yönelik bir anlayışla gerçekleştirileceği için kişilerde yalnızca kısa süreli geçici his kaybı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda kişi endişe etmemelidir. Geçici his kaybının kendiliğinden geçtiği bilinmektedir.

  Ameliyat sonrasında kişiler, sütyen kullanımına mutlaka dikkat etmelidirler. Ameliyatın ardından ilk iki hafta mutlaka sporcu sütyeni kullanılması gerekirken, iki haftanın ardından memeyi rahatsız etmeyecek normal bir sütyen kullanılabilmektedir.

  Meme Küçültme Teknikleri Nelerdir?

  Cerrahınızla görüşürken, abdominoplasti (karın germe) ameliyatı germe ameliyatına dair hedeflerinizi belirlemeniz oldukça önemli olmaktadır. Ameliyata dair ne gibi fiziksel ve psikolojik beklentilerinizin olduğunu açıkça belirtmeniz gerekir.Gerekli muayeneler sonrasında cerrah tarafından kişi için en uygun karın germe ameliyatı tipi önerilecektir. Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi, ameliyatınızın sonuçları ve hem sağlığınız hem de uzun vadedeki etkileriyle ilgili düşünmeniz önemlidir. Karın gerdirme ameliyatı, bireye bağlı olmasına rağmen, önemli bir iyileşme süreci gerektiren büyük bir operasyon olduğu için ameliyat sonrası gerekli olan bakım konusunda net olmanız gerekecektir.

  Klasik tekniklerin yanı sıra liposuction ile meme küçültme tekniği de meme boyutundan rahatsız olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu yöntem oldukça nadir bir şekilde uygulanmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde olan ve meme büyüklüğü görülen kızlarda, memedeki fazlalığın alınması amacıyla bu teknik kullanılabilmektedir. Liposuction ile memedeki yağ fazlalığının alınması sağlanmaktadır. Uygulama öncesinde E kap sütyen takan kişinin liposuction sonrasında C kap sütyen takabilmesi mümkündür. Fakat memedeki yağ fazlalığının alınması işleminin sarkmaya neden olabileceği unutulmamalıdır. Bunun nedeni memede herhangi bir toparlama işlemi yapmadan yalnızca yağ fazlalığının alınıyor olmasıdır. Bu nedenle liposuction yöntemi oldukça nadir bir şekilde uygulanmaktadır.

  SIK SORULAN SORULAR

  Hayır, günümüzde meme küçültme operasyonu sonrasında kişilerin kalıcı his kaybına sahip olmaları mümkün değildir.

  Meme dokusunun toparlanması zaman gerektireceği için kişilere ameliyattan bir veya iki yıl sonra hamile kalmaları tavsiye edilir.  Emzirmenin azalması durumu ise oldukça nadir görülmektedir.

  Kızarıklık şeklinde görülen iz yaklaşık bir yılda ten rengiyle bütünleşecek ve ortadan kalkacaktır. İzin belirgin olması durumu kullanılan teknikle ilişkilidir.

  Kişilerin meme gelişiminin tamamlanmış olması açısından ameliyatın ergenlik dönemini tamamlamış kişilere uygulanması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda anestezi alabilmek için kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

  Hayır, herhangi bir spor veya egzersizle ameliyatsız bir şekilde memenin küçültülmesi mümkün değildir.

  Küçültülen memeden alınan deriyle birlikte sarkmanın büyük oranda önlenmesi mümkündür.

  Hayır, ameliyatın kanser gibi bir sağlık sorununa yol açması mümkün değildir.

  Oluşabilecek hafif şiddetli ağrıları önlemek için doktorun bilgisi dahilinde ağrı kesici alınabilir ve buz uygulamasına başvurulabilir.

  Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da hematom olarak bilinmekte olan kan birikmesi, enfeksiyon ve kanama durumlarının görülmesi olasıdır. Fakat bu durumlar oldukça nadir bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

  Hayır, meme küçültme işlemi her iki memeye de aynı şekilde uygulanacağı için kişiler asimetrik görünüme sahip olmazlar.

  Evet, ameliyat genel anestezi altında yaklaşık iki saatte gerçekleştirilmektedir.

  Özellikle meme ucu meme altında bulunmakta olan katlantı çizgisinin altında olan kişiler ameliyat için uygundurlar. Meme büyüklüğünden estetik olarak rahatsız olan, meme büyüklüğü sağlık sorunlarına yol açan kişiler bu operasyona başvurabilirler.

  Evet, her memede tek bir dikiş mevcut olmaktadır ve ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra dikişlerin aldırılması gerekmektedir. Dikişlerin aldırılacağı tarih doktor tarafından bildirilecektir.

  Hastanın ameliyatın ardından aynı gün taburcu olabilmesi mümkündür.

  Çoğu doktor tarafından ameliyat sırasında dren kullanımı tercih edilmemektedir. Kullanıldığı takdirde ameliyattan bir gün sonra dren çıkarılır.

  Ameliyattan dört gün sonra pansumanın çıkarılması mümkündür.

  Ameliyattan bir hafta sonra kişinin tamamen gündelik yaşantısına dönmesi mümkündür. İlk hafta hafif şiddetli ağrıların görülebilmesi olasıdır. Bununla birlikte özellikle ilk iki hafta kişilerin ağırlık kaldırmamaya ve fiziksel güç gerektiren işlerden kaçınmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

  Uzun yürüyüşler için kişilerin ameliyattan sonra iki hafta beklemeleri gerekmektedir. Koşu, fitness gibi sporlar içinse en az bir ay kadar süre geçmelidir.

  TOP