Post Bariatrik Cerrahi ile Fazla Kilolarınızdan Kalan İzlerle Vedalaşın!

Günümüzde hareketsiz yaşam tarzı ve hızlı şekilde tüketilen yiyeceklerin (fastfood vb.) hayatımıza girmesiyle pek çok kişide obezite sorunu baş göstermiştir. Kilo alımı çok hızlı şekilde ilerleyen veya kilo vermede başarısız olan kişilerin bariatrik cerrahi yöntemleri ile kilolarından kurtulmak istemesi gayet doğaldır ancak kilo verilmesinin ardından vücutta istenmeyen bir görünüm oluşabilir. Bu görünümden kurtulmak isteyenler de başka bir cerrahi işlem ile daha güzel bir vücuda kavuşmanın yollarını ararlar. Postbariatrik cerrahi, obezite sorunuyla karşılaşıp bariatrik cerrahi ameliyatından sonra aşırı kilo kaybına bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde görülen sarkıklıkların ve bozulmaların düzeltilmesi amacıyla yapılan işlemleri kapsamaktadır. 

Sizi Arayalım

  Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

  Bariatrik cerrahi sonrası kilo veren hastanın vücut fonksiyonları düzene girer ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeye başlar. Hedeflediği kiloya düşmeye başlayan kişiyi bu süreçte endişelendirecek durum ise vücudunun deforme olmasıdır. Yağ kaybına bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesi vücudun farklı yerlerindeki pek çok derinin sarkmasına neden olur. Post bariatrik cerrahi, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan ileri derece kilolu grubunda yer alan kişilerin mide kesme, küçültme ve kısaltma cerrahisi (bariatrik) sonrası bedenlerinde oluşan sarkma, fazlalık ve bozulmaları düzeltmek için uygulanan vücut şekillendirme operasyonudur. Bariatrik cerrahi sürecinde genel cerrahlar işlem yaparken, post bariatrik cerrahi estetik cerrahlar tarafından uygulanır. Post bariatrik cerrahinin bir diğer adı da body lifting (vücut germe) olarak bilinmektedir.

  Post Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Bariatrik cerrahi operasyonu geçiren her kişi vücudunda sarkma olup olmayacağı endişesini taşır. Kişilerin verdiği kiloya ve vücut yapısına göre sarkma ve deforme oranı değişebilir. Eğer vücutta meydana gelen bu değişiklikler kişiyi rahatsız ediyorsa cerrahıyla görüşerek post bariatrik cerrahi ameliyatı olmayı talep edebilir. Bu ameliyatın gerçekleşmesi için hem bariatrik işlemi yapan cerrahın hem de estetik cerrahın koordineli şekilde hareket etmesi gerekir. Post bariatrik cerrahi ameliyatı öncesi kişinin hedeflenen kiloya düşmüş olması ve bu kiloyu en az üç aydır koruyor olması tercih edilir. Bariatrik cerrahi sonrası hasta genellikle bir-bir buçuk sene içinde hedeflediği kiloya ulaşır. Bu aşamadan sonra cerrahların ortak kararıyla hastanın vücut toparlama işlemleri başlatılır.

  Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Zayıflama sonrasında vücudun farklı yerlerinde meydana gelen sarkma ve bozulmalar kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Bu bakımdan post bariatrik cerrahi operasyonunda aynı anda birden fazla işlemi yaparak deformeleri düzeltmek mümkündür. Body lifting; çeşitli deformasyonlara uğramış olan vücutta; göğüslerin dikleştirilmesi, sarkık göbeğin toparlanması, karın germe, gıdı toparlanması, deri fazlalıklarının alınması, kalça ve uyluğun gerilmesi gibi operasyonlarını içermektedir. Bunların hangilerinin uygulanacağı ve kaçının aynı anda yapılabileceği hastanın muayene durumuna ve doktorun kararına göre belirlenir. Ameliyat, yapılacak işlemlerin çokluğuna göre 4 ila 6 saat arasında sürer. Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanır. Duruma göre bir ya da iki gün sonra hasta taburcu edilir. İstenilen tüm germe işlemleri ameliyat esnasında bitirilemiyorsa, hastanın iyileşmesinin ardından belirlenen uygun bir zamanda diğer body lifting işlemleri uygulanır.

  Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Hastanın taburcu sürecinden itibaren yaklaşık iki hafta evinde istirahat etmesi gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrası yaşanacak ağrılar için doktorun yazacağı ağrı kesiciler kullanılabilir.
  • Operasyon sonrasındaki muayenelerde vücuttaki drenler çıkartılır ve gerekli bölgelere pansuman yapılır. Bu bölgelerin iltihap kapmamasına özen gösterilmelidir.
  Post bariatrik cerrahi sonrası günlük aktivitelerinize 2 hafta sonra, işinize 4 hafta sonra ve ağır spor faaliyetlerine ise 2. ayın sonunda başlayabilirsiniz.
  • Operasyon olan bölgeye korse takılması iyileşmeyi hızlandıracaktır.
  • Operasyon sonrasında hastanın sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemesi, sigaradan uzak durması beklenmektedir.

  TOP